Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 11 lipca 2003  
    

XDR DRAM


Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 17:38
(5)Komentarzy (5)
Rambus, Toshiba i Elpida ogłosiły wspólnie premierę nowego typu pamięci - XDR DRAM. Pamięć, znana wcześniej pod kryptonimem Yellowstone, potrafi pracować z zegarem 3.2GHz, oferując ośmiokrotnie wyższą przepustowość niż najszybsze dostępne obecnie moduły DDR SDRAM. Firmy liczą, że na początek układy trafią do kart graficznych i urządzeń sieciowych, a później znajdą zastosowanie w pecetach, serwerach i systemach przenośnych. Cena nowych pamięci ma być atrakcyjna dzięki zastosowaniu 4-warstwowych PCB oraz tanich i prostych komponentów. Docelowo układy XDR mają pracować z zegarem 6.4GHz, zapewniając przepustowość do 100GB/s. Pamięć może być konfigurowana dla różnej szerokości magistrali i pojemności modułów. Rambus zapewnia licencjobiorcom pełną pomoc we wdrożeniu układów do produkcji. Toshiba i Elpida mają rozpocząć dostawy w 2004 roku, osiągając pełną zdolność produkcyjną w 2005 roku. Więcej o nowych pamięciach można poczytać na stronie Rambusa.

Mercury On-The-Go


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 16:40
(3)Komentarzy (3)
Firma Other World Computing (OWC) zaprezentowała zewnętrzny 2,5-calowy dysk twardy o pojemności 60-gigabajtów. Mercury On-The-Go, bo taką nazwę nosi ten dysk posiada 8-megabajtowy bufor, a jego talerze obracają się z prędkością 7200rpm. Komunikuje się on z komputerem poprzez złącze FireWire lub USB 2.0. Rozmiary dysku to 8.8 na 13.9 na 2.5 cm, a waga 311 gram. Może on pracować pod kontrolą systemów Apple OS 8.6-9.2.2, OS X oraz Windows 98SE/2000/XP. Dysk ten jest najszybszym 2,5-calowym dyskiem w ofercie firmy. Posiada ona także modele 4200rpm oraz 5400rpm.

EIZO FlexScan L567


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 16:38
Komentarzy (0)
Firma EIZO Nanao Technologies wprowadza na rynek nowy 17-calowy panel LCD - FlexScan L567. Może on wyświetlać obraz w rozdzielczości 1280x1024. Wielkość piksela to 0.264mm, jasność 230cd/m², a kontrast 400:1. Kąt widzenia w pionie i w poziomie to 170°, zaś czas reakcji 35ms. Monitor posiada wyjście D-Sub oraz DVI-D oraz 2 jednowatowe głośniki. Jest dostępny w kolorze białym oraz czarnym. Jego rozmiary to 377 na 245 na 259-424 mm, a waga 6.9kg. Monitor trafi do sprzedaży 18 lipca w cenie 590 dolarów.

ATI gotowe do ataku


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 15:42
(6)Komentarzy (6)
Serwis X-Bit Labs informuje o najbliższych planach ATI. Pod koniec lipca pojawi się prawdopodobnie następca RADEON-a 9600 znanego jako RV350. Na razie niewiele jednak wiadomo na tego chipu. W drugiej połowie sierpnia zobaczymy natomiast układ R360. Będzie on szybszy od RADEON-a 9800 PRO. Raczej wątpliwe jest jednak, aby oprócz większej wydajności wniósł on coś nowego. Chipem, który wniesie wiele nowych innowacji będzie ATI R420. Prawdopodobnie będzie on obsługiwał shadery 3.0 oraz DirectX 9.1. ATI będzie się starało jak najszybciej wypuścić ten układ, tak aby karty graficzne na nim oparte można było kupić w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Ponadto ukaże się słabsza wersja tego chipu, oznaczona symbolem RV420.

Podsumowując. W sierpniu lub na początku września należy oczekiwać układu ATI R360. R420 pojawi się pod koniec roku, podczas gdy jego słabsza wersja ATI RV420 ukaże się w pierwszym kwartale 2004 roku.

Ogólnopolski Zjazd o/c & Moders


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:05
(2)Komentarzy (2)
Dziś już pisaliśmy o wakacjach na LAN party, a teraz coś z gatunku spotkań rasowych moderów. #TwEaK CreW informuje, że do Ogólnopolskiego Zjazdu O/c & Moders pozostało już tylko 10 dni, więc jeśli się jeszcze nie zdecydowałeś (lub -aś), aby uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu nie zwlekaj - zostało niewiele czasu... Pamiętajcie, że dzięki uprzejmości restauracji Sphinx na uczestników czeka smaczny obiadek. Po części oficjalnej planowane jest wielkie Party. Oczywiście nocleg jest również załatwiony. Rejestracja i szczegółowe informacje na stronie www.moders.zjazd.prv.pl.

Serwer ASUS-a dla małych i średnich firm


Autor: DYD | źródło: Asus | 13:00
(1)Komentarzy (1)
Firma ASUSTeK Computer wprowadziła do swojej oferty dwa nowe serwery z serii AP1710. Dzięki obsłudze dwóch procesorów Intel Xeon, pracy z szyną systemową 533 MHz, kontrolerowi Gigabit LAN oraz możliwości skorzystania z napędów ATA/133, Ultra160 SCSI oraz Ultra320 SCSI, wchodzące w skład serii AP1710 serwery oferują wysoką wydajność przy zachowaniu niewielkich kosztów. Wchodzące w skład serii AP1710 serwery oznaczono symbolami AP1710-I5 oraz AP1710-S5. Wyposażono je w 6 kieszeni na 3,5-calowe dyski twarde, które można wymieniać w trakcie pracy serwera (funkcja Hot-swap). Model AP1710-I5 dysponuje kontrolerem ASUS PCI-SCU3, pozwalającym na dwukanałową obsługę napędów Ultra160 SCSI (układ LSI53C1010R), zaś serwer AP1710-S5 wyposażono w dwukanałowy kontroler Ultra320 SCSI - ASUS PXL-S30.

Użytkownicy serwerów z serii AP1710 mogą ponadto skorzystać z karty BBATA2U3-AR35 IDE-to-SCSI, pozwalającej na wymianę napędów IDE w trakcie pracy serwerów. Takie rozwiązanie udostępnia zalety napędów SCSI (czyli wysoką wydajność i stabilność pracy oraz wygodne zarządzanie dyskami) posiadaczom wyłącznie napędów IDE. Urządzenia z serii AP1720 można także łatwo rozbudować, uzyskując 19-calowy serwer typu 5U Rack. Nie można również nie wspomnieć zintegrowanym kontrolerze Gigabit LAN, pozwalającym na pracę w sieciach o przepustowości do 1000 Mbps. » czytaj dalej

"Sindbad" z HP i z Linuxem


Autor: DYD | źródło: HP | 12:57
(1)Komentarzy (1)
Na ekrany kin wszedł nowy film animowany wytwórni DreamWorks, "Sindbad - legenda siedmiu mórz" (www.sinbad-themovie.com), w którego produkcji kluczową rolę odegrała technologia HP oparta na systemie operacyjnym Linux. Film wykonano mieszaną - konwencjonalną i cyfrową - techniką animacji, co pozwoliło połączyć walory artystyczne postaci rysowanych ręcznie z ekspresją wysokiej rozdzielczości animacji trójwymiarowej. Na ekranie pojawiają się efekty specjalne tj. atrakcyjne wizualnie potwory, wielopostaciowe boginie, szczegółowo dopracowane głębiny mórz oraz statki. Ponad 250 stacji roboczych HP pracujących pod kontrolą oprogramowania Red Hat Linux stworzyło platformę graficzną używaną przez DreamWorks.

Za pomocą sprzętu HP z systemem Linux wytwórnia DreamWorks opracowała także Digital Animation Review Tool, rozwiązanie do dokładnego odtwarzania na biurkowym komputerze kolorowych materiałów - bez konieczności kompresji i przy pełnej rozdzielczości obrazu. Kooperacja HP i DreamWorks przy produkcji filmu "Sindbad - legenda siedmiu mórz" jest kontynuacją współpracy, która rozpoczęła się w 2001 r. Osiągnięcia techniczne w dziedzinie animacji zostaną także wykorzystane w ramach prowadzonej obecnie kampanii promującej markę +hp.

Na wakacje - LAN party...


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:53
(3)Komentarzy (3)
 • Quake 3 Arena Tournament: W dniach 26 i 27 lipca w Rzeszowie, w nowo otwartej kafejce internetowej odbędzie się kolejny turniej w grę Quake3:Arena (tm). Impreza ta będzie trwała dwa dni (pierwszy dzień rozgrywki drużynowe, drugi dzień rozgrywki indywidualne). Udział w niej zapowiedziały najlepsze drużyny i gracze z Polski. To nie wszystko, turniej będzie miał obsadę międzynarodową, pojawią się także przedstawiciele z Litwy, Czech, Słowacji. Oczekujemy także zgłoszeń z innych państw. Tym samym będzie to także pierwszy tego typu międzynarodowy turniej w Polsce !!! Całe przedsięwzięcie jest opisane na turniejowej stronie internetowej na którą serdecznie zapraszamy. Oto link do informacji o turnieju: q3arena.gry.wp.pl

 • Bielawa HGC LanParty 2003 Mam przyjemność powiadomić Państwa o drugiej edycji polskiego lanparty, które odbędzie się w Bielawie od 21 do 24 Sierpnia 2003 r. Jest to impreza, gdzie gromadzą się gracze sceny quakeworld, by spotkać się na żywo, i pograć ze sobą przez sieć. W tym roku organizowany będzie także turniej w kategorii 1on1, 2on2 i 4on4. Na imprezę zadeklarowało się zjechać kilkadziesiąt osób, a swoje zainteresowanie wyraziło wielu graczy zza granicy [Finlandia, Rosja, Niemcy, Szwecja], jako że polscy gracze QW plasują się w światowej czołówce. W Polsce zaś wciąż wiele osób często relaksuje się przy tej grze, która jakby nie liczyć ma już 7 lat. Wszelkie informacje dostępne są pod adresem internetowym bielawaparty.prv.pl oraz pod adresem email rzadzins@oceanic.wsisiz.edu.pl

 • LG przedstawia 71-calowy monitor PDP


  Autor: DYD | źródło: LG | 12:37
  (5)Komentarzy (5)
  Podczas "Prezentacji Produktów i Nowych Technologii" w fabryce Gumi w Korei LG Electronics pokazała ponad 20 nowych produktów związanych z cyfrowym przekazem telewizyjnym, LCD TV i PDP, wykorzystujących flagową technologię obrazu firmy - XDRpro. Na prezentacji w Gumi oficjalną premierę miał największy na świecie, 71-calowy panel PDP. Charakteryzuje się on bardzo wysokim poziomem jasności (1000 candela) i kontrastu (1200 : 1). Wyposażony jest też w moduł XDRpro, który cyfrowemu obrazowi dodaje realizmu: jakości kinowego obrazu (RealCinema), żywych i wzbogaconych kolorów (TrueColor) i wyrazistości (SuperDetailer). Dodatkowe funkcje NoiseBuster i PixelWorks dbają odpowiednio o czystość dźwięku i możliwość oglądania filmów w różnych rozdzielczościach i rozmiarach.

  Technologia XDRpro jest obecnie wprowadzana do chipsetów telewizorów cyfrowych LG. Do tej pory otrzymała nagrody i wyróżnienia na "7 Konkursie na Najlepszy Komponent Elektroniczny" i w "Konkursie na 10 Najlepszych Innowacji Technologicznych w Korei". Obecne zdolności produkcyjne LG to ponad 600.000 sztuk paneli PDP rocznie. Do 2005 roku LG Electronics zamierza zająć pierwsze miejsce w branży PDP na świecie.

   
  Czwartek 10 lipca 2003

  Radeon 9800 Pro vs GeForceFX 5900


  Autor: Kris | 17:10
  (39)Komentarzy (39)
  Dziś chciałbym zaproponować pojedynek na szczycie klasyfikacji zarówno wydajnościowej jak i cenowej. Dzięki uprzejmości firm ABCData oraz MSI Polska przedstawię porównanie najsilniejszych, dostępnych obecnie na naszym rynku kart graficznych przeznaczonych do gier. Będą to Radeon 9800 Pro oraz GeForceFX 5900. Obie karty kosztują ok. 2000 zł i naturalnym wydaje się fakt, że konfrontacja jest nieunikniona. Tłem do porównań będą poprzednicy dzisiejszych bohaterów w postaci Radeona 9700 Pro oraz GeForceFX 5800 Ultra. Podstawowym wyznacznikiem badanych kart jest wydajność generowania grafiki trójwymiarowej i skoncentruję się właśnie na tym zagadnieniu. W recenzji postanowiłem tym razem zawrzeć nieco więcej informacji o samej zasadzie doboru testów wydajności. Mam również nadzieję, że uda mi się napisać, dlaczego porównanie nowych kart ATI i nVidia nie jest zadaniem łatwym dla testującego. Mało odpornych od razu przestrzegam, że będą ględził. Czasem nawet ponad granicę przyzwoitości. Zapraszam. » czytaj dalej

  Nagraj płytę 4.7 GB w 8 minut


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 16:16
  (4)Komentarzy (4)
  Plextor rozpocznie wkrótce produkcję nowych, szybkich, dualnych nagrywarek DVD. Napędy, obsługujące standard DVD-RW i DVD+RW umożliwiają zapis płyt DVD+R z prędkością 8x, co oznacza skrócenie czasu nagrywania całej płyty 4.7 GB do ok. 8 minut. Dualne napędy dostępne będą w postaci wewnętrznej - PX-708A z interfejsem ATAPI oraz zewnętrznej - PX-708UF z podwójnym interfejsem USB 2.0/FireWire. Napędy tradycyjnie wyposażono w technologie: Buffer Underrun Proof, PoweRec oraz VariRec. Do ochrony przed błędami podczas zapisu płyt DVD przewidziano systemy: Lossless Linking (DVD+RW) oraz ZeroLink (DVD-RW). Istotnym ułatwieniem dla użytkownika jest funkcja szybkiego formatowania nośników DVD+RW/-RW w tle (podczas zapisu). Modele PX-708A oraz PX-708UF pojawią się w sprzedaży we wrześniu br. Ceny napędów nie są jeszcze znane. Pełna lista funkcji nowych nagrywarek Plextor przedstawia się następująco: » czytaj dalej

  Kingston HyperX DDR500 i DDR466


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 14:51
  (3)Komentarzy (3)
  Kingston zapowiedział wprowadzenie na rynek nowych modułów pamięci - HyperX DDR500 (PC4000) oraz HyperX DDR466 (PC3700). Wymagają one zasilania na poziomie 2.65V. Ich timingi to 3-4-4-8-1 (CAS Latency 3). Posiadają ponadto aluminiowe radiatory. Jak podaje producent pamięci są obecnie testowane na płytach Abit IC7/IC7-G oraz Asus P4C800.

  Ich ceny przedstawiają się następująco: » czytaj dalej

  Samsung SyncMaster152Td


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 14:43
  Komentarzy (0)
  Samsung rozszerzył swoją ofertę monitorów LCD z serii SyncMaster o model SyncMaster152Td. Statyw panelu posiada dwa tryby regulacji położenia ekranu – wysokość (do 49mm) oraz kąt położenia (5° do przodu i 90° do tyłu). Według producenta monitor wyglądem i ceną nie różni się zbytnio od modelu SyncMaster 152Sm. Posiada jednak złącze DVI-D, którego zabrakło w starszym modelu. Oto pozostałe cechy nowego monitora: plamka 0.297mm, jasność 330cdm², kontrast 450:1, czas reakcji 25ms, kąt widzenia w poziomie 160°, zaś w pionie 130°. Monitor jest dostępny na rynku od wczoraj. Jego cena została ustalona na poziomie 352 dolarów.

  Toshiba Portege R100 i M100


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 14:29
  (1)Komentarzy (1)
  Toshiba zaprezentowała dwa nowe modele notebooków z serii Portege opartych na technologii Intel Centrino. Portege R100 jest wyposażony w 40GB dysk twardy, oraz interfejs sieci bezprzewodowej. Z kolei Portege M100 posiada oprócz tego napęd optyczny oraz pełnowymiarową klawiaturę. Oba notebooki różnią się zastosowanym procesorem - Pentium M ULV 1GHz w przypadku modelu Portege R100 i 1.20GHz w modelu Portege M100 oraz pojemnością dysków twardych – do 60GB w Portege M100.

  Oto szczegółowa specyfikacja notebooków: » czytaj dalej

  Trochę softu


  Autor: R4v | źródło: W2S | 14:13
  Komentarzy (0)
  Na Station-Drivers pojawiły się sterowniki nVidia Detonator 44.71 z certyfikatem WHQL. Drivery przeznaczone są dla systemów Windows 2000/XP i współpracują z kartami z rodziny GeForce FX. Dostępny jest także zmodyfikowany plik inf, obsługujący pozostałe GeForce'y. Zmodyfikowany pakiet można pobrać stąd.

  Fraps 2.0.0 Build 1787 pozwala na wyświetlenie aktualnej liczby klatek w programach korzystających z DirectX i OpenGL. Umożliwia także robienie screenshotów oraz filmów. Program można ściągnąć ze strony producenta.

  DivX Subtitle Displayer 4.53 pozwala na wyświetlanie napisów w filmach skompresowanych kodekiem DivX. Umożliwia zmianę fontów, dostosowanie napisów do filmu a także tworzenie playlist. Obsługuje praktycznie wszystkie popularne formaty napisów. Program można pobrać stąd» czytaj dalej

  PNY Verto Hi Speed PC3500


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 14:07
  Komentarzy (0)
  Amerykańska firma PNY wypuściła nowe moduły pamięci Verto Hi Speed PC3500 o pojemności 512 megabajtów. Są one wyposażone w radiatory i pracują z częstotliwością 433MHz.

  Pamięci zostały przetestowane na wielu płytach głównych wyposażonych w różne chipsety. Nie podano jednak ich timingów. W USA za pamięci te trzeba zapłacić 119.99 dolarów.

  Pentax DIGIBINO DB200


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 13:36
  (1)Komentarzy (1)
  Firma Pentax zaprezentowała urządzenie o nazwie DIGIBINO DB200, które jest połączeniem lornetki i aparatu cyfrowego. Aparat posiada matrycę o rozdzielczości 1.34 megapiksela, zoom optyczny 7x i cyfrowy 2x. Można nim wykonywać zdjęcia w rozdzielczościach 1280x960 oraz 640x480. Nie można niestety rejestrować filmów. Do zdjęć można dodawać 8 sekundowe notatki głosowe.

  Aparat korzysta z kart typu SecureDigital. Jego rozmiary to 127 na 69 na 44mm, a waga 270 gram. Urządzenie pojawi się na rynku 22 sierpnia w cenie 253 dolarów.

   
  Środa 9 lipca 2003

  TDK i etui na CD z wbudowanym głośnikiem


  Autor: DYD | 23:09
  (2)Komentarzy (2)
  W sierpniu 2003 r. firma TDK wprowadzi do sprzedaży oryginalne przenośne urządzenie - etui na płyty CD OutLoud. Etui ma wbudowane płaskie głośniki NXTTM, które po podłączeniu do dowolnego źródła dźwięku pozwalają uzyskać "dynamiczny" dźwięk.

  Etui na płyty CD OutLoud będzie dostępne w dwóch wersjach - mono bądź stereo - które umożliwiają przechowywanie 12 lub 24 płyt CD. Obie wersje etui mają specjalne kieszenie siatkowe dla przenośnego odtwarzacza CD lub MP3, który można połączyć za pomocą dołączonego kabelka z "niewidocznymi" głośnikami NXTTM wbudowanymi w etui OutLoud. Ochronę płyt i odtwarzacza przed wodą, piaskiem i uderzeniami zapewnia obudowa wykonana z materiału gumopodobnego. Wersja stereo posiada dwa głośniki i zasilana jest trzema bateriami typu LR6/AA, natomiast wersja mono posiada jeden głośnik i do jej zasilania wystarczają dwie baterie LR6/AA. Oba modele będą dostępne w kolorach - czarnym, niebieskim lub czerwonym. Dane techniczne dalej... » czytaj dalej

  "Gigantyczny" dysk 2,5" Toshiby


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 23:01
  Komentarzy (0)
  Toshiba, jako pierwsza na świecie wprowadziła do sprzedaży dysk 2,5" o pojemności 80GB - model MK-8025GAS. Zaprojektowanie tak pojemnego dysku w standardowej obudowie 2,5" o wysokości 9,5 mm możliwe było za sprawą osiągnięciu niezwykłej gęstości zapisu danych - 64,8 Gbit/cal.

  Nowy dysk Toshiby zbudowany jest w oparciu o 2 talerze, dzięki czemu osiągnięto małą wagę - zaledwie 98 g. Zwiększono też wytrzymałość na wstrząsy podczas pracy - do 200 G (800 G w stanie spoczynku). Dysk wyposażony jest w najnowszy interfejs ATA-6 i pamięć cache o pojemności 8 MB - pracuje z prędkością obrotową 4200 RPM. Dyski znajdą zastosowanie w notebookach, komputerach PC Slim, urządzeniach telekomunikacyjnych, drukarkach, kserokopiarkach, odtwarzaczach mp3 czy systemach GPS. Model MK-8025GAS pojawi się w sprzedaży pod koniec lipca, jego spodziewana cena to 1432 PLN brutto.

  Abit KV7


  Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 21:16
  (1)Komentarzy (1)
  Abit przedstawił swoją najnowszą płytę dla platformy Socket A, oznaczoną symbolem KV7. Sercem płyty jest chipset VIA KT600, który obsługuje procesory AMD z magistralą do 400MHz. Model posiada 3 sloty DIMM, obsługujące do 3GB pamięci DDR266 i 2GB pamięci DDR333/400. Mostek południowy zapewnia obsługę sieci Fast Ethernet, 6-kanałowego dźwięku, 2 gniazd Ultra-ATA 133 i dwóch Serial-ATA 150 a także USB 2.0. Oczywiście możliwa jest regulacja parametrów pracy płyty z biosu, który obsługuje SoftMenu.

  Nowe obudowy Mercury


  Autor: DYD | 17:43
  (20)Komentarzy (20)
  Od lipca w ofercie Pronox S.A. pojawiły się dwie nowe obudowy Mercury: Primo oraz Halo. Obudowy dedykowane są użytkownikom zainteresowanym atrakcyjnym wyglądem swojego peceta oraz cichą pracą komputera. Boczną ścianą obudów prawie w całości pokrywa przeźroczysta szyba wraz z wentylatorem świecącym w czterech kolorach. Ponadto obudowy posiadają dodatkowe miejsca na dwa wentylatory mocowane w tyle obudowy umożliwiając prawidłową cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy, a co za tym idzie stabilniejszą pracę.

  Dostęp do multimediów ułatwiają gniazda (2xUSB + mikrofon + słuchawki) umiejscowione z boku panela przedniego. Obudowy wyposażone są w zasilacz 300W. Proponowana cena detaliczna obudowy wynosi 157 zł z wat. Gwarancja wynosi 24 miesiące. Zdjęcia produktów w dalszej części newsa. » czytaj dalej

  Dłuższe gwarancje na dyski Maxtor


  Autor: DYD | 17:38
  (5)Komentarzy (5)
  Maxtor wprowadził nowe, dłuższe okresy gwarancyjne na produkowane przez siebie dyski twarde typu ATA. Nowe zasady gwarancji obejmują dyski sprzedane przez autoryzowanych partnerów firmy Maxtor po i w dniu 12 maja 2003. Dyski DiamondMax Plus ATA z buforem cache 8 MB oraz pojemnością 120 GB lub większą, objęte są standardową umową gwarancyjną przez okres trzech lat, tak samo jak Maxtor MaXLine ATA. Okres gwarancji na dyski Maxtor Atlas SCSI pozostaje niezmieniony i wynosi pięć lat. Producent nie zdecydował się na podwyższenie cen mimo przedłużenia gwarancji.

  VOSONIC DIGI VIEWER DV-320


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 14:30
  (1)Komentarzy (1)
  Firma VOSONIC producent takich urządzeń jak X'S-DRIVE, X'S-DRIVE II i V-MP3H zaprezentowała nowe rozwiązanie - DIGI VIEWER DV-320. Jest to przystawka do telewizora pozwalająca na oglądanie zdjęć i filmów na ekranie TV oraz słuchanie muzyki. Urządzenie obsługuje następujące formaty pamięci - Compact Flash Card type I/type II (CF), IBM MicroDrive, SmartMedia Card (SM), Memory Stick (MS), Memory Stick Pro (MS Pro), Secure Digital Card (SD) oraz MultiMediaCard (MMC). Ponadto odtwarza pliki zapisane w formacie MPEG 1 (VCD, SVCD, .Dat), MPEG 2, MPEG 4, MP3, Microsoft WMA oraz AVI.

  DIGI VIEWER DV-320 posiada złącza S-video i Composite Video pracujące w standardzie NTSC i PAL. Urządzenie może być obsługiwane za pomocą pilota. Jego wymiary to 120 na 80 na 20mm, a waga 124g. Ceny nie podano.

  Kingston: nowe pamięci Hyper X


  Autor: Jasiek | źródło: W2S | 14:28
  Komentarzy (0)
  Do oferty Kingston Technology dołączyły nowe moduły pamięci DDR. Są to kości DDR466 oraz DDR500, które uzupełnią rodzinę HyperX. Moduły te są oparte o układy Winbonda, dostępne w wersjach 256 oraz 512 MB. Dodatkowo w ofercie znalazły się pamięci sprzedawane parami (wersja "Kit") dla zapewnienia 100% kompatybilności na płytach wspierających Dual Channel. Niestety przy tak wysokim taktowaniu producent mocno obniżył nominalne timingi, które dla najnowszych pamięci wynoszą zaledwie 3(CAS)-4-4-8-1. W internetowym sklepie Kingstona za moduły 256MB musimy zapłacić $99 za DDR466 oraz $112 za DDR500. Wersje 512MB wyceniono odpowiednio na $187 i $218.

  NVIDIA NV33 i NV36 już wkrótce


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 14:14
  (2)Komentarzy (2)
  Jak podaje X-Bit Labs w sierpniu i we wrześniu NVidia zaprezentuje nowe układy z rodziny NV3x. NV40 ma się natomiast pojawić najwcześniej w okolicy świąt Bożego Narodzenia. W sierpniu zobaczymy układ NV33. Będzie on zgodny z DirectX 9.0 i ma być prawdopodobnie przeznaczony dla urządzeń mobilnych. We wrześniu natomiast ukaże się układ NV36, który będzie miał za zadanie walczyć z nadchodzącymi jednostkami ATI. Obecnie NVidia koncentruje się na zapewnieniu szerokiej oferty kart z serii GeForce FX 5600 i GeForce FX 5200.

  Konkurs TPC i LG - jutro zakończenie


  Autor: DYD | 11:38
  Komentarzy (0)
  Przypominamy, że tylko do jutra trwa konkurs zorganizowany przy współpracy firmy LG Electronics. Nasza nagroda przede wszystkim powinna zainteresować podróżujących, wyposażonych w komputer przenośny z interfejs PCMCIA (typ 2). Jest nią bowiem przenośna nagrywarka łącząca w sobie zapis płyt CD-R i CD-RW oraz odczyt CD oraz DVD! Model posiada oznaczenie GCC-5240P 24x i podłączany jest do notebooka poprzez złącze PCMCIA. Podobne urządzenie - jednakże z innym interfejsem - ostatnio opisywaliśmy na łamach TwojePC. Jeśli prawidłowo odpowiesz na trzy pytania związane z opisywanym u nas combo GCC-5241P, być może zdobędziesz główna nagrodę tego letniego konkursu! Rozlosujemy także zestawy LG Electronics.

   
  Wtorek 8 lipca 2003

  Getright 5.0.2


  Autor: R4v | źródło: W2S | 18:34
  Komentarzy (0)
  Pojawiła się nowa wersja programu Getright, o numerze 5.0.2. Program pomaga w pobieraniu plików, obsługuje wznawianie transmisji, ściąganie kilku części na raz oraz ustalanie zadań. W stosunku do poprzedniej wersji poprawiono problemy ze stabilnością. Dodano także mniejsze okno drag-and-drop. Teraz można także ustalić ponumerowaną listę URL'i, z możliwością zapisania każdego pliku w żądanym miejscu. Program można pobrać stąd.

  Sterowniki dla nForce v3.44


  Autor: R4v | źródło: W2S | 18:32
  Komentarzy (0)
  Na Station-Drivers pojawiły się nowe sterowniki dla chipsetów nVidii. Wersja 3.44 zawiera tylko podstawowe sterowniki, bez obsługi USB i bez Detonatorów. Dostępne są sterowniki dla Windows 2000 i XP. W stosunku do ostatniej oficjalnej wersji, czyli 2.03, nowe pliki to Ethernet driver 3.39, GART driver 3.34 i IDE driver 3.44, który występuje tylko w wersji dla XP. Według opinii pojawiających się w Sieci sterowniki IDE i audio są te same co w wycofanych 2.42 i 2.41. Drivery IDE mają dodatkowo wpisy dla Crush 8K. Nadal jednak stwarzają problemy posiadaczom nagrywarek CD-RW. Pakiet można znaleźć na tej stronie (2.3MB).

  Antaur - nowy procesor VIA


  Autor: R4v | źródło: VIA | 15:46
  (7)Komentarzy (7)
  VIA zaprezentowała dzisiaj procesor przeznaczony dla komputerów przenośnych. Antaur, bo tak nazywa się nowy układ, ma zapewnić VIA miejsce na rynku ultra-lekkich notebooków. Procesor wykorzystuje architekturę CoolStream, znaną już z układu Nehemiah. Zapewnia ona Antaurowi pobór mocy na poziomie 11W przy pracy z zegarem 1GHz. Procesor obsługuje także technologię PowerSaver 2.0, która pozwala na zredukowanie poboru energii o 50%. Antaur jest wytwarzany w obudowie EBGA i potrzebuje niewielkiego układu chłodzącego. Na początek dostępna będzie wersja taktowana zegarem 1GHz. Procesor będzie współpracował z chipsetem VIA Unichrome CLE266, który posiada wbudowane jądro graficzne z dekoderem MPEG-2. Chipset obsługuje także pamięci DDR266, 6-kanałowy dźwięk, porty USB 2.0 a także posiada kontroler Fast Ethernet. Antaur posiada dodatkowo VIA PadLock, czyli generator liczb losowych, który ma być pomocny przy operacjach szyfrowania danych. Pierwsze komputery z najnowszym procesorem VIA powinny się pojawić w ostatnim kwartale tego roku.

  VIA PT800 dla Pentium 4


  Autor: R4v | źródło: VIA | 15:45
  (2)Komentarzy (2)
  VIA przedstawiła dzisiaj swój najnowszy chipset dla procesorów z rodziny Pentium 4, oznaczony symbolem PT800. Układ współpracuje z niedawno wprowadzonym mostkiem południowym VT8237 i jest przeznaczony dla wymagających użytkowników. PT800 obsługuje magistralę 800MHz FSB oraz technologię Hyper-Threading. Pamięć obsługuje kontroler FastStream64. Oczywiście nie zabrakło AGP 8x. Dzięki mostkowi południowemu, na płytach znajdziemy gniazda Serial ATA, które mogą pracować także w trybie RAID. VT8237 zapewnia także obsługę dźwięku 7.1, 8 portów USB 2.0 a także sieci Fast Ethernet.

  Prescott za 640 dolarów


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 15:25
  (4)Komentarzy (4)
  W czwartym kwartale tego roku Intel wypuści na rynek nowy procesor Pentium 4 bazujący na rdzeniu Prescott. Przy zakupie 1000 sztuk za procesor taktowany częstotliwością 3.4GHz trzeba będzie zapłacić aż 640 dolarów. Będzie on produkowany w procesie technologicznym 90 nanometrów. Ma posiadać 100 milionów tranzystorów, 16KB pamięci cache L1 i 1MB pamięci drugiego poziomu – L2. Będzie on korzystał z 800MHz magistrali Quad Pumped Bus oraz technologii Hyper-Threading. Jego wydajność ma zwiększyć 13 nowych instrukcji PNI (Prescott New Instructions). Z chwilą wejścia procesora na rynek Intel obniży ceny pozostałych modeli Pentium 4. W rezultacie za modele 3.20GHz (800MHz), 3.0GHz (800MHz), 3.06GHz (533MHz), 2.80GHz (800MHz) i 2.80GHz (533MHz) zapłacimy odpowiednio 420, 275, 260, 220 i 180 dolarów.

  NVIDIA GeForce FX 5600 SE


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 15:03
  Komentarzy (0)
  Serwis GZeasy.com odkrył w nieudostępnionych jeszcze sterownikach Detonator FX wzmiankę na temat układu graficznego GeForce FX 5600 SE. Zdaniem odkrywców nowy układ będzie oparty o chip NVIDIA GeForce FX 5600. GeForce FX 5600 SE ma być przeznaczony na rynek OEM oraz zintegrowanych systemów. Obecnie Nvidia oferuje karty GeForce FX 5600 oraz 5600 Ultra. Obie wspierają DirectX 9.0 oraz 128-bit pamięć DDR SDRAM. Różnią się one taktowaniem rdzenia i pamięci. Zegar GPU GeForcea FX 5600 to 300/325MHz, zaś pamięci 600/650MHz. W przypadku modelu ULTRA wynoszą one odpowiednio 350/400MHz i 700/800MHz. Na temat GeForce FX 5600 SE na razie nic jednak nie wiadomo. Można jedynie przypuszczać, że taktowanie karty będzie niższe niż obecnych GeForce-ów FX 5600.

  Premiera Athlona 64 - 22 września


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 14:37
  Komentarzy (0)
  AMD nieumyślnie ujawniło datę premiery procesora Athlon 64. W zeszłym tygodniu koncern opublikował informację prasową zawierającą informację o premierze Opteronna 246 oraz logo Athlona 64. Wczoraj serwis News.com poinformował, że dostał od AMD informację iż długo oczekiwana premiera Athlona 64 odbędzie się 22 września. Tego samego dnia zostanie zaprezentowany również Athlon 64-M, przeznaczony dla komputerów przenośnych. Nowe 64-bitowe procesory AMD będą miały za zadanie konkurować z najsilniejszymi układami Pentium 4 Intela. W tym roku nie należy się jednak spodziewać zbyt wielkiej liczby procesorów AMD na rynku. Pierwsze Athlony 64 będą oznaczone jako 3100+ oraz 3400+ i mają posiadać 1MB pamięci cache L2. Modele z mniejszą ilością pamięci cache drugiego poziomu będą dostępne później.

  Unreal Tournament 2004


  Autor: Pawel | 13:41
  (18)Komentarzy (18)
  Serwis GenGamers zaprezentował 6 nowych screenów z gry Unreal Tournament 2004. Ukazują one m.in. kilka pojazdów oraz poprawiony engine gry. Gra zapowiada się naprawdę ciekawie. Wszystkie zrzuty ekranu możecie zobaczyć tutaj.


  Płyta FIC-a na układzie RADEON 9100 IGP


  Autor: Pawel | źródło: xbitlbs | 13:09
  Komentarzy (0)
  Firma First International Computer ujawniła szczegóły nowej płyty głównej opartej na układzie ATI ze zintegrowanym jądrem graficznym - RADEON 9100 IGP. VT35 jest zbudowana w formacie MicroATX. Prawdopodobnie nie jest to produkt dla zaawansowanych użytkowników pomimo, że oferuje całkiem niezłe możliwości dla overclockerów. Płyta zawiera jednak wszystkie potrzebne funkcje, aby zbudować komputer dla przeciętnego użytkownika.


  Oto jej parametry:

  • Obsługa procesorów Socket 478 Pentium 4 / Celeron z szyną FSB 400/533/800MHz
  • Obsługa technologii Hyper-Threading
  • chipset ATI RADEON 9100 IGP z mostkiem RS300 IGP i kontrolerem IXP200 I/O
  • zintegrowana grafika ATI RADEON 9200
  • 2 sloty DIMM, maksymalnie do 2GB pamięci PC2100, PC2700 lub PC3200
  • 3 sloty PCI i 1 AGP 8x
  • 2-kanały ATA-100/66/33
  • Do 6 portów USB 2.0
  • 2 porty FireWire (IEEE1394)
  • 10/100Mbit/s Ethernet
  • 6-kanałowy dźwięk
  • Technologia FIC NOVUS z BIOS Guardian, HotKey i Overclock Partner
  FIC VT35 ukaże się na rynku pod koniec roku. Jej ceny nie ujawniono.

  Compaq Evo Mobile Workstation N800w


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 12:34
  (1)Komentarzy (1)
  Hewlett-Packard zaprezentowała nowego notebooka z serii Compaq Evo Mobile Workstation oznaczonego symbolem N800w. Jest on wyposażony w procesor Pentium 4-M 2.4GHz i chipset 845MP. We wrześniu ubiegłego roku HP jako jedna z pierwszych firm postanowiła wykorzystać w swoim notebooku grafikę MOBILITY RADEON FireGL 9000. Obecny model wykorzystuje to samo jądro graficzne z 64MB pamięci wideo.

  Ponadto N800w posiada 15-calowy ekran o rozdzielczości 1600x1200 UXGA, 1-gigabajt pamięci PC2100, 60GB dysk twardy oraz napęd combo DVD/CD-RW. Rozmiary notebooka to 327 na 266 na 38mm, a waga 2.98kg. W Japonii notebook ma kosztować około 3800 dolarów.

   
  Poniedziałek 7 lipca 2003

  Roadmap pamięci DDR do 2010 roku


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 19:35
  (9)Komentarzy (9)
  Japoński serwis PC Watch opracował prognozę ewolucji pamięci DRAM do 2010 roku. Szczególną uwagę zwrócono na pamięci DDR2 i DDR3. W tabelach, które można zobaczyć w dalszej części newsa znajdują się informacje na temat pojemności pamięci, standardu i procesu wytwarzania. Wynika z nich, że pamięci DDR2-400/533 należy spodziewać się na początku 2004 roku, zaś DDR2-667 w roku 2005. Pamięci DDR3 ukażą się mniej więcej w 2007 roku. » czytaj dalej

  Drivery Omega dla ATi


  Autor: R4v | źródło: W2S | 18:55
  (8)Komentarzy (8)
  Pojawiły się nowe drivery Omega w wersji 2.6.09, przeznaczone dla kart ATi Radeon. Bazują one na sterownikach Catalyst 3.5 i są dostępne dla systemów Windows 98/ME/2000/XP. W wersji Omega, drivery obsługują dodatkowo układ Mobility 9600. Zawierają one także poprawki dla OpenGL. Z sterowników usunięto m.in. niepotrzebne usprawnienia, oczyszczając nieco kod. Poprawiono także problemy z narzędziem do overclockingu. Wersja dla Windows XP pozwala ponadto na "konwersję" Radeon 9500 do wersji 9700 i 9700 do 9800. Linki do sterowników znajdziecie na stronie OmegaCorner.

  MP3 - a co to?


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 18:42
  (10)Komentarzy (10)
  AMD postanowiło się dowiedzieć nieco więcej o swoich potencjalnych klientach i zleciło wykonanie badań. Ich wyniki są co najmniej zaskakujące. Badania przeprowadzono na ponad 1000 osób w Wielkiej Brytanii, Japonii, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że tylko 3% pytanych wie co to MP3, megahertz czy Bluetooth. Należy dodać, że można było wybrać odpowiedź z trzech podanych. Szczęśliwcy, którzy załapali się do 3%, zostali pokonani przez pytanie o DVR (digital video recorder). Raport sugeruje, że ludzie nie kupują pecetów ze względu na ich skomplikowaną obsługę. 40% czeka z zakupem PDA, aż pojawią się modele "proste" w obsłudze. Połowa badanych nie kupuje produktów, których wymagają nieco myślenia przy obsłudze, natomiast dwie trzecie chciałyby, aby zakupiona rzecz była gotowa do użytku "od zaraz". Badanie nie obejmowało pytań o oznakowanie w rodzaju XP 2000+ czy HyperTransport.

  Dwa nowe chipsety Intela


  Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 18:42
  Komentarzy (0)
  Intel ma w planach premierę dwóch nowych chipsetów dla procesorów Pentium 4. Oba będą obsługiwać pamięć DDR400 i magistralę 800MHz. Chipset 848P, wcześniej nazywany 865PL, będzie przeznaczony dla segmentu value. Z kolei układ 865GV skierowany jest do wytwórców OEM. Intel 848P bazuje na jądrze układu 865P, a główna różnica to niższa wydajność kontrolera pamięci poprzez zastosowanie jednego kanału. 865GV jest wersją 848P z wbudowaną grafiką. Nie obsługuje on innych kart graficznych. Znajdzie zastosowanie w sprzęcie biurowym. 848P będzie kosztował $31 (865P kosztuje $32), natomiast 865GV został wyceniony na $34 (865G - $40).

  Sparkle Geforce FX 5900


  Autor: DYD | 16:48
  (3)Komentarzy (3)
  Pronox S.A. rozszerza linię produktów pochodzących od firmy Sparkle. Najnowszy procesor Nvidia Geforce FX 5900 pojawia się od razu w najlepszej wersji Platinium SP8835-PT w wykonaniu Sparkle. Ekskluzywnie zapakowane w efektowne, metalowe pudło, posiada na wyposażeniu bogaty zestaw kabli, przejściówek i zestaw oprogramowania w postaci CyberLink PowerDVD, Power Director, Morrowind, Ghost Recon oraz Duke Nuke Manhatan.

  Oto najważniejsze parametry: częstotliwość rdzenia 400 MHz, częstotliwość pamięci 425 MHz (850 MHz DDR), wielkość pamięci 128 MB DDR z interfejsem 256-bit, szyna AGP 3.0 8x/4x, dwa układy RAMDAC 400 MHz, wielkość karty: 8.5" na 4.25". Na razie proponuje rzucić na nią okiem... » czytaj dalej

  Nowa nagrywarka DVD RICOH


  Autor: DYD | 16:12
  (2)Komentarzy (2)
  Alstor rozpoczął sprzedaż najnowszej nagrywarki DVD firmy Ricoh: modelu MP-5163A-DP. Napęd pracuje w formacie DVD+RW, dzięki czemu charakteryzuje się bardzo wysoką kompatybilnością z dostępnymi na rynku napędami DVD-ROM i odtwarzaczami DVD-Video. Ricoh MP-5163A-DP oferowany jest wyłącznie w postaci bogato wyposażonego zestawu "retail kit" m.in. z oprogramowaniem Nero 5.5, InCD, Nero Vision Express (edycja video), WinDVD oraz czystymi nośnikami CD/DVD, kablami, instrukcją i akcesoriami. Cena nagrywarki Ricoh MP-5163A-DP wynosi 1245 zł brutto.

  Główną nowością MP-5163A-DP jest zapis płyt DVD+R z prędkością 4x, co przekłada się na krótki czas nagrania całej płyty 4.7 GB: poniżej 15 minut. Pozostałe parametry napędu: 2.4x zapis DVD+RW, 16x zapis CD-R, 10x zapis CD-RW, 12x odczyt DVD-ROM, 40x odczyt CD-ROM. Swoistą ciekawostką jest obsługa nowego formatu DVD+VR umożliwiającego dodawanie, kasowanie i edycję materiału video bezpośrednio na nośniku DVD. Tradycyjnie Ricoh udostępnia funkcję szybkiego formatowania nośników DVD+RW. Dodatkowo, nagrywarkę wyposażono w bufor o pojemności 2 MB współpracujący z technologiami JustLink i Lossless Linking, chroniącymi przed błędami podczas zapisu płyt CD i DVD.

  LifeBook C 1110 z Fujistu Siemens


  Autor: DYD | źródło: FSC | 14:48
  Komentarzy (0)
  Nowy LifeBook C 1110, przeznaczony dla pracowników mobilnych, jest już trzecim notebookiem z technologią Intel Centrino ofercie Fujitsu Siemens Computers. LIFEBOOK C, należący do rodziny profesjonalnych notebooków Fujitsu Siemens z segmentu "entry level", został wyposażony w elementy dostępne dotychczas tylko w modelach klasy najwyższej. Oprócz platformy mobilnej Intel Centrino, składającej się z procesora Pentium M 1.3 GHz, chipsetu 855G oraz modułu wi-fi 802.11b, nowy LIFEBOOK C posiada m.in. modularna wnęka z napędem combo DVD/CD-R/RW i 15 calową matrycę.

  Standardowy model notebooka LIFEBOOK C będzie wyposażony w 256 MB RAM, napęd combo DVD/CD-R/RW i twardy dysk 40 GB. Sugerowana cena dla użytkownika końcowego wynosi 7600 zł netto. W ofercie notebooków Fujitsu Siemens Computers z technologia Intel Centrino oprócz modelu LIFEBOOK C, dostępne są także LIFEBOOK S - najbardziej ekskluzywny i najmniejszy z dostępnych w ofercie oraz LIFEBOOK E - wszechstronny model przeznaczony przede wszystkim dla korporacji.

  Xbox złamany - bez mod-chipów


  Autor: DYD | źródło: 4Press / GS | 13:18
  (5)Komentarzy (5)
  Hakerzy z grupy Free-X, wobec braku zainteresowania ze strony Microsoftu, będą samodzielnie rozpowszechniać program łamiący zabezpieczenia konsoli Xbox. Sprawa programowego obejścia zabezpieczeń konsoli była w ostatnich tygodniach dość głośna.

  Anonimowa grupa hakerów próbowała skontaktować się z Microsoftem, aby wspólnie wydać program pozwalający wykorzystać Xboxa jako platformę do rozwoju oprogramowania Open Source, unikając równocześnie "piracenia" konsoli. Free-X proponowało wprowadzenie na rynek sygnowanej wersji oprogramowania, umożliwiającej programistom-amatorom tworzenie własnych aplikacji, ale uniemożliwiający uruchamianie kopii programów chronionych prawem autorskim. » czytaj dalej

  Nowe artykuły na wortalach hardware


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:17
  Komentarzy (0)
  Z cyklu doniesień od polskich redakcji sprzętowych mamy kilka nowych. Na FrazPC trafił procesor AMD Athlon XP 2500+ oparty na rdzeniu Barton. Jakiego przyspieszenia można spodziewać się po dodatkowym 256KB cache L2? Czy warto zmieniać starszy model? Wszystkiego dowiecie się po lekturze recenzji. Od redakcja.NET spłynęła wiadomość o recenzji płyty ABIT IS7-G wyposażoną we wszelkie zdobycze techniki. Serwis infojama.pl donosi o otwarciu witryny windows2003.pl - serwis z powodzeniem posłużyć może jako przewodnik o tym systemie.

  Płaskie panelowe głośniki dla “komórek”


  Autor: DYD | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 13:03
  Komentarzy (0)
  Firma Authentic, filia NEC-a zajmująca się produktami audio, zaprezentowała nowy system płaskich głośników typu panelowego. Urządzenie SoundVu, które jest dedykowane do zastosowań w telefonach komórkowych i innych urządzeniach przenośnych.

  Nowy moduł SoundVu jest mniejszy, niż obecnie produkowane rozwiązanie dla komputerów biurkowych i został zaprojektowany jako urządzenie, które może zastąpić konwencjonalne głośniki dynamiczne, wymagające otworów w obudowie telefonów. Nowy moduł posiada 5 mm grubości, zaś jego wysokość i szerokość jest uzależniona od konkretnego zastosowania modułu. » czytaj dalej

  Nowy panel TFT NEC-a


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 11:37
  Komentarzy (0)
  NEC LCD Technologies zaprezentowała 8.4-calowy panel TFT oznaczony symbolem NL10276BC16-01. Dzięki przejściu pomiędzy technologiami - SFT przez Super Advanced SFT (SA-SFT) do Ultra-Advanced SFT (UA-SFT) urządzenie ma m.in. dobrze odwzorowywać kolory przy patrzeniu na ekran pod różnymi kątami.

  Panel wyświetla obraz w rozdzielczości 1024x768 przy jasności rzędu 350 cd/m2 i kontraście – 500:1. Rozmiar piksela wynosi 0.1665 x 0.1665mm, kąt widzenia w pionie i w poziomie 170°, zaś czas reakcji 25ms. Rozmiary ekranu to 200.0 na 152.0 na 16.5mm, a zużycie energii 10W. Zdaniem producenta panel znajdzie zastosowanie w notebookach, urządzeniach medycznych, monitorach oraz tabletach.

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL