Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Poniedziałek 27 września 2004 
    

Adobe promuje „cyfrowy negatyw”


Autor: R4v | źródło: 4press/The Register | 14:30
(1)
Firma Adobe zgłosiła propozycję standardu zapisu zdjęć cyfrowych, który miałby zastąpić niejednorodny format RAW. Digital NeGative (DNG) to propozycja skierowana na rynek fotografii półprofesjonalnej i profesjonalnej, z której ma wyprzeć różniący się w wypadku różnych producentów „natywny” format RAW. Pliki RAW przechowują dane o obrazie w stanie nie poddanym żadnym modyfikacjom, co pozwala uzyskać z nich materiał najwyższej jakości. Podstawowymi minusami tego rozwiązania są jednak duże rozmiary plików i wspomniana niekompatybilność pomiędzy plikami zapisanymi przez różne aparaty. Adobe chce rozwiązać te problemy promując właśnie DNG. Nowy format pozwoli m.in. na wygodniejszy import zdjęć do aplikacji graficznych – bez potrzeby konwersji dokonywanej za pośrednictwem oprogramowania dostarczonego wraz z aparatem.

Standard DNG jest oparty na formacie TIFF-EP, rozszerzonym o dodatkowe meta-dane. Firma udostępniła na swojej stronie internetowej „wtyczkę” dla programu Photoshop, dzięki której formaty RAW z aparatów 14 producentów można przekształcić w DNG. Adobe opublikowało też specyfikację nowego formatu, co pozwoli producentom sprzętu zintegrować wsparcie dla tej technologii w swoich przyszłych „cyfrówkach”.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. A co z patentami? (autor: dabia | data: 27/09/04 | godz.: 19:59)
    Kodakowy TIFF/EP (aka. TIFF/EXIF) obsługuje standardowo różne rodzaje kompresji, jak LZW (ostatnie patent wyzdychały na szczęście tego roku) i JPEG (patent w mocy, a jego obecny właściciel w kwietniu br. pozwał 31 wielkich firm o jego naruszenie).
    Adobe też rzadko odpuszcza (stąd niemożność prawdziwej implementacji przestrzeni AdobeRGB lub drukarkowego CMYK-a w programach open source).
    Czyżby jeszcze jeden format (następny w kolejce z plakietką "aby połączyć wszystkie") do implemenacji/opłacenia w programach komercyjnych bez możliwości użycia w programach darmowych?


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.