Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 13 października 2004 
    

Eizo CG220 dla grafika, profesjonalisty


Autor: DYD | źródło: Alstor | 14:12
(5)
Na targach Photokino 2004 firma Eizo zaprezentowała nowy model monitora graficznego LCD. Należący do serii ColorEdge, CG220 charakteryzuje się zdolnością do pracy w pełnej palecie barw AdobeRGB. Nowy model monitora EIZO przeznaczony jest przede wszystkim do zaawansowanych zastosowań graficznych - obróbce i retuszu fotografii, składzie publikacji itp.

Monitor o przekątnej ekranu 22,2" pracuje w naturalnej rozdzielczości 1920x1200, a proporcje obrazu wynoszą 16:10. Umożliwia to wyświetlanie obok siebie dwóch stron A4 naturalnej wielkości oraz pozostawia wystarczająco dużo miejsca na rozmieszczenie palet narzędziowych wykorzystywanego oprogramowania edycyjnego.

W monitorze zastosowano zaawansowane układy elektroniczne kontroli obrazu. Nowa wersja układu ASIC pracuje z 14-to bitową informacją o kolorze, dzięki czemu - oprócz zdolności wyświetlenia pełnej palety AdobeRGB - polepszono odwzorowanie skali szarości. Kolejną nowością jest możliwość precyzyjnej kalibracji, nie tylko poziomu jasności monitora, ale i poziomu czerni, co było do tej pory zaimplementowane tylko w monitorach LCD medycznych firmy EIZO. W oprogramowaniu kalibracyjnym monitora dodano funkcję deltaE, która jest pomiarem rozbieżności zadanych wartości i faktycznie uzyskanych. Jest to kluczowy wskaźnik jakości odwzorowywanego obrazu. Wzbogacono system emulacji charakterystyk barwnych innych monitorów na monitorze EIZO.

Wraz z monitorem CG220 na rynku pojawi się również nowa - trzecia już wersja - oprogramowania ColorNavigator. Umożliwia ona między innymi:
· regulację jasności, punktu bieli (temperatury barw) oraz współczynnika gamma. Regulacja temperatury barw możliwa jest w zakresie od 4000K do 10000K ze skokiem co 100K, a współczynnika gamma od 1,0 do 2,6 ze skokiem co 0,1.
· emulację charakterystyki barwnej innych monitorów realizowana jest poprzez wykorzystanie pliku z profilem ICC lub ręcznego wprowadzenia koordynatów kolorów podstawowych.
· regulację czerni w zakresie od 0,5 do 3,5 cd/m2, pozwalającą na odwzorowanie poziomu czerni stosowanego w składzie czasopism lub gazet.
· pokalibracyjną regulację balansu bieli, jasności, poziomu czerni, współczynnika gamma.
· kontrolę współczynnika deltaE,
· wyświetlanie komunikatu przypominającego o konieczności dokonania kalibracji co zadaną ilość godzin pracy monitora.

ColorNavigator umożliwia 10-bitową, sprzętową kalibrację monitora z wykorzystaniem kalibratorów EIZO CX1 lub GretagMacbeth. Aplikację będzie można bezpłatnie pobrać w połowie listopada ze strony internetowej EIZO.

Monitor CG220 - podobnie jak inne modele monitorów EIZO - objęty będzie 5-cio letnią gwarancją producenta. Jego masowa produkcja rozpocznie się w listopadzie bieżącego roku. Cena nie jest jeszcze znana.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Cena (autor: Klaymen | data: 14/10/04 | godz.: 07:31)
  Nie wyobrażam sobie ile to może kosztować, ale cacko jest niezłe ...

 2. Podobna rzecz... (autor: XYZ | data: 14/10/04 | godz.: 09:17)
  ...przygotowuje NEC-Mitsubishi. W necie ludzie pisza, ze w chwili premiery i Eizo i NEC bedzie kosztowac w okolicach 10 tys. USD - z tym ze raczej powyzej niz ponizej. No ale dla pre-press taki sprzet to rewelacja.

 3. cacko (autor: Jachwe | data: 14/10/04 | godz.: 09:46)
  tak tylko sie zastanawiam .... co w zasadzie te monitory maja odwzorowac
  W sumie wszystkie oczy widza troche inaczej.
  Gdzie jest granica kalibracji?


 4. chodzi o to, (autor: XYZ | data: 14/10/04 | godz.: 11:05)
  zeby na ekranie wygladalo tak, jak pozniej na papierze

 5. hmm... (autor: beef | data: 18/10/04 | godz.: 10:26)
  ...zapomniałeś dodać, "co się nigdy nie uda" :), no, przynajmniej dopóki druk i obraz na monitorze są uzyskiwane tak diametralnie różnymi technikami i dopóki kolor na wydruku bardziej zależy od tego, jak bardzo zleżała farba wleje się panu Heniowi do maszyny. Oczywiście, im więcej regulacji, tym lepiej, ale czy za taką cenę?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.