Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 24 maja 2004 
    

Szklane dyski Fuji


Autor: DYD | źródło: 4Press / CDR - Info | 14:23
Firma Fuji Electric Device Technology od połowy przyszłego roku rozpocznie masową produkcję dysków twardych z talerzami o szklanym podłożu. Produkcja dysków twardych dzieli się na dwa główne etapy: pierwszym jest kształtowanie i polerowanie podkładu, drugą - formowanie na nim warstwy magnetycznej. Obecnie stosowane podkłady to najczęściej różne wersje aluminium. Z takich właśnie materiałów korzysta obecnie w swoich fabrykach w Japonii i w Malezji firma Fuji. Teraz japoński koncern chce jednak zmienić profil produkcji.

Fuji Electric Device Technology będzie produkować dyski na szklanych substratach kupowanych od innych firm, a w przyszłości prawdopodobnie uruchomi własne linie pozwalające na samodzielną produkcję wszystkich komponentów dysku. Produkcja "szklanych" dysków to element zakrojonej na szeroką skalę modernizacji - w roku finansowym 2004 firma zainwestowała w swoje fabryki 5 mld jenów. W najbliższym czasie ma to zaowocować wzrostem produkcji z poziomu 3 mln sztuk do 5 mln dysków miesięcznie, z czego 1 mln stanowić będą dyski ze szklanym podłożem.

W przyszłości szklane podkłady staną się w dyskach najprawdopodobniej standardem - szkło posiada bowiem w tym obszarze zastosowań szereg przewag nad używanym obecnie aluminium. Można je łatwiej polerować i budować na ich bazie talerze o mniejszej grubości i masie. Takie konstrukcje mogą wirować z większą prędkością, a dzięki wysokiej sztywności szkła, dysk będzie wpadać w mniejsze wibracje i po prostu mniej hałasować. Te cechy, w połączeniu z wysoką wytrzymałością szklanych talerzy sprawia, że takie urządzenia mogłyby znaleźć szerokie zastosowanie nie tylko w komputerach, ale i wśród urządzeń elektroniki użytkowej.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.