Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
RECENZJE | Recenzja 19 cali LCD LG L1940B
    

 

Recenzja 19 cali LCD LG L1940B


 Autor: Tytan | Data: 23/05/05

Recenzja 19 cali LCD LG L1940BMonitory LCD od dłuższego czasu skutecznie wypierają odchodzące do komputerowego lamusa ekrany CRT. Dzieje się to nie tylko w przypadku firm czy instytucji, ale także w naszych domach. Wielu z nas wybierając dziś nowy monitor sięgnie w większości przypadków po coś opartego na "krysztale" niż tradycyjnym kineskopie. Tendencja ta spowodowana jest ciągłym spadkiem cen oraz coraz wyższymi parametrami użytkowymi samych monitorów. Bajońsko drogie i bardzo niedoskonałe kiedyś 15 calowe konstrukcje przywołują już dziś tylko uśmiech na twarzach posiadaczy 17 czy 19 calowych paneli, wyposażonych w szybkie i nowoczesne matryce. Oczywiście technologia LCD nadal nie jest pozbawiona wad (można tu wymienić chociażby stosunkowo słabe odwzorowanie kolorów, niskie(?) kąty widzenia, występowanie smużenia spowodowanego czasem reakcji kryształu), jednak w przypadku większości zastosowań (domowa rozrywka, praca biurowa, multimedia) jest już na tyle zaawansowana i dopracowana, by w zupełności pozwalała cieszyć się jej zaletami (niski pobór mocy, małe wymiary obudowy, brak szkodliwego promieniowania, nienaganna geometria obrazu...). Postępowi i sukcesywnemu spadkowi cen zawdzięczać też możemy coraz większą popularność monitorów 19 calowych. Kiedyś dostępne tylko dla wybranych (z oczywistych względów finansowych), dziś stają się towarem popularnym i całkiem strawnym cenowo dla przeciętnego Kowalskiego.

Niedawno dzięki uprzejmości firmy LG Polska otrzymaliśmy do testów 19 calowy monitor LCD - LG L1940B. Jest to nowy członek "artystycznej familii" ekranów LCD LG. Wyposażony w 19 calową matrycę panel, stanowi ciekawą ofertę dla wszystkich poszukujących "dużego, małego" monitora... Do opisu tego jak się sprawował oraz jakie wrażenia pozostawił po ponad dwóch tygodniach intensywnego testowania zapraszam w dalszej części tekstu.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja 19 cali LCD LG L1940B
 
 » Technikalia
 » Opakowanie i wyposażenie
 » Wygląd
 » Użytkowanie
 » Jakość obrazu: aplikacje 2D
 » Jakość obrazu: Filmy i Gry
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu
 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Pierwszy...? (autor: tytan | data: 23/05/05 | godz.: 15:25)
    ...a co tam pierwszy sie dopisze;)

    Mam nadzieje ze recka jakos przypadnie Wam do gustu;)
    Mimo to na krytyke i pytania jestem otwarty...

    Milej lektury!

    Pozdrawiam,
    Piotr


  2. Sam zastanawiam się od dłuższego czasu (autor: ulan | data: 23/05/05 | godz.: 15:52)
    nad zakupem monitora lcd 19 cali, ale prawde powiedziawszy podchodzę do tego jak pies do jeża. Im więcej czytam opini o róznych monitorach lcd, tym bardziej jest gorzej (martwe piksele, subpiksele, nierównomierne podświetlenie matrycy, smużenie w grach, marny poziom czerni, problemy z kolorami itp itd reasumując sporo problemów i miejsc ew. wpadki).
    Czego trochę mi brak w recenzji: jaki typ matrycy (MVA/PVA, ISP, TN). Jakie są możliwości regulacji położeniem monitora. W samym monitorze brak mi złacza DVI, więc dla mnie jest on skreślony z listy potencjalnych zakupów...


  3. LCD bez DVI to jakies nieporozumienie. (autor: marekl | data: 23/05/05 | godz.: 15:54)
    NIgdy nie kupil bym tak wybrakowanego monitora.

  4. odnosnie braku DVI (autor: tytan | data: 23/05/05 | godz.: 16:00)
    owszem troche dziwnym posunieciem jest podlaczanie cyfrowego monitora w sposob analogowy do komputera, ale wbrew pozorom obraz na d-subie nie jest zly. Przeciwnie w przypadku testowanego monitora nawet brak DVI nie wplywal zbytnio na jakos obrazu...moim wiec zdaniem doplacanie 300zl do modelu z DVI w tym przypadku nie jest konieczne/oplacalane...

  5. Z powodu takich kwiatkow jak (autor: krogulec | data: 23/05/05 | godz.: 16:45)
    "Wielu z nas wybierając dziś nowy monitor sięgnie w większości przypadków po coś opartego na "krysztale" niż tradycyjnym kineskopie"
    (jak dla mnie - niż na tradycyjnym kineskopie)

    "Kiedyś dostępne tylko dla wybranych (z oczywistych względów finansowych), dziś stają się towarem popularnym i całkiem strawnym cenowo dla przeciętnego Kowalskiego." - co to za konstrukcja "całkiem strawnym"?

    "Monitor dostarczany jest przez producenta w sporym gabarytowo pudle. Utrzymane jest ono w szaro-czarnej, chłodnej kolorystyce. Oczywiście jest to opinia subiektywna, jednak mi opakowanie LG przypadło do gustu - stylowe, skromne, bez zbędnych "fajerwerków" - idealnie pasujące do jego zawartości." - kogo obchodzi czy pudelko jest ladne czy nie? Przeciez ono i tak nie bedzie stanowilo elementu wystroju wnetrza.

    Moze to tylko drobne bledy stylistyczne, ale odebraly mi ochote na dalsza lekture, gdyz pozniej tez ich nie uniknales. Jak dla mnie to troche nieudana proba napisania luzackiego i zabawnego tekstu. Osobiscie wole juz sztywna techniczna paplanine. Moze w przyszlosci bedzie lepiej.


  6. Re Ulan (autor: tytan | data: 23/05/05 | godz.: 16:56)
    tak to juz czasem bywa - im wicej czlowiek mysli tym wieksze rodza sie w nim watpliwosci;) Nie ma na to chyba lekarstwa...;)

    Co do mozliwosci regulacji polozenia monitora: wyposazony on jest w wygodny w regulacji system polozenia monitorka. Ciezko to ujac w ramach opisu, ale w praktyce monitorem dosc wygodnie dalo sie manipulowac na biurku.

    Matryca zastosowana w ekranie to MVA. Duze katy widzenia, dobre kolory, ale drobnym kosztem czasu rakcji...


  7. Re Krogulec (autor: tytan | data: 23/05/05 | godz.: 17:01)
    Tekst nie mial byc w zalozeniach ani zabawny, ani "luzacki"...Za bledy stylistyczne przepraszam...nikt nie jest doskonaly. Polonista zas nie jestem.

    Co sie tyczy pudelka. Oczywiscie ze nie jest ono najwazniejsze, ale mimo wszystko jest istotne -chociazby ze wzgledu na to, ze w nim transporotwany jest monitor. Pozatym wielu ludzi czesto patrzy na opakowania znajdujace sie na sklepowych polkach...
    Uwzam wiec je za czesc zestawy,dlatego tez opisuje...


  8. hie hie - strawny cenowo - 2000 PLN... (autor: Smiechoo | data: 23/05/05 | godz.: 17:54)
    Nie zwracalem uwagi na ceny LCD w Polsce. Będąc teraz w USA kupilem polecanego przez wszystkich tutaj 19" Dell'a 1905fp na matrycy samsunga - ma pivot, obrot, regulowana wysokosc, DVI + kabel (co jest chyba rzadkoscia), hub'a USB i kosztowal mnie razem z pendrivem 256MB sandiska ponizej 300 USD wliczajac koszty wysylki i podatek. Czytajac ten akapit szeroki usmiech wystapil na moja twarz :-)). Jakkolwiek strawna dla Kowalskiego jest ta cena nie jest wystarczajaco niska.

    W sumie przy dzisiejszych cenach biletow lotniczych jak zapakujesz 4 takie dell'e do walizek bardziej oplaca sie robic zakupy w USA (o ile na granicy nie doloza cla i podatku).


  9. hmmm... brak DVI "cięciem kosztów"??? (autor: dabia | data: 23/05/05 | godz.: 18:26)
    Z tego, co czytałem wiele lat temu, to _każdy_ monitor LCD ma wejście DVI, tyle że czasami "zasłonięte" konwerterem/przejściówką z D-Sub. Z tego względu koszt produkcji monitora ze złączem d-Sub jest _wyższy_ od tego z samym DVI. Niech ktoś mnie poprawi, jeśli się mylę. Kiedyś produkcji monitora LCD z wejściem D-Sub miała takie uzasadnienie ekonomiczne, że większość kart nie miała wyjścia DVI i użytkownik zmuszony był kupować przejściówkę (pół biedy, gdy monitor miał DVI-I/A, gorzej gdy miał tylko DVI-D). Dzisiaj to problem czysto studencki, bo większość kart wypozaśona jest w DVI-I/D (a niektóre _wyłącznie_ w takie złącza), więc używając monitora LCD z wejściem D-Syb musimy użyć przejściówki po stronie karty tylko po to, aby mieć ANALOGOWY SYGNAŁ NA KABELKU, czyli dwa razy dopłacamy za pogorszenie jakości sygnału.

  10. @Krogulec (autor: agnus | data: 23/05/05 | godz.: 20:10)
    Awansujesz na głównego czepialskiego. Co Cię ugryzło? Ze stylistycznie nie tak? A co to miało być.. wypracowanie?? Test jak test. Rety... ale ludzie mają problemy.

    Dzięki za reckę..


  11. @Dabia (autor: agnus | data: 23/05/05 | godz.: 20:13)
    A kto powiedział że producenci kierują się ksoztem produkcji? to jest marketing. DVI jest drozsze, DSUB jest tanszy. To prawo, ustalone. Nie ma nic do rzeczy koszt produkcji.
    Choć mnie w sumie to dziwi.. ale wiem że DSUB odejdzie wraz z ostatnimi CRT i będzie już tylko DVI. Tylko za jakiś czas.


  12. Wygląda na "recenzje"... (autor: Friend | data: 23/05/05 | godz.: 20:54)
    Od razu widać ze osoba ktora pisała recenzje kompletnie nie zna się na monitorach lcd. Matryca SIPS na ktorej jest zrobiony ten monitor okreslana jako 25ms jest nawet 2x szybsza od np matrycy PVA tez okreslanej jako 25ms(np samsung 193P,920T) stąd małe smuzenie. Co do jakosci kolorow to warto wspomniec ze najdrozsze monitory za 20000zł są na matrycach typu SIPS. Ponadto uwazam ze poprzednik tego modelu czyli LG1930B zrobiony na tej samej matrycy jest lepszy i tanszy (ma DVI i kosztuje 1700zł) - ma rownomierne podswietlenie...

  13. podświetlenie vs. (autor: plus5volt | data: 23/05/05 | godz.: 21:46)
    Czy sprawdzaliście jak wygląda oglądanie filmów w ciemnym pomieszczeniu? podobnie z grami? w takich warunkach to chyba najbardziej wyłazi ...

  14. 3 grosze (autor: Emperor | data: 23/05/05 | godz.: 21:54)
    Tak ja tez sie chcialem przyczepic do tego ze monit jest strawny cenowo...ze swoim wyposazeniem to jest poprostu groza ! za mniej niz 1800zł można znalezc HP L1955 z dvi ,pivotem , hub usb,kompletem kabli i martycą VA -16ms.
    A tak pozatym to bardzo fajna recenzja ,ładnie napisana i duzo fajnych fotek :)


  15. Odnośnie ceny (autor: PKort | data: 23/05/05 | godz.: 23:13)
    to nie jest wcale znośna - za niecałe 2100 można dostać Samsunga 193P z rewelacyjnym designem, pivotem i DVI. Matryca co prawda demonem szybkości nie jest, ale te kolorki - lepszych nie widziałem.

  16. Zbiorczo: (autor: tytan | data: 23/05/05 | godz.: 23:20)
    ->Smiechoo, Emperor - CENA - uzywajac okreslenia "strawny cenowo" nie napisalem ze jest on tani... nie jest ani najtanszym ani najdrozszym modelem...cena 2000zl jest raczej srednia...To czy mozna kupic taniej lepsze monitory nie ma tutaj nic do rzeczy...sorry, ale nie widze wiec problemu. To kwestia interpretacji tekstu. A te moga byc rozne...

    ->plus5volt - oczywiscie, testy byly tez przeprowadzane w nocy, w calkowitej ciemnosci;)

    -> Friend - hm sorry ale nie znasz mnie, wiec dlaczego od razu oceniasz mnie i moj stan wiedzy? chyba przeginasz kolego... To jak matryca sprawowala sie w praktyce (szybkos reakcji) opisane zostalo w recenzji...Dane techniczne jednak musza zostac podane takie, jakimi posluguje sie producent. Ten okreslil czas reakcji na 25ms i tego sie oficjalnie nalezy trzymac. W praktyce monitor sprawowal sie bardzo dobrze i zostalo to uwzglednione/opisane w tekscie...
    Nie widze wiec kolejny raz problemu...takiego, ktorego nie trzeba by szukac na sile.


    Dziekuje wszystkim za komentarze oraz uwagi!


  17. tytan - niewidoczny problem ceny raz jeszcze (autor: Smiechoo | data: 23/05/05 | godz.: 23:35)
    Jak piszesz, ze monitor jest strawny cenowo dla przecietnego Kowalskiego to sugerujesz, ze oferuje on dobry stosunek mozliwosci do ceny... chyba ze przecietny Kowalski ma zarobki na poziomie 3x srednia krajowa, albo trawi wszystkie ceny bez wzgledu na ich wysokosc.

    Problemu tez nie widze, nie napisalem nigdzie, ze jest jakis problem. Po prostu ubolewam nad faktem, ze w USA, gdzie zarabia sie 3x lepiej niz u nas za dwukrotnie nizsza cene masz lepszy produkt.

    Recke sie milo czytalo, komentarze wykorzystaj do tego, zeby nastepna byla jeszcze lepsza (np. dorzuc kilka golych babek zamiast zdjec pudelka).


  18. Re Smiechoo (autor: tytan | data: 23/05/05 | godz.: 23:45)
    Rozumiem co masz na mysli...tak sie zlozylo ze w USA bylem i wiem jakie tam panuja realia komputerowe. Sprzet nie dosc ze sporo tanszy (choc powoli te ogromne przebitki cenowe sie koncza) to jeszcze w stosunku do ich zarobkow bardzo oplacalny.
    Niestety Polska to nie Ameryka i musimy sie z tym pogodzic. Piszac ze sprzet jest "CALKIEM STRAWNY" mialem na mysli- jak juz wspominalem - jego przecietnosc cenowa... Szczegolnie w odniesieniu do tego ile kiedys trzeba bylo wylorzyc PLNow na 19calowa konstrukcje LCD...

    Dzieki za komentarz...ja na krytyke jestem otwarty i sie nie obrazam przeciez;) mam nadzieje ze w przyszlosci bedzie lepiej;)

    co do Twojego pomyslu na temat fotografii - hmm a moze by tak wogole zamiast monitorow przetestowac kobiety?;)) hehe musze z DYDem powaznie pogadac;)


  19. Taaaa (autor: Remek | data: 24/05/05 | godz.: 07:38)
    "Przeciwnie w przypadku testowanego monitora nawet brak DVI nie wplywal zbytnio na jakos obrazu."

    Skąd wiesz, skoro nie ma DVI?


  20. Co do ceny... (autor: marekl | data: 24/05/05 | godz.: 07:48)
    Cena tego monitora jest moim zdaniem bardzo wysoka jak na tak wybrakowany monitor. Bez DVI.
    W tej cenie mozna dostac kilka na prawde niezlych monitorow.

    Mam nadzieje ze recenzja nie byla "sponsorowana" ;)


  21. Jeszcze... (autor: Friend | data: 24/05/05 | godz.: 09:04)
    Dodam tylko ze jest jeszcze NEC1970NX za ~1739zł brutto z DVI i jest na tej samej matrycy co ten LG.

  22. Kupiłem 19".... (autor: Kris o poranq | data: 24/05/05 | godz.: 09:30)
    ...ale Samsunga 910T. Miałem do tej pory LG ale wybrałem ostatecznie Samsunga i jestem zadowolony. Fakt lekko smuży przy dynamicznej grze... znaczy smużył na początku zaraz po przesiadce z 17" teraz już tego nie odczówam :) Biorąc wszystkie za i przeciw to uważam iż dokonałem słusznego wyboru.

  23. Heh... (autor: Pleban | data: 24/05/05 | godz.: 10:56)
    Aby jestescie pewni (Ci wszyscy, co sie do braku DVI przyczepili), ze na monicie tej klasy bedzie widac roznice w jakosci obrazu przy sygnale puszczonym przez DVI i D-Sub? Jakos smiem watpic, a juz napewno nie warto do tego dokladac 200-300 zl.
    To tak, jakby sie czepiac, ze w Maluchu nie ma kokpitu z drewna...


  24. :-) (autor: limerro-del | data: 24/05/05 | godz.: 12:13)
    Tekst slaby stylistycznie, rozwleczony, za malo konkretow o obrazie, a za duzo przyslowiowego "lania wody". Niepotrzebne wzmianki, ze monitor LCD zajmuje mniej miejsca, niz monitor CRT - takie prawdy sa znane juz dzieciom w przedszkolu.

    Tyle linijek poswieconych testowaniu przycisku zasilania - mozna to bylo zwiezle i krotko ujac.

    Recenzja zawiera sporo literówek jak np:
    "Predefiniowane są już ostawienie..."
    "Z pewnością nie jest to jednak też jednak model dla miłośników tzw. cienkich ramek. "
    "Również jakość kolorów i kotrast jest wystarczająco dobry"

    Conajmniej dziwne stwierdzenia:
    "Kolejnym atutem jest nienaganna geometria (ogólna zaleta konstrukcji ciekłokrystalicznych).

    Proste są proste, a obraz idealnie mieści się w granicach powierzchni wyświetlanej."

    Brakuje dobrze ujetych zdjec pokazujacych jakosc obrazu oraz przede wszystkim zdjecia pokazujacego podswietlenie ekranu, np. dobrym testem jest np. ekran ladowania Windowsa XP.

    Razi brak polskiej instrukcji, a brak DVI juz nie bardzo. Roznica miedzy DVI i D-sub jest zauwazalna, najbardziej w edytorach tekstu
    (ostrosc czcionki ulega zauwazalnej poprawie).
    Za 2 tysiace brak takowego zlacza stanowi powazna wade.

    Autor mogl uzyc jakiegos obrazu testowego do oceny monitora (przejscia tonalne) - nie widze zadnej wzmianki tego typu.

    Brakuje podanego typu i producenta matrycy - mozna bylo sie pofatygowac do LG o informacje na ten temat.

    Mam nadzieje, ze skloni to autora recenzji do korekty tekstu - zakladam, ze czytal go n-razy stad pewne bledy pozostaly przeoczone. W przyszlosci powinien czytac swoj tekst dokladniej przed publikacja, a najlepiej dac znajomemu do weryfikacji.


  25. Pleban: tak sie sklada... (autor: marekl | data: 24/05/05 | godz.: 12:24)
    ... ze mam Samsunga 19cali ze zlaczem DVI i D-Sub. Roznica jest zauwazalna. Oczywiscie mozlie ze np Ty masz slaby wzrok i tobie faktycznie to roznicy nie robi.

  26. Pleban (autor: PKort | data: 24/05/05 | godz.: 13:19)
    Oczywiście, że będzie widać. U mnie na Samsungu 171P widać różnicę.

  27. trzymajcie sie... (autor: tytan | data: 25/05/05 | godz.: 01:09)
    pozdrawiam wszsytkich - ja wybywam za prarenascie godzin za granice...jak wroce (poczatek czerwca) odpisze...

    Bywajcie;)


  28. Roznica (autor: Subvoice | data: 27/05/05 | godz.: 07:14)
    miedzy obrazem z DVI i D-Sub zalezy w duzej mierze od jakosci samej karty grafiki. W przypadku dobrego, markowego produktu różnice będą minimalne. Co do monitorów LCD to po kilku latach poszukiwań odpowiedniego stwierdzam, że ta technologia chyba nigdy nie dorośnie do jakości prezentowanej przez CRT. Kupiłem 2 lata temu okazyjnie 22" Iiyamę i IMHO każdego LCDka zjada na śniadanie. Ma oczywiście swoje wady i gdyby wreszcie pojawił się płaszczak dorównujący jej w prezentacji kolorów, z bardziej niż niezłą interpolacja do rozdz. nienatywnych i z rekordowym czasem reakcji to wymianiłbym ją bez wahania. Póki co śledze uważnie nowości i niestety dalej CRT górą.

  29. glupie sformulowanie (autor: kubazzz | data: 29/05/05 | godz.: 13:39)
    "nienaganna geometria obrazu" - lepszej nie ma, to dlaczego nienaganna?? Idealna powinno byc.

  30. Owocnych wojaży, Tytan. :) (autor: Mav | data: 31/05/05 | godz.: 00:14)
    A tekst bardzo dobry, nie zwracaj uwagi na czepialskich pseudopolonistów. Z ważniejszych rzeczy brakuje mi tylko podania na jakiej matrycy jest ten monitor i sprawdzenia rónomierności podświetlenia choćby Nokia Monitor Tester'em.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2025, TwojePC.PL