Coraz większa liczba producentów dysków twardych oferuje modele o wielkości 2,5 cala i prędkości 10 tysięcy RPM, przeznaczone dla serwerów. Motywem tego działania jest mniejszy pobór mocy i mniejsza ilość wydzielanego ciepła przez takie dyski względem modeli 3,5 cala. Obecnie takie dyski opracowały firmy Fujitsu, Hitachi oraz Seagate a firma HP chce je zastosować w swoich serwerach ProLiant oraz innych urządzeniach z pamięciami masowymi. Pierwsze tak wyposażone systemy mają wejść do sprzedaży w połowie roku. W przyszłym roku 2,5 calowe dyski mają zostać użyte w systemach BladeSystem, Integrity oraz StorageWorks. Także na przyszły rok HP zapowiada wprowadzenie do oferty dysków 2,5 cala o prędkości 15 tysięcy RPM.
K O M E N T A R Z E
Mniam (autor: Macius | data: 28/04/05 | godz.: 11:55) Zeby tak jeszcze do notebooka takiego swidra wsadzic - 15k rpm? Cool
aja nie wiem skad taki pomysl (autor: faf | data: 28/04/05 | godz.: 18:28) 3,5" dyski w obudowie rackowej 19" chocby ich bylo i z 10szt nie grzeja sie jakos znaczaco (nie mocniej od procka i kontrolera macierzy)
jak beda 2,5" dyski to co z miejscem ? zrobia obudowe slim rack 19" o grubosci 10mm ? i po co ?
pobor mocy - hmm - no ile ? 20% ? 30% ?
cos mi sie widzi ze jedynie sorageworks sie po prostu zmniejszy - ale ten to zwykle jako chache backupu jest :P
3.5" dysk ma duza powierzchnie - latwiej go chlodzic - wystarczy jeden wentylator na kosz z kilkoma dyskami
2.5" - bedzie mala obudowa i dorobimy sie po 1 malym wentylatorze na hdd (juz teraz w slimach montuja cala baterie turbinek 50mm zamiast 1 konkretnego 120mm
a potem zycze zdrowia w takeij turbo serwerowni
faf (autor: KaszeL | data: 28/04/05 | godz.: 20:13) Poto, zeby w obudowie rack 2U mozna bylo zmiescic nie 6-9 dyskow jak to jest teraz, tylko 15-25, w pionie.
Dalej, w obudowach 1U, 2U nie chlodzi sie poszczegolnych elementow sprzetu, tylko wymusza ogolny ruch powietrza przez obudowe. Powinienes to wiedziec.
to nie pomysł - to postęp (autor: tschorny | data: 28/04/05 | godz.: 21:10) Dzięki podobnym pomysłom chowasz swojego PC pod biurko a nie w specjalnej szopie na podwórku. Natomiast profesjonalne serwery zawsze były spory krok przed zwykłym PCtem - w obudowie, w której u przeciętnego PCtowca poci się jeden powolny procesorek, udaje się upchać 4 szybkie procesory, kilka(naście) kości pamięci, kilka(naście) dysków, a wszystko zasilane nadmiarowymi zasilaczami i chłodzone kilkoma odpowiednio mocnymi wentylatorami. W serwerach każdy centymetr sześcienny jest istotny, stąd min. koncepcja serwerów kasetowych.
Tak przy okazji - 15k w 2,5" brzmi nieźle
kaszel (autor: faf | data: 29/04/05 | godz.: 11:43) ale male wentyle do wiekszy halas
zreszta prawie kazdy serwer przy fazie startu wlacza 120% mocy wentyli - jakas procedura przedstartowa czy co ? :)
do mieszczenia dyskow to nie serwer jest tylko polka dyskowa (Storageworks)
zreszta co ? miejsca w szafie masz za malo ? to dokup sobie druga - tam ma byc przewiewnie ale bez przesady ze potem w szafie o wysokosci 2m - 30 cm to bedze sprzet a reszta to powietrze - to marnotrastwo miejsca
a nie sadze zeby wymyslili 1m szafy rackowe hehe
thsorny - tak sie skalda ze obudowa serwerowa czy to rack czy tower ma tyle placu ze zmiescisz tam 2 pecety takie jak twoj - zreszta w miditower tez sie miesci 2x cpu jak masz MPU mobo
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.