Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 14 września 2001  
    

Dwa nowe modele od SONICblue


Autor: DYD | 00:15
Komentarzy (0)
Firma SONICblue oficjalnie ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży dwóch nowych urządzeń Rio Volt SP90 Digital Audio CD Player w cenie $99.95 oraz RioVolt SP250 (na zdjęciu) CD Player w/FM Tuner wyceniony w internetowych sklepie SONICblue na $179.95. Urządzenia firmy SONICblue to przenośne odtwarzacze zarówno tradycyjnych płyt CD Audio oraz płyt z plikami MP3 oraz Windows Media Audio (WMA). Tańszy model Rio Volt SP90 odtwarza płyty CD i pliki MP3, WMA co daje ponad 20 godzin muzyki na jednym CD. SP90 charakteryzuje się elektronicznym 2. minutowym antyshockiem oraz zużywa dwa paluszki AA w ciągu 15 godzin słuchania. Droższa wersja tego "cacka" - RioVolt SP250 oprócz cech wspólnych z modelem SP90 posiada zintegrowany radiowy tuner FM, 8. minutowy antyshockiem oraz akumulatorki zamiast zwykłych baterii.

Sterowniki dla Matrox Millennium


Autor: DYD | 00:11
Komentarzy (0)
Na stronie Certified Matrox Drivers (tam także zostały opisane dokładne zmiany poszczególnych wersji) zamieszczono nowe sterowniki dla kart Millennium G550 oraz starszej siostry - Millennium G450. Drivery datowane są na 12 i 13 września 2001 roku, posiadają numer 6.71.011 (dla Windows 98/ME), 4.92.00 (NT4) oraz 5.71.014 (W2K). Poniżej dokładne lokalizacje (wersja dla W98/ME tymczasowo lokalnie na ftp.twojepc.pl):

Nowy NVmax 3.00.50 Beta


Autor: DYD | 00:07
Komentarzy (0)
Charnley wypuścił obiecaną wczoraj nową wersję programu NVmax. Nowe wydanie posiada oznaczenie 3.00.50 i nadal ma status BETA. Świeży NVmax lepiej współpracuje z nowymi Detonatorami XP, posiada wiele zmian i poprawek, o których informuje Andrew (autor programu) na tej stronie. Przypomnijmy, że NVmax jest niewielkim programem, który pozwala "tweakować" każdą kartę NVidii, która używa Detonatorów. Aplikacja pozwala zoptymalizować ustawienia dla DirectX, OpenGL oraz całego systemu. Plik dostępny jest ze strony autora: www.charnleys.co.uk lub z naszego serwera ftp.twojepc.pl (1.26 MB).

 
Czwartek 13 września 2001

Artykuł Zalman CNPS3100


Autor: DYD | 23:13
Komentarzy (0)
Serwis Frazir.Wroc.Pl z przyjemnością przedstawia recenzje dość nietypowego coolera. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z lekturą: "Jak powszechnie wiadomo Zalman znany jest z niecodziennych i dziwnie wyglądających coolerów. Dość drogo się ceni za tak nietypowe rozwiązania. Ale czy są one warte tych pieniędzy?"

Kłopoty finansowe Intela


Autor: R4v | 21:51
Komentarzy (0)
Wygląda na to, że problemy z wypłacalnością Intela mają ciąg dalszy. Ogólna suma zobowiązań firmy sięga już 75 milionów dolarów. The Gazette podaje, że Southland Industries domaga się od Intela 16 milionów dolarów za budowę fabryki w Colorado Spring. Miesiąc temu The Inquirer stwierdził, że zobowiązania giganta elektronicznego sięgają 36 milionów dolarów. Jednak The Gazette podała we wtorek, że suma ta urosła do 75 milionów i osiągnęła ok. 8 procent wszystkich kosztów Intela. Na spłatę długu firma ma 120 dni od daty wydania postanowienia sądowego. Po tym czasie wierzyciele mogą zająć majątek dłużnika.

AOL współpracuje z FBI


Autor: R4v | 21:45
Komentarzy (0)
W związku z ostatnimi wydarzeniami w Stanach Zjednoczonych, FBI podjęła ścisłą współpracę z największym dostawcą internetu w USA jakim jest America Online. AOL przechowuje wszystkie rozmowy prowadzone przez aplikację AOL Instant Messenger oraz korespondencję elektroniczną klientów. Przedstawiciele firmy zaprzeczają pogłoskom, jakoby FBI zainstalowało u nich swój słynny system Carnivore. Sprawdzona ma zostać korespondencja z adresów należących do podejrzanych, zatrzymanych w hotelu w Bostonie. Także inny dostawca internetu, EarthLink, podjął współpracę z amerykańskimi agencjami rządowymi. Ma to pomóc w znalezieniu dowodów i ustaleniu sprawców wtorkowych zamachów. Jest to znacząca zmiana, ponieważ dotychczas społeczeństwo amerykańskie nie akceptowało takich form działań służb specjalnych. Tym razem FBI i NSA mają pełne poparcie obywateli.

15 października dniem premier


Autor: R4v | 21:24
Komentarzy (0)
15 października zapowiada się na dzień kilku premier. AMD planuje w tym dniu przestawić architekturę i listę rozszerzeń rozkazów x86 64-bitowych procesorów z serii Hammer. W tym samym dniu Intel przedstawi swoje plany co do procesorów oraz ujawni kolejne szczegóły procesora następnej generacji, Banias'a. Jakby tego było mało, Transmeta ma zaprezentować plany rozwoju procesorów Crusoe i prawdopodobnie pokaże procesor Crusoe TM5800 1GHz+. Spodziewane są także szczegóły dotyczące procesora VIA C3 o zegarze powyżej 1GHz. Tym co łączy te zapowiedzi jest Autumn Microprocessor Forum. Ta, odbywająca się 2 razy w roku, impreza, ma zacząć się pół dnia wcześniej właśnie w celu prezentacji nowości.

nForce, Pentium 4, X-Box2...


Autor: Marecek | 10:44
Komentarzy (0)
W zeszłym tygodniu pojawiły się pierwsze przecieki, jakoby Gigant z Redmond rozpoczął już prace nad następcą X-Boxa. HomeStation (tak w pierwszych artykułach określano nowy projekt Microsoftu) Konsola działać miałaby w oparciu o najnowszy chipset NVIDII - nForce. TheRegister poinformował ponadto, że procesorem, który pojawi się w obudowie HomeStation będzie... Pentium 4. Nasuwa to wniosek, że NVIDIA weszła w posiadanie "inteloskich" licencji związanych z obsługą procesora Pentium 4. HomeStation uderzy na rynek pod koniec 2002. roku. Mniej więcej w tym samym czasie dostępna ma być wersja chipsetu nForce ze zintegrowanym jądrem GeForce3, a także trzecia generacja kart graficznych z GeForce3 na pokładzie. Na marginesie przypomnę jeszcze tylko, że premiera GeForce'a3 drugiej generacji (nieoficjalnie: Titanium) nastąpić ma lada dzień.

Wzrosła sprzedaż płyt głównych dla P4


Autor: Marecek | 10:26
Komentarzy (0)
Najwięksi producenci płyt głównych przewidują, że w drugiej połowie września nastąpi wzrost sprzedaży płyt głównych przeznaczonych do współpracy z procesorem Pentium 4. Główni producenci (Gigabyte, ASUS, MSI) poinformowali, że bieżący miesiąc zamknie się 30% udziałem produktów pod Pentium 4 w całości sprzedawanych płyt głównych. Mniejsze firmy prognozują nawet, że ilość płyt dla P4 wynosić będzie 35% całej sprzedaży. Bez wątpienia Intel cieszy się z tak optymistycznych doniesień, jednak całkiem prawdopodobne, że w przyszłym miesiącu wszystko przycichnie i poziom sprzedaży płyt głównych dla P4 może wrócić do początkowego stanu 15%. Podobnie sprawa miała się w początku bieżącego roku, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze płyty główne obsługujące pamięci DDR SDRAM, jednak wtedy rozkład procentowy był "troszkę" inny.

USB2.0 i FireWire w jednym stali domu...


Autor: Marecek | 10:19
Komentarzy (0)
Adaptec wypuścił na rynek nowy wewnętrzny kontroler USB 2.0 / FireWire. Karta PCI współpracuje zarówno z komputerami PC, jak i z "Makówkami". Urządzenie o nazwie DuoConnect dostarczane jest wraz z bogatym oprogramowaniem, wskład którego wchodzi MGI VideoWave 4 SE (do cyfrowej obróbki obrazu wideo), Sonic MYDVD (edycja filmów DVD pod Windowsem). Do pakietu dołączono również finalne wersje sterowników USB 2.0 dla systemów Windows 98SE/ME/2000. Sterowniki do FireWire nie są wymagane ze względu na to, że Windows 2000 oraz Windows ME posiadają wbudowaną obsługę tego standardu. W pudełku znajduje się również półtorametrowy kabel FireWire (wart w sklepie około 30$). Karta DuoConnect posiada cztery wyprowadzenia USB (trzy zewnętrzne/jeden wewnętrzny) oraz trzy porty FireWire (dwa zewnętrzne/jeden wewnętrzny). Urządzenie posiada oferuje pełną (certyfikat) zgodność ze standardem USB 2.0/1.1 oraz FireWire (standard OHCI - moc do 18W na wyjściu). DuoConnect kosztuje 129$.

 
Środa 12 września 2001

Sound Blaster Audigy


Autor: DYD | 23:00
Komentarzy (0)
Firma Creative Technology Ltd. poinformowała o wprowadzeniu nowej linii kart dźwiękowych dla komputerów PC - Sound Blaster Audigy z technologią ADVANCED HD, która wykorzystuje procesor dźwięku Audigy. Creative podaje, że jest on czterokrotnie wydajniejszy w przetwarzaniu efektów dźwiękowych niż poprzedni procesor dźwięku tej firmy. "Karty Sound Blaster Audigy przewyższają wiele domowych zestawów stereo zarówno pod względem jakości, jak i funkcjonalności. ... Kosztują też znacznie mniej" - powiedział Sim Wong Hoo, założyciel i dyrektor generalny firmy Creative. Audigy ADVANCED HD oferuje czystość brzmienia wielokanałowego dźwięku dzięki 24-bitowym przetwornikom cyfrowo-analogowym 96 kHz, które zapewniają odstęp sygnału od szumu 100dB (SNR). Od nowej linii kart Sound Blaster użytkownicy mogą również oczekiwać kontynuacji dekodowania dźwięku przestrzennego w standardach Dolby Digital oraz wsparcia dla technologii DirectSound, DirectSound3D i Open AL, które zostały wprowadzone we wcześniejszych produktach rodziny Sound Blaster. » czytaj dalej

PowerStrip 3.01 Beta Build 199


Autor: DYD | 12:31
Komentarzy (0)
Dostępna jest już poprawiona wersja znanego narzędzia PowerStrip 3.1 Beta (Build 199) z firmy EnTech. Aplikacja ta nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z serwerów ftp.twojepc.pl (581 KB) lub oryginalnego Entech.

WCPUID V3 - nowa wersja


Autor: DYD | 12:18
(2)Komentarzy (2)
H.Oda! postanowił uraczyć nas nową wersją swojego programu. WCPUID - bo o nim mowa, to niewielki, lecz bardzo przydatny program służący do przekazywania nam cennych informacji o procesorze (rodzaj, mnożnik, FSB i wiele innych danych), pamięci cache, płycie głównej, chipsecie, kartach PCI, etc. Nowa wersja posiada wsparcie dla wielu nowych procesorów. Najnowszy WCPUID 3.0d with Plugins dostępny jest lokalnie z serwera ftp.twojepc.pl (239 KB). H.Oda! zamieścił także zrzut z ekranu WCPUID przedstawiający Pentium 4 3024MHz.

Asystent NVmax 3.00.49 Beta


Autor: DYD | 12:07
Komentarzy (0)
Charnley wypuścił wczoraj najnowszą wersję programu NVmax. Nowe wydanie tego programu posiada oznaczenie 3.00.49 i ma status BETA. Świeży NVmax lepiej współpracuje z nowymi Detonatorami XP, posiada wiele nowych ustawień w trybach FSAA. Dziś także powinna ukazać się wersja 3.00.50. Przypomnijmy, że NVmax jest niewielkim programem, który pozwala "tweakować" każdą kartę NVidii, która używa Detonatorów. Aplikacja pozwala zoptymalizować ustawienia dla DirectX, OpenGL oraz całego systemu. Plik dostępny jest ze strony autora: www.charnleys.co.uk lub z naszego serwera ftp.twojepc.pl (1.22 MB).

KYRO/KYRO II - BIOSy & drivery


Autor: DYD | 11:56
Komentarzy (0)
Serwis Warp2Search.com podał informacje o nowych referencyjnych sterownikach i BIOSach dla kart wyposażonych w procesory graficzne KYRO lub KYRO II. Sterowniki optymalizowane są pod DirectX 8, zaś BIOS posiada numer 1.02.00.0029. Wersję dla W9X/ME tymczasowo wrzuciliśmy lokalnie (6.67 MB) na nasz serwer. Pozostałe wersje systemowe do pobrania z poniższych lokalizacji:

Parzystość, ECC - co to właściwie jest?


Autor: Stefan | 10:45
(9)Komentarzy (9)
Dość często w cennikach oprócz zwykłych pamięci pojawiają się pamięci typu ECC. Czasem ich cena jest nawet dwukrotnie wyższa niż zwykłych, a czasem są one prawie tak samo wycenione. Prawie zawsze na pytanie czym jest ECC dostajemy jakąś mniej lub bardziej niejasną odpowiedź, w której występują takie słowa jak serwery, parzystość, etc. Dlatego postanowiliśmy na łamach TPC zająć się tym dogłębnie - od początku IBM PC 20 lat temu aż do czasów obecnych :-) Niestety w poniższym tekście nie rozwiążemy wszystkich problemów związanych z ECC (np. czemu Abit KT7 nie obsługuje kości 256 MB ECC), ale możemy zagwarantować, że po uważnej lekturze tekstu każdy będzie wiedział - o co właściwie w ECC chodzi. » czytaj dalej

Po zamachu - cisza w eterze...


Autor: DYD | 10:34
Komentarzy (0)
Wczorajsza tragedia nadal trwa... Czekamy na reakcje NATO i rozwój wydarzeń! Serwisy internetowe, nie ważne czy piszące o zwierzakach czy o komputerach, relacjonują i podają coraz to nowsze fakty dotyczące wczorajszego zamachu na bardzo ważne punkty strategiczne w Nowym Yorku i Waszyngtonie. Taka sytuacja paraliżuje wszystko i wszystkich, więc w najbliższym czasie może być trochę "słabiej" z newsami. Skalę tragedii widać też na naszym Boardzie - ostatnie tematy dotyczą także tylko wczorajszego terroru. Widzę również, że niektóre rozrywkowe kanały telewizyjne (Viva, Viva 2, NBC.de) przerwały transmisję i solidaryzują się z ofiarami zamachu. Jak już jesteśmy w takim minorowym nastroju, to wspomnę także o zamknięciu serwisów 3DFiles.Com oraz TeakFiles.Com - powodem były duże kłopoty z obsługą mocno obleganych serwerów FTP.

 
Wtorek 11 września 2001

Recenzja Thermalright SK-6 nr 2


Autor: DYD | 22:49
Komentarzy (0)
Tym razem serwis Extreme PC postanowił przedstawić krótką recenzję najnowszego radiatora produkcji Thermalright wykonanego w całości z miedzi - SK6. Więcej informacji na stronie: Extreme PC w dziale Recenzje. A teraz fragment:
wiec jak widać na powyższym wykresie, wydajność SK Szóstki jest oszałamiająca!!!, powtórze jeszcze raz Oszałamiająca!!! . Przy maksymalnym obciążeniu na Duronie 800 podkręconym na 1000Mhz jest 38stopni, to naprawdę mało gdyż procesor pracuje na dodatek przy takim zegarze na napięciu 2.00 volt.

HighPoint przedstawił interfejs ATA/133


Autor: DYD | 14:49
Komentarzy (0)
HighPoint Technologies zaprezentował w dniu dzisiejszym nowy układ HPT372, reprezentujący dwu-kanałowy kontroler PCI IDE RAID ze wsparciem dla interfejsu ATA/133. Maksymalny transfer bufora danych dysku twardego na tym urządzeniu dochodzi do 133MB/sek zaś maksymalna pojemność - 144 PBajty. Kontroler jest w pełni kompatybilny ze starszymi układami tej firmy (ATA/33/66/100) i posiada obsługę RAID level 0, 1, 0+1, PCI 2.2. Układ wykonany jest w technologii 0.35 microna (podobnie jak HPT370A) i osadzony w 144-piowej obudowie. Na razie dostępne są jedynie próbki tego układu - nie wiadomo kiedy rozpocznie się masowa produkcja ATA/133 w wykonaniu HighPointa.

Recenzja Thermalright SK-6


Autor: DYD | 14:28
Komentarzy (0)
Na łamach 'Dzikiego Podkręcania' ukazała się pierwsza w Polsce recenzja miedzianego radiatora Thermalright SK-6. Radiator ten jest uznawany za jeden z najwydajniejszych na świecie. I nic dziwnego. Nie dość, że jest wykonany z miedzi, to jeszcze posiada bardzo dużą powierzchnię, która wynosi prawie 1000cm kwadratowych. Fragment artykułu:
W komplecie znajduje się radiator, cztery zaczepy do wentylatora, klips mocujący oraz woreczek z tworzywem termoprzewodzącym, które samemu można nakleić. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, iż przy stosowaniu past termoprzewodzących, nie trzeba zdrapywać tej 'gumy do żucia', która tylko przeszkadza.

Nowe rozwiązania Wireless Networking Intela


Autor: Marecek | 11:49
Komentarzy (0)
Intel stał się głównym propagatorem nowych rozwiązań w dziedzinie bezprzewodowej komunikacji sieciowej. Dołączając do grupy firm starających się wycofać "dziurawą" i podatną na ataki z zewnątrz, popularną dziś technologię 802.11b, zamierza wprowadzić nowy, niekompatybilny standard - 802.11a. Przedstawiciele firmy twierdzą, że 802.11a jest w stanie zaoferować większe bezpieczeństwo danych oraz wyższą prędkość przesyłu dochodzącą do 54MBit/s (dla porównania, bezprzewodowe systemy 802.11b osiągały transfery do 11MBit/s). Pierwsze urządzenia do komunikacji bezprzewodowej, obsługujące technologię 802.11a pojawić się mają w listopadzie bieżącego roku.

Demo Wolfensteina już w piątek


Autor: Marecek | 11:31
Komentarzy (0)
GameSpot ogłosił, że w najbliższy piątek wypuszczony zostanie tzw. demo-test remake'u gry, która wstrząsnęła światem kilka lat temu - Return to Castle Wolfenstein. W tej wersji dostępna będzie jedna mapka przeznaczona do rozgrywki wieloosobowej. Demo ściągnąć będzie można z serwera GameSpotu, jak i z oficjalnej strony gry.

5.4 GB/s przepustowości dla P4!


Autor: Marecek | 11:24
Komentarzy (0)
Na AcesHardware pojawiła się informacja pochodząca od przedstawiciela VIA, dotycząca zapowiadanego chipsetu P4X333 (obsługa Pentium 4 Northwood). Jak wiecie, układ ten wspierać ma wykorzystanie szybszych modułów pamięci DDR SDRAM PC2700. Dowiedzieliśmy się, że za obsługę pamięci odpowiadać ma technologia Quad Data Rate, dzięki której zastosowanie modułów PC2700 (przepustowość pojedynczego wynosi 2,7GB/s) owocować ma maksymalnym transferem dochodzącym do 5,4GB/s. Co Wy na to? Stosowane dziś systemy i850/Rambus dają 4,2GB/s...

 
Poniedziałek 10 września 2001

Detonatory 21.81 do pobrania już z TPC!


Autor: DYD | 23:57
Komentarzy (0)
Wreszcie są! (Big thanks McMike & PrEzEs za info & pomoc). Choć jeszcze nie wiem co o nich dokładnie pisze sam twórca, bowiem strony NVidii nie odpowiadają - nie wytrzymały takiego naporu odwiedzających, a raczej ściągających nowe Detonatory. Z innych źródeł dowiedziałem się, że nazwa nowych sterowników brzmi NVIDIA Detonator XP Unified Driver Architecture (UDA). Dzięki nowych technikom optymalizacji grafiki, spodziewany jest wzrost wydajności w aplikacjach DirectX i OpenGL od 30% do 50%. Posiadacze kart TNT, TNT2, GeForce2, GeForce3 i innych mają więc powód by wypróbować nowe sterowniki. Testy pokażą jak to wygląda w praktyce. Nowy OpenGL ICD w wersji 1.3 z rozszerzeniami NVidii oraz opatentowana przez NVidię technologia UDA powoduje, że wszystkie produkty są obsługiwane w jednej wersji sterowników. Więcej informacji w oficjalnym oświadczeniu prasowym NVidii, której witryna powoli wraca do "życia". A teraz zapraszam do pobrania odpowiedniej wersji systemowej sterowników:

Nowy napęd taśmowy firmy OnStream


Autor: DYD | 21:22
Komentarzy (0)
Firma OnStream poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty napędów taśmowych w technologii ADR II-giej generacji, o pojemności do 60GB. Zestaw ten (napęd wraz z oprogramowaniem TapeWare firmy Yosemite Technologies) stanowi kompletne rozwiązanie do backupu danych stacji roboczych i serwerów w środowiskach Windows i Linux (opcja awaryjnego odzyskiwania danych). ADR2.60IDE umożliwia zapis do 60GB skompresowanych danych i transfer z prędkością do 5MB/sek. Cena dla użytkownika końcowego wyniesie około 3000 PLN. Urządzenie dostępne będzie na polskim rynku na początku października.

Nowe BIOS-y dla płyt ENMIC


Autor: DYD | 18:45
Komentarzy (0)
Zbyszek poinformował, że na stronie firmy NMC-PE pojawiły się do ściągnięcia nowe BIOS-y do następujących płyt głównych firmy ENMIC: 3VEX+, 8KAX+, 8KAX+Pro, 8TCX+, 8TAX2+, 8TAX, 8TDX+ oraz 4BAX+. Dostępne są one z tego miejsca.

Nowy CPUCool - 6.2.2


Autor: DYD | 12:41
Komentarzy (0)
Podien opracował nową wersję swojego programu CPUCool. Jest to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB oraz optymalizuje pamięć i procesor. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Ta funkcja może się bardzo przydać w upalne dni, zwłaszcza gdy nasz komputer długo pracuje. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. Wersja 6.2.2 dodaje nowe pliki PLL i nowe płyty główne oraz wprowadza kilka małych zmian i poprawek. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K i NT4, osiągalny jest stąd (2.22 MB) lub lokalnie z naszego FTP w dziale PLIKI (sekcja Programy użytkowe).

Intel i VIA - znów w sądzie


Autor: Marecek | 12:31
Komentarzy (0)
W piątek do Sądu Okręgowego w Kalifornii trafił pozew Intela przeciwko tajwańskiemu producentowi chipsetów, VIA. Intel twierdzi, że wraz z pojawieniem się wcześniej w tym miesiącu chipsetów P4X266 oraz P4M266, naruszonych zostało aż pięć patentów. Obydwa układy umożliwiają współpracę procesora Pentium 4 z pamięciami DDR SDRAM, podczas gdy umowa Intel-Rambus przewiduje, że procesor P4 współpracować będzie jedynie z pamięciami Rambus-a. Tu pojawia się jednak pewien paradoks - w dniu dzisiejszym, już w pełni oficjalnie, Intel wypuszcza na rynek chipset i845 - umożliwia on procesorowi Pentium 4 współdziałanie z pamięciami SDRAM. W tym momencie pojawia się kolejny zgrzyt - chipset ten narusza patenty należące do VIA, tak więc dziś rano w sądzie wylądował kolejny pozew, tym razem pozwany został Intel... Nie trudno przewidzieć, że sprawa będzie się ciągnęła aż do momentu, gdy obydwie strony dojdą oficjalnie do wniosku, że jednak za drobną opłatą mogą "wydzierżawić" sobie niektóre patenty (taka sytuacja miała miejsce jakiś czas temu w przypadku znakomitego układu VIA Apollo Pro133 i jego współpracy z pamięciami PC133).

Chipsety VIA na Technology Forum


Autor: Marecek | 12:24
Komentarzy (0)
Jak zawsze niezawodny serwis XBit podał garść nowych szczegółów odnośnie nadchodzących chipsetów firmy VIA. Informacje zostały zebrane na organizowanym w zeszłym miesiącu przez VIA "Technology Forum". Dowiedzieliśmy się, że chipset P4X266 dostępny będzie w wersji ze zintegrowanym jądrem graficznym S3 Savage4. Model ten, P4M266 cechować się będzie identycznymi parametrami, co P4X266. Jego masowa produkcja zaplanowana jest na koniec bieżącego roku. » czytaj dalej

Zewnętrzny DVD-RAM/DVD-R z USB 2.0


Autor: Marecek | 12:07
Komentarzy (0)
QPS, Inc. wypuszcza na rynek nową zewnętrzną nagrywarkę płyt DVD-R zdolną jednocześnie do zapisu w standardzie DVD-RAM! Choć specyfikacja technologii DVD-RAM jest teoretycznie kompatybilna z CD-R oraz CD-RW, producent nie potwierdził czy QUE! USB 2.0 DVDBurner przewiduje możliwość zapisu takowych krążków. Jako nagrywarka DVD urządzenie działa z prędkością 1x (dla płyt DVD-R oraz DVD-RAM 2.6/5.2GB) lub 2x (dla płyt DVD-RAM 4.7/9.4GB). Odczyt ze zwykłych krążków DVD - 6x, dla zwykłych CD - 24x. DVDBurner posiada 1MB bufor. W zestawie, prócz oprogramowania firmy MedioStream, znajdziemy kabel USB 2.0, zasilacz oraz obudowę umożliwiającą transport. Sugerowana cena detaliczna - 699$.

Układ slotów na płycie z nForce


Autor: Marecek | 12:02
Komentarzy (0)
Na odbywających się w zeszłym tygodniu targach ECTS w Londynie, NVIDIA zademonstrowała referencyjną płytę główną zbudowaną w oparciu o chipset nForce. Tym, co najbardziej zdziwiło osoby, które miały okazję być na prezentacji, było odseparowanie jednego z trzech banków pamięci od pozostałych dwóch. Wynikało to z faktu, że wskład chipsetu nForce wchodzą dwa kontrolery pamięci DDR SDRAM (tzw. TwinBank Memory Architecture). Aby móc w pełni wykorzystywać ich dobrodziejstwo, czyli 128-bitowy dostęp do pamięci, dwa kanały muszą być obsadzone modułami pamięci. Pierwszy kanał przypisany jest do banku A (pojedynczy slot), natomiast drugi kanał (bank B) to pozostałe dwa sloty. Pełną przepustowość pamięci (4,2GB/s) uzyskamy zatem wtedy, gdy zainstalujemy dwa moduły, a najmniejszy z dostępnych dziś układów DDR (PC2100) to 128MB. Trzeba zauważyć, że ten "referencyjny" rozstaw banków nie musi zostać powielony w nadchodzących płytach głównych z chipsetem nForce.

Nowy CD writer USB 2.0


Autor: Marecek | 11:54
Komentarzy (0)
Pojawiła się kolejna zewnętrzna nagrywarka opatrzona interface-m USB 2.0. Tym razem jest to urządzenie autorstwa IO Gear - Impulse. Nagrywarka wykorzystuje dobrodziejstwa technologii BURN-Proof i w przypadku podłączenia za pośrednictwem kontrolera USB 2.0 działa z prędkością 12x/10x/32x. W trybie zgodności z USB 1.1 prędkości spadają do, odpowiednio, 4x/4x/6x. IO Gear wyposażył swój produkt w programowanie Nero 5 Burning ROM, dołączone zostały również odpowiednie kable i kilka pustych płytek. Cena urządzenia to około 350$.

Microsoft i następca konsoli X-Box


Autor: Marecek | 11:51
Komentarzy (0)
Jak donosi magazyn PC Format, Microsoft rozpoczął już prace nad następcą konsoli X-Box. System nazwany tu "The Microsoft Homestation" zostanie opracowany w oparciu o chipset nForce, a jego głównym przeznaczeniem miałaby być praca w systemach telewizji wirtualnej - video on demand. Konsola wciąż przypominać będzie zwykłego "PeCeta" - z większym dyskiem twardym i szybszym procesorem system przystosowany ma być ponoć do uruchamiania software'u zarówno dla X-Boxa jak i dla komputera PC. Więcej informacji znajdziecie w tym artykule.

Detonatory 4 w dniu dzisiejszym?


Autor: DYD | źródło: the cad | 11:49
Komentarzy (0)
W dniu dzisiejszym NVIDIA "być może" zamieści nowe, długo oczekiwane Detonatory z serii 4, które mają wykrzesać jeszcze więcej dodatkowej mocy w kartach z GeForce3 (przedział między 25% - 35%). Karty wyposażone w GeForce2 także mają dostać trochę wigoru... Na razie zapraszam na stronę NVMax.com, na której przedstawiono kilka wstępnych benchmarków nowych Detonatorów 20.80 w porównaniu do 14.70. Wykorzystano systemy ME i XP oraz GeForce3. Jak tylko wpadną nam w ręce te "nowe", od razu zamieścimy je u nas lokalnie na serwerze!

Nowe płyty i845 marki FIC


Autor: DYD | źródło: x-bit | 11:37
Komentarzy (0)
FIC dziś o poranku, ogłosił dwie nowe płyty główne oparte na chispecie Intel 845 z przeznaczeniem dla wsparcia procesorów Pentium 4 w standardzie Socket478. Pierwszym modelem jest VC11 wykonany oczywiście w standardzie ATX z trzema bankami pamięci DIMM , będącymi w stanie obsłużyć do 3GB pamięci PC133 SDRAM. Dalsza specyfikacja to 1 AGP 4x slot, 1 CNR slot oraz 5 slotów PCI. Będzie wsparcie dla ATA/100, AC-97 oraz opcjonalnie wbudowany LAN. Drugą płytą jest VC31, tym razem typu MicroATX. Znajdą się na niej dwa sloty DIMM (max. 2GB PC133 SDRAM), 1 AGP4x, 1 CNR oraz 3 PCI. Oba modele FIC-a będą wyposażone w technologię NOVUS udostępniającą kilka programów użytkowych takich jak Overclock Partner, Logo Genie, BIOS Guardian oraz Hot Key.

ASUS ustąpił miejsca Elitegroup


Autor: DYD | źródło: x-bit | 11:23
Komentarzy (0)
A więc stało się. ASUS, który przez ostatnie lata był niekwestionowanym liderem wśród producentów płyt głównych został pokonany przez szybko rozwijającą się firmę Elitegroup (zintegrowaną z chińskim PC Chips) produkującą tanie płyty ECS. Firmie Elitegroup udało się sprzedać 7 mln. 769 tysięcy płyt, zaś ASUS osiągnął wynik 7.600 tys. Kolejne miejsca zajmują: MSI (5.420), Gigabyte (5.330), EPoX (995), Chaintech (960), Biostar (660), Acorp (456). A gdzie podział się ABIT? Aktualny ranking nie uwzględnia tylko ostatniego miesiąca, lecz pokazuje obraz sprzedaży płyt przez pierwsze siedem miesięcy 2001 roku! ASUS nadal jest nr 1 jeśli chodzi o wpływy ze sprzedaży płyt - produkty tej marki zawsze są w cenie, zaś Elitegroup stworzył bardziej przystępną politykę cenową, co niewątpliwie wpłynęło na dobre wyniki sprzedaży.

Newsy z polskiej Sieci w pigułce


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:26
Komentarzy (0)
Extreme Team zaprasza do odwiedzenia nowej strony Extreme PC - Extremalny Overclocking. W serwisie między innymi: najnowsze recenzje coolerów, sprzętu komputerowego, Extremalny Test 19 coolerów i baza wyników Extreme Results. Natomiast Maczek dał znać, że adres strony www.komputery-jest.ok.pl zmienili na www.komputery.kraj.com.pl. A teraz już tylko nowy "materiał":
    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL