Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 15 grudnia 2004 
    

Uruchomienie Krajowego Klastra Linuksowego


Autor: DYD | 16:14
(8)
Dwanaście polskich ośrodków akademickich z Politechniką Częstochowską w roli koordynatora uruchomiło Krajowy Klaster Linuksowy - CLUSTERIX. Uroczystość miała miejsce w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w obecności Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Ministra Nauki i Informatyzacji prof. Michała Kleibera. Łącząc zasoby 12 ośrodków, utworzono rozproszony geograficznie system zbudowany w architekturze GRID, który dzięki zastosowaniu 802 procesorów Intel Itanium 2, krajowej sieci optycznej nowej generacji PIONIER oraz systemu operacyjnego Linux, jest jednym z najszybszych rozproszonych superkomputerów w Europie. Dostawcami sprzętu w projekcie są firmy: OPTIMUS S.A., Hewlett-Packard i ATM S.A.

"CLUSTERIX umożliwi wszechstronne wykorzystanie zasobów w zakresie prowadzenia zaawansowanych obliczeń wielkiej skali w zależności od potrzeb. Położenie geograficzne przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie - nasz klaster pozwala na udostępnienie zasobów, usług i aplikacji innym użytkownikom sieci, rozproszonym w całym kraju, a nawet na świecie" - powiedział szef projektu, profesor Roman Wyrzykowski z Politechniki Częstochowskiej.

"Najważniejsze jest to, że realizacja tego projektu zwiększa szanse i konkurencyjność polskiego środowiska naukowego na arenie międzynarodowej, a w szczególności w 6 i 7 Programie Ramowym, np. EGEE (Enabling Grids for E-Science)" - powiedział dr Maciej Stroiński z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. "Warto zaznaczyć, że część naszego klastra w EGEE jest rozwiązaniem nowatorskim, gdyż wszystkie pozostałe bazują jeszcze na architekturze 32-bitowej".

"Projekt CLUSTERIX to nie tylko unikalna inicjatywa polskiego środowiska naukowego. To również nowatorskie rozwiązanie na arenie międzynarodowej. Dlatego Intel Corporation zaangażował się we wsparcie projektu" - powiedział Paweł Gepner, Główny Specjalista Architektury Intela.

Wydajność klastra mierzona w bilionach operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę wynosi 4,4 TFLOPs. Clusterix wykorzystywany będzie m. in. do badań naukowych w zakresie: modelowania zjawisk (np. termomechanicznych), złożonych symulacji (np. przepływu krwi), wizualizacji, przewidywania struktur białek czy projektowania układów elektroniki molekularnej, itd.

W projekcie Clusterix udział biorą następujące ośrodki: Politechnika Białostocka, Politechnika Częstochowska, Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej TASK, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH, Uniwersytet Opolski, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Politechnika Szczecińska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Zielonogórski.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ta jasne (autor: RusH | data: 15/12/04 | godz.: 17:13)
    kosztowalo drozej od wydajniejszych Opteronow - kupili to tylko dlatego ze Intel "wyszedl z inicjatywa" jesli wiecie co mam na mysli :) *



    * - intel doplaca praktycznie do wszystkich superkomputerow na Itanium bo nikt nie chce normalnie kupowac tego procka


  2. no prosze (autor: Meteor | data: 15/12/04 | godz.: 17:21)
    w Polsce tez mozna cos stworzyc. A nie ciagle marudzic, ze jestesmy 100 lat za murzynami.

  3. ciekawe ktora dystrybucja? (autor: jose_g | data: 15/12/04 | godz.: 18:19)
    stawiam na Debiana bo on przynajmniej obsluguje Itanium ale moze byc tez to jakas dystrybucja wlasnej produkcji typu LFS.

    @RusH - Opteron moze i bylby wydajniejszy ale skoro Intel dawal "wsparcie"... Poza tym Itanium 2 chyba nie jest w koncu takie zle. Podobno pierwsza wersja byla troche slaba.


  4. Na sponsorów... (autor: PiK@TwojePC | data: 15/12/04 | godz.: 20:07)
    ...się nie narzeka.

  5. Prawdę rzeczesz waść :) (autor: Artisan | data: 15/12/04 | godz.: 22:29)
    Darowanemu koniowi... Zresztą akurat w przypadku obliczeń w których dominującą rolę odgrywają algorytmy operujące na macierzach, Itanium 2 sprawuje się całkiem nieźle. Problem polega na tym, że aby osiągnąć wysoką wydajność, trzeba się mocno napocić nad optymalizacją kodu - Itanium jest bardzo wrażliwe na tym punkcie (takie było zresztą główne założenie projektu IA-64). Zresztą trudno oczekiwać czegoś innego od 'przerośniętego DSP' - jak niektórzy określają tą architekturę - pewne założenia dają znać o sobie.
    Opterony też będą - z tego co wiem, tylko szkielet Clusterixa będzie na Itanium - pozostałe maszyny najprawdopodobniej na Opteronach lub Xeonach (ICM już sobie clusterek na nich sprawiło, Wrocław też chyba na Opteronki stawia).


  6. hehe moja uczelnia :) koordynatorem:) (autor: Nazgul | data: 16/12/04 | godz.: 08:47)
    Nawet bylem pare metrow od tego klastra na PCZ, ale nie mozna wejsc do srodka :D Drzwi zamkniete i tyle :)

  7. wstyd :( (autor: Chrisu | data: 16/12/04 | godz.: 17:36)
    UO jest a PO nie ma :(
    Ale PO za to pogodę liczy :P


  8. no proszę.... (autor: micca | data: 17/12/04 | godz.: 12:56)
    W samym centrum stoi mój były doktor ze studiów - dr Roman Wyrzykowski :)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.