Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 7 grudnia 2001  
    

ICQ, AIM, Yahoo, MSN i IRC w jednym


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:00
(3)Komentarzy (3)
Andrzej (dzięki!) poinformował nas, że w Sieci ukazało się nowe wydanie ciekawego programu Trillian, który może okazać się przydatny dla osób korzystających z wielu komunikatorów jednocześnie. Znane są Wam na pewno programy typu ICQ, AOL, Windows Messenger, Yahoo! Messenger czy odwieczny IRC. Bywa tak, że mamy zainstalowanych kilka komunikatorów na jednym komputerze - wówczas przydany może okazać się właśnie Trillian. Łączy on w sobie w/w komunikatory, udostępniając w jednym programie ich funkcje - a wszystko okraszone przejrzystym interfejsem. Najnowszą wersję tej aplikacji (0.70) dla systemów Windows 95/98/ME/2000/NT/XP można pobrać z tego miejsca (2,193 KB). Więcej szczegółów na stronie www.trillian.cc. Jak słusznie zauważył Andrzej, do "kompletu" brakuje tylko naszego rodzimego Gadu-Gadu...

RivaTuner 2.0 Release Candidate 8.1


Autor: DYD | źródło: Fileflash | 13:47
Komentarzy (0)
Teraz coś dla wielbicieli tuningu kart graficznych NVidii. Alex Unwinder uaktualnił w dniu dzisiejszym swój program RivaTuner v2.0 do wersji RC 8.1. Z programu mogą skorzystać posiadacze kart począwszy od TNT, przez TNT2, GeForce, aż do GeForce3, którym ustawienia firmowe już się przejadły. Nowa wersja tego programu posiada wiele zmian, poprawek i nowości - pełna lista dostępna jest na stronie autora programu. Warto m.in. wspomnieć o pełnym wsparciu dla Detonatorów 23.xx. RivaTuner w wersji dla Windows 98, Windows 98 SE, Windows ME, Windows 2000 oraz Windows XP dostępny jest ze strony autora (540 KB).

Recenzja płyty Epox 8KHA+ na VIA KT266A


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:41
(2)Komentarzy (2)
NetCop z serwisu in4.pl poinformował o recenzji płyty Epox 8KHA+ opartej na układzie VIA KT266A. Za przeciwnika, płyta Epox miała Asusa, model A7V266-E. Poniżej fragment z artykułu:
Wszystko co nam potrzeba ustawiamy w BIOSie. Mnożnik od 6 do 15 oraz tryb auto. Magistrala od 100 do 200MHz co 1MHz. Napięcie procesora od -0.01V do +0.01V ze skokiem 0.025V czyli dla Athlonów XP można maksymalnie uzyskać 1.85V. Zmiana napięcia dla od +0.0V do +0.7V czyli do aż 3.2V to dość dużo i można sobie spalić pamięć. Nie polecam podnosić powyżej 2.8V. Jest miejsce wokół gniazda SocketA oraz 4 otwory na wentylatory tego wymagające (np. Zalmana). Ogólnie płyta jest dość dobrze przygotowana pod kątem overclockingu. I jeszcze o wyciskaniu potu z Athlona XP 1500+. Udało się uzyskać stabilną magistralę 145Mhz. Może nie jest to dużo ale problem nie tkwi ani w płycie ani w procesorze lecz w pamięciach.

Adobe Acrobat Reader v5.05


Autor: DYD | 13:36
(2)Komentarzy (2)
Zapewne spotkaliście się z formatem pliku zapisanym w standardzie PDF. Wiele specyfikacji technicznych, dokumentów i prezentacji zapisanych jest właśnie w tym formacie. Jedną z najpopularniejszych przeglądarek PDF'ów jest Acrobat Reader firmy Adobe. Niedawno miała miejsce premiera wersji 5.05 tej przeglądarki. Firma udostępnia dwie wersje programu: darmową oraz płatną ($249), zawierającą kilka dodatkowych funkcji. Szczegóły na tej stronie. Nowy Adobe Acrobat dostępny jest na oficjalnym serwerze ftp.adobe.com (8.56 MB).

Definicje dla Nortona AntiVirusa


Autor: DYD | źródło: Fileflash | 13:30
Komentarzy (0)
Dziś ukazało się kolejne uaktualnienie (datowane na 6 grudnia) baz danych wirusów (łącznie baza liczy już 58325 wirusów) dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji (2.99 MB) mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Szczegóły na stronie Symanteca (PS. Pozdrowienia Xisio).

Przenośny Creative PC-CAM 600


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:14
(1)Komentarzy (1)
Firma Creative poinformowała o wprowadzeniu kamery internetowej PC-CAM 600, któae może być odłączona od komputera i używana jako cyfrowy aparat fotograficzny. Na biurku kamera jest podłączona przez interfejs USB zapewniający również zasilanie, może rejestrować obraz wideo na żywo z szybkością do 30 klatek na sekundę lub nieruchome obrazy o wielkości do 1,3 megapiksela przy zastosowaniu programowego podnoszenia jakości obrazu. Przy pracy jako przenośny aparat, kamera jest odłączana od podstawy i staje się urządzeniem do rejestracji dźwięku i obrazu. Może być używana jako cyfrowy aparat, kamera lub rejestrator dźwięku dzięki wbudowanemu mikrofonowi, lampie błyskowej i 16MB wewnętrznej pamięci. Kamera rejestruje fotografie o rozdzielczości do 1024x768 (XGA) w trybie 'surowym' i do 1,3 megapiksela z programowym podnoszeniem jakości obrazu. Kamera może przechowywać w swojej pamięci 200 obrazów o rozdzielczości 640x480 (VGA), 85 obrazów XGA lub 20 obrazów 1,3 megapiksela. Urządzenie może także zarejestrować nagranie wideo o długości 75 sekund lub do 60 minut nagrania dźwięku. » czytaj dalej

Magistrala 210MHz na ENMIC (Epox)


Autor: Lancer | 10:18
(20)Komentarzy (20)
Płyty marki ENMIC (Epox) słyną z niezłych możliwości "overcklockerskich". Udostępniają co prawda mniej opcji manualnego ustawienia od np. Abita, ale za to cechują się najwyższą wydajnością i stabilnością. W recenzji płyty ENMIC 8TCX2+ napisałem, że maksymalną stabilną częstotliwością jaką uzyskałem było 172MHz. Wczoraj jednak udało mi się dokonać rzeczy niemal niemożliwej. Po ściągnięciu Beta Biosu do płyty Epox 8KHA+ (fizycznie identyczna z ENMIC 8TCX2+) udało mi się uzyskać 210MHz, czyli efektywnie 420MHz! Niezwykły wynik. Aby takie taktowanie uzyskać ustawiłem pamięci w tryb 133MHz magistrala i 100MHz pamięci, a więc asynchronicznie. W ten sposób przy magistrali systemowej o wartości 210MHz pamięci pracowały przy 158MHz. Co więcej takie ustawienie po kilkunastominutowym "katowaniu" okazało się stabilne, a to bez żadnych przygotowań płyty, choćby w postaci założenia mocniejszego chłodzenia mostka północnego. No... może nie do końca stabilne, bowiem działająca karta telewizyjna notorycznie wieszała komputer (stary MachTV), ale np. SB Audigy nie sprawiał kłopotów. Wynika to najpewniej z przeciążonego PCI. Na pewno mnożnik FSB/PCI to 1/4, co daje kosmiczną wartość 52,5MHz! Ale może jednak 1/5? Niestety nie wiem jaki jest ten mnożnik na 100%, bowiem znane mi programy nie raportują nic na ten temat (SiSoft Sandra nie sczytuje tego parametru z płyt KT266/P4X266). » czytaj dalej

 
Czwartek 6 grudnia 2001

VERITAS NetBackup Professional v 3.5


Autor: DYD | 18:35
Komentarzy (0)
Z dniem 10 grudnia br. do sprzedaży wprowadzone zostanie oprogramowania NetBackup Professional v 3.5 firmy Veritas Software. Nowe rozwiązanie służy do zautomatyzowanej ochrony danych dla komputerów stacjonarnych i przenośnych pracujących w sieci. Jego główną zaletą jest możliwość wykonywania kopii bezpieczeństwa danych „w tle”. Oznacza to, że dane mogą być kopiowane automatycznie bez udziału a nawet bez wiedzy użytkownika. O częstotliwości backupu i jego zakresie decyduje administrator systemu. Oprogramowanie jest łatwe w użytkowaniu i zarządzaniu, pozwalając na wykonywanie backupu z użyciem wszystkich dostępnych zasobów sprzętowych. Veritas NetBackup Professional v 3.5 działa w oparciu o architekturę typu klient-serwer, pozwalając na wybór odpowiednich platform serwerowych, w celu maksymalnego wykorzystania istniejącej infrastruktury sprzętowej.. » czytaj dalej

Test pięciu kart graficznych Value


Autor: DYD | źródło: e-mail | 18:33
Komentarzy (0)
Jako że testów najnowszych i najpotężniejszych (i jednocześnie najdroższych) kart graficznych mamy bez liku, dziś Frazir zaprasza do przeczytania artykułu-testu pięciu kart graficznych z "dolnej półki", owe karty to: Hightech (HiS) Riva TNT2 Pro 32MB TV-Out; Leadtek Winfast GeForce2 MX SH-Pro 32MB; Hercules 3DProphet 4500 KYRO 2 64MB TV-Out; Leadtek Winfast GeForce2 GTS 32MB; ATi Radeon 7500 64MB. A oto jego fragment:
Jako że w sieci testy najnowszych kart graficznych mnożą się i mnożą, postanowiłem zająć się jako zapewne jeden z już nielicznych kartami, których cena jest bardzo przystępna a same karty są łatwo dostępne. Najbogatszą ofertę, w każdym segmencie rynku ma obecnie nVIDIA - producent układów z serii Riva TNT i GeForce. Ostatnio jednak bez mała monopolistyczna pozycja nVIDII, z każdym miesiącem chwieje się coraz bardziej.

Wyślij kartkę - podaruj komputer


Autor: DYD | źródło: e-mail | 18:29
(1)Komentarzy (1)
Firmy Intel, portal INTERIA.PL, Microsoft, Optimus oraz Radio RMF FM rozpoczęły dziś świąteczną akcję charytatywną „Giga radość! Wyślij kartkę - podaruj komputer”. Jej celem jest przekazanie około 100 komputerów zakupionych przez organizatorów rodzinnym domom dziecka. Sprzęt trafi do Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier”, która ofiaruje go wybranym placówkom. W wyniku akcji wychowankowie z rodzinnych domów dziecka w Polsce otrzymają komputery firmy Optimus z procesorem Intel Pentium 4, które będą wyposażone w system operacyjny Microsoft Windows XP. Akcja potrwa do 23 grudnia br., jej pomysłodawcą jest Intel, a sprzęt i oprogramowanie zostaną dostarczone przez firmy Intel, portal INTERIA.PL, Microsoft, Optimus i Radio RMF. Szczegółowy opis kampanii oraz regulamin znajduje się na stronie www.gigaradosc.interia.pl.

GeForce Tweak Utility 3.1 Final


Autor: DYD | źródło: Bluesnews | 10:26
Komentarzy (0)
Po kilku miesiącach pracy, Kennung przygotował nową, finalną już wersję oznaczoną numerem 3.1 programu GeForce Tweak Utility. Ów tweaker przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników, służy do optymalizacji kart z Geforce 256, Geforce 256 DDR, Geforce2 GTS, Geforce2 MX, Quadro, Quadro2, Quadro2 MXR, etc i działa pod systemami Windows 95/98/SE/ME, Windows2000, WinXP ("zapewne" też pod WinNT 4.0). GTU wymaga sterowników referencyjnych NVidii (5.08 i w górę), ASUSa (5.16 i nowsze) lub nowych driverów ELSY. Najlepiej współpracuje z najnowszymi sterownikami Detonators XP, jednak są jeszcze problemy z wersją 23.11. W nowej wersji poprawiono kompatybilność aktualizacji dla Asusa (w9x), dodano nową funkcję poprawiającą błędy z kolorami, poprawiono błąd "black screen", duże zmiany poczyniono także w ustawieniach Stereo3D, dodano wsparcie Stereoscopy dla 22.xx pod Win2k/XP. Więcej informacji o zmianach na stronie autora.

 
Środa 5 grudnia 2001

Casio QV-4000 z ponad 4 milionami punktów


Autor: DYD | źródło: e-mail | 19:39
Komentarzy (0)
W ofercie Alstor znalazł się najnowszy aparat cyfrowy firmy Casio QV-4000. Od wcześniejszych modeli odróżnia go całkiem nowa matryca CCD wyprodukowana przez Sony z ponad 4 milionami punktów. W modelu QV-4000 zastosowano szereg nowych funkcji. Wprowadzono możliwość wyboru ustawiania ostrości dla 9 predefiniowanych punktów kadru. Dzięki zastosowaniu specjalnego programu Auto Exposure Bracketing (AEB), aparat dokonuje automatycznego naświetlenia trzech różnych klatek. Oglądając później zdjęcia możemy wybrać jedno, naszym zdaniem, najlepiej wykonane. Jedna z nowych funkcji umożliwia zmiękczania fotografowanego obiektu już w trakcje wykonywania zdjęcia. Do tej pory wykonywanie tego typu zdjęć możliwe było tylko przy wykorzystaniu klasycznego aparatu i specjalistycznych filtrów. Efekt ten pozwala na uzyskanie charakterystycznych mglistych, romantycznych ujęć eksponujących w specyficzny sposób fotografowany obiekt. Zmieniono design aparatu i związany z tym sposób obsługi. Tak jak w młodszych pokoleniach rodziny QV, najnowszy model Casio posiada obiektyw zmienno-ogniskowy firmy CANON F=35-100mm, monitor LCD oraz wizjer optyczny z regulacją dioptrii; możliwość nagrywania filmów w formacje AVI oraz unkcję "Best Shot", pomocną przy wykonywaniu trudnych zdjęć. Cena modelu QV-4000 to 4.990,- PLN brutto.

Nowy All-In-Wonder w sprzedaży?


Autor: R4v | źródło: x-bit | 19:28
Komentarzy (0)
ATi zapowiadało pojawienie się flagowego modelu firmy, All-In-Wonder Radeon 8500 DV, w styczniu. Jednak kanadyjski sklep Infonec Computers ma już tę kartę w ofercie. Cena wynosi 525 dolarów kanadyjskich, czyli ok. 330 USD. Ciekawa jest także cena Radeona 8500, która wynosi 250USD, co jest równe cenie hurtowej w Stanach. W niektórych amerykańskich sklepach także pojawił się nowy All-In-Wonder w cenie ok. 400USD. Sama karta posiada tuner TV wraz z możliwością odbioru cyfrowej TV naziemnej, radiowego pilota a także złącze IEEE1394 FireWire. Taktowanie procesora i pamięci to odpowiednio 230MHz i 190MHz. Wygląda jednak, że w Europie będziemy musieli poczekać jeszcze miesiąc.

Patch VIA dla Windows XP


Autor: R4v | 18:24
Komentarzy (0)
VIA wypuściła wersję beta patcha do swoich sterowników, który ma poprawić problemy w Windows XP. Łata jest przeznaczona dla chipsetów KT133x, KT266x, VT8662 i KLE133. Jej działanie polega na zmianie rejestru 55 chipsetu, który jest odpowiedzialny za kolejkowanie zapisu pamięci. Pojawiły się domysły, że to właśnie ten rejestr jest odpowiedzialny za błąd "infinite loop error" występujący w Detonatorach 23.11. VIAHardware.com ostrzega jednak przed stosowaniem patcha na chipsetach z serii KT266x, ponieważ ma on inne znaczenie niektórych rejestrów. Niewykluczone jednak, że poprawka sama wykryje rodzaj układu. Patcha można ściągnąć ze strony Electic Tech lub z M3DZone.

Definicje dla Nortona AntiVirusa


Autor: DYD | źródło: e-mail | 09:42
Komentarzy (0)
Dziś ukazało się kolejne uaktualnienie (datowane na 4 grudnia) baz danych wirusów (łącznie baza liczy już 58313 wirusów) dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji (2.99 MB) mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Szczegóły na stronie Symanteca (PS. Pozdrowienia Xisio).

Wywiad z VIA na AnandTech


Autor: R4v | 00:32
Komentarzy (0)
Na stronie AnandTech pojawił się wywiad z Richardem Brownem, dyrektorem do spraw marketingu w VIA. Możemy się z niego dowiedzieć m.in. o planach dotyczących chipsetu dla Hammera, reakcji na pojawienie się nForce, produkcji procesorów oraz przyszłości VPSD - działu VIA odpowiedzialnego za płyty główne. Brown przedstawił także stanowisko VIA w stosunku do pamięci RDRAM. Na pytanie o możliwość produkcji przez VIA chipsetu obsługującego RDRAM, jak zamierza to zrobić SiS, padła odpowiedź: "Jeśli SiS naprawdę planuje stworzyć chipset dla pamięci Rambus, życzymy im szczęścia. Będą go potrzebować". Jak widać VIA pokłada wszelkie nadzieje w pamięciach DDR. Wywiad w całości możecie przeczytać tutaj.

Znowu złośliwy robak...


Autor: R4v | 00:27
Komentarzy (0)
Koniec roku przyniósł kolejne zarazy przychodzące w załącznikach do e-maili. Kolejny robak to W32.Eira.A@mm znany także jako W32.Eira.57344@mm oraz I-Worm.Quamo. Nazwa załącznika sugeruje, że jest to demo Quake'a 4. Jak można się domyślać, uruchomienie pliku prowadzi do zarażenia komputera. Robak instaluje w katalogu Windows pliki Quake4demo.exe, Honey.exe oraz Setup.exe. Informacje i narzędzia do usunięcia wirusa można uzyskać do Symanteca.

Będzie Duron MP


Autor: R4v | 00:22
(3)Komentarzy (3)
Według wszelkich informacji AMD zamierza wypuścić Durona w wersji dla platformy dwuprocesorowej. Premiera procesora opartego na jądrze Morgan ma nastąpić pod koniec roku, wraz z chipsetem AMD-760MPX. Duron MP ma wystartować z zegarem 1GHz. Dowodem potwierdzającym plany AMD ma być specyfikacja Asusa A7M266-D, która w sekcji "Obsługiwane procesory" mówi: "Dwa gniazda Socket A dla Athlona MP/Durona MP 1GHz-1.6GHz+". Pozostaje pytanie, czy obecne Durony będą działać w systemach dwuprocesorowych. Wszystko wskazuje, że jednak tak. Czy znajdą się wtedy chętni na droższe Durony MP?

 
Wtorek 4 grudnia 2001

Xbox vs PS5 - dla kogo są nowe konsole od Sony i Microsoftu?


Autor: Wedelek | 18:13
Komentarzy (0)
Premiera nowych konsol od Microsoftu i Sony już za nami. Kurz opadł, pierwsze recenzje trafiły do sieci, a krzykacze z obu stron barykady przycichli. Wielkimi krokami zbliża się natomiast okres Świąt Bożego Narodzenia, a co za tym idzie moment, w którym wielu z nas będzie poszukiwać idealnego prezentu dla bliskich lub… dla siebie. Jako że mamy pandemię i przez to lista atrakcji drastycznie spadła toteż zbliżające się święta będą bardziej kameralne i rodzinne, żeby nie powiedzieć… „domowe”. Wiele osób będzie chciało spędzić wolny czas grając w jakieś nowe gry (AC:Valhalla, czy Cyberpunka 2077), albo starsze, odłożone na tzw. „kupkę wstydu”. Problem w tym, że nie każdy ma odpowiedni sprzęt by cieszyć się płynną rozgrywką, a to oznacza konieczność poczynienia odpowiedniego zakupu. » czytaj dalej

Porcja nowych wersji Biosów dla MSI


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:25
Komentarzy (0)
Od Pana Piotra dostaliśmy dużą porcję najnowszych Biosów firmy MSI. Tym razem MSI zaktualizowało konstrukcje nieco mniej znane, jednak wciąż chętnie używane. Oto ich lista: MS-6559 - Bios Ver 1.1; 2001-11-29; [Uaktywnienie opcji dotyczących napędów FDD w BIOSie; Usunięto błąd polegający na złym działaniu klawiszy funkcyjnych w BIOSie]. MS-6321 - 694D Pro AIR lub AR - Bios Ver 3.7; 2001-11-22; [Usunięto błąd ACPI pojawiający się podczas przejścia systemu w stan S1 podczas pracy w Windows XP]. MS-6524 - Bios Ver 1.0; 2001-11-23; [Pierwsza oficjalna (nie - beta) wersja BIOS]. MS-6351 - Bios Ver 1.7; 2001-11-23; [Poprawka polegająca na umożliwieniu wyłączenia zintegrowanej karty sieciowej]. MS-6547 645 Ultra - Bios Ver 1.2; 2001-11-21; [Usunięto błędy związane z funkcjonowaniem myszy USB, jeśli nie posiadamy myszy PS2; Usunięto błędy związane z funkcjonowaniem myszy USB podczas instalacji Windows NT4.0, gdy aktywna jest opcja 'USB Device Legacy Support']. 845 Pro4 MS-6391 - Bios Ver 1.2; 2001-11-20; [Poprawki związane z funkcjonowaniem opcji wyboru urządzenia bootującego w BIOS; Umożliwienie wystartowania systemu z dyskietki, jeśli uaktywniona jest opcja 'fast boot'].

Płyta główna MSI K7N420 Pro - Socket A


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:15
Komentarzy (0)
Kolejny dziś news z serwisu in4.pl. Tym razem chłopaki przetestowali płytę MSI K7N420 Pro. Jest to pierwsza płyta główna w naszym kraju na chipsecie nVidii nForce. Płyta ta posiada ciekawe rozwiązanie - dwa 64-bitowe kontrolery pamięci, które po włożeniu dwóch kości DDR PC2100 dają nam pracę na 128-bitowej magistrali z maksymalną przepustowością 4,2GB/s. W skrócie, posiada zintegrowaną kartę graficzną i dźwiękową. Zobaczymy fragment:
Po spotkaniu z płytą MSI K7N420 Pro mam mieszane uczucia. Z jednej strony jako płyta główna dorównuje wydajnością KT266A, czasem jest tuż za, czasem tuż przed ale zawsze blisko. Wszystko było by ok. gdyby nie dość słaba wydajność zintegrowanej karty graficznej oraz cena (789 zł na 03.12.2001). Pomysł z TwinBankiem w teorii dawał przewagę 20-30% nad konkurencją. W praktyce okazał się przydatny tylko przy wykorzystaniu zintegrowanej karty graficznej, a w zasadzie to wręcz nieodzowny jeśli chcemy w miarę komfortowo pograć w 800x600. Więcej...

Prolink GeForce2 Titanium kontra GeForce2 Pro


Autor: Lancer | 01:49
(20)Komentarzy (20)
Dominująca na rynku układów graficznych firma NVidia tuż po zakończeniu wakacji zaprezentowała rozszerzoną rodzinę układów graficznych. Obok flagowych chipsetów GeForce3 rozszerzonych o podtypy Titanium500 i Titanium200 wprowadzono odświeżony układ GeForce2 w postaci Titanium. Szybko "zaroiło" się na rynku od najróżniejszych adapterów graficznych opartych na najsłabszym "tytanowym" układzie GeForce. Jedną z pierwszych konstrukcji były wyroby PixelView. Dziś prezentuje małe porównanie karty PixelView Prolink GeForce2 Titanium dostarczonej do nas przez firmę Iwacom. Jako oponent do testów stanął poprzednik GeForce2 Titanium - układ GeForce2 Pro. » czytaj dalej

Pierwsza płyta z chipsetem SiS 650


Autor: DYD | źródło: x-bit | 01:34
Komentarzy (0)
Elitegroup Computer Systems (ECS) ogłosił oficjalnie swoje nowe rozwiązanie dla procesorów Pentium 4 i pamięci DDR, oparte na zintegrowanym układzie SiS 650, o którym już pisaliśmy na naszych łamach. ECS jako pierwszy z producentów, przedstawił model wyposażony w ten chipset. Płyta główna nosi oznaczenie L4S5MG i wykonana jest w standardzie microATX Socket 478 (dla Pentium 4 z magistralą do 400 MHz). Płyta posiada w północnym mostku zintegrowany układ graficzny AGP 4X oraz możliwość instalacji zewnętrznej karty graficznej (dzięki slotowi AGP). L4S5MG zawiera także zintegrowaną kartę sieciową Realtek 8100B oraz Audio Codec AC97. Znajdziemy też 2 banki DIMM DDR (maksymalnie 2GB DDR SDRAM typu DDR266/200), 2 porty USB oraz 3xPCI. Układ SiS 650 jest obecnie bardzo dobrym i tanim rozwiązaniem, w segmencie chipsetów zintegrowanych z AGP - czekamy na informacje od innych producentów płyt.

Obniżka cen procesorów Intela


Autor: DYD | 01:12
Komentarzy (0)
Intel wczoraj w swoim oficjalnym cenniku zredukował ceny kilku modeli procesorów, zarówno w segmencie desktop jak i serwer. Zmiany dotyczą procesorów z serii Pentium III oraz Celeron. Zobaczmy, jak przedstawiają się nowe, niższe ceny wybranych modeli (ceny hurtowe, przy zakupie 1000 sztuk). Pentium III 1.13A (0.13micron) oraz 1.10GHz (0.18micron) staniał o 10% i kosztuje teraz $173 (stara cena: $193); Pentium III 1GHz (0.18micron) staniał o 17% a nowa cena wynosi $143 (poprzednio: $173); Pentium III 850MHz-933MHz (0.18micron) - o 12%, kosztuje $143, (kosztował: $163); Pentium III-S 1.26GHz (0.13micron, L2 cache 512KB) tańszy o 20%, nowa cena $241 (stara cena: $300); Pentium III-S 1.13GHz (0.13micron, L2 cache 512KB) staniał o 14% i kosztuje teraz $202 (wcześniej: $235); Celeron 950MHz - 7%, nowa cena $64 (stara cena: $69). Pełny cennik dostępny jest pod tym adresem.

Artykuł - Orange versus Blue ORB


Autor: DYD | źródło: e-mail | 00:45
Komentarzy (0)
Jeżeli mówimy już o nowościach, to pojawił się na łamach serwisu Frazir.wroc.pl nowy artykuł dotyczący chłodzenia kart graficznych. Dotychczas poznaliśmy szereg coolerów, których zadaniem było chłodzenie najważniejszej rzeczy w naszym komputerze - mianowicie procesora. W tym artykule skupiono się na nieco innym zastosowaniu systemu chłodzenia (a które jest niemniej ważne). Oto krótki fragment:
Orby jak na produkty Thermaltake-a prezentują się bardzo dobrze. Są wyposażone w dwa plastikowe zaczepy dzięki którym można cooler bezpiecznie przymocować do każdej nowszej karty graficznej (jeżeli nasza karta nie ma specjalnych otworów to producent oferuje również plaster termoprzewodzący), oraz co mi się bardzo podoba w przejściówkę która pozwala osobą nie posiadającym już wolnych gniazd podłączyć ją do głównego zasilania (produkty również zawierają pastę termoprzewodzącą). Oczywiście o estetyce wykonania nie musze tu w ogóle wspominać (to jest oczywiste). Więcej...

Oficjalny sterownik Detonator XP v23.11


Autor: DYD | źródło: e-mail | 00:37
(1)Komentarzy (1)
Na oficjalnej stronie NVidii pokazał się niezbędnik dla posiadaczy kart opartych na całej rodzinie układów GeForce (GeForce256, GeForce 2, GeForc3, Titanium, etc). Są to nowe, oficjalne sterowniki Detonator XP v23.11 w wersji dla Windows 95/98/Me, a także 2000, XP i NT4, które na pewno warto pobrać i sprawdzić ich wydajność. Drivery dla wersji Win9x/ME ważą 6.26 MB (datowane na 3 grudnia 2001) i dostępne są z tej strony. Podziękowania dla Miśka za informacje!

Recenzja płyty Asus A7V266-E


Autor: DYD | źródło: e-mail | 00:23
(1)Komentarzy (1)
Wczoraj na zaprzyjaźnionym serwisie in4.pl ukazała się nowa recenzja płyty Asus A7V266-E opartej na popularnym ostatnio układzie VIA KT266A. Płyta przeznaczona dla procesorów typu Socket A (AMD Athlon, Athlon XP, Duron FSB 200/266MHz) wyposażona była w kontroler Promise ATA100 RAID. Jak wypadła płyta w testach in4.pl dowiecie się klikając tutaj, zaś poniżej przedstawiamy fragment z artykułu:
Na płycie tej mamy ustawienia w BIOS'ie (mnożnik, magistrala, napięcie procesora) oraz z poziomu zworek (dodatkowo zmiana napięcia dla pamięci). Napięcie procesora ustawimy do 1.85V, a pamięci do 2.8V. Mnożnik zmieniamy w zakresie 5-14 co 0.5, a magistralę od 100 do 227MHz ale niestety nie ma dzielnika PCI 1/5 co oznacza, że już przy 160MHz mogą się zacząć problemy. Podsumowując overclockerzy dostają potrzebne im narzędzia.

CloneCD w wersji 3.2.2.1


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 00:18
Komentarzy (0)
W Sieci ukazała się dziś nowa wersja programu CloneCD, który jest rozbudowanym narzędziem do kopiowania płyt CD. Program umożliwia zapis na płycie w trybie RAW, dzięki czemu posiadamy pełną kontrolę przy nagrywaniu danych. Jeśli posiadamy nagrywarkę, która znajduje się na liście urządzeń CloneCD, otrzymamy wówczas dodatkowo możliwość kopiowania płyt CD w całości w stosunku 1:1. CloneCD 3 pracuje pod systemami Windows 95, Windows 98, Windows ME, Windows NT 4 (SP4 lub nowszy), Windows 2000 oraz Windows XP. Więcej informacji o tym oprogramowaniu do nagrywania płyt znajduje się na stronie producenta. W nowej wersji datowanej na 3 grudnia poczyniono wiele zmian i poprawek CloneCD w wersji 3.2.2.1 można pobrać stąd (2.80 MB).

CPUCool wersja 7.0.5 Final


Autor: DYD | 00:07
Komentarzy (0)
Podien wczoraj opracował nowe wydanie swojego programu CPUCool w wersji 7.0.5. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technologie) od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. Wersja 7.0.5 dodaje zmienione wsparcie dla KT266A, dodaje pliki PLL, dodaje zmienny SMBUS oraz usuwa kilka błędów. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd (2.38 MB)

 
Poniedziałek 3 grudnia 2001

Szybszy Radeon 8500


Autor: R4v | źródło: x-bit | 16:37
Komentarzy (0)
Jak wiadomo, w chwili obecnej ATi Radeon 8500 jest interesującą alternatywą GeForce3. Jednak na początku przyszłego roku nVidia zamierza wprowadzić swój najnowszy układ NV25. Może to stanowić poważny problem dla ATi, który zamierza wprowadzić następcę R200, układ R300, dopiero w połowie przyszłego roku. Jak podaje serwis x-bit labs, w związku z sytuacją ATi zamierza przyspieszyć Radeona8500. Na razie układ ten pracuje z zegarami 250MHz w wersji OEM i 275MHz w wersji Retail. Wygląda jednak na to, że R200 jest w stanie pracować z zegarem 300MHz. Świadczy o tym chociażby przykład kart FireGL 8700 i 8800, na których R200 pracuje właśnie z zegarem 300MHz. Jedyny problem stanowi dostępność i koszt pamięci DDR, które mogą pracować z takim zegarem. Sytuacja ma jednak ulec poprawie na początku przyszłego roku. Nowe karty będą prawdopodobnie nosić oznaczenia Radeon 8700 w wersji z 64MB pamięci oraz Radeon 8800 z pamięcią 128MB.

Najszybsze tranzystory na świecie


Autor: R4v | 16:24
Komentarzy (0)
AMD zaprezentowało swoją najnowszą technologię budowy tranzystorów CMOS, które są w tej chwili najszybszymi tego typu elementami na świecie. Nowy tranzystor ma długość bramki wynoszącą jedynie 15nm. Ma to umożliwić 20-krotne zwiększenie upakowania elementów w układzie, oraz 10-krotny wzrost szybkości procesorów przed końcem 2010 roku. AMD zamierza przedstawić wyniki swoich badań 4 grudnia na konferencji IEDM, która jest przeznaczona dla inżynierów i naukowców zajmujących się elektroniką. Tranzystory wielkości 15nm są wstępem do budowy w 2009 roku procesorów w technologii 0.03 mikrona. Elementy te pracują przy napięciu 0.8V i mogą być przełączane 3.33 biliona razy na sekundę. Jak widać nie tylko Intel pracuje nad tranzystorami zdolnymi pracować z terahertzowymi częstotliwościami. Nie zapowiada się więc na szybki koniec wojny w świecie procesorów.

Demo OpenGL od nVidii


Autor: R4v | 14:35
Komentarzy (0)
nVidia zamieściła na swoich stronach nowe demo OpenGL, przedstawiające możliwości GeForce3. W demie tym możemy sobie porozmazywać teksturę w czasie rzeczywistym. Jest to prezentacja tak zwanego recursive dependent texturing, które obsługuje najszybszy układ nVidii. Demo możecie ściągnąć stąd (1251kB).

Św. Mikołaj sprzedaje na Allegro.pl


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:22
Komentarzy (0)
Największy serwis aukcyjny Allegro.pl informuje o rozpoczęciu wielkiej akcji świątecznej, przygotowanej przy współpracy ze Świętym Mikołajem oraz 12-oma firmami partnerskimi. Już od dziś, na specjalnej stronie pod adresem www.allegro.pl/mikolajki można licytować wspaniałe nowe przedmioty wystawiane przez renomowane firmy, takie jak Intel Polska, Iiyama Polska, Timex Polska, Creative Labs, Fujitsu Siemens, Zibi, Excel, Pirelli Polska, Euroflorist, Wellshop, Travelplanet.pl oraz DeAgostini. "Niezmiernie mnie cieszy współpraca z Allegro.pl - mówi Św. Mikołaj - Nigdy jeszcze nie obdarowywałem ludzi w ten sposób! To bardzo ciekawy i efektywny kanał dotarcia do odbiorców z ofertą świąteczną, tym bardziej że zysk z aukcji wesprze szczytny cel charytatywny. Kupujcie prezenty dla siebie lub swoich bliskich! Ho ho ho!"

Epson C60 i C70 - test na TwojePC


Autor: Dracox | 13:58
(3)Komentarzy (3)
Test drukarek, zarówno w polskich magazynach komputerowych, jak również na stronach WWW to dość rzadki widok. Tak się składa, że otrzymałem niedawno dwa świeżutkie modele drukarek EPSON'a - mam więc pytanie do czytelników TwojePC. Co dokładnie interesowałoby w tych testach. Do tej pory moje testy obejmowały sprawdzenie jakości wydruków w poszczególnych trybach drukarki, prędkość wydruku i przybliżoną wydajność czyli na pierwszy rzut oka podstawowe informacje, które mogą czytelnika zainteresować. Gdybyście jednak chcieli uzyskać jakąś szczegółową informację, abym wykonał jakiś konkretny rodzaj testu itp. czekam zarówno na maile, jak i dopiski na boardzie.

JTT Computer wspiera akcję PAJACYK


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:44
Komentarzy (0)
Mikołajkowe Zakłady Specjalne (losowanie 6 grudnia 2001 r.) organizowane są z myślą o mikołajkowych prezentach pod hasłem: ZAGRAJ O UŚMIECH DZIECKA. Totalizator Sportowy przekaże 50% zysku z gry Fundacji Polska Akcja Humanitarna na program PAJACYK czyli akcję dożywiania dzieci w szkołach na terenie całej Polski. Fundacja Polska Akcja Humanitarna, powołana do życia przez Janinę Ochojską, jest organizacją pozarządową, działającą dzięki dobrowolnym wpłatom od osób prywatnych i instytucji. W ramach programu PAJACYK stworzyła w internecie POLSKĄ STRONĘ GŁODU, aby zapewnić dzieciom ciepłe posiłki w szkołach. Jeden posiłek kosztuje średnio 2,50 zł. Do wspólnej akcji dołączyła firma komputerowa JTT Computer S.A., która wspiera akcję PAJACYK, przekazując 10 zestawów komputerów Adax Alfa, jako wygrane rzeczowe, oprócz regulaminowych wygranych pieniężnych, do rozlosowania wśród wszystkich grających w Mikołajkowych Zakładach Specjalnych w dniu 7 grudnia 2001 r. W losowaniu biorą udział wszystkie kupony.

Aktualne ceny z Warszawskiej Giełdy Komputerowej


Autor: DYD | źródło: WGK | 13:25
Komentarzy (0)
W serwisie Warszawskiej Giełdy Komputerowej uaktualniono ceny sprzętu komputerowego i peryferiów, zebrane na giełdzie w dniu 1.12.2001. Coraz bliżej zimy i mrozów, jednak handel odbywał się jak co tydzień. Na rynku niewiele zmian - ceny oscylowaly na zeszłotygodniowym poziomie. Można było zauważyć wzrost cen niższych modeli procesorów Athlon XP ze względu na ich brak u dystrybutorów. Powoli tanieją napędy DVD oraz szybkie nagrywarki (20x i 24x). Obniżki cen nie ominęły także kart graficznych na układach z rodziny nVidia Titanium. A oto największe zmiany cen:
  • płyta główna Abit ST6 450PLN (-60PLN)
  • procesor AMD Athlon XP 1500+ 590PLN (+10PLN)
  • procesor AMD Athlon XP 1700+ 710PLN (-30PLN)
  • karta graficzna Asus GF3 Ti500 64MB Deluxe 2010PLN (-80PLN)
  • karta graficzna Leadtek GF2 Titanium 64MB TV 630PLN (-40PLN)
  • nagrywarka LG 16/10/40 OEM 450PLN (+40PLN)
  • nagrywarka Ricoh 20/10/40 BOX 610PLN (-40PLN)
  • napęd DVD Asus 16x BOX ATA/100 440PLN (-20PLN)

ABIT KR7A-133R w sprzedaży


Autor: DYD | źródło: x-bit | 12:09
Komentarzy (0)
Długo oczekiwany model płyty ABIT-a o symbolu KR7A oparty na chipsecie VIA KT266A właśnie wszedł na półki sklepowe w Japonii. Do czasu wejścia tej płyty na rynek, jej specyfikacja techniczna przeszła pewne zmiany. Po pierwsze - podobnie jak w przypadku modelu KR7, dostępny będzie także wersja KR7A-RAID, natomiast kontrolerem użytym w tym celu będzie ATA/133 RAID (w miejsce zapowiadanego ATA/100). Przypomnijmy sobie także pozostałą specyfikację modelu KR7A-133R, czyli płyty w standardzie Socket A z pamięciami DDR i układem VIA KT266A. Na pokładzie znajdziemy zintegrowany kontroler HPT372 ATA/133 IDE RAID, 4 banki pamięci DIMM (PC1600/PC2100 DDR SDRAM), 1 port AGP 4x slot oraz 6xPCI. Płyta w Japonii wyceniona została na $150, zaś model "okrojony" z kontrolera ATA/133 kosztuje $145. W Europie i w Polsce płyty KR7A powinny dotrzeć za około dwa tygodnie.

HyperSnap-DX w wersji 4.21.00


Autor: DYD | 11:22
Komentarzy (0)
Wchodząc dziś na stronę domową firmy Hyperionics natknąłem się na nową wersję bardzo przydatnego programu HyperSnap-DX datowaną na 16 października. Najnowsze wydanie tej aplikacji (4.21.00) posiada zaimplementowaną nową technologię łapania obrazu "Extended Active Window" (działa tylko na Windows XP), dodaną funkcję "Sharpen or Soften..." w Image menu oraz wiele innych zmian, poprawek i nowości, o których możemy poczytać tutaj. Przypomnę, że HyperSnap DX to jeden z bardziej znanych programów służących do zrzucania obrazów z ekranu. Zyskał on popularność dzięki łapaniu screenów z aplikacji Direct3D, DirectX, Glide i filmów DVD. Program zapisuje obrazy w formatach BMP, GIF lub JPEG. Download pełnej wersji 4.21.00 dla systemów Windows 9x, NT4, Windows 2000 i Windows XP możliwy jest z www.hyperionics.com (2.51 MB). Dostępny jest także patch (1.1 MB) dla użytkowników starszych wersji 4.xx programu HyperSnap-DX.

Ginger: rewolucja w transporcie miejskim?


Autor: Marecek | 10:41
(4)Komentarzy (4)
Na początku roku zrobiło się bardzo głośno o nowym wynalazku genialnego inżyniera Deana Kamena. Pięćdziesięcioletni multimilioner przedstawił kilku największym firmom z branży IT plany urządzenia, które miało zrewolucjonizować pojęcie transportu w dzisiejszym świecie. Od tamtego czasu Ginger stał się jednym z najbardziej strzeżonych projektów technologicznych w historii. W prasie co jakiś czas pojawiało się wiele domysłów i niepotwierdzanych przecieków związanych z owym cudem. Projekt Ginger raz był platformą antygrawitacyjną, raz skuterem miejskim napędzanym wodorem pochodzącym z wody. Wczoraj magazyn TIME opublikował w końcu autoryzowany artykuł o efektach pracy doktora Deana Kamena. Urządzenie na rynku dostępne będzie pod nazwą Segway. Autor zaznacza, że wprawdzie nie umożliwi nam podróży na Marsa, nie zamieni też ołowiu w złoto, jednak samo w sobie stanowi rewolucję, która już niedługo przeniesie się na ulice wielkich aglomeracji miejskich.

Ale czym tak na prawdę będzie Segway? W zasadzie wszelkie próby skategoryzowania go można z góry skazać za nieudane. Z jednej strony pojazd do poruszania się w cyklu miejskim. Z drugiej jednak strony nie posiada on żadnych charakterystycznych dziś elementów sterowania, jak hamulec, kierownica czy pedał gazu. Ten ultra-nowoczesny, czysty napęd elektryczny konsumujący niewiarygodnie niewielkie ilości energii, sterowany jest za pomocą ruchów ciała. Segway "odczuwa" swojego kierowcę i podąża za jego ruchem. Technologia ta sterowana jest za pomocą komputerów olbrzymiej mocy pod kontrolą "wyrafinowanego i bardzo złożonego" oprogramowania (nie mającego nic wspólnego z firmą Microsoft). Początkowo Segway dostępny ma być jedynie dla dużych instytucji, z czasem pojawić się ma również model dla zwykłych zjadaczy chleba (około 1000$). Tymczasem jednak do stoczenia pozostaje prawdziwa batalia z urzędami, które dopiero określą czy Segway jest na tyle bezpieczny, że można go dopuścić do ruchu ulicznego.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL