Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 24 stycznia 2005 
    

Canon PowerShot A510


Autor: DYD | 00:10
(6)
Canon wypuszcza na rynek aparat PowerShot A510 z czterokrotnym zoomem optycznym. Niewielki, kompaktowy aparat o rozdzielczości 3.2 mln. pikseli, ma 20 trybów fotografowania, możliwość rejestracji sekwencji wideo w rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli), lampę błyskową ze zmianą kąta rozsyłu światła, rozszerzone możliwości drukowania bezpośredniego, oraz dokupowaną oddzielnie obudowę wodoszczelną i soczewki zmieniające ogniskową obiektywu.

O 13% mniejszy i 20% lżejszy niż poprzednik - popularny PowerShot A75 - PowerShot A510 wykorzystuje w swoim czterokrotnym zoomie opracowaną przez Canona technologię tworzenia soczewek o nazwie Glass Moulded Optics (GMO), która zapewnić ma wysoką jakość techniczną obrazu.

Obiektyw o wydłużonej ogniskowej (35-140 mm w przeliczeniu na format 35 mm) i jasności f/2.6-5.5 ma też nowy system ustawiania ostrości przez ruch tylnej soczewki, przez co ostrość ustawiana jest skuteczniej i przy mniejszym zużyciu energii. Przeprojektowana lampa błyskowa, celownik optyczny i zmiana rodzaju karty pamięci z CompactFlash na SD sprawiły, że korpus aparatu stał się lżejszy, bardziej elegancki i mniejszy.

Canon wyposażył model A510 w 20 trybów fotografowania. Jest wśród nich osiem trybów "scen specjalnych", które pozwalają uzyskać dobre rezultaty w trudnych warunkach oświetleniowych, optymalizując ustawienia zrównoważenia bieli, parametrów ekspozycji i innych ustawień dla poszczególnych scen. Wśród programów tematycznych znajdują się "ognie sztuczne", "rośliny", "plaża", "śnieg", "zdjęcia podwodne" (trzeba wówczas użyć dokupowanej oddzielnie obudowy wodoszczelnej, umożliwiającej fotografowanie do głębokości 40 m), "dzieci i zwierzęta", oraz "zdjęcia nocne". Można też nagrywać sekwencje wideo z dźwiękiem o długości do 3 minut i korzystać z możliwości ich montażu w aparacie. Tryby ustawień ręcznych pozwalają doświadczonemu lub odważnemu użytkownikowi samodzielnie nastawiać zrównoważenie bieli, korekcję ekspozycji czy czas otwarcia migawki.

Aby użytkownik aparatu mógł jeszcze bardziej się nim cieszyć, a przy tym miał wygodę i łatwość w ocenie zdjęć, nowa funkcja "Hold) (zatrzymaj) pozwala przedłużyć w nieskończoność wyświetlanie nowo zrobionego zdjęcia na dużym i jasnym ekranie LCD o przekątnej 1.8 cala i umożliwia natychmiastowe jego skasowanie w razie potrzeby bez konieczności przełączania aparatu w tryb pokazywania zdjęć. Po ponownym naciśnięciu spustu migawki aparat powraca do fotografowania. Łatwość obsługi zwiększono również poprawiając, upraszczając i czyniąc bardziej intuicyjnym rozmieszczenie przycisków sterujących.

Kolejnym ulepszeniem w porównaniu z PowerShotem A75 jest "pływający" mechanizm chowania obudowy obiektywu, który działa w połączeniu z dokupowanymi dodatkowo konwerterami - szerokokątnym i teleobiektywowym.

Canon po raz pierwszy w swoich cyfrowych aparatach fotograficznych wprowadza lampę błyskową o zmiennym kącie rozsyłu światła. Mechanizm połączony ze zmianą ogniskowej obiektywu zwęża kąt rozsyłu światła wraz z wydłużaniem ogniskowej obiektywu, co wydłuża efektywny zasięg błysku przy zdjęciach teleobiektywowych. Nowa, dokupowana oddzielnie, zewnętrzna lampa błyskowa High Power Flash HF-DC1, dodatkowo rozszerza możliwości aparatu przy zdjęciach nocnych i w pomieszczeniach. Lampa ta, o liczbie przewodniej 18 (przy ISO 100 i odległości w metrach), błyska automatycznie w synchronizacji z lampą wbudowaną, nie korzystając z żadnych przedbłysków. Można na niej nastawić jedno z trzech ustawień siły błysku, opartych na wartości przysłony w aparacie. Lampę mocuje się na aparacie przy pomocy dołączonego uchwytu, który umożliwia zamocowanie aparatu i lampy na statywie.

Aparat wyposażony jest w canonowski przycisk Print/Share, który zapala się, gdy uda się nawiązać połączenie pomiędzy portem USB aparatu a jakąkolwiek drukarką kompatybilną z systemem PictBridge. Naciśnięcie zapalonego przycisku rozpoczyna drukowanie aktualnie pokazywanego zdjęcia, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek ustawień w menu. Funkcja Print/Share upraszcza również "przerzucanie" zdjęć do komputera PC z systemem operacyjnym Windows.

Dzięki 9 punktom automatycznego nastawiania ostrości, rozmieszczonych na szerokim obszarze kadru, system inteligentnego, automatycznego nastawiania ostrości (AiAF) jest w stanie szybko nastawić ostrość, nawet jeśli główny obiekt zdjęcia nie znajduje się na środku kadru. Użytkownicy mogą przełączyć się również na jeden, umieszczony na środku kadru, punkt autofokusa, lub nastawiać ostrość ręcznie. Włączany automatycznie promień wspomagający ułatwia nastawianie ostrości przy słabym świetle, a minimalna odległość z jakiej można fotografować, wynosi 5 cm. Lampa błyskowa może być zsynchronizowana z długimi czasami otwarcia migawki i ma funkcję redukcji efektu "czerwonych oczu". Przy zdjęciach seryjnych aparat pozwala na fotografowanie z szybkością 2,3 zdjęcia na sekundę w serii do 12 zdjęć przy rozdzielczości Large/Fine i wyłączonym ekranie LCD.

Canon PowerShot A510 jest wyposażony w procesor obrazu DIGIC. Działając jak wbudowany do aparatu asystent fotografa, canonowski system iSAPS analizuje takie czynniki jak nastawiona ogniskowa i jasność, aby przewidzieć rodzaj zdjęcia, jakie zostanie zrobione. W efekcie aparat szybciej nastawia ostrość, dokładniej nastawia parametry ekspozycji i precyzyjniej ustawia zrównoważenie bieli. Inteligentny czujnik położenia aparatu wykrywa położenie aparatu podczas fotografowania, optymalizując jakość obrazu i automatycznie obracając zdjęcie podczas oglądania.

Oprócz nasadek wydłużających i skracających ogniskową, oraz umożliwiających robienie zdjęć makro (z bliska), w dodatkowym wyposażeniu znajduje się obudowa wodoszczelna, umożliwiająca fotografowanie na głębokości do 40 m pod wodą i zapewniająca ochronę przed kurzem, piaskiem i śniegiem. Obudowa ta ma specjalną płytkę, rozpraszającą błysk flesza, co pozwala uniknąć efektu "śniegu", spowodowanego przez drobne cząstki, unoszące się w wodzie. Do aparatu dołączona jest karta pamięci typu MMC o pojemności 16 MB.

Wśród oprogramowania, dołączonego do aparatu, znajduje się ZoomBrowser EX (dla Windows) i ImageBrowser (dla komputerów Macintosh), umożliwiające oglądanie, zarządzanie i archiwizowanie zdjęć. Oprócz tego w komplecie znajdują się programy PhotoStitch i PhotoRecord, a także oprogramowanie do obróbki zdjęć ArcSoft PhotoStudio. Wśród sterowników jest TWAIN (dla Windows 98/2000) i WIA (dla Windows Me). Obsługa systemu Picture Transfer Protocol (PTP) pozwala na podłączenie aparatu do każdego systemu operacyjnego Windows XP (SP1-2) i Mac OS X (v10.1.5-10.3) bez konieczności instalowania sterowników.

Właściciel aparatu ma prawo zarejestrować się i uzyskać 100 MB miejsca w CANON iMAGE GATEWAY, internetowej galerii, w której zdjęcia i sekwencje wideo mogą być przechowywane w specjalnych albumach i pokazywane wybranym przyjaciołom i rodzinie. Z CANON iMAGE GATEWAY można również załadować do aparatu nowe funkcje opcji My Camera (mój aparat), takie jak dźwięki migawki i zdjęcia startowe.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. o moj boze !! (autor: faf | data: 24/01/05 | godz.: 09:21)
  4x zoom ale ciemno jak w dupie
  ale 4x zoom !

  durny marketing


 2. dlaczego? (autor: d-a-x | data: 24/01/05 | godz.: 15:10)
  przeciez w pomieszczeniach się nie robi z takim zoomem a na dworze jest wystarczająco jasno, czy nie? :/

 3. niby tak (autor: myszon | data: 24/01/05 | godz.: 17:05)
  ale światła nigdy za wiele. Przy takim zoomie musisz mieć pewną ręke a przesłona 5.5 nie poprawia sytuacji :)

 4. a jezeli ktos kupil... (autor: Yaq | data: 24/01/05 | godz.: 19:19)
  tydzien temu a75 to duzo stracil? ciekawe czy ten a510 bedzie duzo drozszy na poczatku

 5. nie jest dużo droższy (autor: Janczas | data: 24/01/05 | godz.: 19:26)
  widziałem już go w jednym sklepie za 899 zł; mnie ciekawi czy będzie lepiej "ostrzył" niż poprzednik

 6. hmm (autor: Igor Corp. | data: 24/01/05 | godz.: 21:19)
  osatnio kupilem Nikon Coolpix 4800 i jestem z niego zadowolony ogladalem Canony ale kolory i inne wlasciwosci (np.8x zoom) mial nikon dlatego go wybralem

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.