Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 7 listopada 2003  
    

6 zestawów audio Logitecha w konkursie TPC!


Autor: DYD | 23:11
(10)Komentarzy (10)
Wszystkim Czytelnikom, którzy jeszcze się wahają przypominamy, że trwa nasz konkurs głośnikowy, w którym do wygrania jest aż SZEŚĆ zestawów głośnikowych firmy Logitech o łącznej wartości ponad 2300PLN! Firma Logitech jest głównym i jedynym sponsorem naszego konkursu i fundatorem nagród. Do tej pory wpłynęło 3058 zgłoszeń.

Każdy kto odpowie na proste pytania, ma szanse stać się posiadaczem jednego z tych sześciu systemów głośnikowych, które na pewno wzbogacą dźwięk płynący z komputera. Nie trzeba się rejestrować ani wysyłać SMS-ów !!! Nie pozostaje nam więc nic innego jak zaprosić do naszego konkursu!

Nowy pakiet Codec 7.7c (DivX)


Autor: DYD | 22:53
(9)Komentarzy (9)
Na tej stronie został zamieszczony nowy pakiet kodeków, które zapewniają swobodne odgrywanie filmów DiVX zapisanych w różnych wersjach. Codec 7.7c to pakiet najnowszych kodeków, w skład których weszły: DivX Pro 5.1 Codec Full, XviD MPEG-4 Codec (16/07/03) Nic's Build, Ligos Indeo XP Codec 5.2820.15.58, AC3Filter 0.70b (rc2), Fraunhoffer IIS Mpeg Layer-3 DirectShow Decoder 1.9.0.311, Fraunhoffer IIS Mpeg Layer-3 ACM Codec 1.9.0.305, Ogg Vorbis Audio DirectShow Filter 0.9.9.6, Ogg Vorbis DirectShow Decoder 1.0b5, Ogg Vorbis Audio ACM Codec 0.0.3.6, DivX ;) Audio Codec 4.2, DivX AntiFreeze 0.4. Wersja pod Windows 9X/ME lub XP/2000 można pobrać ze strony autora. Pakiet waży trochę ponad 3MB. Pakiet zawiera wszystkie niezbędniki w jednym miejscu, zaawansowany i przejrzysty instalator oraz brak reklam i programów "szpiegujących".

Cyfrowy maluch Fujifilm


Autor: DYD | 21:57
Komentarzy (0)
Rynkowy sukces miniaturowego aparatu Fujifilm Q1 sprawił, że producent wprowadzi na rynek jego cyfrową wersję – Fujifilm Q1 Digital. Efektowny aparacik z powodzeniem zmieści się w kieszeni, można go również nosić na szyi – Q1 Digital waży zaledwie 108 g. Urządzenie jest wyposażone w 1,5-calowy ekranik LCD, pozwala na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości do 1600x1200 pikseli i rejestrowanie krótkich filmów w rozdzielczości 320x240 pikseli.

Aparat posiada 8MB wbudowanej pamięci, może też zapisywać obrazy na kartach xD-Picture Card. Sprzedaż w Europie rozpocznie się jeszcze w listopadzie. Cena Fujifilm Q1 Digital wyniesie około 130 euro.

Elastyczny panel LCD


Autor: DYD | źródło: 4press / AsiaBizTech | 21:51
(1)Komentarzy (1)
Seiko Epson zaprezentowało elastyczny minipanel LCD, który może się dopasowywać do kształtu szklanego podłoża. Pokazany panel miał przekątna 3,8 cala i pracował w rozdzielczości VGA 640 x 480 pikseli. Firmie udało się także 10-krotnie zmniejszyć grubość podłoża do wymiarów 0,05mm. Dzięki temu cały panel, składający się z dwóch połączonych ze sobą płaszczyzn szklanych pomiędzy którymi znajduje się aktywna matryca TFT, waży zaledwie 1,3g. Do produkcji panelu wykorzystano tradycyjną metodę szlifowania szkła.

"Ten panel LCD jest jedną z naszych odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku na cieńsze i lżejsze ekrany” – powiedział pracownik Seiko, demonstrując nowy wyświetlacz. Seiko nie jest jedyną firmą pracująca nad tego typu ekranami. Już wkrótce podobne prototypy mają zaprezentować Sharp i Toshiba Matsushita Display Technology. » czytaj dalej

Nowy rekord szybkości


Autor: DYD | źródło: 4press / Maxtor | 16:46
(9)Komentarzy (9)
Naukowcy z Uniwersytetu Illinois opracowali najszybszy na świecie tranzystor, pracujący z częstotliwością 509GHz. Nowy tranzystor jest o 57GHz szybszy niż poprzedni rekordzista, opracowany także na tym uniwersytecie. Urządzenie znajdzie zastosowanie w sprzęcie służącym do bardzo szybkiej transmisji danych, elektronice konsumenckiej i systemach wojskowych.

"Wzrost szybkości tranzystorów bipolarnych udało się osiągnąć w dużej mierze dzięki pionowemu skalowaniu struktury warstwy epitaksjalnej, co umożliwiło skrócenie czasu przelotu nośników” – powiedział Milton Feng, profesor Uniwersytetu Illinois, który był szefem zespołu pracującego od 1995r. nad stworzeniem super szybkich tranzystorów. Feng oraz absolwenci uczelni Walid Hafez i Jie-Wei Lai wyprodukowali rekordowo szybki tranzystor w uczelnianym laboratorium Micro and Nanotechnology Laboratory. » czytaj dalej

Raport wirusów w październiku '03


Autor: DYD | źródło: Trend Micro | 16:35
Komentarzy (0)
Firma Trend Micro opublikowała comiesięczny raport na temat aktywności wirusów komputerowych. Do najszybciej rozprzestrzeniających się w tym okresie robaków należały: 1. WORM_LOVGATE.G, 2. WORM_MSBLAST.A, 3. WORM_SWEN.A, 4. WORM_SOBIG.F, 5. WORM_KLEZ.H, 6. WORM_MIMAIL.C. W październiku firma Trend Micro zidentyfikowała w sumie około 350 nowych, szkodliwych binariów (robaki komputerowe, wirusy, trojany i inne niebezpieczne oprogramowanie). Najgroźniejsze z nich to:

WORM_LOVGATE.G. zagraża przede wszystkim niedostatecznie zabezpieczonym sieciom korporacyjnym. Program wykorzystuje predefiniowaną listę haseł i próbuje dostać się do docelowego komputera. Dodatkowo, po zainfekowaniu systemu WORM_LOVGATE.G. pozostawia lukę w zabezpieczeniach serwera, co czyni całą sieć podatną na ataki. » czytaj dalej

Creative NOMAD Jukebox Zen NX - 30 GB MP3


Autor: PiK | 01:40
(19)Komentarzy (19)
W poprzednim artykule zaprezentowałem nowicjusza na rynku odtwarzaczy MP3 wykorzystujących jako nośnik dysk twardy. Jak pamiętacie, iRiver iHP-100 poradził sobie znakomicie zdobywając nagrodę serwisu TwojePC.pl w kategorii jakość. Dziś, dzięki uprzejmości firmy Creative, będę miał zaszczyt gościć "starego wyjadacza" tego typu urządzeń, jakim jest niewątpliwie Creative NOMAD Jukebox Zen NX. Firma Creative od dawna już istnieje na rynku PC audio, jest producentem między innymi znanej serii kart dźwiękowych Sound Blaster, co jeszcze bardziej podnosi poprzeczkę oczekiwań od jej dziecka. Czy 30GB pojemności, znana marka i duże doświadczenie są na tyle mocnymi argumentami by podbić serca użytkowników? Czy Zen NX jest odtwarzaczem lepszym, bardziej funkcjonalnym od iHP-100? Komu przysługuje palma pierwszeństwa? Jeżeli ciekaw jesteś odpowiedzi, choć na jedno z wyżej wymienionych pytań, zapraszam do zapoznania się z tekstem. » czytaj dalej

 
Czwartek 6 listopada 2003

Pierwsza płyta z chipsetem SiS R659


Autor: DYD | 15:21
(4)Komentarzy (4)
Firma ASUSTeK Computer zapowiedziała, że w przeciągu czterech najbliższych tygodni wypuści pierwszą płytę główną opartą na długo oczekiwanym chipsecie SiS R659.

Pierwsze pogłoski na temat wypuszczenia tego zaawansowanego chipsetu pojawiły się już na początku 2003r. Ale pierwsza płyta główna, która będzie miała zaimplementowany ten układ, pojawi się blisko rok później. Chipset SiSR659 umożliwia obsługę 4-kanałowych pamięci RDRAM PC1200, o maksymalnej przepustowości do 9,6GB/s. Taki transfer to dużo więcej, niż są w stanie wykorzystać obecne procesory Intel Pentium 4 z 800MHz szyną systemową. Co więcej, chipset SiS umożliwia wpięcie 16GB pamięci, podczas gdy aktualne Pentium 4 mogą zaledwie zaadresować jedną czwartą tej wartości. Układ SiS R659 posiada połączony mostek północny z kontrolerem SiS964 I/O, 8 portów USB 2.0 oraz interfejs Serial ATA-150 RAID. » czytaj dalej

Szybki jak Infineon


Autor: DYD | źródło: 4press / EETimes | 15:20
(1)Komentarzy (1)
Infineon Technologies zademonstrował moduł nadawczo - odbiorczy XPAK umożliwiający transmisję danych z prędkością 10Gbit/s przez światłowód multimode długości do 300 meterów. Jak twierdzi firma, jest to pierwsze na rynku urządzenie umożliwiające rozszerzenie zasięgu dla modułów 10Gbit/s.

Optyczne urządzenie nadawczo-odbiorcze wykorzystuje światło lasera o długości 1310nm i jest wyposażone w technologię elektronicznej kompensacji rozproszenia, która umożliwiła zwiększenie zasięgu możliwej transmisji danych, bez przekłamań i błędów. Jak zapowiada Infineon, pierwsze egzemplarze urządzenia będą dostępne przed końcem pierwszej połowy 2004r. » czytaj dalej

Nanotechnologia wspomoże policję


Autor: DYD | źródło: 4press / Ananova | 15:03
(2)Komentarzy (2)
W trakcie konferencji „Nanotechnologia w wykrywaniu i zapobieganiu przestępstwom” naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Sunderland zaprezentowali nowy sposób pobierania odcisków palców.

Obecnie do ich pobierania wykorzystuje się specjalny proszek i lepkość tłuszczu pochodzącego z palców. Jednak taka metoda pobierania odcisków palców nie zawsze jest skuteczna, często są one zamazane, niekompletne i niewyraźne. Tymczasem naukowcy opracowali nanocząsteczkowy pył, który aktywnie „szuka” drobinek tłuszczu i w ten sposób umożliwia bardziej precyzyjne pobranie śladów. Pył składa się z malutkich szklanych sfer o średnicy od 200 do 600 nanometrów, niewidocznych gołym okiem. Są one pokryte specjalnym fluorescencyjnym barwnikiem i dodatkowo warstwą „antywodną”, dzięki czemu pył jest odpychany przez wilgoć, a przyciągany przez tłuszcz. To pozwala na idealne odwzorowanie wzoru odcisku także wtedy, gdy przy użyciu tradycyjnej metody byłby on praktycznie nieczytelny. » czytaj dalej

Tweak-XP Pro v3.0.1


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 12:15
Komentarzy (0)
Firma Totalidea Software opracowała nową wersję programu Tweak-XP Pro, zawierające w sobie 37. mini-aplikacji przeznaczonych do optymalizacji ustawień w systemie Windows XP. Wersja "PRO" charakteryzuje się dużo ilością nowości i zmian, m.in. warto wspomnieć o: możliwości oczyszczania rejestru dzięki Registry Cleaner; opcji do stworzenia RAM-dysku i przyspieszenia ładowania plików; DiscDrive Doctor umożliwia diagnozowanie i naprawę problemów z twardym dyskiem; przeglądania i badania plików tymczasowych z katalogu Internet Cache. Program posiada też polską wersję językową. Program (w wersji Demo) jest dostępny stąd (4.14 MB).

Nadchodzi nForce3


Autor: DYD | źródło: 4press / Xbit-Labs | 12:03
(5)Komentarzy (5)
Najprawdopodobniej już w przyszłym miesiącu nVidia rozpocznie dostawy chipsetu nForce3 250. Podczas targów Computex przedstawiciele nVidii zapewniali, że układy trafią do wytwórców płyt głównych jeszcze w listopadzie, jednak według najnowszych informacji zanosi się na niewielkie opóźnienie. nForce3 250 będzie "topowym" chipsetem w ofercie nVidii i sytuacja ta utrzyma się na pewno przez pierwsze miesiące roku 2004.

W skład rodziny nForce3 250 wejdą układy dla 64-bitowych procesorów AMD wykorzystujących gniazda Socket 940 i Socket 754, a więc modeli Opteron, Athlon 64 FX i Athlon 64. Możliwości nowego chipsetu nVidii zapowiadają się niezwykle interesująco: obsługa dwóch portów Serial ATA-150, dwóch zewnętrznych Serial ATA-150 PHY, a oprócz tego wsparcie dla AGP 8x, PCI, dwóch kanałów ATA-33/66/100/133 z RAID 0,1 i 0+1, obsługa sieci Ethernet 10/100Mb/s oraz oczywiście USB 2.0. Najdroższa wersja układu - nForce3 250Gb - będzie ponadto jako pierwszy na świecie chipset oferować obsługę Gigabit Ethernet. » czytaj dalej

ABIT przedstawia płytę AN7


Autor: DYD | źródło: Abit | 10:28
(4)Komentarzy (4)
Firma ABIT informuje o nowej płytcie głównej AN7 z procesorem µGuru, który udostępnia użytkownikom mechanizmy inteligentnego monitorowania hardware'u i optymalizowania parametrów jego działania oraz ułatwia kontakt z zespołem wsparcia technicznego firmy ABIT. Płyta AN7 zbudowana jest na chipsecie nForce2 NVIdia i cechuje się charakterystycznymi dla produktów ABIT-a dużymi możliwościami w zakresie podkręcania. W przypadku AN7 użytkownicy mają do swojej dyspozycji dwa porty SATA oraz dwa standardowe gniazda IDE. Wyposażenie uzupełniają dwa porty FireWire (IEEE 1394), 10/100-Mbit LAN i sześć gniazd USB 2.0.

ABIT uzupełnił konfigurację o montowane standardowo cyfrowe wejście i wyjście S/PDIF, co rozszerza możliwości w zakresie podłączania urządzeń multimedialnych. W konstrukcji AN7 zastosowano najnowszy kodek AC97. Dzięki funkcji ABIT Audio EQ płyta główna AN7 z układem µGuru udostępnia użytkownikom możliwości droższych, dedykowanych kart dźwiękowych.

 
Środa 5 listopada 2003

Cpu-Z w nowej wersji 1.20a


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 21:56
(1)Komentarzy (1)
Dziś ukazała się nowa wersja (1.20a) informatora o procesorze i chipsecie płyty głównej Cpu-Z. Ten mały program podobnie jak znany WCPUID, czy bardziej rozbudowany HWiNFO (32) przekazuje nam informacje techniczne o naszym procesorze, chipsecie płyty głównej (obsługuje m.in. Intel i430TX, i440BX/ZX, i815/E/EP/EM, i845, i850, VIA Apollo VP3, Apollo Pro, Apollo Pro +, KX133, KT133, KT133A, AMD 751, 761, 762 (760MP) oraz status pamięci. W nowej wersji dodano pełne wsparcie dla układów KT600 inVidia nForce2. Program w wersji dla systemów Windows 95, 98, Me, NT4, 2000 można ściągnąć z www.cpuid.com (209 KB).

Catalyst 3.9 do ściągnięcia


Autor: R4v | 20:00
(3)Komentarzy (3)
Nie minęło wiele czasu od premiery sterowników Catalyst 3.8, a dziś ATi postanowił uszczęśliwić swoich klientów kolejną wersją. Catalyst 3.9, którego częścią są sterowniki dla układów Radeon w wersji 7.95, jak zwykle poprawia wiele błędów. Oprócz błędów w grach, poprawki dotyczą w większej części trybu wielomonitorowego. Więcej szczegółów na temat nowych sterowników znaleźć można tutaj. Catalyst 3.9 w wersji all-in-one dla systemu Windows XP można ściągnąć stąd. Ta, jak i pozostałe wersje są dostępne także tutaj.

RightMark 3DSound 1.0


Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 16:58
Komentarzy (0)
Twórcy programów do testowania karty dźwiękowej, iXBT.com, wypuścili nowy program o nazwie RightMark 3DSound 1.0. Aplikacja pozwala na sprawdzenie, jak nasz układ dźwiękowy spisuje się przy generowaniu dźwięku 3D. Przy pomocy programu możemy sprawdzić, jak dokładnie zostaje oddana pozycja źródła dźwięku w przestrzeni. Drugi test sprawdzi wykorzystanie procesora przy generowaniu dźwięku przestrzennego. Wyniki można przejrzeć w formie czytelnego wykresu. Program można ściągnąć stąd.

Wielofunkcyjny handheld Sony


Autor: R4v | źródło: CNet | 16:58
Komentarzy (0)
Sony ujawniło nieco szczegółów na temat planowanej konsoli przenośnej. Będzie to wszechstronne urządzenie, zdolne do odtwarzania muzyki, filmów a być może także do telefonowania. PSP, bo tak się nazywa prototyp, ma się pojawić na rynku w przyszłym roku. Według Kena Kutaragi z Sony, konsolka ma być podobną rewolucją, jak Walkman. Decyzja o włączeniu do projektu modułu telefonu komórkowego jeszcze nie zapadła, jednak jego umieszczenie wydaje się wielce prawdopodobne. PSP ma z wyglądu przypominać nieco Nokię N-Gage, jednak będzie miał znacznie większy wyświetlacz. Przedstawiony prototyp posiadał duży, 4.5" kolorowy ekran, upodobniający go do przenośnego telewizora. Urządzenie ma posiadać konstrukcję modułową, ułatwiająca dodawanie nowych funkcji. Sony zamierza także wkroczyć na rynek opanowany dotychczas przez Apple i jego iPoda. PSP będzie nie tylko umożliwiać słuchanie muzyki, ale pozwoli także na oglądanie teledysków. Firma zamierza też przygotować tani odpowiednik iPoda, który ma kosztować zaledwie $60.

Poszukiwani żywi lub martwi


Autor: R4v | źródło: CNet | 16:15
(4)Komentarzy (4)
Microsoft ustanowił nagrodę w wysokości $250 000 za informację, które doprowadzą do ujęcia twórców robaków MSBlast i SoBig. Oba programy należą do rekordzistów pod względem szybkości rozprzestrzeniania i ilości zainfekowanych komputerów. MSBlast zaraził, według Symanteca, ok. 1.2 miliona komputerów. Robak wykorzystał błąd w systemie Windows NT, chociaż odpowiednia poprawka była dostępna miesiąc wcześniej. MSBlast.D, który miał załatać te dziury i uniemożliwić infekcję właściwym robakiem okazał się na tyle agresywny, że spowodował kompletne zablokowanie wielu sieci. SoBig z kolei zamieniał komputera nieświadomych użytkowników z "zombie", będące na usługach spamerów. Wyznaczenie nagrody przez Microsoft jest pierwszym przypadkiem w historii. Firma zdecydowała się na taki krok ze względu na znaczące pogorszenie swojego i tak już nienajlepszego wizerunku u klientów. W ciągu trzech miesięcy śledztwa, FBI i Microsoft namierzyły dwóch osobników, którzy są podejrzani o tworzenie mutacji MSBlasta.

Rewolucyjne tranzystory Intela


Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 16:15
(1)Komentarzy (1)
Naukowcy z firmy Intel dokonali przełomu w konstrukcji pojedynczych tranzystorów. W 2007 roku Intel planuje zmienić budowę tranzystora, wykorzystując w nowej konstrukcji dielektryki typu high-k i metalowe bramki. W tym czasie, według prawa Moore'a, procesory będą się składać z miliarda tranzystorów. Intel planuje, że do 2007 roku uda się mu opanować proces produkcyjny 45nm. Tak małe elementy spowodują, że standardowa konstrukcja, wykorzystująca dwutlenek krzemu jako izolator i krzem polikrystaliczny jako bramkę, nie będzie działać poprawnie. Już w tej chwili warstwa izolacyjna ma grubość zaledwie 5 atomów. Powoduje to "tunelowanie" elektronów przez warstwę izolatora, co powoduje zwiększenie poboru prądu i wzrost wydzielanego ciepła. Zastosowanie nowych dielektryków ma w znaczący sposób ograniczyć prąd upływu, a tym samym zmniejszyć pobór mocy. Według firmy, nowa technologia może pozwolić ograniczyć wycieki prądu nawet 100-krotnie. Efekt zastosowania dielektryków typu high-k znany jest od dawna, jednak dotychczas nie można było znaleźć właściwych materiałów, nadających się do produkcji układów. Szczegóły nowej technologii zostaną przedstawione w czwartek w Tokyo.

Sześć w jednym, uniwersalny czytnik Kensingtona


Autor: DYD | 15:35
Komentarzy (0)
Na rynek trafił nowy produkt Kensingtona – uniwersalny czytnik kart Mini Card Reader 6in1. Urządzenie jest kompatybilne z następującymi formatami kart pamięci: Compact Flesh, Secure Digital, Memory Stick, Multimedia Card, MicroDrive i Smart Media.

Czytnik umożliwia szybką i łatwą transmisję danych pomiędzy komputerem a urządzeniami takimi jak aparat cyfrowy, handheld czy odtwarzacz MP3. Urządzenie jest podłączane przez port USB 2.0, dzięki czemu szybkość transmisji danych wynosi do 12MB/sek. Mini Card Reader 6in1 nie wymaga dodatkowego zasilania, jest łatwy w użyciu - działa od razu po podłączeniu do komputera. Dzięki swej uniwersalności i niewielkim gabarytom, doskonale nadaje się do używania w podróży. Urządzenie jest objęte 5-letnią gwarancją. Sugerowana cena detaliczna wynosi 159 PLN netto.

Karty GeForceFX 5200 kontra rywale z przedziału 250-400 zł


Autor: Kris | 00:35
(63)Komentarzy (63)
Schodząc w dół naszych półek cenowych zawalonych różnorakimi kartami graficznymi w końcu szczęśliwie dobrnęliśmy do dna. Oczywiście radość związana jest z minimum kosztów, jakie ponieść musi miłośnik gier komputerowych, aby nacieszyć nimi domowego peceta. W przedziale cenowym 250-400 zł w zasadzie mamy tylko jedną, prawdziwą premierę w postaci GeForceFX 5200. To właśnie ta karta będzie głównym bohaterem recenzji. Aby prawidłowo osadzić jej walory użytkowe zostanie porównana z kilkoma wybranymi kartami należącymi to tej samej "ligi" cenowej. Za pomoc w zorganizowaniu testu dziękujemy firmie Sirius.Pl. Z oferty tego sklepu internetowego pochodzą wszystkie karty biorące udział w niniejszym opracowaniu. Zapraszam. » czytaj dalej

 
Wtorek 4 listopada 2003

AMD w odwrocie?


Autor: DYD | źródło: 4press / ZDNet | 23:09
(2)Komentarzy (2)
W trzecim kwartale Intel odebrał AMD utracone udziały w rynku procesorów. Firma kontroluje już 82,6% światowej sprzedaży układów opartych na architekturze x86.

Z raportu firmy Mercury Research wynika, że w stosunku do wcześniejszego kwartału udział Intela w rynku wzrósł o 1,2%. W tym samym czasie pozycja AMD osłabła z poziomu 16,6% do 15,8%. Jednak sytuacja AMD i tak jest lepsza, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Umocnienie się Intela to w dużej części efekt wzrostu sprzedaży układów dla notebooków. W trzecim kwartale procesory dla komputerów przenośnych stanowiły aż 19% sprzedanych na świecie układów x86, co stanowi najlepszy wynik w historii rynku. » czytaj dalej

SiS w XBoxie


Autor: R4v | źródło: OCWorkbench/The Register | 19:24
(1)Komentarzy (1)
Wszystko wskazuje na to, że Microsoft rozpoczyna prace nad następcą konsoli XBox. Najpierw gigant z Redmond podpisał umowę z ATi, a wczoraj przedstawiono informacje o porozumieniu z IBM. Kanadyjska firma ma stworzyć układ graficzny dla nowej konsoli, oparty prawdopodobnie na najszybszych modelach Radeona. IBM z kolei zajmie się centralną jednostką obliczeniową maszyny. Niektórzy w tej roli widzą zmodyfikowany procesor PowerPC 970, znany także jako G5. Dzisiaj o podpisaniu umowy z Microsoftem poinformował Silicon Integrated Systems Corp., znany szerzej jako SiS. Firma będzie odpowiedzialna za stworzenie chipsetu obsługującego urządzenia zewnętrzne i prawdopodobnie zawierającego także kodek dźwiękowy. Szczegóły współpracy, podobnie jak w dwóch poprzednich przypadkach, są okryte tajemnicą.

Athlon 64 FX-53 w tym roku


Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 18:19
Komentarzy (0)
Wraz z pogłoskami na temat planowanej premiery Athlona 64 3400+, pojawiły się spekulacje na temat wypuszczenia przez AMD jeszcze jednego procesora przed końcem roku. Miałby to być Athlon 64 FX-53, z dwukanałowym kontrolerem pamięci DDR i umieszczany w gnieździe Socket940. Układ ten ma być odpowiedzią AMD na właśnie wprowadzony do sprzedaży procesor Intela, Pentium 4 EE. Nowy Athlon ma pracować z zegarem 2.4GHz. Biorąc pod uwagę możliwości architektury K8, byłby to najszybszy dostępny procesor dla systemów desktop. Nie wiadomo jednak, czy AMD będzie w stanie dostarczyć odpowiednie ilości układów o tak wyśrubowanych parametrach. Procesory Athlon 64 są wytwarzane w Dreźnie w technologii 0.13 mikrona Silicon-On-Insulator. Ze względu na dość skomplikowaną strukturę, nie są one zbyt podatne na zwiększanie częstotliwości pracy.

XGI Volari Duo V8 Ultra - wyniki testów


Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 16:23
(4)Komentarzy (4)
Niemiecki serwis TecChannel, który wszedł w posiadanie testowej wersji karty XGI Volari Duo V8 Ultra, opublikował wyniki jej testów. Testowana karta posiada najsilniejsze układy, jakie oferuje XGI. W sprzedaży powinny się one pojawić w grudniu w cenie zbliżonej do 400 Euro. Testowany egzemplarz był wyposażony w 256MB pamięci DDR2 Samsunga, taktowanej zegarem 450MHz, czyli nieco mniej niż mówi oficjalna specyfikacja. Procesory graficzne taktowano zegarem 350MHz. Testy pokazują, że najsilniejszy produkt XGI jest wolniejszy od topowych produktów konkurencji. Duo V8 nie jest jednak taki słaby i we wszystkich testach wyprzedził układy Radeon 9600XT i GeForce FX 5700 Ultra. Należy jednak pamiętać, że zarówno karta, jak i sterowniki nie są jeszcze do końca dopracowane. Artykuł w języku niemieckim można znaleźć tutaj.

Dostępne tylko 2000 sztuk


Autor: DYD | źródło: 4press / Xbit-Labs | 14:07
(3)Komentarzy (3)
Z okazji rekordowej sprzedaży jaka miała miejsce we wrześniu, firma ASUSTeK wypuściła na rynek limitowaną serię kart graficznych RADEON 9800 XT.

Wszyscy chętni, którzy akurat mają "wolne" 600-1000 USD i chcieliby świętować razem z firmą ASUS, powinni się pośpieszyć, bowiem producent skieruje do sprzedaży w ofercie specjalnej zaledwie 2 tys. tych urządzeń. Początek sprzedaży zaplanowany jest na drugą połowę listopada. Wraz z kartą graficzną, w czarnym opakowaniu znajdzie się szereg dodatków, m. in. oparty na złączu USB 2.0 czytnik kart pamięci flash wszystkich formatów, oraz eleganckie skórzane etui na płyty CD.

Nowa "19-tka" od NEC/Mitsubishi


Autor: DYD | 14:01
(2)Komentarzy (2)
Firma NEC/Mitsubishi wprowadza na polski rynek nowy, 19-calowy monitor CRT MultiSync FE990 z płaskim kineskopem ClearFlat. FE990 to następca popularnego modelu 95F. NEC MultiSync FE990 dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych - tradycyjnej beżowej oraz czarnej, ze srebrną ramką ekranu. Urządzenie jest zgodne ze standardem odwzorowania kolorów sRGB. Monitor dysponuje ekranem o aktywnej powierzchni 366 x 274 mm. Rozmiar plamki wynosi 0,25 mm. Zalecana przez producenta rozdzielczość pracy wynosi 1280 x 1024 pikseli przy częstotliwości odświeżania 85Hz, zaś maksymalna rozdzielczość monitora to 1792 x 1344 pikseli dla 68Hz. Zewnętrzne wymiary nowego monitora NEC/Mitsubishi to 442 x 443 x 447mm (szer. x wys. x gł.), wraz ze stojakiem umożliwiającym obracanie i regulację wysokości monitora. Urządzenie waży 21,9 kg. Podczas pracy monitor pobiera 90W energii, w trybie uśpionym pobór mocy spada poniżej 5W. NEC MultiSync FE990 spełnia wszystkie wymagania obecnie obowiązujących norm międzynarodowych, w tym TCO99, TÜV Ergonomie oraz ISO13406-2.

Sugerowana przez producenta cena detaliczna netto dla użytkownika końcowego wynosi 975 zł netto. Podobnie jak inne produkty NEC/Mitsubishi, monitor jest objęty 3-letnią gwarancją, na terenie Polski realizowaną w dogodnym dla użytkowników systemie door-to-door.

Płyty DVD+R o zwiększonej pojemności


Autor: DYD | źródło: 4press / The Register | 13:09
(4)Komentarzy (4)
W kwietniu przyszłego roku do sprzedaży trafią dwuwarstwowe nośniki DVD+R, których pojemność będzie prawie dwukrotnie większa od płyt aktualnie obecnych na rynku.

Dzięki technologii opracowanej wspólnie przez firmy Verbatim, Mitsubishi Kagaku i Philips, możliwe stało się wprowadzenie drugiej warstwy zapisu, w wyniku czego pojemność standardowego nośnika DVD+R wzrosła z 4,7GB do 8,5GB. Nowe płyty będą umożliwiały zapis czterogodzinnego materiału w jakości DVD lub szesnastogodzinnej zawartości o jakości VHS. Co najważniejsze, nowe dyski będą w pełni kompatybilne z istniejącymi odtwarzaczami i nagrywarkami DVD. Początkowo będzie można zapisywać dane z szybkością 2,4x. » czytaj dalej

 
Poniedziałek 3 listopada 2003

Pentium4 Extreme Edition w sprzedaży


Autor: Anitka | źródło: Intel | 23:29
(4)Komentarzy (4)
Poniżej zamieszczamy informację prasową firmy Intel o wprowadzeniu do sprzedaży w cenie 925 USD (w partiach po 1000 szt.) - testowanego już na łamach naszego serwisu procesora - Pentium4 Extreme Edition. W tym miejscu znajduje się link to wnikliwych testów tego procesora.

Nowy procesor jest taktowany zegarem 3,20 GHz i obsługuje technologię HT. Dostępne już, najwydajniejsze komputery oparte na tym procesorze są przeznaczone dla najbardziej wymagających fanów gier i entuzjastów komputerów. Wyprodukowany w technologii 0,13-mikrona P4 Extreme Edition posiada 512 kilobajtów pamięci podręcznej 2 poziomu (cache L2), 2 megabaity cache L3 oraz magistralę systemową 800 MHz. Procesor jest kompatybilny z istniejącymi rodzinami chipsetów Intel 865 i Intel 875 oraz ze standardowymi systemami pamięci. Pamięć trzeciego poziomu pozwala na załadowanie buforowanych danych graficznych lub wideo, które nie są jeszcze w danym momencie wymagane przez procesor, co znacznie przyspiesza przepływ danych.

Nowe sterowniki dla nForce


Autor: R4v | 18:53
(16)Komentarzy (16)
nVidia wypuściła właśnie najnowsze sterowniki dla chipsetów nForce, nForce2 i nForce3. Wersja 3.13 ma poprawić wszelkie bolączki dotychczasowych sterowników. Przede wszystkim poprawiono błędy w sterownikach układu dźwiękowego. Ulepszono między innymi efekty EAX i wyeliminowano trzaski przy dużym obciążeniu systemu. Kolejną nowością jest całkowicie przepisany od nowa sterownik IDE 2.0. Ma on wreszcie wyeliminować problemy z napędami CD-RW, które nie chciały działać w trybie DMA, oraz z dyskami twardymi, które były wyłączane przy restarcie Windows. Sterowniki posiadają certyfikat WHQL, a można je pobrać oczywiście ze strony nVidii.

XBox bez Intela?


Autor: R4v | źródło: The Register | 18:24
Komentarzy (0)
Microsoft podpisał z IBM umowę o wykorzystaniu układów tej firmy w przyszłych konsolach XBox i innych produktach. Tak samo określono umowę z ATi na dostawy procesorów graficznych dla XBoxa 2. IBM może zaoferować swoje układy PowerPC, wykorzystywane już w komputerach firmy Apple. Potwierdzałoby to plotki na temat niekompatybilności kolejnej generacji XBoxa z aktualną wersją. Byłby to jednak dość ryzykowny krok. Kompatybilność wstecz pomogła Sony uzyskać dobre wyniki sprzedaży Playstation 2. Być może decyzja Microsoftu jest podyktowana chęcią stworzenia bardziej wyspecjalizowanej architektury, która mogłaby lepiej konkurować na rynku konsol. IBM i ATi miały już ze sobą wcześniej do czynienia. Nintendo Gamecube bazuje na układzie IBM o nazwie 'Gekko', który jest zmodyfikowanym procesorem PowerPC 440, a za grafikę odpowiada układ ATi.

Wystawa Audio w Warszawie 8-9 listopada


Autor: DYD | 14:16
(12)Komentarzy (12)
Audio Show jest wystawą sprzętu audio-video oraz kina domowego, mającą w tym roku swoją kolejną, siódmą już edycję. Ze swoimi 3000 m kw. ekspozycji (w hotelu Bristol i Jan III Sobieski) i liczbą ponad 17.000 zwiedzających jest trzecią co wielkości imprezą tego typu w Europie. Audio Show to najnowsze produkty i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Na wystawie można zobaczyć wszystkie elementy wchodzące w skład domowych systemów audiowizualnych, tj. odtwarzacze CD i DVD, wzmacniacze, kolumny głośnikowe, projektory wizyjne, telewizory i ekrany plazmowe.

Na tegoroczną wystawę może wejść każdy. Bilet wstępu kosztuje 20 zł i jest do nabycia przed wejściem do hotelu. Bilet upoważnia do wejścia do hoteli w dniu datowania. W cenę biletu wliczony jest kolorowy przewodnik po wystawie. Dostępne są także specjalne karnety 2 dniowe, w cenie 30 zł. Młodzież do lat 16 - wstęp wolny. Wystawa otwarta będzie w ten weekend. Szczegóły na www.audioshow.com.pl » czytaj dalej

Kaspersky Anti-Virus: nowa wersja pakietu


Autor: DYD | źródło: 4press / The Inquirer | 13:58
Komentarzy (0)
Rosyjski producent oprogramowania antywirusowego, Kaspersky Labs, wypuścił nową wersję programu dedykowanego dla serwerów poczty elektronicznej pracujących na systemach operacyjnych Linux i Unix.

Oprogramowanie Kaspersky Anti-Virus for Linux/Unix Mail Servers Version 5.0, posiada kilka nowych funkcji, m.in. możliwość kontrolowania w czasie rzeczywistym wszystkich listów. Funkcja ta umożliwia przeszukiwanie maili i neutralizowanie szkodliwego kodu równolegle w całej poczcie, która jest przesyłana przez serwer. Co więcej, nowa wersja oprogramowania pozwala administratorowi systemu na centralne zarządzanie i modyfikowanie wszystkich ustawień. Z pakietem zintegrowany jest także moduł Webmin, który poprawia funkcjonowanie zdalnej kontroli nad systemem i umożliwia większą kompatybilność pomiędzy oprogramowaniem a systemami operacyjnymi Linux lub Unix. » czytaj dalej

Podbojowe plany IBM-a


Autor: DYD | źródło: 4press / Yahoo | 13:45
(1)Komentarzy (1)
Spoglądając łakomie na obiecujący rynek układów stosowanych w rozwiązaniach bezprzewodowych, IBM zapowiedział rozszerzenie zakresu usług jako producenta takich chipów. IBM skupi się na produkcji procesorów do telefonów komórkowych, sieci bezprzewodowych i innych zastosowań w komunikacji bezprzewodowej. Big Blue posiada doświadczenie w produkcji układów dla technologii bezprzewodowych, a teraz chce wykorzystywać posiadaną wiedzę do wytwarzania bardzo wydajnych, niedrogich niskonapięciowych chipów, zgodnie z zapotrzebowaniem rynku.

"Powiększenie mocy produkcyjnej fabryki Burlington, jest odbiciem zwiększenia udziałów firmy w procesie produkcji układów półprzewodnikowych" - powiedział Scott Sykes, rzecznik IBM. Obecnie wartość rynku układów pracujących na częstotliwościach radiowych i aplikacji bezprzewodowych szacowana jest na 30 mld USD rocznie, a specjaliści przewidują dalsze zwiększanie się udziału zintegrowanych chipów bezprzewodowych w ogólnej produkcji układów elektronicznych. » czytaj dalej

Prometeus MT415 od Media-Tech


Autor: Anitka | źródło: 4Press / Media-Tech | 13:45
(6)Komentarzy (6)
Aparat cyfrowy Prometeus MT415 jest wyposażony w japońską matrycę CCD 3,2 megapiksela. Urządzenie charakteryzuje się wysoką rozdzielczością obrazu 2048 x 1536 punktów. Wbudowany teleskopowy obiektyw umożliwia 3-krotne optyczne zbliżenie oraz dodatkowo 2-krotne zbliżenie cyfrowe w 10 krokach. Możliwe jest również wykonywanie zdjęć makro z odległości już od 10 cm. Prometeus MT415 nie ma wbudowanej pamięci, jednak w zestawie znajduje się karta SD o pojemności 16 MB. Aparat akceptuje karty o pojemności do 512 MB.

Lampa błyskowa aparatu Prometeus MT415 ma tryb podwójnego błysku, redukujący niepożądany efekt „czerwonych oczu”. Aparat oferuje automatyczne nastawy parametrów, ułatwiające uzyskanie optymalnych zdjęć, w tym programy zdjęć specjalnych (ruch, portret, zdjęcia nocne itp.). Dostępny jest również wachlarz ręcznych ustawień ekspozycji i balansu bieli. Aparat umożliwia też rejestrowanie krótkich klipów filmowych o rozdzielczości 320x240 pikseli. Prometeus MT415 ma wbudowany duży, 1,6-calowy ekran LCD firmy Casio, o rozdzielczości 60 tys. pikseli, pełniący również funkcję wizjera. Oprócz tego aparat jest wyposażony w zwykły wizjer optyczny zsynchronizowany z obiektywem, dzięki czemu użytkownik widzi rzeczywisty obraz po zastosowaniu zbliżenia. » czytaj dalej

Nowy atrament DURABrite Epsona


Autor: DYD | źródło: Epson | 13:43
Komentarzy (0)
Najnowsza generacja atramentów DURABrite firmy Epson zapewnia odporność na wodę na różnych mediach, m.in. na papierze normalnym i makulaturowym, jak również na nowym papierze fotograficznym. Ponadto, wydruki nie bledną w gwarantowanym czasie. DURABrite wykorzystuje opatentowaną technologię pokrywania cząsteczek pigmentu poszczególnych kolorów oraz koloru czarnego warstwą specjalnej żywicy. Dzięki temu polimerowi cząsteczki odpychają się od siebie, pływając w roztworze, a nie tworząc grudki. Zalety atramentów pigmentowych EPSON mógł wykorzystać dzięki elastyczności swojej technologii druku, piezoelektrycznego, w której nie trzeba podgrzewać atramentu w celu wytworzenia kropli barwnych. Za pomocą tej technologii można wytwarzać krople atramentu o różnej wielkości bez zmiany wielkości dyszy w głowicy drukującej. DURABrite jest jedynym systemem atramentów dla drukarek domowych, w którym zarówno atrament czarny, jak i atramenty barwne bazują na pigmentach. » czytaj dalej

Cicha karta z Creative Labs


Autor: DYD | 13:21
(4)Komentarzy (4)
Japoński oddział Creative Labs zapowiedział niskoprofilową, chłodzoną pasywnie kartę graficzną Blaster 5 RX9600 SE AGP. Karta została oparta na chipie RADEON 9600 SE, wyposażono ją w 128MB pamięci DDR. Rdzeń jest taktowany z częstotliwością 325MHz, a pamięć - 400MHz. Nowy Blaster posiada wyjścia DVI-I, VGA i S-video. Maksymalne obsługiwane rozdzielczości to 2048x1536 pikseli dla D-Sub, 1600x1200 pikseli dla DVI-I oraz 1024x768 pikseli dla S-video. Cena detaliczna wyniesie prawdopodobnie około 125 USD.

Równocześnie Creative Labs poinformowało o obniżkach cen swoich kart dźwiękowych. Nowa cena modelu Sound Blaster Live! 5.1 Digital Audio wynosi 52 USD, Sound Blaster Live! 5.1 - 42 USD, a Sound Blaster 4.1 Digital - 21 USD.

Oficjalny PowerStrip 3.47


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 13:15
Komentarzy (0)
Dostępna jest nowa (nie Beta) wersja znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej (łącznie z Matrox Millennium I aż po najnowsze Radeon 9800XT), odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z serwera entechtaiwan.com (723 KB).

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL