Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 9 grudnia 2004 
    

Intel prezentuje dwurdzeniowy Yonah


Autor: Adam | źródło: The Register | 00:25
(11)
Intel przeprowadził prezentację działającego systemu zbudowanego na bazie procesora o kodowym oznaczeniu Yonah. Układ ten przeznaczony jest dla komputerów przenośnych, wykonany w technologii 65nm i łączy w sobie dwa rdzenie. Prawdopodobnie Yonah bazuje na dwóch jądrach Dothan, które obecnie są dostępne na rynku. Premiera prezentowanego procesora zapowiadana jest najwcześniej na koniec przyszłego roku lub nawet na początek 2006. Wejdzie on w skład 3 generacji platformy Centrino pod nazwą Napa, który to składa się z chipsetu Callistoga oraz modułu łączności bezprzewodowej Golan w standardach WiMAX oraz 3G. Callistoga powinna także zawierać nowy, wydajniejszy układ graficzny.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Aaa, dwa Pentiumy M (autor: sebtar | data: 9/12/04 | godz.: 14:21)
    prosto z Izraela ;-)

  2. jasne (autor: RusH | data: 9/12/04 | godz.: 17:45)
    jeszcze tylko dodadza drugie tyle rejestrow i zinterguja kontroler pamieci a wreszcie dogonia lidera technologicznego :)

  3. rush (autor: man5on | data: 9/12/04 | godz.: 22:38)
    buahaha, AMD nie ma nawet w planach dwurdzeniowego procka dla notebookow, podczas gdy intel juz pokazał działający prototyp. w dodatku wykonany w 65nm. tak więc kto tu jest liderem technologicznym (jeżeli chodzi o mobile)??

    "jeszcze tylko dodadza drugie tyle rejestrow i zinterguja kontroler pamieci..."

    niby po co mają to robic skoro Pentium-M już teraz z palcem w dupie kładzie na łopatki A64??

    btw. zintegrowany kontroler pamięci już wkrótce moze się okazać dzazgą w oku AMD....


  4. mm flejm fanboia (autor: RusH | data: 9/12/04 | godz.: 23:19)
    >niby po co mają to robic skoro Pentium-M już teraz z palcem w dupie kładzie na łopatki A64??

    gdzie ? w twoich snach ? :P

    >btw. zintegrowany kontroler pamięci już wkrótce moze się okazać dzazgą w oku AMD....

    pewnie dlatego inzynierowie intela az sie poca zeby sobie taki zafundowac, w Intelu od jakiegos juz czasu jest zawiazana dywizja pracujaca wlasnie nat zintegrowanym kontrolerem


  5. dziwne mam pentiuma M i ... (autor: arczi | data: 10/12/04 | godz.: 00:00)
    do desktopa kochany to mu baaardzo daleko o A64 nie wspominajac. chyba pomyliles to z Pentiumem Centrino ale i tak jemu daalekooo.

    P.S.
    mam desktopa intela HT i laptopa z pentiumem M wiec nie posadzaj mnie o stronniczosc. po prostu AMD jest lepsze w tej chwili ito wszystko.

    pozdrawiam


  6. rush, arczi (autor: man5on | data: 10/12/04 | godz.: 00:54)
    tutaj są testy:
    http://www.x86-secret.com/...m/dfi855/dfi855-7.htm

    cos jeszcze na temat wydajnosci?

    "pewnie dlatego inzynierowie intela az sie poca zeby sobie taki zafundowac, w Intelu od jakiegos juz czasu jest zawiazana dywizja pracujaca wlasnie nat zintegrowanym kontrolerem"
    -racja, tylko zwróc uwagę ze w intelu się pocą aby stworzyc zint. kontroler pamięci DDR2, i o to mi chodzi. AMD prędzej czy pozniej bedzie musialo sie przestawic na nowe pamieci. DDR2 juz w przyszłym roku bedą pracowały na opóźnieniach takich jak DDR1 (CL 2-3) przy taktowaniu 677-800MHz a ich cena juz teraz wyraznie spada. tym samym stare ramy odejdą do lamusa. AMD będzie musiało stworzyc nowy kontroler i tym samym dosc mocno ingerowac w architekture swoich procesorow. jest to dosc kosztowna, czasochłonna i skomplikowana sprawa....

    swoją drogą, to intel jako pierwszy stworzyl zint. kontroler pamięci (dla Rambusow) jeszcze za czasów PIII, ale zrezygnował z jego wprowadzenia własnie z względu na szyko zmieniające sie standarty na rynku pamięci (wtedy SDR/DDR/RDRAM).


    "...chyba pomyliles to z Pentiumem Centrino..."
    - LOL, koles widze ze wogóle nie mamy o czym rozmawiac.... (tak dla twojej informacji ten 'Pentium Centrino' to wlasnie P-M a centrino to platforma a nie procesor)

    jeżeli faktycznie posiadasz P-M - w co wątpie ze wzgledu na to co napisales wczesniej ('Pentium Centrino') - i uwazasz ze twoj procesor ma ' daalekooo' do A64 Mobile to najwyrazniej nie doczaiłeś jeszcze ze te procki pracuja na 100% swoich mozliwosci tylko gdy są podpiete do gniazdka.... :/


  7. hehe (autor: RusH | data: 10/12/04 | godz.: 01:40)
    proponuje jednak :
    http://www.x86-secret.com/...m/dfi855/dfi855-9.htm

    :)
    teraz odkrec tego P-M i powiedz gdzie daje w pupe AMD ?
    Podpowiem ci cos - Semprona 3100 da sie spokojnie podkrecic do 2.3GHz na BOXowym coolerze. Sempron od AMD64 rozni sie tylko brakiem trybu 64bit (i cachem).
    Widzisz jaka jest roznica w AMD pomiedzy Single DDR a Double DDR ? Zadna. Cache robi pojedyncze procenty roznicy.
    DDR2 to krok w tyl. AMD nawet nie ma planow w to inwestowac.

    Z czym do ludzi ? Plyta desktopowa z AGP pod P-M kosztuje 260$ :D
    -Aopen "i855GMEm-LFS" i855GME
    procek 435$
    -Intel Pentium M 755 2.0 GHz, 400MHz FSB, on-die 2MB L2 Cache

    wow, "tylko" 700$ za sama plyte i procka

    Ja jednak wole plyte za 130$, a do tego sempronik to tylko 120$.
    Powtarzam, 3100 @ 2.5GHz to pestka.
    Porozmawiamy jak Intel zmadrzeje i zakonczy produkcje P4 (jeszcze 2 lata ponoc)


  8. ehhh (autor: man5on | data: 10/12/04 | godz.: 09:19)
    "teraz odkrec tego P-M i powiedz gdzie daje w pupe AMD ?"
    -eee a niby czemu odkręcać? własnie ten procek jest po to podkrecony aby pracowac przy podobnej czestotliwosci co A64 4000+ (2.4GHz). przy zblizonych zegarach, AMD jest bez szans.

    "DDR2 to krok w tyl. AMD nawet nie ma planow w to inwestowac."
    - no wlasnie w tym problem ze to nie jest krok w tył :) ten standart został po prostu zbyt wczesnie na siłe, wprowadzony przez intela właśnie po to aby uprzykrzyc zycie AMD (pisalem o tym w poprzedniej wypowiedzi). w przyszłym roku DDR2 wbije w ziemie stare pamięci pod wzgledem wydajnosci, bo zadne ddry nie dzadzą rady pracowac z taktowaniem 800MHz przy 2.5....
    a to ze amd twierdzi iż nie bedzie inwestowac DDR2.....sorry, ale kogo to obchodzi, skoro nawet produceni pamięci zgodnie twierdzą ze DDR2 prędzej czy pozniej stanie się dominującym standratem.

    co do semprona - ok moze i jest bardziej opłacalnym zakupem, ale troche zboczyles z tematu :) chodziło mi o pokazanie ze P-M to zdecydowanie najszybszy procesor dla komputerow przenosnych (co jest niezaprzeczalonym faktem), a nie zachęcanie do kupna go jako serce zestawu PC....

    pozdr.


  9. grr no nie jest (autor: RusH | data: 10/12/04 | godz.: 11:22)
    mowie - porownywac zegar w zegar sie nie da juz od hmmm4 lat ? :)
    Czy nie bierzesz pod uwage ze takiego 4000+ tez da sie podkrecic ? :)
    a DDR2 JEST krokiem w tyl - jak juz pisalem AMD nie potrzebuje nawet Duala, a co dopiero ramu chodzacego na 800MHz, zwlaszcza ze ten ram ma latencje porzyczona wprost od Leniwcow. ;-)


  10. Tak sobie czytam... (autor: Cavva | data: 10/12/04 | godz.: 11:42)
    ... i myślę że jest to kwestia przekonania. Ja nie jestem fanatycznym arabem żebym sie zabijał za "ulubioną firmę". Jestem "fanem" AMDków co nie znaczy że nie doceniam INTELA. Wydaje mi sie jednak że fachowcy od Pentiuma faktycznie przestraszyli się A64, i próbują uprzykrzyć życie poprzez wprowadzenie DDR2. Zgadzam się z przedmówcą iż DDR2 wyprą obecne pamięci, jednak czy wbiją je w ziemię w przyszłym roku? No niebył bym taki pewien. Rewolucja miała nastąpić już przy DDR1 !!! I co? I gówno!! Wciąż jest (małe bo małe) stałe zapotrzebowanie na SDRy, co widać po cenach. Wymiana ta będzie przebiegać jeszcze conajmniej 3-4 lata. A co do A64 i P-M to są zajebiste procki. Wydaje mi się że Athlon jako pierwszy wykonał krok do przodu i dał inżynierom od P porządnego kopa! Cóż, dla mnie to bardzo zdrowa konkurencja :))))

  11. @man5on (autor: Maciek!!! | data: 10/12/04 | godz.: 12:15)
    Przejarzalem sobie stronke ktora podales i musze powiedziec, ze porownanie ktore tam przeprowadzono (P-M podkrecone na 2,55ghz vs A64 na nominalnych 2,40ghz) kojarzy mi sie z wyscigiem zwyklego auta ale ztuningowanego na max (sportowy uklad wydechowy, turbo, NO2 i te sprawy :) ) z Ferrari, ktoremu zabraoniono uzywac 4 i 5 biegu :P
    Ale nawet z takiego testu (biorac pod uwage, ze P-M mialo 150 MHz wiecej czyli jakies 6% wiecej) wcale nie wynika zeby "Pentium-M z palcem w dupie kladlo na łopatki A64".
    Mozna to policzyc - w wiekszosci tych testow P-M jest niewiele szybszy, sa tez wykresy na ktorych jest wyrażnie szybszy, ale tez i takie na ktorych to A64 bije P-M (przypominam o 150MHz na korzysc P-M). I teraz jesli zrownamy zegary obu, to mozemy najwyzej powiedziec o lekkiej przwadze P-M, jesli w ogole.
    Rzeczywistosc jest jednak taka ze w notebookach z topowymi procami beda montowane modele P-M 755 (2,0GHz) i A64 4000+ (2,40 GHz) tak samo jak w desktopach są P4 570 (3,8GHz) i A64 4000+ (2,4 GHz).
    I generalnie tak należy przeprowadzac porownania - bo to beda odczuwali uzytkownicy tak jak np. Arczi. Sam pomysl - co by to bylo gdybysmy porownali P4 3,8GHz z podkreconym A64 3,8GHz :):):)

    Co do DDR2 - przyszlosc pokaze - mysle, ze nie bedzie tak zle dla AMD jak piszesz.

    To tyle co chcialem powiedziec.
    Pozdrawiam


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.