Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
RECENZJE | Pojedynek w wadze Catalyst 4.6 - testy sterowników
    

 

Pojedynek w wadze Catalyst 4.6 - testy sterowników


 Autor: Redakcja | Data: 21/06/04

Pojedynek w wadze Catalyst 4.6 - testy sterownikówO kartach graficznych opartych na Radeonie napisano i powiedziano już wiele. Niewiele mniej napisano i powiedziano o sterownikach do tych kart. Każda nowa edycja Catalystów spotyka się z burzliwą niekiedy dyskusją. Pojawiają się porównania, oceny, zestawienia. Pod lupę idą nowe opcje, stare błędy, wzrosty i spadki wydajności czy jakości. Od pewnego zaś czasu wiele niezależnych grup pasjonatów kart graficznych ATI upodobało sobie 'grzebanie' w oficjalnych edycjach sterowników, aby poprawić to i owo, odkryć ukryte opcje, dodać swoje ulepszenia czy wyspecjalizowane ustawienia. Do najsłynniejszych 'poprawek', jakie owe grupy implementują w Catalystach, należą z pewnością tzw. softmody, czyli odblokowywania zamkniętych potoków dostępne na kilku modelach kart opartych na Radeonie. Dodatkowo niektóre grupy tworzą własne wersje paneli kontrolnych, zmieniają pliki wchodzące w skład pakietu sterowników na stabilniejsze, bądź wydajniejsze. Ile grup - tyle pomysłów.

I tak mamy sterowniki w wersji Omega, DNA, NGO, ForSage - żeby wymienić te najsłynniejsze. Sprawdzano już wielokrotnie różnice w wydajności i jakości pomiędzy poszczególnymi edycjami Catalystów, ale rzadko zdarza się, aby dokonywano porównania sterowników tej samej edycji, ale modyfikowane przez różne grupy. Dzisiaj czymś takim zajmie się TwojePC.pl, a do walki staną drivery Omegi, DNA i oryginalne ATI. Wszystkie w wersji oparte na Catalystach 4.6 dodatkowo z użyciem softmoda 9800SE na 9800PRO. Zaczynamy!

Trzej amigos, albo kogo my tu mamy

ATI CATALYST

Oryginalnych sterowników ATI nie trzeba nikomu przedstawiać. Przeznaczone są dla całej linii produktów graficznych opartych na chipsecie Radeon. Pełna edycja zawiera stosowne sterowniki do karty graficznej, panel kontrolny oraz sterowniki WDM (dla kart z wejściami TV). Ze strony ATI można pobrać bądź pełny pakiet, bądź tylko poszczególne elementy.

Instalacja sterowników nie nastręcza kłopotów. Bardzo ważnym elementem - w przypadku Catalystów - jest odinstalowanie poprzednich wersji. ATI potrafi w kolejnej edycji wykorzystać pliki z edycji sprzed paru miesięcy. Sami zaś wiemy, że mieszanie wersji plików może skończyć się niezbyt przyjemnie. Instalator ATI nie zawsze jednak potrafi dobrze usunąć sterowniki i pozostałości po niej. Tutaj często przydaje się pomoc trzeciej osoby - a raczej programu - chociażby tzw. Driver Cleanera.

Zainstalowany panel kontrolny ATI nie zmienia się już od paru edycji. Mamy możliwość wpływania na parametry generowania grafiki 3D zarówno przez interface DirectX jak i OpenGL. O wiele lepsza niż jeszcze parę miesięcy temu jest obsługa monitora. Nie mamy już problemu ze zmianą częstotliwości odświeżania, która standardowo ustawia się na 60Hz. Od początku mojej przygody z kartami ATI (a zaczęło sie to 7 lat temu kontaktem z kartą ATI Mach 64 i do tej pory jestem wierny tej firmie) nigdy nie było problemu z ustawieniem kolorów, gammy itp. Panel ATI jest - moim zdaniem - dość funkcjonalny, ale często te najważniejsze opcje są albo dobrze ukryte, albo w ogóle ich nie ma! Tak się ma np. z parametrem 'Przyśpieszanie WMV', który jest zaimplementowana w sterownikach, ale nie jest możliwy do zmiany w ramach panelu.

DNA


Sterowniki DNA

     

  

  

     
(kliknij, aby powiększyć)

Wersja DNA zawiera nieco ulepszony instalator, który automatycznie odinstalowuje poprzednią wersję panelu kontrolnego ATI. Poza tym zawiera opcję włączenia softmodu, czyli odblokowania - przy pomocy sterowników - zablokowanych firmowo potoków teksturujących. W wielu przypadkach daje to znakomity wzrost szybkości zamieniając niejako kartę w szybszy jej odpowiednik (9500->9500PRO lub 9700, 9800SE->9800 lub 9800PRO). Panel kontrolny w przypadku sterowników DNA daje możliwość włączenia opcji 'Przyśpieszenie WMV', poza tym jednak nie różni się zasadniczo od oryginalnego panelu dostarczanego przez ATI. Ciekawostką jest możliwość wybrania ikonki dla kart panelu i narzędzia ATI znajdującego się w tray'u.

OMEGA


Sterowniki Omega

     

        

     

     
(kliknij, aby powiększyć)

Omega daje najwięcej. Oprócz standardu, czyli panelu kontrolnego i sterowników WDM, dostajemy bardzo dobry instalator/deinstalator, program ATI Tool do bezpiecznego podkręcania karty oraz uruchamiania ukrytych normalnie opcji, program Omega Driver Cleaner, który szybko i skutecznie usuwa pozostałości po sterownikach Omegi, pakiet RadLinker do overclockingu karty oraz MultiRes - aplikację do definiowania i zmiany rozdzielczości ekranu. Panel kontrolny różni się nieco, bowiem znajdujące się w oryginale na jednej karcie karty obsługi DirectX i OpenGL są tutaj oddzielone. Omega, podobnie jak DNA, daje wybór możliwości uruchomienia softmod'a podczas instalacji wzbogacając jednak tę funkcję w tzw. Omega Driver Swapper, czyli możliwość zmiany sterownika już po jego zainstalowaniu. Normalnie trzeba byłoby odinstalować sterowniki i zainstalować ponownie z nową opcją.

poprzednia strona (Trzej amigos, albo kogo my tu mamy)    -   następna strona (Ring, czyli co, jak i gdzie testujemy)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Pojedynek w wadze Catalyst 4.6 - testy sterowników
 
 » Trzej amigos, albo kogo my tu mamy
 » Ring, czyli co, jak i gdzie testujemy
 » Wyniki i wnioski, czyli kto jest szefem
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »