Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Piątek 4 lutego 2005 
    

Nowy Canon z serii PowerShot A


Autor: DYD | 12:30
(1)
Canon wypuszcza w lutym na rynek aparat PowerShot A520 z czterokrotnym zoomem optycznym - "większego brata" ostatnio wypuszczonego PowerShota A510. Kompaktowy aparat o rozdzielczości 4 mln. pikseli ma 20 trybów fotografowania, możliwość rejestracji sekwencji wideo w rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli), lampę błyskową ze zmianą kąta rozsyłu światła, rozszerzone możliwości drukowania bezpośredniego, oraz dokupowaną oddzielnie obudowę wodoszczelną i soczewki zmieniające ogniskową obiektywu. Niestety pozostało stare USB 1.1. do komunikacji. Więcej danych dalej...

O 13% mniejszy i 20% lżejszy niż poprzednik - PowerShot A85 - PowerShot A520 wykorzystuje w swoim czterokrotnym zoomie opracowaną przez Canona technologię tworzenia soczewek o nazwie Glass Moulded Optics (GMO). Obiektyw o wydłużonej ogniskowej (35-140 mm w przeliczeniu na format 35 mm) i jasności f/2.6-5.5 ma też nowy system ustawiania ostrości przez ruch tylnej soczewki, przez co ostrość ustawiana jest skuteczniej i przy mniejszym zużyciu energii. Przeprojektowana lampa błyskowa, celownik optyczny i zmiana rodzaju karty pamięci z CompactFlash na SD sprawiły, że korpus aparatu stał się lżejszy i mniejszy.

Canon wyposażył model A520 w 20 trybów fotografowania. Jest wśród nich osiem trybów "scen specjalnych" do fotografii w w trudnych warunkach oświetleniowych, optymalizując ustawienia zrównoważenia bieli, parametrów ekspozycji i innych ustawień dla poszczególnych scen. Wśród programów tematycznych znajdują się "ognie sztuczne", "rośliny", "plaża", "śnieg", "zdjęcia podwodne" (trzeba wówczas użyć dokupowanej oddzielnie obudowy wodoszczelnej, umożliwiającej fotografowanie do głębokości 40 m), "dzieci i zwierzęta", oraz "zdjęcia nocne". Można też nagrywać sekwencje wideo z dźwiękiem o długości do 3 minut i korzystać z możliwości ich montażu w aparacie. Tryby ustawień ręcznych pozwalają doświadczonemu lub odważnemu użytkownikowi samodzielnie nastawiać zrównoważenie bieli, korekcję ekspozycji czy czas otwarcia migawki.

Nowa funkcja "Hold" (zatrzymaj) pozwala przedłużyć wyświetlanie nowo zrobionego zdjęcia na dużym i jasnym ekranie LCD o przekątnej 1.8 cala i umożliwia natychmiastowe jego skasowanie w razie potrzeby bez konieczności przełączania aparatu w tryb pokazywania zdjęć. Po ponownym naciśnięciu spustu migawki aparat powraca do fotografowania.

Kolejną nowością jest "pływający" mechanizm chowania obudowy obiektywu, który działa w połączeniu z dokupowanymi dodatkowo konwerterami - szerokokątnym i teleobiektywowym. Pozwalając na minimalne przesunięcia w pozycji soczewek równolegle do powierzchni czujnika obrazowego, mechanizm ten zapewnia, że soczewki konwerterów są precyzyjnie ustawione względem osi optycznej.

Canon po raz pierwszy w swoich cyfrowych aparatach fotograficznych wprowadza lampę błyskową o zmiennym kącie rozsyłu światła. Mechanizm połączony ze zmianą ogniskowej obiektywu zwęża kąt rozsyłu światła wraz z wydłużaniem ogniskowej obiektywu, co wydłuża efektywny zasięg błysku przy zdjęciach teleobiektywowych. Nowa, dokupowana oddzielnie, zewnętrzna lampa błyskowa High Power Flash HF-DC1, dodatkowo rozszerza możliwości aparatu przy zdjęciach nocnych i w pomieszczeniach. Lampa ta, o liczbie przewodniej 18 (przy ISO 100 i odległości w metrach), błyska automatycznie w synchronizacji z lampą wbudowaną, nie korzystając z żadnych przedbłysków. Można na niej nastawić jedno z trzech ustawień siły błysku, opartych na wartości przysłony w aparacie. Lampę mocuje się na aparacie przy pomocy dołączonego uchwytu, który umożliwia zamocowanie aparatu i lampy na statywie.

Dzięki 9 punktom automatycznego nastawiania ostrości, rozmieszczonych na szerokim obszarze kadru, system inteligentnego, automatycznego nastawiania ostrości (AiAF) jest w stanie szybko nastawić ostrość, nawet jeśli główny obiekt zdjęcia nie znajduje się na środku kadru. Użytkownicy mogą przełączyć się również na jeden, umieszczony na środku kadru, punkt autofokusa, lub nastawiać ostrość ręcznie. Włączany automatycznie promień wspomagający ułatwia nastawianie ostrości przy słabym świetle, a minimalna odległość z jakiej można fotografować, wynosi 5 cm. Lampa błyskowa może być zsynchronizowana z długimi czasami otwarcia migawki i ma funkcję redukcji efektu "czerwonych oczu". Przy zdjęciach seryjnych aparat pozwala na fotografowanie z szybkością 1,9 zdjęcia na sekundę w serii do 8 zdjęć przy rozdzielczości Large/Fine i wyłączonym ekranie LCD.

Oprócz nasadek wydłużających i skracających ogniskową, oraz umożliwiających robienie zdjęć makro (z bliska), w dodatkowym wyposażeniu znajduje się obudowa wodoszczelna, umożliwiająca fotografowanie na głębokości do 40 m pod wodą i zapewniająca ochronę przed kurzem, piaskiem i śniegiem. Obudowa ta ma specjalną płytkę, rozpraszającą błysk flesza, co pozwala uniknąć efektu "śniegu", spowodowanego przez drobne cząstki, unoszące się w wodzie. Do aparatu dołączona jest karta pamięci typu MMC o pojemności 16 MB.

Wśród oprogramowania, dołączonego do aparatu, znajduje się ZoomBrowser EX (dla Windows) i ImageBrowser (dla komputerów Macintosh), umożliwiające oglądanie, zarządzanie i archiwizowanie zdjęć. Oprócz tego w komplecie znajdują się programy PhotoStitch i PhotoRecord, a także oprogramowanie do obróbki zdjęć ArcSoft PhotoStudio. Wśród sterowników jest TWAIN (dla Windows 98/2000) i WIA (dla Windows Me). Obsługa systemu Picture Transfer Protocol (PTP) pozwala na podłączenie aparatu do każdego systemu operacyjnego Windows XP (SP1-2) i Mac OS X (v10.1.5-10.3) bez konieczności instalowania sterowników.

Właściciel aparatu ma prawo zarejestrować się i uzyskać 100 MB miejsca w CANON iMAGE GATEWAY, internetowej galerii, w której zdjęcia i sekwencje wideo mogą być przechowywane w specjalnych albumach i pokazywane wybranym przyjaciołom i rodzinie. Z CANON iMAGE GATEWAY można również załadować do aparatu nowe funkcje opcji My Camera (mój aparat), takie jak dźwięki migawki i zdjęcia startowe.

Pełna specyfikacja na stronie www.dpreview.com

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. ta funkcja hold to żadna nowość .. (autor: Tiamat | data: 8/02/05 | godz.: 10:35)
  mój A75 też to ma.
  Po zrobieniu zdjęcia można przytrzymać spust migawki i wtedy zdjęcie cały czas jest na wyświetlaczu.
  Albo dopóki jest jego podgląd po zrobieniu wcisnąć guzik 'set' - i wtedy fotka jest na wyświetlaczu właśnie do wciśnięcia dowolnego przycisku.
  Skasować też można zaraz po zrobieniu wciskając "func".

  Zresztą wszystko to jest opisane w instrukcji.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.