Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 12 lipca 2002  
    

Kolejny model skanera Plustek


Autor: DYD | źródło: e-mail | 22:29
(2)Komentarzy (2)
Na półki sklepowe trafia kolejny skaner Plustka z serii slim - OpticPro ST12. Skaner posiada wbudowany, chroniony patentem "Multi-Moduł" do skanowania materiałów transparentnych. Umożliwia on skanowanie naraz aż 4 negatywów 35mm (24x36mm) lub 3 slajdów 35 mm, a także slajdów i negatywów średnioformatowych (60x60mm lub 60x90mm). Bardzo specyficznie wyprofilowana solidna obudowa przywodzi na myśl porównanie z samochodami wyścigowymi. Ozdobą przedniego panelu jest 5 zgrabnych przycisków szybkiego dostępu do najważniejszych funkcji urządzenia, w tym: Copy, OCR, E-mail i Power Save (z podświetlaną kontrolką trybu pracy). Piąty przycisk Custom jest ukłonem w kierunku nabywców, którzy sami mogą mu przypisać wybraną funkcję. Skaner charakteryzuje się również niemal bezgłośną pracą. Rozdzielczość optyczna ST12 wynosi 600x1200 dpi (interpolowana 19200 dpi), a głębia koloru to 48 bitów/piksel. W zestawie znajduje się bogate oprogramowanie Plustek PowerPack: m.in. pakiet programów graficznych CorelDRAW 9 Essentials, pakiet Presto! (Mr. Photo, ImageFolio i in.), a także program do rozpoznawania tekstu (OCR): FineReader Sprint 5.0 w pełnej polskiej wersji. Gwarancja: 24 mies. Plustek Assistance z serwisem Door-To-Door. Cena detaliczna: 490 zł z VAT.

Premiera nowego monitora LCD z NEC/Mitsubishi


Autor: DYD | źródło: A3.PL | 22:01
Komentarzy (0)
1 czerwca tego roku w Monachium firma NEC/Mitsubishi Electronics Display zaprezentowała nowy 17" monitor LCD przeznaczony do zastosowań profesjonalnych i półprofesjonalnych. MultiSync LCD1700NX to najwyższy model w tej klasie, o kompaktowym wyglądzie, wykorzystujący wszystkie nowoczesne technologie stosowane przez NEC/Mitsubishi. Panel LCD oferuje kontrast 400:1, jasność 230cd/m2, zaś maksymalna rozdzielczość 1280x1024 przy 60Hz z systemem OmniColor (regulacja 6 podstawowych barw: oprócz czerwonej, zielonej i niebieskiej także cyjan, magenta i żółty). Ciekawą cechą jest szeroki kąt widzenia - 170o w pionie i w poziomie. Kolejnym udogodnieniem w monitorach LCD NEC/Mitsubishi, zastosowanym również w tym modelu, jest umieszczenie dwóch rodzajów złącz: VGA (analogowego) i DVI-D (cyfrowego), których działanie umożliwia specjalny interfejs wykonany w technologii Ambix. To rozwiązanie pozwala podłączyć dwa komputery do jednego monitora lub korzystać z kart graficznych zarówno z wyjściem analogowym jak i cyfrowym. Wymiary monitora to 434 x 437 x 220mm przy wadze 6,2kg, zarazem użyteczna powierzchnia ekranu wynosi 340 x 270mm. Nowe LCD pobiera max. 41W, a tylko 4W w trybie oszczędzania energii.

Ustawienia monitora można regulować dzięki łatwemu w obsłudze ekranowemu menu. Dodatkowo NEC/Mitsubishi do swoich monitorów dołącza płytkę z ciekawym oprogramowaniem NaViSet, umożliwiającym regulowanie, np. jasności, kolorów, zniekształceń geometrycznych, za pomocą myszki lub klawiatury. LCD1700NX spełnia najważniejsze normy, między innymi TCO99, TUV Ergonomie i bardzo ważną w branży paneli LCD - ISO-13406-2. Produkt objęty jest 3-letnią gwarancją w sytemie "door to door". Dostępny będzie w Polsce od sierpnia 2002 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.nec-poland.com.

Płyty główne AMD?


Autor: R4v | 15:09
(1)Komentarzy (1)
Według x-bitlabs AMD planuje rozpocząć produkcję płyt głównych dla swoich procesorów. Konkurencja jak Intel i VIA także wytwarza własne płyty główne. Daje to możliwość wypuszczenia nowego procesora wraz z gotowymi płytami go obsługującymi, bez czekania na innych wytwórców. Jeśli plotki się potwierdzą, to wydaje się, że pierwszym produktem będą platformy dla Hammerów. Ułatwiło by to wejście na rynek tych procesorów, zwłaszcza po doświadczeniach z Athlonami, które przez jakiś czas czekały na tanie i ogólnie dostępne płyty. Własna konstrukcja pozwala też na zapewnienie bezproblemowej współpracy między procesorem a płytą. Problem mogą stanowić jedynie inni producenci płyt głównych, jeśli poczują się zagrożenie konkurencją ze strony AMD.

Jeszcze gęściej


Autor: R4v | źródło: EE Times | 14:31
Komentarzy (0)
Naukowcy amerykańscy odkryli sposób na zwiększenie upakowania danych na nośniku magnetycznym. Aktualnie dyski twarde z głowicami GMR osiągają gęstość ok. 20Gb/cal kw. Jest to teoretycznie górna granica gęstości danych w nośniku magnetycznym. Jednak nałożenie na nośnik niklowych "nanokontaktów" o wielkości pojedynczych atomów ma spowodować efekt nazwany "balistyczną magnetorezystancją" (BMR). Ma to pozwolić na utworzenie domen magnetycznych o wielkości jednego nanometra i zwiększenie gęstości do kilku terabitów na cal kw. Wynika to z wielkości nanokontaktów, w których elektrony mogą poruszać się jedynie po linii prostej wzdłuż przewodnika. Profesor Harsh Chopra z uniwersytetu stanu Nowy Jorku, odkrywca efektu BMR, widzi jego zastosowania także w czujnikach pola elektromagnetycznego, nawet pojedynczych cząstek. Na razie jednak trzeba rozwiązać kilka problemów, zanim technologia znajdzie zastosowanie w dyskach twardych. Jednym z takich problemów jest kwestia podłączenia przewodów do głowicy o wielkości kilku atomów.

Northwood w Socket423


Autor: R4v | 14:06
(4)Komentarzy (4)
Jak wiadomo, Intel dość szybko zrezygnował ze standardu Socket423, używanego w pierwszych Pentium 4 z jądrem Willamette na rzecz Socket478. Użytkownikom starszego sprzętu pozostała więc wymiana płyty głównej wraz ze zmianą procesora. Jednak w Japonii trafiła do sprzedaży przejściówka Socket423 na Socket478. Jej cena to 4000 Yenów, czyli ok. 150zł.

Biorąc pod uwagę ilość użytkowników starszych systemów, przejściówka może mieć spore powodzenie. Zwłaszcza, że nowe Celerony oparte na jądrze Willamette, a także nadchodząca wersja z jądrem Northwood, wydają się dość konkurencyjne cenowo w stosunku do Pentium 4.

 
Czwartek 11 lipca 2002

Nowy dysk IBM dla serwerów


Autor: R4v | 16:47
Komentarzy (0)
Japoński IBM rozpoczął sprzedaż nowego dysku twardego przeznaczonego dla serwerów. Dyski o nazwie Ultrastar 146z10 mieszczą do 146GB danych i obracają się z prędkością 10 tys. obr/min. Urządzenie o standardowych wymiarach 3.5" pracuje z interfejsem Ultra320 SCSI lub 2Gb Fibre Channel SCSI. Dyski z nowej serii mają być także dostępne w wersjach 18GB, 36GB oraz 73GB. Zastosowano w nich także system RVS, który ma redukować wibracje spowodowane wysoką prędkością obrotową, a co za tym idzie poprawić wydajność dysku. IBM zapowiada wzrost szybkości odczytu o 15% w stosunku do poprzedniej generacji, czyli transfer w granicach od 33.8 do 66MB/s. Dyski zbudowanio w technologii "pixie dust", posiadają 8MB pamięci cache, natomiast średni czas dostępu ma wynosić 4.7ms.

Intel przyspiesza


Autor: R4v | źródło: The Inquirer | 15:07
(2)Komentarzy (2)
Według The Inquirer Intel ma wprowadzić jeszcze w tym kwartale procesor Pentium 4 2.8GHz. Może to oznaczać, że wersja 3GHz lub nawet szybsze pojawią się przed końcem roku. Cena wersji 2.8GHz w chwili premiery ma wynosić $637. Wersja 2.6GHz/2.66GHz ma kosztować $562. Oznacza to, że wolniejsze procesory potanieją. Data premiery nowego ma jeszcze zostać potwierdzona w poźniejszym terminie. Przyspieszenie premiery najszybszych układów może oznaczać rozpoczęcie przygotowań przez Intela na nadejście procesorów Hammer od AMD. Niedługo planowana jest także premiera Celerona 1.9GHz w cenie $138. Będzie to najprawdopodobniej wersja oparta na jądrze Willamette-128. Następca z jądrem Northwood-256 ma się pojawić pod koniec roku i będzie pracować z zegarem 2GHz.

DDR-II Samsunga


Autor: R4v | źródło: The Inquirer | 14:56
Komentarzy (0)
Samsung zaprezentował pierwszą na świecie pamięć DDR-II pracująca z częstotliwością 1GHz. Układy przeznaczone są do kart graficznych. Pamięci mają trafić do produkcji jeszcze w tym kwartale. Układy będą dostępne w wersji 128Mbit i według Samsunga będą przesyłać dane z prędkości 1GHz i wyższą. Daje to przepustowość na poziomie 4GB/s, co ma zapewnić wystarczającą wydajność dla zastosowań graficznych. Samsung twierdzi także, że pamięci są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić wydajność aplikacji operujących na grafice. Układy są zasilane napięciem 1.8V. Według firmy, która już posiada 40% rynku pamięci graficznych, nowe chipy mają zwiększyć ten udział do 55%.

SerialATA coraz bliżej


Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 14:11
Komentarzy (0)
Chociaż standard SerialATA jest promowany od jakiegoś czasu, to nadal nie ma chipsetów obsługujących nowy interfejs dyskowy. Pierwsze płyty główne mają pojawić się na rynku już w tym miesiącu. Będą one korzystać z dodatkowych kontrolerów na płycie. Głównymi dostawcami tych układów są Promise Technology, Silicon Image i Marvell Technology. Z kolei Adaptec przygotowuje kontroler SerialATA RAID. Jednak dodatkowe układy na płycie zwiększają koszt o ok. $7. Mostki południowe obsługujące nowy standard mają pojawić się pod koniec roku lub, co bardziej prawdopodobne, na początku przyszłego roku. W tym roku tylko SiS planuje wypuścić układ SiS964. VIA planuje premierę układu VT8235 na początku przyszłego roku. Intel nie planuje na razie wbudowania obsługi SerialATA w swoje chipsety.

"Filmowy" notebook


Autor: R4v | 13:53
(3)Komentarzy (3)
Sony przygotowało dla wymagających użytkowników swój najbardziej zaawansowany model notebooka, PCG-GRX91G/P. Komputer posiada wbudowany napęd DVD-RW a jego cena ma wynosić ok. 4 tys. Euro. Napęd typu Combo może także nagrywać płyty CD-R z prędkością 16x i CD-RW z prędkością 10x. Odczyt płyt odbywa się z prędkościami 8x dla DVD-ROM i 24x dla CD-ROM. Pamięć masową uzupełnia dysk twardy dużej pojemności w zależności od konkretnego zamówienia. Sercem komputera jest procesor Pentium 4M 2GHz. Zastosowany wyświetlacz UXGA o przekątnej 16.1 cala potrafi wyświetlić obraz o maksymalnej rozdzielczości 1600x1200. Za sygnał wizyjny odpowiada układ ATi Mobility Radeon 7500 z 32MB pamięci. Oprócz tego notebook wyposażono w 512MB pamięci RAM DDR266. Jako, że komputer posiada wejście/wyjście TV, dołączono pilota z odbiornikiem podłączanym pod USB oraz oprogramowanie umożliwiające zamianę laptopa w magnetowid cyfrowy. Poza tym produkt Sony posiada dwa porty PC Card Type2, gniazdo dla kart memory Stick, gniazdo sieciowe Ethernet, modem V.90, 3 porty USB1.1, gniazdo FireWire IEEE1394 oraz wyjście D-Sub 15pin i port równoległy. Komputer ma być dostępny w październiku.

 
Środa 10 lipca 2002

Nieopłacalne dyski


Autor: R4v | 17:03
(10)Komentarzy (10)
IBM przedstawił wyniki finansowe działu produkującego dyski twarde. W zeszłym roku interes ten przyniósł $432 miliony strat, natomiast pierwszy kwartał tego roku zamknął się stratą kolejnych $92 milionów. W związku z tym, IBM zamierzy wspólnie z Hitachi utworzyć nową spółkę, która przejmie produkcję dysków. Firma, w której większość będzie miało Hitachi ma zatrudniać 24 tys. pracowników i będzie zlokalizowana w San Jose w Kalifornii. Pzez trzy lata Hitachi będzie płaciło IBM'owi za jego udziały w spółce, po czym obejmie nad nią pełną kontrolę. Nazwa firmy i data rozpoczęcia sprzedaży nie są jeszcze znane.

Hammer z obsługą DDR-II?


Autor: R4v | 16:31
Komentarzy (0)
Jak wiadomo, 64-bitowe procesory AMD z serii Hammer posiadają wbudowany kontroler pamięci. Kłopot w tym, że obsługuje on pamięci DDR. Producenci pamięci, Samsung i Elpida są już gotowi do produkcji układów DDR-II. Aby nowy procesor AMD był w stanie obsługiwać te układy, będą konieczne zmiany w strukturze jądra. Inżynierowie projektujący procesor uważają, że nie stanowi to żadnego problemu. AMD uważa także, że pamięci DDR-II staną się popularne dopiero w 2004 roku, co daje sporo czasu na opracowanie nowego kontrolera. Prawdopodobnie trafi on dopiero do kolejnej generacji Hammerów. Problemów z obsługą DDR-II nie będzie miał Intel, który na razie nie zamierza rezygnować z mostka północnego umieszczonego na płycie głównej.

Parhelia w sprzedaży


Autor: R4v | 15:44
Komentarzy (0)
Od jakiegoś czasu karta Matrox Parhelia jest dostępna w Japonii. Jednak tamtejsza cena wydaje się zaporowa. 500 dolarów, bo na tyle właśnie wyceniono nowy produkt Matroxa, wydaje się przesadą. Główna konkurencja, karta GeForce4 Ti4600 kosztuje ok. $300. Jednak okazuje się, że także kanadyjczycy rozpoczęli sprzedaż tych kart. W tym sklepie Parhelia w wersji OEM kosztuje 529 dolarów kanadyjskich, czyli 345 dolarów amerykańskich. Wydaje się, że jest to już cena akceptowalna, zwłaszcza, że markowi konkurenci kosztują praktycznie tyle samo. Teraz pozostaje czekać, aż karta pojawi się w Polsce.

Drivery dla Radeona


Autor: R4v | 15:26
Komentarzy (0)
W Sieci pojawiły się nowe drivery beta dla układów ATi Radeon. Sterowniki są dostępne w trzech wersjach: 6.13.10.6118 dla Windows XP, 5.13.01.6118 dla Windows 2000 oraz 4.13.01.9050 dla Windows 9x/ME. Pliki są datowane na 4 lipca. Drivery te nie posiadają niestety paneli sterowania, ale na szczęscie można je ściągnąć osobno. Zarówno sterowniki, jak i panele można pobrać ze strony Warp2Search. Dostępne są także sterowniki dla Radeona 9000 i Radeona 9000Pro opartych na RV250. Są one dostępne na tym serwerze FTP. Jest to wesja 7.73.3 z certyfikatem WHQL. Pakiet zawiera Control Panel, sterowniki i Hydravision.

Athlon XP SFF - trochę więcej szczegółów


Autor: R4v | 15:05
Komentarzy (0)
Wbrew temu co wcześniej napisaliśmy, wersja SFF Athlona XP nie będzie współpracować z płytami głównymi dla Athlona XP. Głównym problemem jest gniazdo procesora. Nie jest to Socket A, tylko Socket 563. Procesor jest więc w rzeczywistości przeznaczony do notebooków i najprawdopodobniej zastąpi w tej roli Athlona 4. Nowe procesory pracują z napięciami 1.4-1.45V i magistralą 100MHz. Okazuje się więc, że większość plotek krążących po Sieci okazała się nieprawdziwa. A jak w rzeczywistości prezentuje się Athlon
XP SFF możecie zobaczyć na zdjęciu.

 
Wtorek 9 lipca 2002

Recenzja płyt Abit AT7 i KX7-333


Autor: Lancer | 12:00
(41)Komentarzy (41)
Abit jest od wielu lat znany z konstrukcji płyt głównych przyjaznych overclockerom. Historia pokazała, że rodziły się konstrukcje niemal kultowe - jak choćby BE6, ale też i bardzo kontrowersyjne - KT7. Ostatnimi czasy konstrukcje tej zasłużonej firmy, okazują się z pewnym opóźnieniem w stosunku do płyt konkurencji. Daje to czas na dopracowanie i wyeliminowanie usterek, aby historia KT7 się nie powtórzyła. Jedną z ostatnich ciekawostek Abita są płyty na układzie KT333. Serię płyt "K" na kolejnych układach VIA kontynuuje modelem KX7-333. Nieco inne podejście do tematu konstruowania płyt Abit pokazał w wyrobie AT7 charakteryzującym się się kilkoma ciekawymi rozwiązaniami. Zapraszam do zapoznania się z opisem obydwu modeli, który mogłem przygotować dzięki pomocy firmy ACT z Łodzi. » czytaj dalej

Tablet graficzny Pentagram O`pen XXL


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:47
Komentarzy (0)
Multimedia Vision, wyłączny dystrybutor produktów PENTAGRAM na terenie Polski, wprowadza do sprzedaży zapowiadany od dłuższego czasu tablet graficzny PENTAGRAM O`pen XXL. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie posiada ponadprzeciętny obszar roboczy, który wynosi 304x228mm, czyli więcej niż strona A4. Oprócz dużego rozmiaru tablet posiada następujące parametry techniczne: rozdzielczość 3048 lpi, 512 poziomów nacisku i dokładność 0.42mm. Łatwą i swobodną pracę umożliwia bezprzewodowe piórko.

Tablet podłączany jest przez złącze USB, a w komplecie dostajemy wszystko, co jest konieczne do jego obsługi i podłączenia: polską instrukcję, sterowniki (Windows 98/ME/2000/XP oraz MAC), a dodatkowo dwa programy graficzne (w wersji dla PC): Corel ArtDabbler oraz Ulead Photo Impact. O’pen XXL objęty jest 24 miesięczną gwarancją z serwisem Door-To-Door. Sugerowana cena detaliczna urządzenia to zaledwie 450 zł z VAT.

NV30 - nieco detali


Autor: R4v | 11:43
(1)Komentarzy (1)
3DChipset zamieścił nieco informacji o nadchodzących układach nVidii. Wynika z nich, że NV30 będzie pracować z magistralą AGP 8x, natomiast pamięć na karcie ma być taktowana zegarem 450MHz (900MHz DDR). Wiadomo także, że NV30 ma możliwość współpracy kilku układów na jednej karcie. Ilu dokładnie, nie wiadomo. Interesujący jest także fakt, że antyaliasing 4x FSAA nie będzie miał żadnego wpływu na osiągi karty. Układ jest też w stanie nałożyć 16 tekstur na piksel w jednym przebiegu i obsługuje kompresję kolorów 4-1. Jak twierdzi nVidia, NV30 ma być 2 razy szybszy od GeForce4 Ti 4600. Na kartach ma się także pojawić złącze FireWire. Miesiąc po premierze NV30 ma się pojawić NV31. Od starszego brata ma się różnić jedynie wolniejszym zegarem taktującym. nVidia nie zamierza już popełnić błędu Geforce4 MX, którego wydajność nie uzasadniała czwórki w nazwie. O kolejnym układzie - NV40 - wiadomo tylko tyle, że ma osiągnąć prędkość 600 milionów poligonów na sekundę i fillrate na poziomie 4 Gigapikseli.

"Przeciek" w kampusie


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:38
Komentarzy (0)
Firma telekomunikacyjna obsługująca kampus studencki w Doylestown (USA) przyznała się, że ujawniła w Sieci dane personalne studentów. Oprócz imienia i nazwiska, do Internetu trafiły adresy oraz - co w USA szczególnie niebezpieczne - numery ubezpieczenia. Pliki z danymi około 2000 studentów szkoły, obsługiwanej przez firmę Resicom, były dostępne na stronie internetowej. Swobodny dostęp do poufnych danych za pośrednictwem dowolnej przeglądarki to efekt błędnie ustawionych zabezpieczeń. Kierownik sieci i monitoringu połączeń z Doylestown - David Horn - powiedział, że firma pracowała nad zablokowaniem dostępu już w poniedziałek po południu. » czytaj dalej

Philips 200P3M – nowy model LCD z dużym wyświetlaczem


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:31
Komentarzy (0)
Philips Polska rozszerza swoją ofertę w zakresie monitorów LCD z serii Professional. Nowym produktem będzie model 200P3M, którego sprzedaż rozpocznie się w drugiej połowie lipca 2002r. Nowy monitor to przede wszystkim duży rozmiar ekranu, wysokie parametry oraz szereg udogodnień technologicznych (zasilanie zintegrowane z obudową monitora, funkcja „obrazu w obrazie” przy jednoczesnym wyświetlaniu obrazu z komputera i obrazu wideo, analogowe złącze wideo typu D-Sub, podwójne złącze wideo typu DVI-I, złącza S-video oraz CVBS Video).

Ważniejsze parametry techniczne nowego monitora 200P3M: przekątna ekranu 20,1 cala, plamka 0,255 x 0,255 mm, częstotliwość pionowa 56-85Hz, częstotliwość pozioma 30-94 kHz (sygnał analogowy) oraz 30-92 kHz (sygnał cyfrowy), szerokość pasma 202 MHz, kontrast 300:1, jasność 250 cd/m2, kąt widzenia pionowo/poziomo 160o (80o/80o), czas reakcji ok. 30 ms., pobór mocy 52/3W (praca/czuwanie), wymiary (szer./wys./głębok.) 488x459x220 mm. Cena dla klienta końcowego jest w tej chwili nieznana.

Easydivx w wersji 0.82


Autor: DYD | 11:25
Komentarzy (0)
W Sieci ukazała się nowa wersja aplikacji Easydivx, którą cechuje przejrzysty graficzny interfejs oraz łatwa obsługa. Do czego można wykorzystać Easydivx? Jak sugeruje nam sama nazwa tej aplikacji, Easydivx umożliwia łatwe "zrzucenie" danych z płyt DVD oraz późniejszy zapis w pliku Divx.avi i jego edycję. W nowym wydaniu Easydivx (0.82) poprawiono znalezione błędy, dodano wsparcie dla DivX codec 5.0.2, dodano nowe logo, poprawiony Deinterlacer oraz nowy DirectVobSub v2.15. Program Easydivx dla systemów Windows 95, 98, 98SE, 2000, XP można pobrać z ze strony autora lub ftp.twojepc.pl (2.54 MB). Więcej informacji o programie tutaj.

Ceny giełdowe i prognoza na przyszły tydzień


Autor: DYD | źródło: WGK | 11:18
Komentarzy (0)
Aktualna, niepewna sytuacja na scenie politycznej spowodowała, że kurs dolara w ostatnich dniach gwałtownie poszedł w górę. Pociągnęło to za sobą podwyżki cen towarów u importerów sprzętu. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na ceny u detalistów m.in. właśnie u sprzedawców giełdowych. Jednym słowem, za tydzień na giełdzie będzie drożej. Drugą, nieprzyjemną informacją jest to, że od zeszłego tygodnia ceny pamięci są bardzo niestabilne. Od poprzedniego poniedziałku poszły w górę o blisko 80%(!), co też wpłynie na ich ceny na giełdzie komputerowej. Jak widać, sezon ogórkowy zaczął się nieciekawie. Takie ceny spowodują jeszcze większy zastój w i tak zastygłej podczas lata branży. A oto największe zmiany z WGK - giełdy w Warszawie, która odbyła się 6-7 lipca:
  • płyta główna Asus P4S333 (SiS645) 470PLN (-40PLN)
  • procesor Intel Pentium 4 2.26GHz FSB533 OEM 1290PLN (+40PLN)
  • pamięć RAM DDR 512MB PC-2100 500PLN (+60PLN)
  • karta graficzna ATi RADEON 7500 64MB TV-out 360PLN (-50PLN)
  • dysk twardy WD Caviar 120GB 8MBcache 930PLN (+20PLN)
  • nagrywarka Lite-ON 40/12/48 IDE BOX 310PLN (-40PLN)

Muzykalne telefony


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:07
(1)Komentarzy (1)
Kolorowy wyświetlacz i zaawansowane opcje przesyłania danych to nie wszystkie nowości, jakie szykują dla nas producenci telefonów komórkowych. Gdzieś na uboczu telekomunikacyjnej rewolucji rozwija się kolejna nowość - polifoniczne dzwonki. Większość dostępnych obecnie aparatów wydaje z siebie dźwięki, które przywołują wspomnienia o melodyjkach serwowanych w przeszłości przez 8-bitowe komputery. Jednak już dziś prosty "beeper" coraz częściej ustępuje miejsca miniaturowym kartom muzycznym, które pozwalają na odgrywania do 16 dźwięków równocześnie. Jeśli dodamy do tego większy zakres częstotliwości i dodatkowe efekty, możemy zdać sobie sprawę, że na rynku "komórek" szykuje się kolejny przełom - może mniej poważny niż w wypadku zwiększania szybkości transferu danych, niemniej dla przeciętnego użytkownika być może bardziej istotny. Nowe możliwości technologiczne sprawiają, że telefony są w stanie wygenerować efekt zbliżony do muzyki, jakiej słuchamy z użyciem sprzętu audio.

"Ostatecznym celem jest dostarczenie posiadaczom telefonów dźwięku hi-fi i dostosowanie go do ich gustów" - powiedziała Samira Fertas, rzecznik prasowy Musiwave, francuskiej firmy przygotowującej fragmenty popularnych utworów w formie umożliwiającej ich odtwarzanie na aparatach z polifonicznymi dzwonkami. Operatorzy już dziś szacują potencjalne zyski z nowej usługi - polifoniczne melodie są zbyt duże, by przesyłać je SMS-em, trzeba je będzie pobierać z Sieci. Oczywiście odpłatnie. Paradoksalnie może być to usługa przełomowa dla popularyzacji technologii GPRS. W ten sposób telefony komórkowe mają też szanse przejąć kolejne funkcje zastrzeżone do tej pory dla innych urządzeń - np. radia.

Game Boy dla fanów


Autor: DYD | źródło: 4D | 10:37
Komentarzy (0)
W ramach promocji nowego filmu kinowego o Pokemonach, firma Pokemon Center wprowadzi na rynek japoński specjalną wersję Game Boya Advance. Urządzenie, ochrzczone należącymi do pary Pokemonów imionami Latias/Latios, zadebiutuje 13 lipca. Tego samego dnia do japońskich kin wejdzie nowy film, którego głównymi bohaterami są właśnie Latias i Latios. Poza kolorem obudowy, nowa "kieszonsolka" niczym nie różni się od standardowych wersji GBA. Również cena będzie "standardowa" i wyniesie 8800 jenów (ok. 73 USD) - tyle, ile w Japonii kosztują "zwykłe" GBA.

Jaguar przed czasem


Autor: DYD | źródło: 4D | 10:12
(4)Komentarzy (4)
Nowa wersja systemu operacyjnego Apple, znana pod kodową nazwą Jaguar, trafi do sprzedaży najprawdopodobniej już na początku sierpnia, a nie - jak informowano wcześniej - na przełomie września i października. Na ukończeniu są testy wersji beta, a prace idą pełną parą - testerzy otrzymują wersje z poprawkami średnio dwa razy w tygodniu. Analitycy rynku nie mają wątpliwości, dlaczego Apple tak bardzo się spieszy - chodzi o poprawę wyników finansowych firmy jeszcze w trzecim kwartale. Wcześniejsza premiera Jaguara to także szansa na lepszą sprzedaż związaną z okresem powakacyjnym.

Sceptycy uważają jednak, że Jaguar może okazać się niewypałem. Apple zbyt często wprowadza nowe systemy - Mac OS X zadebiutował w marcu ubiegłego roku, a w pół roku później ukazała się jego poprawiona wersja. W chwili debiutu Jaguara minie więc niespełna rok od wprowadzenia na rynek ostatniej odsłony Mac OS-a. Można więc odnieść wrażenie, że zanim jeden produkt osiągnie rynkową dojrzałość, Apple wprowadza do sprzedaży następny. Dlatego premiera Jaguara będzie najprawdopodobniej bodźcem do zmiany systemu przede wszystkim dla użytkowników starszych wersji Mac OS-a. Wydaje się bowiem wątpliwe, aby użytkownicy Mac OS X zdecydowali się na porzucenie swojego systemu po zaledwie kilku, góra kilkunastu miesiącach. Jednak osoby korzystające ze starych wersji systemu mogą napotkać inną barierę - sprzęt. Udoskonalenia wprowadzone w Jaguarze pociągają za sobą większe wymagania wobec komputera - minimum to karta graficzna nVidia GeForce2MX lub ATI Radeon 32MB. Ten pułap jest poza zasięgiem znacznej części użytkowników komputerów Apple, zwłaszcza tych, którzy korzystają z notebooków. » czytaj dalej

 
Poniedziałek 8 lipca 2002

VIA prezentuje płytę główną P4PB 400


Autor: DYD | źródło: e-mail | 20:01
(1)Komentarzy (1)
VIA w dniu dzisiejszym przedstawiła płytę główną VIA P4PB 400 zbudowaną na chipsecie VIA Apollo P4X400. VIA P4PB 400 posiada obsługę AGP8X oferująca transfer na poziomie 2100MB/sec oraz wsparcie dla pamięci DDR400/333 SDRAM. Dodatkowo płyta posiada USB 2.0/1.1, IDE ATA/133, IEEE 1394, kartę sieciową 10/100 oraz wyjście Smart Card. Karta muzyczna (VIA VT1616), zintegrowana z płytą, oferuje 6-cio kanałowy, cyfrowy dźwięk. Obsługuje cyfrowe i optyczne wyjścia SPDIF. Dodatkowo VIA P4PB 400 posiada w swoim wyposażeniu śledzia S/PDIF. Karta sieciowa znajduje się na płycie głównej, odpowiada za nią fast eternetowy kontroler VIA Rhine III VT6105M 10/100Mbps. VT6105M jest chipem sieciowym VIA, obsługuje Wake-on-LAN, zdalne bootowanie, multiple VLAN. Umieszczony na płycie kontroler VIA VT6306 Fire II IEEE 1394 oraz zintegrowane VIA USB 2.0 umożliwia sprawną komunikację z najnowszymi peryferiami komputerowymi oraz urządzeniami multimedialnymi, takimi jak: cyfrowe kamery video, odtwarzacze MP3, skanery i drukarki nowej generacji.

"Dzięki wyprodukowaniu płyty głównej P4PB 400 opartej na chipsecie Apollo P4X400, VIA znowu pokazuje swoją wiodącą rolę w branży. Nowa generacja wydajności osiągnięta została przez takie cechy, jak AGP 8X, DDR400 SDRAM" powiedział Richard Brown, dyrektor marketingu w VIA Technologies, Inc. VIA P4PB 400 dostępna jest w dwóch wersjach:
  • P4PB 400-FL jest wersją Premium wyposażoną we wszystkie opisane wyżej parametry,
  • P4PB 400-L jest wersją Pro, która od Premium różni się brakiem IEEE 1394.

RV250 razy dwa


Autor: R4v | 18:15
Komentarzy (0)
Ostatnio większość informacji o nowych układach graficznych opiera się na plikach .inf sterowników. Tym razem panowie z Warp2Search znaleźli w najnowszych sterownikach dla Radeonów wpis "RADEON RV250 SECONDARY". Istnieje więc pewne prawdopodobieństwo, że ATi pracuje nad kartą zbudowaną z dwóch układów RV250. Firma ma już w swoim dorobku kartę dwuprocesorową. Był to ATi Rage Fury MAXX oparty na dwóch układach Rage 128. Nie zachwycał on jednak wydajnością ze względu na dość ograniczone możliwości ówczesnych procesorów. Reactor Critical sugeruje, że ATi zamierza zaatakować zupełnie inny segment rynku. Chodzi tu o zastosowania wielomonitorowe. Dwa układy na jednej karcie mogłyby sterować czteroma wyświetlaczami jednocześnie. Taką kartę zapowiedziała już nVidia. Quadro4 NVS zbudowana jest z dwóch układów GeForce4 MX. Przyszłość pokaże, czy ATi rzeczywiście zainteresowane jest tą częścią rynku.

Sapphire z chipsetem ATI


Autor: DYD | źródło: 4D | 18:01
Komentarzy (0)
FIC nie będzie jedyną firmą wytwarzającą płyty główne z układami ATI A3 i A4 - produkcję uruchamia firma Sapphire. Nowe płyty A3 MicroATX będą sprzedawane pod nazwą A3-M275. Na ich wyposażeniu znajdzie się chipset IGP320 ze zintegrowanym rdzeniem graficznym RV100 i możliwością obsługi do 1GB pamięci DDR 266. Płyta będzie posiadała dwa sloty DDR, gniazdo AGP 4x, trzy złącza PCI i zintegrowaną obsługę dźwięku AC97. Inna płyta, która znajdzie się w ofercie to A3-A285 posiadająca sześć slotów PCI i jeden AGP4X. Obie te płyty już wkrótce będą dostępne na rynkach europejskich.

Maleje sprzedaż chipsetów Bluetooth


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:43
Komentarzy (0)
Jak przewiduje firma Micrologic, liczba sprzedanych chipsetów Bluetooth w 2002 roku nie osiągnie oczekiwanego poziomu 45,4 mln, wyniesie zaledwie 35,3 mln. sztuk. Słaba sprzedaż jest odbiciem ciężkiej sytuacji firm z branży telekomunikacyjnej. W roku 2001 zostało sprzedanych tylko 4,8 mln układów Bluetooth. W rezultacie dopiero w 2006 r. może zostać przekroczony poziom jednego miliarda sprzedanych układów. To o jeden rok później, niż zakładano. Te najnowsze wyliczenia zawarte są w raporcie Bluetooth 2002, który rozdzielają tematykę łączności bezprzewodowej na 14 dziedzin i zawiera recenzję 85 firm czynnie działających w tym sektorze.

Pogrzeb Windowsa 2000


Autor: R4v | 17:33
Komentarzy (0)
Microsoft zamierza zakończyć definitywnie sprzedaż wersji OEM systemu Windows 2000 za 9 miesięcy. Jednocześnie już w tej chwili naciska, aby dostawcy sprzętu zaprzestali instalacji tego systemu w konfiguracji 'dual' z Windowsem XP. Jak zwykle w przypadku Microsoftu, ceny starszego systemu po wprowadzeniu Windows XP dość zdecydowanie wzrosły. W ten sposób firma zamierza skłonić większych odbiorców do zakupów na zasadzie dość kontrowersyjnej licencji OSL 6.0. Uprawnia ona co prawda do darmowych upgrade'ów przez czas obowiązywania (czyli przez 3 lata), jednak trudno określić, czy Microsoft zdoła wypuścić w tym czasie nową wersję Windows o nazwie kodowej Longhorn. W takim przypadku, wbrew temu co twierdzi MS, licencja ta stanie się droższa od dotychczasowych form. Użytkownikom pozostaje więc zakup Windows XP lub skorzystanie z licencji typu downgrade, która jest wyjątkowo nieopłacalna. Wygląda więc na to, że Microsoft nie potrafiąc przekonać użytkowników do upgrade'u tradycyjną reklamą sięgnął po cięższe argumenty - pieniądze.

PS2 wciąż na topie


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:25
Komentarzy (0)
Pomimo wysiłków Microsoftu, to PlayStation 2 jest wciąż najlepiej sprzedającą się konsolą w Ameryce Północnej. W maju sprzedaż konsoli Sony wzrosła przeszło dwukrotnie. Maj był dla amerykańskiej branży elektronicznej rozrywki miesiącem szczególnym - wtedy właśnie wielka trójka (Sony, Microsoft, Nintendo) obniżyła ceny swoich konsol. Nintendo i Microsoft miały dzięki temu nadrobić dystans do Sony - jak widać, bezskutecznie.

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w ciągu miesiąca sprzedało się ponad 520 tys. sztuk PS2 - o 315 tys. sztuk więcej, niż w kwietniu. W tym samym czasie sprzedaż Xboxa wzrosła z niespełna 152 tys. do 230 tys. sztuk, a GameCube - z 82 tys. do 112 tys. sztuk. Tym samym przepaść, jaka dzieli liczbę sprzedanych konsol GameCube i Xbox od konsoli Sony uległa dalszemu pogłębieniu.

Sieciowa "cyfrówka"


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:09
Komentarzy (0)
Sanyo zaprezentowało aparat cyfrowy zgodny ze standardem IEEE802.11b. Urządzenie pokazano podczas imprezy NetWorld+Interop 2002 Tokyo. Zdjęcia i filmy wykonane aparatem mogą być automatycznie przesyłane do serwera w sieciach lokalnych. W prototypie szybkość transferu wynosi 1Mbps. Dzięki interfejsowi IEEE802.11b, materiał z aparatu może - bez udziału użytkownika - trafić np. na prywatną stronę internetową. Rozwiązanie takie ma zainteresować wszelkiego rodzaju firmy pragnące regularnie aktualizować zdjęcia na swoich stronach. Mogą to być firmy budowlane, prezentujące w ten sposób swoim klientom postęp prac nad nowym gmachem. Sanyo wciąż prowadzi analizy rynku, gdyż nie ma pewności, że nisza dla podobnego produktu jest wystarczająco duża. W związku z tym decyzja o masowej produkcji aparatu z IEEE802.11b nie została jeszcze podjęta.

Intel rozpoczyna dostawy procesorów Itanium 2


Autor: DYD | źródło: CompLex | 09:36
Komentarzy (0)
Intel poinformował dzisiaj, że jeszcze w tym miesiącu należy spodziewać się dostępności systemów i oprogramowania bazujących na procesorze Intel Itanium 2. Oczekuje się, że w ciągu następnego roku producenci OEM zaoferują gamę serwerów i stacji roboczych z oprogramowaniem pochodzącym od wiodących producentów systemów operacyjnych i oprogramowania dla przedsiębiorstw. Rozpoczęły się już dostawy procesorów Itanium 2 w ilościach handlowych.

"Rozwiązania na bazie procesora Itanium 2 to wielki krok naprzód dla Intela i całej branży" - powiedział Mike Fister, wiceprezes i dyrektor generalny Enterprise Platforms Group w Intelu. "Dzięki nadzwyczajnej wydajności, możliwości pracy w środowiskach klasy korporacyjnej i ogromnemu wsparciu ze strony przemysłu, w roku 2002 rodzina procesorów Itanium dokona ogromnego postępu, stając się najlepszą platformą dla zaawansowanych centrów przetwarzania danych".

Procesor Itanium 2 jest drugim procesorem z rodziny Intel Itanium, linii procesorów klasy korporacyjnej. Wnosi ekonomikę skali i wydajność architektury Intela do środowiska aplikacji technicznych oraz aplikacji intensywnie przetwarzających dane o krytycznym znaczeniu dla przedsiębiorstw. Rodzina procesorów Itanium została specjalnie zaprojektowana dla zaawansowanych aplikacji korporacyjnych i wymagających wysokiej mocy obliczeniowej. Dzięki temu procesory te zapewniają najwyższą wydajność w systemach wspomagania procesu podejmowania decyzji, bazodanowych, zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, zarządzania łańcuchem dostaw, intensywnego przetwarzania danych, komputerowego wspomagania inżynierii i systemach bezpiecznych transakcji. » czytaj dalej

Tweak-XP w wersji 1.34.1


Autor: DYD | 09:14
Komentarzy (0)
Ukazała się nowa - datowana na 6 lipca, wersja (1.34.1) programu Tweak-XP, który stworzony został w celu optymalizacji ustawień w systemie Windows XP. Tweak-XP posiada wbudowane ponad 22. różne mini-aplikacje do zmiany parametrów systemu Windows XP, jego optymalizacji i tweakowania. Nowa wersja tego programu zawiera kilka drobnych poprawek, zmiany w programie instalacyjnym, mniejszy rozmiar pliku, usunięty problem z synchronizacją czasu. Program posiada też polską wersję językową! Więcej informacji na stronie autora. Program jest dostępny stąd (3.61 MB) lub lokalnie z naszego FTP w dziale PLIKI.

PowerStrip 3.20 Final


Autor: DYD | 09:02
Komentarzy (0)
W Sieci od 7 lipca dostępna jest już nowa (v3.20 - wprowadza lepszą kontrolę przy obsłudze cyfrowych paneli LCD oraz garść drobnych poprawek), finalna wersja znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej, odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z oryginalnego serwera EnTech (638 KB) lub lokalnie z działu PLIKI.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL