Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Wtorek 3 lipca 2001 
    

Brookdale zawiódł


Autor: Marecek | 09:06
Jeden z najbardziej oczekiwanych chipsetów ostatnich miesięcy, i845 (Brookdale), ma spore szanse okazać się największą pomyłką roku. Jak pamiętacie, układ ten miał umożliwić obniżenie końcowych cen systemów z procesorem Pentium IV głównie dlatego, że pozwalał na współpracę tego procesora z tanimi pamięciami PC133 SDRAM (w odróżnieniu od dotychczasowej konieczności kupowania wcale drogich RDRAM-ów). Niedawno dowiedzieliśmy się, że choć konstrukcja chipsetu nie wyklucza możliwości obsługi pamięci DDR SDRAM, to jednak umowa zawarta pomiędzy Intelem a Rambusem uniemożliwia stworzenie takiej architektury. Tak więc już na przełomie sierpnia i września na rynku pojawi się nowy chipset dla procesora Pentium IV. Tom Pabst miał okazję przetestować konfigurację P4 1,7 / i845 / PC133 SDRAM - wniosek jest jeden: katastrofa.

Procesor Pentium IV w połączeniu ze słabo wydajnymi pamięciami PC 133 traci w porównaniu z "pełnowymiarową" konfiguracją P4 / i850 od 10 do 30%, ustępuje też za każdym razem układowi Athlon 1,4 / AMD 760 / DDR SDRAM. Przyczyn takiego obrotu spraw jest wiele. Po pierwsze winić należy niewielką przepustowość pamięci PC133 SDRAM, wynoszącą zaledwie 1,06GB/s, podczas gdy dwukanałowy RDRAM cechuje się przepustowością rzędu 3,2GB/s. Inna sprawa, że sam procesor Pentium IV zaprojektowany został w taki sposób, by wspierać pamięci RDRAM (szyna systemowa procesora Quad-Pumped posiada identyczną przepustowość jak pamięci RDRAM). Czy zmniejszenie kosztów systemu (sama płyta główna "straci" na wartości około 25%) zrekompensuje nam takie straty wydajności ? Być może chipset przyda się w momencie, gdy Intel wypuści mocniejszą wersję P4 - Northwood, wyposażoną w podwójną ilość pamięci cache (512KB L2). Choć kto wie, czy zaistnieje wtedy potrzeba łączenia drogiego i wydajnego procesora z tanimi komponentami. Tymczasem już niedługo rynkiem ma zamiar wstrząsnąć VIA, która stara się wypchnąć układ P4X266 jeszcze przed końcem wakacji. Kość tak będzie wspomagać P4 i pamięci DDR SDRAM PC1600, co jednak również pozostawia wiele do życzenia.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.