Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja czterech płyt pod Pentium 4
    

 

Recenzja czterech płyt pod Pentium 4


 Autor: Lancer | Data: 18/06/04

Recenzja czterech płyt pod Pentium 4Intelowska rodzina chipsetów i875/865 liczy już sobie rok. Przez ten okres wyrobiła sobie niezłą markę zyskując uznanie użytkowników platformy s478. Dowodem na to jest duży wyrób płyt z tymi układami. Tymczasem technika poszła do przodu i już za rogiem czeka następna generacja zastępująca dotychczasową: i915/925. Starsze układy nie znikną jednak z dnia na dzień, a ich produkcja jeszcze jakiś czas potrwa.

Zanim rozpoczną się na dobre emocje związane z nową generacją płyt (w zasadzie już są!) przedstawię obecne już jakiś czas wyroby: AOpen AX4SPE Max II udostępniony przez producenta oraz referencyjne konstrukcje Intela D875PBZ, D865PERL i D848PMB wypożyczone do testów przez firmę Intel. Zapraszam do recenzji.

AOpen AX4SPE Max II

Płyta AOpena oparta jest o znany i wielokrotnie opisywany chipset i865PE, któremu towarzyszy mostek południowy ICH5 bez funkcji RAID. Model AX4SPE Max II jest najnowszym wyrobem tego producenta zbudowanym na chipsecie Springdale.


AOpen AX4SPE Max II w całej okazałości (kliknij, aby powiększyć)

Zgodnie z najnowszym trendem, AOpen płytę wykonał na ciemno brązowym laminacie. Zbudowana o napomniany już chipset i865PE wspiera oficjalnie wszystkie obecnie dostępne procesory na gniazdo socket 478, łącznie z P4 Prescott wraz z pamięciami od PC1600 do PC3200. Płyta obsługuje do 4 GB pamięci w standardowej kombinacji czterech banków oznaczonych kolorami. Odpowiedni poziom napięć zasilających CPU dostarcza 4 fazowy układ zgodny z normą FMB 1.5. Ilość gniazd PCI to 5, port AGP 3.0 (AGP 8x/4x) pracujący tylko z kartami zasilanymi napięciem 1,5V.


Blok pamięci (kliknij, aby powiększyć)


Blok kontrolerów-widzimy tu mostek ICH5, kontroler FireWire i SATA (kliknij, aby powiększyć)

Płyta oprócz standardowych funkcji obsługiwanych przez chip Springdale jest wyposażona w dodatkowe kontrolery. Pośród zintegrowanych komponentów wymienić należy:
  • kontroler SerialATA 150 oparty o układ SiliconImage Sil3112ACT176 z możliwością podłączenia 4 urządzeń SATA z funkcjami RAID 0, 1 i 0+1
  • układ sieciowy GigaEthernet Intel 82547EI korzystający ze złącza CSA
  • kontroler FireWire Agere FW323-06 z obsługą 2 urządzeń podpinanych pod wyprowadzenia na śledziu
  • układ dźwiękowy obsługiwany przez kodek Realtek ALC850 ze wsparciem dla wyjść i wejść SPDIF, 8 kanałów audio z separowanymi wyjściami, których część znalazła się na podłączanym śledziu
Płyta łącznie obsługuje 8 portów USB 2.0, z których 4 znalazły się na tylnym panelu. Nie zabrakło jednak leciwych, ale wciąż niektórym potrzebnych portów LPT i COM. Mostek północny chłodzony jest pasywnie przez radiator. Brak buczącego wentylatora. Ostatni port PCI w odcieniu ciemnoniebieskim ma osobną linię zasilającą ze stabilizowanym napięciem 3,3V. Przeznaczony jest do obsługi wymagających dużej mocy elektrycznej urządzeń PCI jak choćby kontrolerów SCSI.


Widok na panel I/O (kliknij, aby powiększyć)

Płyta posiada końcówki do podpięcia 4 wentylatorków, a sama zasilana jest z wtyczki ATX, a napięcia 12V dostarcza złącze AUX.

Większość płyt głównych ma tak rozmieszczone sloty pamięci, że długie karty graficzne - w stylu GeForce FX - kolidują i zasłaniają wszystkie zatrzaski. Inżynierowie z AOpena rezygnując z jednego slotu PCI obeszli ten problem. Gniazda znajdują się o tyle daleko od siebie, że nie zasłania jedno drugiego. Płyta jest zaprojektowana w sposób przemyślany i nic praktycznie ze sobą nie koliduje. Wyprowadzenia wszystkich portów SATA - obsługiwanych zarówno przez mostek południowy FW828001EB, jak i kontroler SiliconImage zgrupowano w jednym miejscu przy krawędzi płyty. Podobnież gniazdka PATA i FDD umieszczono w jednej grupie, nie zachodzi więc konieczność rozrzucania kabli po całej płycie.

BIOS płyty posiada regulację FSB od 100 do 400MHz w krokach co1MHz. Regulacja napięcia Vcore odbywa się w zakresie od 0,8375 do 1,6V. Istnieje możliwość podniesienia napięcia pamięci DDR ponad standardowe 2,5V- do 2,8V. Napięcie portu AGP można regulować od 1,5 do 1,875V. Możemy też ustawić częstotliwość pracy portów AGP/PCI niezależnie od FSB. Jest też pełna kontrola nad parametrami pracy pamięci RAM, ale niestety w najnowszym BIOSie zabrakło kontroli nad dzielnikiem FSB:MEM.

Płyta daje możliwość aktywacji funkcji PAT, która w wydaniu AOpena nazywa się Performance Boost Engine. Stopień akceleracji możemy ustawić na pozycję Fast lub Turbo.

Właścicieli "cichych pecetów" ucieszy możliwość obniżenia prędkości obrotowej wentylatorków do 70%, dzięki rozwiązaniu SilentTek z możliwością automatycznego przyspieszenia po przekroczeniu ustalonego, krytycznego progu termicznego.

Płyta posiada funkcje głosowego powiadamiania o błędach, przez umieszczony na pokładzie głośniczek. Jest też zdwojony BIOS, na który składają się dwie kości EEPROM, z których jedna zawiera oprogramowanie podstawowe, druga zaś jego kopię zapasową.

Płyta w czasie procedury POST pokazuje okienko ze statusem najważniejszych parametrów, takich jak taktowanie CPU, napięcia, taktowania pamięci czy też szyn PCI/AGP. Dzięki temu dla bieżącej kontroli stanu systemu nie musimy wchodzić do samego BIOSu.

Dla niektórych ciekawym "bajerem" może okazać się AOpen JukeBox. To funkcja pozwalająca zamienić komputer w odtwarzacz płyt audio. Do tego nie jest potrzebny ani dysk twardy, ani system operacyjny. Całe oprogramowanie jest zawarte w kości EEPROM. Vivid BIOS daje możliwość nałożenia własnej "skóry" na ekran POST. Oprogramowanie WinBIOS umożliwia zmianę ustawień BIOSu z poziomu systemu operacyjnego.


Pudło i wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)

W pudełku znalazły się dwa krążki CD: ze sterownikami i najnowszą wersją programu antywirusowego Norton Antyvirus 2004. Do tego mamy kabel FDD, ATA133, ATA33 i 2x SATA wraz z przejściówką zasilającą, zespolony śledź z portami COM i GamePort, kolejne z 2 USB i 2 FireWire. Na koniec napomniane złącza audio SPDIF/audio.

Przejdę teraz do krótkiego opisu trzech rdzennych płyt firmy Intel. Oto pełna rodzinka:


Rodzina plyt Intela do desktopów (kliknij, aby powiększyć)


poprzednia strona (AOpen AX4SPE Max II)    -   następna strona (Intel D875PBZ "Bonanza")








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja czterech płyt pod Pentium 4
 
 » AOpen AX4SPE Max II
 » Intel D875PBZ "Bonanza"
 » Intel D865PERL
 » Intel D848PMB
 » Testy
 » Dźwięk na pokładzie
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »