Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Czwartek 8 lipca 2004 
    

Raport ze spotkania z NVidią w Polsce


Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:41
(4)
Ostatnio w Warszawie przebywał PR Product Manager nVidii, Pan Jens Neuschaefer. Podczas spotkania z kilkoma redakcjami - w tym z TwojePC.pl - powiedział o planach Nvidii na teraz i kolejne miesiące. Omawiał m.in. technologie SLI, możliwości shaders 3.0 w grach, technologię 3D w komputerach przenośnych i komórkach. W tym artykule znajdziecie relację z tego ciekawego spotkania.

SLI technology: W dniach 6-11 lipca w miejscowości Poitiers we Francji, podczas finałów turnieju Electronic Sports World Cup odbędzie się pierwszy pokaz możliwości SLI na najnowszych grach (o SLI pisaliśmy tutaj). W lipcu/sierpniu odbędzie się "press tour" z tym systemem po państwach Europy, w Polsce przewiduje się, że pokaz odbędzie się na początku sierpnia. Rozwiązania SLI na platformie Intela powinny trafić na rynek we wrześniu/październiku, dostępne modele to GT i Ultra. W kwestii driverów, są one obecnie dopracowywane, będzie je można pobrać bezpośrednio ze stron Nvidii.


(kliknij, aby powiększyć)(kliknij, aby powiększyć)(kliknij, aby powiększyć)(kliknij, aby powiększyć)(kliknij, aby powiększyć)(kliknij, aby powiększyć)(kliknij, aby powiększyć)
Nowy patch do Far Cry 1.2 pokazujący w pełni możliwości modułów shaders 3.0 jest już w posiadaniu Nvidii (i naszym, Kris ma go już w swoich łapkach, włącznie z nowym DX i SP2 dla XP) - spodziewany jest wzrost wydajności rzędu 20-30% na najnowszych układach NVidii. Lada dzień ukaże się on oficjalnie. Unreal 3 engine - nowy silnik graficzny do "Unreal Tournament3" - opracowywany jest także pod możliwości SLI, w szczególności modeli 6800 Ultra i GT. Inne gry opracowywane specjalnie pod nowy standard shaderów, które wejdą na rynek w II połowie tego roku to m.in. "Doom 3", "Lord of the Rings", "Stalker". W następnym patchu 1.3 zostaną zamieszczone kolejne efekty graficzne, do wykorzystania przez karty GeForce 6800.

"TWIMTBP" program dla producentów gier

Od ponad roku Nvidia realizuje długoterminowy program lojalnościowy dla czołowych producentów gier, w którym wspiera ich swoim sprzętem oraz oprogramowaniem w trakcie powstawania i testowania najnowszych gier (dwa oficjalne laboratoria Nvidii - 1 w USA, 1 w Rosji). Każda nowa gra wprowadzana na rynek opatrzona jest specjalnym logo programu "TWIMTBP", co ma być gwarancją jakości dla rozwiązań graficznych na każdym poziomie cenowym. Największy nacisk Nvidia kładzie na skalowalność i stabilność gier, nie na ich szybkość. Dodatkowo, producenci najlepszych gier otrzymują wsparcie marketingowe przy wprowadzaniu ich na rynek - reklamy, akcje promocyjne i inne turnieje sponsorowane przez nVidię.

We wrześniu odbędzie się premiera serii modeli 6600 i 6500 na AGP ze średniej półki cenowej, pod koniec roku przewidywana jest premiera wersji "entry level" z tej samej serii GeForce6. Modele będą posiadały o 1 potok renderujący mniej oraz mniej modułów cieniujących (shaders), co ma jednak nie wpłynąć znacząco na wydajność w grach. Wersja z natywnym PCI Express ma wejść pod koniec roku. Dodatkowo, nVidia ruszy z programem dla użytkowników końcowych promującym multimedialne zastosowania rozwiązań graficznych Nvidii (Nsist Program).

Software - media centre

Również we wrześniu Nvidia zaprezentuje nowe oprogramowanie multimedialne "Instant on" oparte na Linuksie, pozwalające na szybkie i łatwe korzystanie z aplikacji audio, video, dvd już bez konieczności ładowania systemu Windows. Za pomocą jednego guzika, w mniej niż 10 sekund, możliwe będzie oglądanie zdjęć, słuchanie muzyki czy odtwarzanie filmu DVD. Aplikacja będzie również dostępna dla notebooków na początku 4-go kwartału br. Rozwiązanie dostępne jest już na rynku amerykańskim (producent - Dell).

GeForce Go6 / MXM/ notebooki

Nowe układy to GeForce Go6 / MXM. W trzecim, najdalej czwartym kwartale tego roku wejdą masowo do produkcji nowe chipsety graficzne do notebooków o nazwie handlowej MXM z firewallem w samym chipsecie. Będą to dwa typy chipsetów - wewnętrzne, montowane osobno, nie tak jak do tej pory zintegrowane z płytą, oraz zewnętrzne, montowane przy pomocy specjalnego złącza. Pozwoli to na łatwy montaż grafiki, uniwersalny dla każdego producenta notebooków. Dostępne będą dwa modele - GT z 256MB pamięci i Standard z 64MB pamięci oraz 3 typy zasilania: 12 Watt, 16Watt, 24Watt. Notebooki z wewnętrzną grafika ucieszą z pewnością zapalonych graczy i profesjonalnych użytkowników. Rozwiązania wewnętrzne ukażą się później - w czwartym kwartale br.

nForce3Ultra i nForce4 - płyty główne

W trzecim, najdalej czwartym kwartale wejdą na rynek nForce3Ultra PCI Express. Trwają rozmowy nad opracowywanym nForce4 dla AMD64.

Mobile phones, rynek PDA

Pod koniec roku nVidia zamierza wejść na rynek telefonii komórkowej, wprowadzając na rynek chipset 3-potokowy 3D do smartfonów bazujące na systemie Symbian. Dzięki zaawansowanej technologii możliwe będzie granie w rozbudowane graficznie gry 3D. Trwają rozmowy z partnerami, na dzień dzisiejszy są to Mitsubishi i Siemens.

Cennik nowych układów dla desktopów:

- modele high end (6800): Ultra 549$; GT 449$; Standard 299$
- modele mid range 6500 wejdą we wrześniu: 299 - 199$
- modele entry level wejdą pod koniec roku: 199 - 79$

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. ale FUD :) (autor: RusH | data: 8/07/04 | godz.: 17:26)
  Lada dzień ukaże się on oficjalnie. Unreal 3 engine - nowy silnik graficzny do "Unreal Tournament3" - opracowywany jest także pod możliwości SLI, w szczególności modeli 6800 Ultra i GT. Inne gry opracowywane specjalnie pod nowy standard shaderów, które wejdą na rynek w II połowie tego roku to m.in. "Doom 3", "Lord of the Rings", "Stalker". W następnym patchu 1.3 zostaną zamieszczone kolejne efekty graficzne, do wykorzystania przez karty GeForce 6800.
  ------------------
  lol nieee, SL nie daje ZADNYCH nowych mozliwosci, nedzny ten PR skoro wali takie smuty, SLI to 60% wzrost wydajnosci za 100% wzrost ceny. Na pewna znajda sie jacys chetni na taki "super deal"


 2. He he he ... (autor: artih | data: 8/07/04 | godz.: 19:20)
  ... to "pa, pa" dla ATI w wydajnosci :)

 3. coz (autor: red | data: 9/07/04 | godz.: 00:28)
  czyzby potwor NV przebudzil sie w koncu? Jak ja lubie ta firme, niech ATI dostanie troszke po dupsku :) Poza tym widac, ze NV ma sporo kasy - jakies promocje, laboratoria, generalnie to duzo sie u nich dzieje.

 4. tak swoja droga (autor: red | data: 9/07/04 | godz.: 00:32)
  to trzeba przyznac, ze tym SLI niezle zaskoczyli. Nikt z poczatku sie nie spodziewal, ze nowe GF beda mialy taka opcje, a tu taka niespodzianka :) Poza tym co ja widze, jakies 6600 i 6500 na AGP? Robi sie ciekawie.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.