Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 20 grudnia 2004 
    

Kto bedzie produkował monitory Philipsa?


Autor: DYD | źródło: Philips | 13:49
Philips oraz TPV Technology ogłosiły podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia wspólnego przedsięwzięcia na rynku monitorów komputerowych i telewizorów LCD o niższych przekątnych. Na mocy porozumienia TPV przejmie od Philipsa odpowiedzialność za produkcję i sprzedaż monitorów typu OEM, a Philips skupi się na promocji i sprzedaży monitorów i telewizorów LCD i plazmowych, dostarczanych pod własnym znakiem handlowym. Przekazując TPV zasoby niezbędne do kontynuowania produkcji, Philips staje się jednocześnie udziałowcem firmy. Dzięki współpracy na rynku monitorów powstanie nowy lider.

Wartość zaangażowania firmy Philips w TPV wyniesie około 2 miliardów dolarów (około 1,5 mld Euro). Składnikiem tej kwoty jest między innymi wart około 700 milionów EUR, obsługiwany do tej pory przez Philipsa, rynek wyświetlaczy OEM. Pozostałe 800 mln Euro związane jest z outsoursowanie produkcji monitorów i telewizorów sprzedawanych ze znakiem handlowym Philipsa. Po restrukturyzacji, TPV stanie się największym na świecie producentem monitorów komputerowych, o rocznej produkcji przekraczającej 35 milionów sztuk.

Sojusz - poza przynoszeniem zysków z racji skali przedsięwzięcia, zoptymalizowania łańcucha dostaw czy kosztów produkcji - ma również przyczynić się do zwiększenia nakładów na badania i rozwój produktów.

Philips będzie kontynuować w głównej mierze rozwój i produkcję płaskich telewizorów (Flat TV) dla średniego i wysokiego segmentu rynku. Nadal będzie również prowadzona sprzedaż monitorów LCD i telewizorów ze znakiem handlowym Philips. Jednocześnie TPV stanie się dla Philipsa preferowanym dostawcą monitorów i najtańszych płaskich telewizorów.

"Sojusz oznacza osiągnięcie przez TPV długoterminowego celu korporacyjnego, jakim było stanie się największym na świecie producentem monitorów," - powiedział dr Jason Asuan, prezes TPV. "To również wielki skok naprzód w naszej strategii szybkiego zaistnienia na rynku producentów płaskich telewizorów. Współpraca pozwoli zarówno TPV jak i Philipsowi skupić się na podstawowych kompetencjach, gwarantując klientom efektywne kosztowo rozwiązania multimedialne czy też dla domowej rozrywki."

"Ta współpraca oznacza kolejny krok w kierunku transformacji części Philipsa zajmującego się elektroniką. Z producenta kierującego się osiąganym woluminem produkcji zmieniamy się w firmę skupiającą się na innowacjach i marketingu," - powiedział Dr Gottfried Dutiné, członek zarządu Philipsa. "Sojusz z TPV pozwala nam skupić nasze wysiłki na badaniach oraz zarządzaniu marką i kanałami dystrybucji. Współpraca z najlepszymi dostawcami typu OEM/ODM przy wytwarzaniu i sprzedaży większości naszych produktów zwiększy konkurencyjność Philipsa zgodnie ze "strategią niskich kosztów". Obecnie znacznie polepszyliśmy naszą pozycję, co wpłynie na osiągnięcie naszych celów strategicznych i finansowych."

Podkreślając strategiczne znaczenie działań związanych z wyświetlaczami oraz zaangażowanie w nowe partnerstwo, Philips stanie się podstawowym udziałowcem TPV. Uzgodniono, że ostateczny udział holenderskiej firmy wyniesie 30%. 15% stanowić będzie nowa emisja akcji, a drugie 15% - obligacje TPV. Bazując na średniej ważonej ceny akcji TPV z 15 dni przed zawarciem umowy, wartość transakcji wyniesie około 358 mln USD (269 mln Euro)

W proponowanym porozumieniu Philips zamierza wnieść do TPV działalność związaną z produkcją monitorów i telewizorów w Suzhou i Dongguan (ChRL), oraz produkcją wyłącznie monitorów w Szekesfehervar (Węgry) i Manaus (Brazylia). Philips przeniesie również do TPV organizację handlową produktów OEM oraz dział badawczy w Chungli (Tajwan). Siedzibą centrali Markowych Telewizorów Philipsa pozostanie Tajwan, a lokalnymi centrami - Brugia (Belgia) i Singapur. Ponadto, Philips będzie kontynuował produkcję płaskich telewizorów w Dreux (Francja), Brugia (Belgia), Szekesfehervar (Węgry), Juarez (Meksyk) i Manaus (Brazylia). Zmiany obejmą około 1 700 pracowników.

Największy udziałowiec TPV, BOE Technology Group, 25,4% udziałów, jest pozytywnie nastawiony do transakcji. Wkrótce oczekiwane jest porozumienie BOE i Philipsa co do najważniejszych kwestii dotyczących TPV. Równocześnie TPV ogłosił zamiar odkupienia od BOE 41,7% akcji azjatyckiego producenta telewizorów Orient Top Victory Electronics (OTPV) z zamiarem zintegrowania działalności obu firm. Wartość udziału Philipsa jest liczona po połączeniu OTPV z TPV.

Transakcja Philipsa i TPV przechodzi ostateczne analizy ekonomiczno-finansowy (due dilligence) i ostateczne warunki transakcji zostaną ujawnione po ostatecznym podpisaniu umowy, po wydaniu wymaganych zgód przez pozostałych udziałowców i stronę rządową i jest przewidywane na połowę roku 2005.

Przy tej transakcji firmie TPV doradza ING, Philipsowi - JPMorgan.

TPV jest jednym z największych dostawców technologii i wyświetlaczy. W swoim portfolio ma zarówno monitory CRT jaki i TFT-LCD. Dystrybucja produktów TPV prowadzona jest na terenie 30 państw. W najnowszym rankingu BusinessWeek's Info Tech 100 TPV zajęła 29 miejsce.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.