Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 27 października 2004 
    

Roboty pod strzechy


Autor: DYD | źródło: 4press/BBC | 13:27
(2)
Z raportu przygotowanego przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ i Międzynarodową Federację Robotyki wynika, że roboty coraz częściej stają się wyposażeniem gospodarstw domowych i w najbliższej przyszłości trend ten będzie się nasilać. Obecnie z ludźmi mieszka 607 tys. robotów, ale do roku 2007 liczba ta wzrośnie blisko siedmiokrotnie.

Większość robotów znajdujących się na wyposażeniu mieszkań na całym świecie zostało kupionych w roku 2003. Przed końcem roku 2007 w domach ludzie będą trzymać już 4,1 mln robotów – prognozują autorzy raportu „Światowa Robotyka”. Przyczyny nasilającego się trendu to między innymi spadek cen i wzrost możliwości robotów.

W odróżnieniu od wizji znanych z filmów science-fiction, większość robotów domowych w najbliższym czasie nie będzie humanoidalnymi, wielozadaniowymi maszynami, lecz po prostu inteligentnymi odkurzaczami. Główny obszar ich zastosowań w domu stanowić ma bowiem sprzątanie: odkurzanie, strzyżenie trawników, czyszczenie basenów i mycie okien. Nie znaczy to oczywiście, że nie będzie bardziej zaawansowanych robotów – oprócz sprzątania mają się one zajmować ochroną obiektów i rozrywką.

Przykładem wielozadaniowego, domowego robota, może być zaprezentowany niedawno przez koreańską firmę Yujin Robotics robot Irobi. Podłączana do sieci maszyna może – w zależności od potrzeb - pełnić funkcje mechanicznego ochroniarza, nauczyciela dzieci, towarzysza zabaw, elektronicznego asystenta i posłańca. Tym samym Koreańczycy podążają szlakiem przetartym przez firmę Sony, będącą niekwestionowanym pionierem w produkcji domowych robotów rozrywkowych. Od roku 1999 japońska firma sprzedała już 692 tys. mechanicznych piesków Aibo. Segment robotów rozrywkowych także czeka dynamiczny rozwój – w roku 2007 w gospodarstwach domowych na całym świecie ma być już 2,5 mln takich maszyn.

Popularyzacja robotów domowych jest odbiciem innego trendu – wzrostu znaczenia robotów w produkcji przemysłowej, a także coraz częstszego wykorzystywania robotów w pracach specjalistycznych, w których ludzie narażają swoje zdrowie lub są po prostu mało efektywni.


Na zdjęciu: koreański robot Irobi

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ... (autor: Teo | data: 27/10/04 | godz.: 14:59)
    ciekawe kiedy US Robotics wyprodukuje swojego pierwszego robota? :)

  2. no to piknie.... (autor: p@blo! | data: 27/10/04 | godz.: 20:00)
    w tym roku koncze studia robotyczne na polibudzie i bede robotykiem hyhyhy.....

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.