Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja płyty Soltek SL-K8TPRO-939 dla A64
    

 

Recenzja płyty Soltek SL-K8TPRO-939 dla A64


 Autor: Lancer | Data: 23/11/04

Recenzja płyty Soltek SL-K8TPRO-939 dla A64Wciąż pachnący nowością Socket 939 systematycznie zdobywa rynek. Służy temu poszerzana systematycznie gama procesorów K8 z dwukanałowym kontrolerem pamięci, która liczy już nie 3, a 7 modeli, a także moc nowych płyt głównych. Lada chwila na półki sklepowe trafią wyroby na najnowszych chipach wielkiej dwójki - VIA, nVidia i debiutującej na tym polu firmy ATI. Wszystkie one zawierające wsparcie dla standardu PCI Express. Nie każdy jednak potrzebuje nowości jakie wprowadza nowa gama układów - wystarczy mu tradycyjna karta graficzna AGP i chciałby coś kupić lada chwila. To gwarantują wyroby oparte o starsze, ale dopracowane i popularne chipy. Takim właśnie produktem jest Soltek SL-K8TPRO-939 udostępniony nam do testów przez firmę Soltek. Zapraszam do krótkiej recenzji, której bohaterem jest ta właśnie płyta.



Soltek SL-K8TPRO-939

Interesujący nas wyrób zbudowany jest na już znanym i dobrze opanowanym przez producentów chipsecie firmy VIA - modelu K8T800Pro. Do tej pory opisywane na łamach TPC były dwie płyty s939 - Abit AV8 (korzystający również z układów VIA) oraz Gigabyte K8NSNXP-939. Pora na kolejną.

Wyrób Solteka nie szokuje niczym niezwykłym - pełnowymiarowy ATX oparty o czarny laminat.


Na Solteka SL-K8TPRO-939 widok ogólny (kliknij, aby powiększyć)

Jednak połączenie z kolorowymi slotami przyciągają uwagę potencjalnego klienta rozglądającego się po półkach sklepowych. Taki layout płyty zyskał nazwę Black Thunder. Niestety gniazda nie są aktywne fluorescencyjnie i nie dają takiego efektu przy podświetleniu jak np. wyroby DFI.

Płyta posiada oczywiście gniazdo Socket939 i wspiera CPU z 1GHz szyną HTT dzięki mostkowi K8T800Pro. Do tego dochodzi 5 slotów PCI, 1 AGP 3.0 i 4 gniazdka na dwukanałowe pamięci PC1600 do 3200. K8TPRO-939 posiada standardowy jak na tę klasę układ zasilający CPU, a składa się on z 3 faz. Przez mostek południowy VT8237 możliwa jest obsługa 2 portów PATA133 i 2 SATA150 z funkcją RAID 0 i 1. Komunikację USB 2.0 zapewniają 4 gniazda na krawędzi płyty i 4 na śledziu.


Gniazdo s939 i sloty pamięci (kliknij, aby powiększyć)


Porty PATA133 i SATA150, a przy samej krawędzi złącze FDD (kliknij, aby powiększyć)

Układ dźwiękowy oparty jest na popularnym kodeku Realteka ALC850 ze wsparciem dla 8 głośników standardu 7.1. Na krawędzi umieszczono aż 6 wyjść audio, co pozwala bezproblemowo podłączyć jednocześnie rozbudowany komplet nagłaśniający i np. mikrofon. Nie zapomniano też o wejściach/wyjścia S/PDIF. 1Gbit LAN obecny jest dzięki chipowi VIA VT6122 (niestety korzysta on do komunikacji z wewnętrznej szyny PCI). Producent umieścił też kontroler standardu IEEE1394 obsługiwany przez układ VIA VT6307 z możliwością jednoczesnego podłączenia dwóch urządzeń. Obsługę dwóch dodatkowych portów SATA150 i jednego kanału ATA133 z funkcjami RAID zapewnia kontroler Promise PDC20579.


Widok na panel złącz I/O. Zwraca uwagę wolne miejsce zajmowane zwyczajowo przez port drukarki. (kliknij, aby powiększyć)

Złącza uzupełnia port COM. Co ciekawe Soltek zrezygnował z LPT. Jeśli okaże się on naprawdę potrzebny, można go podpiąć na śledziu korzystając z wyprowadzeń elektrycznych na laminacie.

Mostek północny chłodzony jest przez niewielki radiator bez wentylatora.

Na laminacie umieszczono 4 złącza dla wentylatorów FAN. Funkcje diagnostyczne wspomaga wyświetlacz kodów POST znany choćby z płyt Abita.

Rozmieszczenie elementów na laminacie budzi dwie wątpliwości. Porty PATA umieszczono równolegle do dolnej krawędzi płyty, co niestety utrudnia ergonomiczne ułożenie kabli. Pionowa pozycja była by znacznie korzystniejsza z punktu widzenia ergonomii. Złącze napędu FDD także można by było przenieść wyżej. Tu taśma wiodąca do napędu może bowiem przesłonić wyświetlacz POST.

Opcje zawarte w BIOSie pozwalają na podnoszenie FSB do 300MHz, zmianę napięcia Vcore w przedziale od 0,8 do 1,7V, napięcia AGP do 1,8V oraz pamięci Vmem do 2,8V. Nieco zagadkowa jest opcja nazwana 2,5V (2,5 do 2,8V). Zapewne odnosi się ona do napięcia mostka południowego. Instrukcja nie wyjaśnia znaczenia tej zakładki. Można zmieniać mnożnik procesora od 4x w górę (nie ma połówek). Teoretycznie można zablokować częstotliwość PCI/AGP na stałej wartości 33/66MHz (o praktyce dalej). Zupełnie po macoszemu potraktowano pamięci RAM. Użytkownik nie ma bowiem pełnej kontroli nad ich timingami. Regulować można jedynie częstotliwość i parametry CAS Latency i Memory Timing.


Dosyć efektowne opakowanie może przyciągnąć wzrok (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie... (kliknij, aby powiększyć)


...i ciąg dalszy (kliknij, aby powiększyć)

Pudełko zawiera okrągły (fioletowy) kabel PATA133 i 2 tradycyjne taśmy tego standardu, FDD oraz 4 SATA150 z przejściówką zasilającą. Są śledzie z 2 portami USB. Zabrakło wyprowadzenia dla LPT i jednego FireWire. Płytki CD poza sterownikami zawierają programy PC-Cillin 2004, VirtualDrive 7, RestoreIT 3Lite, PartitionMagic 6.0SE i DriveImage 4.0

Wydajność

Naturalnym przeciwnikiem dla Solteka wydaje się być Abit AV8. Jest zbudowany nie tylko na tym samym chipsecie, ale także dorównuje możliwościami naszej płycie. Wreszcie obie okupują ten sam przedział cenowy. Niestety płyta Solteka już na starcie ma mocno utrudnioną sytuację. Brak pełnej kontroli nad zmianą timingów pamięci owocuje niższą przepustowością pamięci. O ile CAS można ustawić na 2, to pozostałe parametry nasza płyta czytała z SPD. Końcowe timingi wyglądały więc tak: 2-3-3-6-1T. Abit miał 2-2-2-6-1T.

Soltek niezbyt miłą modą zawyża też FSB nominalnie przydzielając zegar 204MHz. Co prawda podobnie czynił Abit, ale do naszego testu ustawione było 201MHz. Dla procesora dało to końcowe taktowanie 2412MHz. Za system testowy służył WinXP Professional z SP1.

Jak widać płyta wydajnością nie grzeszy. Dłuższy czas dostępu do pamięci spowalnia płytę, która okazuje się nieco mniej wydajna od propozycji Abita.

Overclocking

Do kwestii podkręcania podszedłem nieco sceptycznie. Wieloletnie obcowanie z płytami Solteka dawało ku temu powód, bowiem wyroby tego producenta nigdy nie grzeszyły na tym polu. I to pod względem samych osiągów, jak i narzędzi overclockerskich. Zdaje się, że historia powtarza się przy okazji tego modelu. Opcji niezbyt wiele, a i nie są one zbyt wyszukane. A jak z praktycznymi rezultatami? Cóż, niestety nienajlepiej. Płyta bardzo niemrawo reagowała na podniesioną magistralę. Max co udało się osiągnąć z testowanego egzemplarza to... 226MHz! To wynik gorszy od płyt K8T800, a więc nie posiadających blokady częstotliwości PCI/AGP. Co prawda BIOS posiada opcję pozwalającą teoretycznie zmieniać ten parametr, ale przestawianie nic nie dawało. Nowy BIOS nie przyniósł poprawy - najnowsza wersja oprogramowania, ani nie pozwoliła na większe podniesienie FSB, ani nie dała pełnej kontroli nad timingami pamięci.

Dźwięk

O dźwięku emitowanym przez zintegrowany układ audio trudno napisać coś odkrywczego. Typowa jakość ALC850. Niczym szczególnym pośród innych wyrobów z tym kodekiem płyta się nie wyróżniła. Jedynie warto podkreślić obecność kompletu złącz audio (łącznie 6 wtyczek). Przydatna rzecz dla tych, którzy posiadają rozbudowany system audio, a o którym niektórzy tnąc koszta zapominają.

Podsumowanie

Płyta Solteka nie sprawiła szczególnych problemów. Nie było ich wcale. Wzorowa stabilność. Niestety producent ograniczył możliwości zmiany timingów, co dla pewnej grupy potencjalnych klientów może wykluczyć K8TPRO-939 z grona branych pod uwagę przy zakupie płyt. Można co prawda liczyć na poprawki zawarte w przyszłych BIOSach, czy też bawić się zewnętrznymi programami, ale nie o to chodzi.

Płyta pozbawiona jest ruchomych elementów mechanicznych, dlatego też może posłużyć do budowy cichego komputera PC, choć w przypadku wydajnych, a co za tym idzie wydzielających dosyć duże ilości ciepła procesorów s939 może być to zadanie dosyć trudne. Mały radiator nie grzeje się mocno i nie widać potrzeby specjalnego dbania o kondycję termiczną mostka.

Z kolei wart pochwalenia jest dodany kontroler Promise, który będzie jak znalazł dla posiadaczy sterty napędów optycznych czy magnetycznych. Sam kontroler w tej klasie cenowej płyt jest rzadkim zjawiskiem. Gigabitowy LAN jest dziś standardem (mimo braku praktycznej potrzeby jego używania), choć jego wąskim gardłem jest połączenie przez szynę PCI. Warte uznania są dedykowane łącza komunikacyjne, takie jak np. w nForce3, których chip używa do łączenia się z kontrolerem sieciowym. Ale to już nie wina Solteka, a architektury chipu VIA.

W kwestii overclockingu niestety sromotna porażka. Osiągnięte FSB jest wyjątkowo niskie. Dodatkowo opcje regulacji parametrów pracy podzespołów nic ciekawego nie wnoszą. Poziomy regulacji napięć są raczej "standardowe" i brakuje wielu opcji, jakie udostępnia np. Abit. Zupełnie niezrozumiałym posunięciem jest brak regulacji timingów pamięci, czego skutek mieliśmy okazję już zobaczyć. Niestety to już tradycja u Solteka, który w kilku swoich wcześniejszych wyrobach też oszczędził tej opcji. Jakby jednak myśląc o zaawansowanych użytkownikach laminat wzbogacony zostało wyświetlacz POST. Ten może się przydać.

Za to bardzo przydatne jest dołączone do produktu oprogramowanie. Jest to jeden z najbogatszych pakietów dodanych programów jakie oferują producenci płyt głównych. Z pewnością nabywca będzie miał niejednokrotnie możliwość skorzystania z któregokolwiek pośród nich.

Jak widać płyta Solteka to wyrób nierówny. Ale samo zdanie się na krzykliwe nazwy z pudełka może mieć dla niektórych bolesne konsekwencje:
  • Performance Pro - pamiętajmy, że standardowo płyta przydziela 204MHz FSB i sama w sobie nie jest ponadprzeciętnie wydajna
  • Quality Pro - tu nie ma zastrzeżeń. Wykonanie pierwszej jakości bez kompromisów, a połączenie różnych kolorów może się podobać
  • Overclocking Pro - hmmm. overclocking tak. Jakieś opcje są, ale pod względem możliwości "Pro" to raczej nie jest
  • RAID Pro - mamy łącznie 3 kanały PATA i możliwość podpięcia 4 urządzeń SATA, z czego macierz RAID można stworzyć na 1 kanale PATA i 4 SATA.
  • Network Pro - 1Gbit LAN jest faktem. Szkoda, że przez PCI
  • Expansion Pro - bogactwo różnych interfejsów: USB 2.0, FireWire itp... ale to raczej standard
  • DIY Pro - wyświetlacz POST.
Solteka można nabyć już za około 114$. W tym przedziale mieści się konkurencyjny Abit AV8. Który lepszy?

PLUSY:
    + ładny wygląd
    + komplet złącz audio
    + dodatkowy kontroler napędów z funkcjami RAID
    + wyświetlacz kodów POST
    + przydatny pakiet oprogramowania
    + FireWire
MINUSY:
    - ubogie narzędzia overclockerskie
    - słaby overclocking
    - niefortunnie umieszczone złącza napędów







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja płyty Soltek SL-K8TPRO-939 dla A64
 
Wyświetl komentarze do artykułu »