Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Sobota 4 sierpnia 2001  
    

Kolejny chipset dla P4 od VIA


Autor: R4v | 08:50
Komentarzy (0)
Jeszcze nie pojawił się pierwszy chipset przeznaczony dla Pentium 4 od VIA, a firma już zapowiada kolejny. Następcą P4X266 zostanie P4M266 ze zintegrowaną grafiką. Nowy chipset ma się pojawić najszybciej jak to tylko będzie możliwe. Obie konstrukcje VIA mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim identyczny jest układ pinów, co powinno przyspieszyć wprowadzenie nowych płyt. Poza tym oba układy posiadają ten sam kontroler pamięci i obsługują pamięci PC1600/PC2100 DDR SDRAM oraz PC100/PC133 SDRAM. Także pozostałe parametry są identyczne. P4M266 będzie posiadać zintegrowany chip graficzny Savage4 korzystający z pamięci systemowej. Nowy chipset będzie wykonany w technologii 0.22 mikrona.

Fujitsu kończy z dyskami 3.5"


Autor: R4v | 08:46
Komentarzy (0)
Fujitsu zmieniło swoją strategię dotyczącą dysków twardych. Firma postanowiła skupić się na rynku nośników dla dużych przedsiębiorstw i urządzeń przenośnych. Wiąże się to z wycofaniem się z produkcji dotychczasowych dysków 3.5". Fujitsu zamierza skupić się teraz na rozwiązaniach dla serwerów oraz na dyskach 2.5", które są stosowane w urządzeniach przenośnych oraz w popularnych urządzeniach elektronicznych. Firma wierzy także, że dyski 3.5" zostaną w końcu zastąpione mniejszymi i cichszymi napędami 2.5". Dodatkowo Fujitsu planuje wprowadzić napędy Serial ATA oraz dyski mniejsze od 2.5". Wszystkie dotychczasowe modele przestaną być produkowane jeszcze w tym roku. Na polu walki pozostało już więc niewielu konkurentów.

Nowa wersja VPlayera


Autor: R4v | 08:40
Komentarzy (0)
Jak nas poinformował autor programu VPlayer, Alfa, na stronie www.vplayer.albion.top.pl można już ściągnąć najnowszą wersję oznaczoną 0.6c. Program służy oczywiście do wyświetlania filmów wraz z napisami i nie tylko. Lista poprawek jest dość długa więc jeśli używasz tego programu to ściagnięcie jest obowiązkowe. Jeśli jeszcze go nie używasz to spróbuj, może Ci się spodoba. Do ściągnięcia stąd: vplayer_06c.zip (647kB).

 
Czwartek 2 sierpnia 2001

Koniec Geforce2 MX 100


Autor: R4v | 21:28
Komentarzy (0)
nVidia jednak nie jest nieomylna. Układ Geforce2 MX 100 okazał się kompletną porażką. Jest to najwolniejsza konstrukcja z całej serii MX i miała zastąpić na rynku układy Vanta i M64. Układ miał pracować z pamięciami DDR z magistralą 32-bitową (!) taktowaną zegarem 166MHz. Maksymalna wielkość pamięci wynosiła 16MB. MX 100 okazał się jednak układem o tragicznej wręcz wydajności, która była niższa nawet od Vanty! W związku z tym nie spotkał się on z zainteresowaniem ze strony producentów sprzętu. W ten sposób do cennika wróciła stara Vanta z ceną 16$ za sztukę, a MX 100 został z niego usunięty. W ten sposób nVidia może znaleźć nabywców w najtańszym segmencie rynku, który w tej chwili zajmuje ATi ze swoimi najtańszymi 8MB wersjami starych kart.

ATi produkuje chipset


Autor: R4v | 21:21
Komentarzy (0)
Tak jak nVidia, ATi zamierza wkroczyć na rynek chipsetów. Mostek północny ATi posiada oznaczenie A3 i ma być przedstawiony pod koniec tego roku. Niedawno przedstawiono partnerom szczegóły dotyczące projektu. Serwis Composter ujawnił trochę informacji pochodzących z przecieków. Można się dowiedzieć, że jakkolwiek nowy układ może teoretycznie współpracować z układami Intela i AMD, to bardziej prawdopodobne jest, że będzie on przeznaczony dla Pentium III ze względu na dość ciepłe stosunki pomiędzy ATi a Intelem. A3 różni się także dość istotną rzeczą w stosunku do nForce. W przeciwieństwie do nVidii, ATi postanowiło wykorzystać mostki południowe innych producentów. Zalecane są: ALi 1535+ lub SMSC Victory 66. Chipset ma pracować z pamięciami PC1600/PC2100 DDR SDRAM z magistralą 64-bitową. Wbudowany układ graficzny będzie się prawdopodobnie opierać na jądrze RV200. Dodatkowo układ będzie obsługiwał zewnętrzny slot AGP oraz ma posiadać wbudowany generator zegarowy. Konstrukcja ATi ma być także znacznie tańszy niż konkurent z nVidii. Na bezpośrednie starcie trzeba będzie jednak trochę jeszcze poczekać.

Narodziny UltraATA/133


Autor: R4v | 00:49
Komentarzy (0)
Pomimo zbliżającej się premiery standardu Serial ATA, transmisja równoległa wciąż się nie poddaje. Maxtor ogłosił specyfikację standardu UltraATA/133. Nowy standard zapewnia maksymalną przepustowość taką samą jak PCI-32, czyli 133MB/s. VIA, SiS, Promise i Silicon Image podpisały już umowy licencyjne pozwalające na użycie nowego interfejsu w swoich produktach. Pierwsze układy obsługujące UltraATA/133 są spodziewane na początku przyszłego roku. Oczywiście standard jest kompatybilny wstecz ze wszystkimi starymi urządzeniami ATA. Do transmisji używany jest ten sam, 80-żyłowy, kabel jak w standardzie ATA/100. Dodatkowo przy transmisji używana jest suma kontrolna CRC w celu sprawdzenia poprawności transmisji. Ma to już być ostatni interfejs UltraATA ze względu na ograniczenia magistrali PCI. Kolejne przyspieszenie transmisji z dyskiem będzie wymagało zmiany standardu kontrolera.

nVidia chroni swą reputację


Autor: R4v | 00:42
Komentarzy (0)
Przedstawiciel nVidii zdementował doniesienia na temat poważnych zmian w seryjnych nForce'ach. Prawdą jest, że chipset jeszcze nie jest dostarczany do producentów płyt głównych. Natomiast powody są podobno zupełnie inne. nVidia zamierza wprowadzić delikatne poprawki w celu poprawy wydajności i stabilności układu. Nie wchodzą w grę żadne poważne modyfikacje. Prawdy dowiemy się prawdopodobnie na początku września, kiedy to pierwsze płyty oparte na chipsecie nForce mają trafić na rynek.

Microsoft, Kodak i Windows XP


Autor: R4v | 00:35
Komentarzy (0)
Jak się można było spodziewać, doszło w końcu do konfrontacji Microsoftu i Kodaka. Cała sprawa dotyczy opisywanej już sprawy uruchamiania oprogramowania MS do obróbki grafiki po podłączeniu aparatu cyfrowego do komputera. Przedstawiciel Kodaka zarzucił firmie z Redmond narzucanie klientom przymusu korzystania z oprogramowania Microsoftu lub wybranych przez niego firm. Microsoft twierdzi, że Kodak mija się z prawdą. Uważa ponadto, że to właśnie oprogramowanie Kodaka chce obsługiwać wszystko co ma związek z obrazem. Firma pana Gates'a odmówiła także "podpisania" driverów dla aparatów cyfrowych, przez co nie będą one działać w nowym Windows. Także Sun jest zawiedziony z powodu usunięcia Javy z Windows XP. Tak więc lista wrogów nowego systemu rozszerza się coraz bardziej.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL