Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 14 stycznia 2005  
    

Globalne sieci bezprzewodowe


Autor: DYD | źródło: Intel | 14:45
(12)Komentarzy (12)
Firmy Intel oraz ZTE ogłosiły plany współpracy zmierzającej do opracowania globalnych, szerokopasmowych sieci bezprzewodowych opartych na technologii WiMAX. WiMAX jest rozwijanym obecnie standardem, który ma zapewnić szybką łączność z wykorzystaniem zarówno stałych łącz, jak i mobilnych sieci bezprzewodowych.

Firmy będą opracowywały i promowały standardy i specyfikacje przeznaczone dla sieci bazujących na standardzie 802.16. Dodatkowo będą również współpracowały z odpowiednimi instytucjami regulacyjnymi działającymi na kluczowych, globalnych rynkach w celu zapewnienia usługom szerokopasmowym bazującym na technologii WiMAX odpowiednich częstotliwości. » czytaj dalej

Samsung GDDR3 przekracza 15 milionów


Autor: Adam | źródło: x-bit labs | 10:40
(3)Komentarzy (3)
Koncern Samsung ogłosił wczoraj, że dostawy pamięci GDDR3 przekroczyły w zeszłym roku poziom 15 milionów sztuk. Pamięci te przeznaczone są przede wszystkim dla kart graficznych, a firma Samsung w praktyce jest ich jedynym dostawcą - swoje produkty zapowiadały wcześniej także firmy Hynix i Micron, ale dostępne karty graficzne posiadają wyłącznie kości Samsunga. Obecnie dostępne kości 256Mbit oferują prędkości od 500 do 700 MHz (odpowiednio 1000 i 1400 MHz efektywnie), jednocześnie pracując z niższym napięciem 1,8V względem zwykłych pamięci DDR o napięciu 2,5V. Dzięki temu pamięci są chłodniejsze a całkowity pobór mocy przez karty zmniejsza się. Jeszcze w tym roku firma zamierza zaoferować kości 512Mbit, dzięki którym będzie można stworzyć karty z 512MB pamięci na pokładzie.

Foxconn będzie produkować Mac mini


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 09:35
(2)Komentarzy (2)
Nowy komputer firmy Apple - Mac mini - o którym już wcześniej informowaliśmy, w rzeczywistości będzie powstawać w fabrykach firmy Foxconn. Wcześniejsze doniesienia podawały firmę Asustek jako producenta - ta firma zajmie się jednak produkcją iPod Shuffle oraz komputerów przenośnych iBook oraz iBook G5. Firmy te nie potwierdzają jednak oficjalnie tych informacji - zasłaniając się dobrem swoich klientów. Jak donosi serwis DigiTimes, Mac mini ma być dostępny od 22 stycznia a jego produkcja wyniesie ponad 100 tysięcy sztuk miesięcznie. Z kolei przenośny odtwarzacz iPod Shuffle ma być wytwarzany w liczbie 400 - 500 tysięcy sztuk miesięcznie.

Porozumienie firm Hynix i ProMOS


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 09:04
Komentarzy (0)
Koreański koncern Hynix oraz tajwańska firma Pro-MOS podpisały wczoraj umowę o wzajemnej współpracy. Firma ProMOS ma otrzymać dostęp do technologii firmy Hynix odnośnie produkcji pamięci w wymiarze 90nm, z kolei Hynix otrzyma dostęp do 300mm wafli krzemowych produkowanych przez ProMOS w swojej fabryce w Taichung na Tajwanie. Umowa obejmuje także przyszłą współpracę obydwu firm - możliwe że firmy wspólnie podejmą pracę nad wdrożeniem do produkcji technologii 65nm. Hynix jak dotąd był trzecim producentem pamięci na świecie a ProMOS znajdował się na ósmym miejscu - razem firmy posiadają niemal jedną czwartą całego rynku.

Przenośne pamięci USB od I-O Data


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 08:38
Komentarzy (0)
Japońska firma I-O Data wprowadza do sprzedaży przenośne moduły pamięci o nazwie ToteBag, podłączane poprzez port USB 2.0. Obudowy ToteBag wykonane są z aluminium a ich wymiary wynoszą 16 na 68.8 na 6.8 mm przy wadze 12g. Producent określa maksymalną prędkość odczytu jako 10 MB/s. Dostępne są pojemności od 64MB do 2GB. Najtańsza wersja 64MB ma kosztować 25 dolarów, wersja 128MB to koszt 27 dolarów, za 256MB zapłacimy 38 dolarów, 512MB to wydatek 72 dolarów, 1GB kosztuje 137 i wreszcie najpojemniejsza odmiana 2GB ma cenę 325 dolarów. ToteBag powinien wkrótce być dostępny w sklepach, najwcześniej zapewne w Japonii.

Windows Longhorn łączy grafikę 2D z 3D


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 08:27
(65)Komentarzy (65)
Wszystko wskazuje na to, że nadchodzący powoli system operacyjny Microsoft Windows o nazwie Longhorn będzie wymagać karty graficznej 3D, do tego wspierającej przynajmniej standard PixelShader 2.0. Jak dotąd za grafikę trójwymiarową odpowiedzialne były dodatkowe biblioteki DirectX - Longhorn ma połączyć ze sobą w jedno obsługę grafiki 2D i 3D. Również w samym interfejsie systemu wykorzystywana będzie grafika 3D - stąd takie wymagania co do karty graficznej. Wcześniejsze systemy przyzwyczaiły nas, że o ile nie zamierzamy grać, wydajność karty graficznej ma małe znaczenie. Wraz z nadejściem Longhorna do wydajnej pracy w aplikacjach biurowych może być potrzebny mocny akcelerator graficzny - na szczęście system zapowiadany jest najwcześniej pod koniec 2006 roku.

 
Czwartek 13 stycznia 2005

Asus nagra dwuwarstwowe x6


Autor: DYD | źródło: Asus | 13:49
(5)Komentarzy (5)
Firma Asus wprowadza do swojej oferty nowy napęd optyczny, oznaczony symbolem DRW-1608P. Nagrywarka ta pozwala na zapis płyt DVD+/-R Dual Layer z prędkością 6x, zaś krążków jednowarstwowych - 16x. "Plusowe" płyty wielokrotnego zapisu zapisywane są z prędkością 8x, zaś "minusowe" - 6x. Zapis danych na krążkach CD odbywa się z prędkością 40x dla płyt CD-R i 24x dla CD-RW. Odczyt z CD-ROM możliwy jest z 40-krotną, a z DVD-ROM z 16-krotną prędkością. Cena urządzenia w Polsce nie została jeszcze ustalona.

Nagrywarka wyposażona została w szereg technologii. Wśród tych rozwiązań znalazły się m.in.: ASUS FlextraLink, FlextraSpeed, DDSS II (Double Dynamic Suspension System) oraz LCT (Liquid Crystal Tilt). » czytaj dalej

Nowy WebCam od Creative


Autor: DYD | źródło: Creative | 13:43
(1)Komentarzy (1)
Creative poinformował o wprowadzeniu do oferty nowego modelu kamery internetowej Creative WebCam Live! Pro. Kamera wyposażona w port USB 2.0, umożliwia nagrywanie filmów, które można umieszczać na stronach internetowych lub załączać do e-maili. Przetwornik CMOS o rozdzielczości VGA, nadaje się do zastosowań internetowych, komunikatorów i wideokonferencji. Trzyfunkcyjna podstawka kamery może być ustawiona na każdym podłożu lub też umocowana do płaskiego monitora. Zestaw zawiera osobny mikrofon. Do urządzenia dołączone jest oprogramowanie WebCam Center umożliwiające wykrywanie ruchu, zdalne monitorowanie i ekspozycję poklatkową. Oferuje także funkcję Smart Face Tracking, dzięki której kamera podąża za rozmówcą, gdy porusza się on w trakcie rozmowy na żywo lub podczas nagrywania filmu. » czytaj dalej

xp-AntiSpy v3.93


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 13:42
Komentarzy (0)
W Sieci ukazała się nowa wersja (3.93) popularnego narzędzia xp-AntiSpy przeznaczona dla osób mających ochotę bez szczegółowego wgryzania się w rejestr i zaawansowane opcje systemu XP, pozmieniać niektóre zaawansowane opcje XP-eków. Można w nim m.in. wyłączyć powiadamianie o krytycznych błędach, wywalić na stałe MSN, wyłączyć informacje w chmurkach, etc. xp-AntiSpy jest kompatybilny z SP2. Nowa wersja jeszcze nie jest dostępna w języku polskim. Informacja o zmianach jakie zaszły w tej wersji widnieje tutaj. xp-AntiSpy v3.93 można pobrać z tego adresu.

Notebooki z PCI-E wkrótce górą


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 13:26
Komentarzy (0)
Przedstawiciel firmy ATI ogłosił wczoraj, że według bieżących szacunków w połowie bieżącego roku sprzedaż notebooków z magistralą PCI-Express osiągnie około 60-70% całkowitej sprzedaży tych maszyn. Jedną z przyczyn tego rozwoju ma być prezentacja kolejnej wersji platformy Centrino pod nazwą Sonoma 19 stycznia. Sonoma ma wprowadzić obsługę magistrali PCI-Express dla komputerów z procesorami Pentium M. Oprócz tego w połowie roku również wśród komputerów desktop te z magistralą PCI-Express osiągną 50% udział w rynku. Przedstawiciel ATI dodał także, że jak do tej pory firma sprzedała ponad 4 miliony układów dla magistrali PCI-Express.

Telefon Samsunga do potrząsania


Autor: Adam | źródło: I4U | 13:09
(8)Komentarzy (8)
Wczoraj firma Samsung zaprezentowała nowy model telefonu komórkowego, oznaczony symbolem SCH-S310. Można pomyśleć - kolejny nudny telefon - ten jednak jest dosyć wyjątkowy. Jest to prawdopodobnie pierwszy na świecie telefon ropoznający nasze gesty - aparat posiada wbudowany czujnik ruchu. Na przykład zamiast wybierać cyfrę 3 na klawiaturze, odpowiadającą zaprogramowanemu numerowi, można ją "narysować" w powietrzu i telefon sam wybierze numer. Przechylając telefon w prawo można przeskoczyć do słuchania kolejnego utworu w formacie MP3 - możliwości jest całkiem sporo. Samsung widzi w tym rozwiązaniu możliwość częściowej rezygnacji z używania klawiszy. Urządzenie trafi do sprzedaży już w przyszłym miesiącu, jak na razie nie podano jego ceny.

Płyta DFI nForce 3 Ultra Socket 939


Autor: Adam | źródło: x-bit labs | 11:38
(1)Komentarzy (1)
Jak dotąd firma DFI oferowała tylko dwie płyty dla procesorów AMD K8 w wersji Socket 939 - obydwie z magistralą PCI-Express. Wielu użytkowników nie chce jednak rezygnować ze swoich kart graficznych AGP - i tak powstała płyta z chipsetem nForce 3 Ultra. Na targach CES producent przedstawił przedprodukcyjny egzemplarz, zapowiadając rychłe wprowadzenie płyty do sprzedaży. Model ten będzie należeć do serii LanParty UT - czyli większość złączy będzie reagować na ultrafiolet, inny będzie także kolor laminatu. Co ważne, podobnie jak inne płyty DFI tak i ta powinna zapewniać spore możliwości podkręcania, większe niż u innych producentów - na przykład napięcie dla procesora można podnosić aż do 2,1V. Producent chwali się także podkręceniem na tej płycie pamięci DDR 400 do poziomu DDR 700. DFI planuje wprowadzenie tego modelu do sprzedaży już w lutym, jak na razie nie znamy jej dokładnej nazwy ani ceny.

nVidia GF 6600 AGP oraz 6800LE PCI-E


Autor: Adam | źródło: FirinqSquad | 11:31
Komentarzy (0)
Wczoraj nVidia oficjalnie przedstawiła dwie nowe wersje znanych już kart graficznych - są to GeForce 6600 dla magistrali AGP oraz GeForce 6800LE dla magistrali PCI-Express. Pierwsza z kart ma stanowić konkurencję dla kart Radeon 9600XT, posiadając 8 potoków i rdzeń taktowany zegarem 300MHz. Co do prędkości samych pamięci zależeć to będzie od producentów - powinny one pracować z zegarem między 250 a 275 MHz (efektywnie 500-550MHz). Karty mają kosztować w przedziale 150-200 dolarów. Druga z nowości - GF 6800LE PCI-E - bazuje na tej samej technologii co wersja AGP, posiada 8 potoków i pamięci o prędkości 300MHz z 256 bitową szyną. Karta ma posiadać także złącze SLI a jej cena ma wynosić od 230 do 280 dolarów. Obydwie wersje mają trafić do sprzedaży już w lutym tego roku.

Elpida ogłasza przełom w technologii DRAM


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 11:07
Komentarzy (0)
Znany japoński producent pamięci komputerowych - Elpida - ogłosił stworzenie przełomowego rozwiązania w dziedzinie pamięci SDRAM. Wynalazek według opinii jego twórców może znacznie zmniejszyć pobór mocy modułów pamięci, dzięki czemu np. urządzenia przenośne mogą pracować dłużej przy zasilaniu bateryjnym. Wszystkie pamięci SDRAM potrzebują co pewien czas odświeżenia zawartości komórek dla podtrzymania zawartych w nich danych. W rozwiązaniu Elpidy dodano czujnik temperatury, który automatycznie dobiera optymalne czasy odświeżania. Z przytoczonych danych wynika, że pamięci w tej technologii przy temperaturze 25 stopni potrzebują prądu o natężeniu 40 mikroamperów, 150 przy 75 stopniach oraz 250 przy 85 stopniach - wartości te są około 20-krotnie niższe niż w dotychczasowych rozwiązaniach. Nowa technologia znajdzie się w produkowanych pamięciach już w marcu tego roku.

 
Środa 12 stycznia 2005

Test na szczycie: Pentium 4 EE 3,46GHz kontra Athlon 64 FX-55


Autor: Lancer | 09:05
(61)Komentarzy (61)
Producenci najróżniejszych towarów od zawsze stosowali proces dywersyfikacji. W każdej kategorii rynkowej tworzone są przedmioty, które w zależności od upodobań, a raczej możliwości finansowych docelowego klienta wyposażane są w dodatkowe, różnej maści funkcje - jedne przydatne mniej, inne bardziej.

Nie inaczej jest na rynku procesorów. Mamy dosyć wyraźny podział na układy low-end dla najmniej wymagających (Celeron/Sempron) i te nieco lepsze klasy mainstream (Pentium/Athlon) kierowane do masowego odbiorcy (z uwagi na specyfikę naszego rynku ten podział nieco inaczej wygląda). Te dwie klasy przynoszą największe zyski producentom i stanowią podstawę oferty firmy.

Niedawno jednak wyklarowała się jeszcze jednak klasa. Są to "okręty flagowe" - procesory produkowane w niewielkich ilościach, kosztujące krocie, ale oferujące teoretycznie wydajność jakiej nie posiadają równolegle wytwarzane modele masowe. Z założenia mają one prezentować aktualnie najwyższą myśl techniczną producenta. Intel ma swojego Pentium 4 ExtremeEdition, a AMD produkuje Athlony 64 FX. Co ciekawe oba wywodzą się pośrednio od serwerowych odmian procesorów obu gigantów.

Dziś przedstawimy starcie owych tytanów. Od względnie najstarszego Athlona 64 FX-53, do którego kilka tygodni później dołączył Pentium 4 ExtremeEdition 3,4GHz z podstawką LGA775, po jesienny debiut AMD z FX'em-55. Intel nie jest gorszy i ma swojego Pentium 4 EE 3,46GHz z FSB1066MHz. Procesory już prężą muskuły przed testami, a my spójrzmy na teoretyczną stronę ich mocy. » czytaj dalej

Microsoft Malicious Software Removal Tool 1.0


Autor: Adam | źródło: MajorGeeks | 08:45
Komentarzy (0)
Co chwile słyszymy o nowych dziurach odkrytych w przeglądarkach lub systemach Microsoft, jednocześnie firma udostępnia nowe programy mające pomóc użytkownikom. Po opisywanym już programie Microsoft Windows AntiSpyware firma zabrała się za kolejny: tym razem program ma usuwać niechciane robaki internetowe. Nosi on nazwę Microsoft Malicious Software Removal Tool 1.0 i ma sobie radzić z takimi szkodnikami jak np. Blaster, Sasser czy Mydoom. Program przeznaczony jest dla systemów Windows 2000, XP i 2003. Odnośniki do pliku z programem znajdziemy pod tym adresem (256KB).

Asus EN6600GT Dual konkurencją dla 3D1


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 08:30
(9)Komentarzy (9)
O karcie Gigabyte 3D1, zawierającej w sobie dwa układy GeForce 6600GT informowaliśmy już wcześniej. Tym razem niespodziankę zrobił Asus, oferując bardzo podobne rozwiązanie. Karta o oznaczeniu Asus EN6600GT Dual pod względem parametrów bardzo przypomina rozwiązanie Gigabyte, jednakże sam układ elementów nie jest identyczny. Karta posiada dwa GPU GF 6600GT oraz 256MB pamięci GDDR3 o czasie dostępu 1,6ns - podobnie jak na karcie 3D1 są to kości Samsunga. Kolejna różnica to posiadanie przez Asusa dwóch wyjść DVI - Gigabyte oferuje D-Sub oraz DVI. Nie zapomniano także o wyjściu S-video, które posiada 9 pinów i możliwość przechwytywania obrazu. Zastanawiające są także dwa białe złącza na górze karty - czyżby można połączyć w systemie dwie takie karty? Jak na razie nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie karta trafi do sklepów.

Winamp5 5.08c do pobrania


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 08:17
Komentarzy (0)
Popularny, znany i lubiany Winamp doczekał się nowej wersji. Najnowszy odtwarzacz plików muzycznych w wersji 5.08 od wydania 5.07 nie różnie się wiele, gdyż zawiera cztery zmiany, m.in.: dodano pakiet eMusic, poprawiono pliki in_mp4.dll, enc_mp4.dll oraz libmp4v2.dll w celu wyeliminowania błędy krytycznego bezpieczeństwa, poprawiono wyszukiwanie HTTP. Pełna lista zmian wprowadzonych w wersji 5.xx dostępna jest na tej stronie. Jak zwykle dostępne są trzy wersje, do pobrania odpowiednio pod tym adresami: wersja Pro (płatna $14.95), wersja Full (4.58 MB) oraz wersja Lite (741 KB).

Nowy i tańszy iPod Shuffle


Autor: Adam | źródło: I4U | 08:05
(4)Komentarzy (4)
Podczas wystawy MacWorld Expo 2005 w San Francisco oprócz opisywanego już komputera Mac Mini, Apple przedstawił także najnowszą wersję przenośnego odtwarzacza iPod. Nosi on nazwę iPod Shuffle i jest najtańszym jak dotąd iPodem - kosztuje 99 dolarów w wersji z 512MB pamięci oraz 149 dolarów w odmianie 1GB. Odtwarzacz nie posiada wyświetlacza a jedynie kilka klawiszy - głównym założeniem w tej wersji , zgodnie z nazwą Shuffle oznaczającą losowe odtwarzanie, jest ściąganie utworów z serwisu iTunes i ich odtwarzanie w przypadkowej kolejności. W takim wypadku nie jest potrzebny wyświetlacz. Apple oferuje także różne akcesoria, wszystkie w cenie 29 dolarów - są to uchwyt do noszenia odtwarzacza na ramieniu, iPod Shuffle Dock, AAA Battery Pack wydłużający czas pracy bateryjnej, USB Power Adaptor pozwalający zasilać urządzenie z portu USB oraz wodoszczelna obudowa. » czytaj dalej

Micron wprowadza pamięci FB-DIMM


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 00:02
Komentarzy (0)
Firma Micron ogłosiła rozpoczęcie pierwszych dostaw pamięci DDR2-667 w postaci modułów FB-DIMM. Jak już wcześniej pisaliśmy, pamięci te stworzono z myślą o rynku serwerów a od popularnych modułów różnią się szeregową transmisją danych i zastosowaniem dodatkowych buforów. Micron oferuje pamięci o pojemnościach od 256MB do 2GB, jak na razie jednak ich produkcja będzie ograniczona - właściwa produkcja tych pamięci na dużą skale rozpocznie się pod koniec roku. Micron szacuje, że pierwsze serwery z nowymi pamięci ujrzą światło dzienne na początku 2006 roku. Wcześniej na rynek powinny trafić pamięci wyprodukowane przez firmę Elpida - według wcześniejszych zapowiedzi ma to nastąpić w drugiej połowie 2005 roku.

Apple prezentuje Mac Mini


Autor: Adam | źródło: The Register | 00:01
(23)Komentarzy (23)
Wcześniej już informowaliśmy o planach firmy Apple, które miały na celu stworzenie taniego komputera w cenie 499 dolarów. Informacje te potwierdziły się i oto mamy komputer Mac Mini w zapowiadanej cenie. Obudowa ma niewielkie wymiary i oryginalny wygląd - mierzy 16,5 na 16,5 cm przy 5 cm wysokości. Procesor stanowią układy PowerPC G4 o prędkości 1.25GHz lub 1.42GHz z 512KB cache, do dyspozycji jest także 256 MB pamięci z możliwością rozbudowy do 1 GB, dysk twardy o pojemności 40 lub 80GB, napędy DVD-ROM/CD-RW lub DVD±RW. Układ graficzny stanowi ATI Radeon 9200 na magistrali AGP 4x z 32MB pamięci DDR. Oprócz tego podstawowa konfiguracja zawiera wyjścia DVI, VGA, S-video oraz porty FireWire 400, dwa USB 2.0, złącze modemu i sieci 10/100Mbit a jako opcja także WiFi 802.11g i 802.11b oraz Bluetooth. Komputer waży 1,32kg a jego maksymalny pobór mocy wynosi tylko 85W. System operacyjny stanowi Mac OS X w wersji 10.3. Więcej informacji o Mac Mini można znaleźć na stronach Apple.

 
Wtorek 11 stycznia 2005

Sparkle z serii Geforce 6600


Autor: DYD | źródło: Sparkle | 19:20
(8)Komentarzy (8)
Firma Sparkle wprowadza do sprzedaży nowe karty graficzne. Tym razem są to karty oparte o chipset Nvidia Geforce 6600. Karty przeznaczone są dla platformy AGPx8. W ofercie firmy Sparkle można znaleźć modele tej serii począwszy od wersji 6600 ze 128 MB pamięci DDR a na 6600 256 DDR3 z VIVO skończywszy. Karta posiada częstotliwości pamięci 500 i 550 MHz oraz 300 MHz rdzeń. Gwarancja wynosi 2 lata. Karta posiada wyjście z dodatkowym zasilaniem przez gniazdo typu molex. » czytaj dalej

Cyfrowe kamery wideo Canona


Autor: DYD | źródło: Canon | 19:10
Komentarzy (0)
Canon ogłosił wprowadzenie na rynek nowej serii cyfrowych kamer wideo o nazwie MV800. Ich rozdzielczość wynosi 800 tys. pikseli. Zaprojektowano je z myślą o osobach, które kupując kamerę po raz pierwszy, poszukują urządzenia o wysokiej jakości i intuicyjnej obsłudze. Kamery MV850i, MV830i, MV830 i MV 800 powstały z myślą o użytkownikach, którzy chcą bez problemu filmować kamerą od razu po wyjęciu jej z pudełka, wprowadzono nowy przycisk "Easy", który przełącza kamerę w tryb pełnej automatyki. Każda z kamer posiada zoom optyczny: 22x (440x w połączeniu z zoomem cyfrowym) - model MV850i i 20x - kamery MV830i, MV830 i MV800. Wszystkie mają elektroniczną stabilizację obrazu (EIS - Electronic Image Stabilisation), tryb rzeczywistej szerokości ekranu 16:9 o wysokiej rozdzielczości, podwójny filtr szary, funkcję kamery internetowej, tryb Super Night - (MV850i) i tryb nocny. Modele MV850i, MV830i i MV830 mają funkcję zdjęć cyfrowych i obsługują standard PictBridge, służący do bezpośredniego drukowania zdjęć z kamery na kompatybilnych drukarkach. » czytaj dalej

Skaner Plusteka 3200x6400 dpi


Autor: DYD | źródło: MMV | 18:58
Komentarzy (0)
Do sprzedaży trafia najnowszy skaner firmy Plustek OpticPro ST64 o rozdzielczości optycznej 3200x6400 dpi. Wbudowana przystawka pozwala skanować 12 klatek kliszy 35 mm (3 paski kliszy po 4 klatki), 6 slajdów w ramkach, klisze średnioformatowe 6x6 cm i 6x9 cm oraz wielkoformatowe 13x18 cm. Rozdzielczość interpolowana to 24000 dpi, głębia koloru - 48 bit/piksel. Gęstość optyczna D wyniosi 3,0. Transfer danych między skanerem a komputerem odbywa się przez interfejs USB 2.0.

W zestawie znajdują się: pakiet graficzny CorelDRAW 11 Essentials OEM, OCR ABBYY FineReader 6.0 Sprint PL (pełna wersja) i 7.0 Professional (demo) oraz podręczniki "Teoria Obrazu" i "Skanowanie". » czytaj dalej

Przenośne Seagate'y dostępne


Autor: DYD | źródło: Seagate | 18:51
(1)Komentarzy (1)
Nowy przenośny dysk - USB 2.0 Portable External Hard Drive - firmy Seagate o pojemności do 100GB jest już dostępny na europejskim rynku detalicznym. 2,5-calowy dysk twardy o prędkości 5400 obrotów na minutę z 8MB pamięci cache będzie kosztować około 269 Euro (z VAT). Dysk waży około 292gr i może przechowywać ok. 3200 godzin plików muzycznych, 40000 fotografii cyfrowych wysokiej jakości, 100 godzin plików wideo w formacie MPEG-4 DivX oraz dziesiątki tysięcy plików biznesowych. Zastosowano w nim oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych BounceBack Express firmy CMS. » czytaj dalej

Sound Blaster Audigy 2 ZS Video Editor


Autor: Adam | źródło: ExtremeTech | 11:17
(5)Komentarzy (5)
Firma Creative ogłosiła dodanie kolejnego urządzenia do swojej serii o nazwie Sound Blaster - celowo nie piszę o karcie dźwiękowej, gdyż nowy model do końca nią nie jest. Sound Blaster Audigy 2 ZS Video Editor - tak brzmi pełna nazwa tego urządzenia - oprócz możliwości typowych dla karty dźwiękowej, oferuje sprzętowe przechwytywanie sygnału wideo. Dzięki obecności układu LSI DoMiNo MPEG-2 możliwe jest nagrywanie analogowych sygnałów z wejść Composite oraz S-video w formacie MPEG-2 a także cyfrowych poprzez port FireWire. Samo urządzenie z komputerem łączy się poprzez port USB 2.0, możliwe jest więc podłączenie go zarówno do stacjonarnych jak i przenośnych komputerów. Sound Blaster Audigy 2 ZS Video Editor trafi do sprzedaży w lutym w cenie 229 dolarów a w zestawie otrzymamy także oprogramowanie DVD MovieFactory 3 SE.

Hitachi rozwija technologię małych dysków


Autor: Adam | źródło: ExtremeTech | 09:34
(3)Komentarzy (3)
Nie tylko Toshiba posiada w swojej ofercie małe dyski twarde dla urządzeń przenośnych, również firma Hitachi jest obecna na tym rynku. Podczas targów CES przedstawiono kolejną generację dysków o wielkości 1 cala i pojemności do 4GB. Dzięki większemu upakowaniu elektroniki oraz zmniejszeniu obudowy wokół talerza wielkość całego napędu zmniejszyła się o około 30%. Oprócz tego firma zapowiedziała wprowadzenie jeszcze przed końcem tego roku modeli o pojemnościach 8-10GB. Również dyski o wielkości 1,8 cala przeszły kurację odchudzającą - zmniejszeniu uległa ich grubość. Wersje z 1 talerzem zaoferują pojemności w zakresie 30-40GB, później możliwe jest wprowadzenie 2 talerzy co umożliwi podwojenie pojemności.

Cichy Radeon X800 od Gigabyte


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 09:22
(2)Komentarzy (2)
Firma Gigabyte oficjalnie przedstawiła swoją najnowszą kartę graficzną, zbudowaną na bazie układu ATI Radeon X800. Pod nazwą GV-RX80256D kryje się karta przeznaczona dla magistrali PCI-Express, zbudowana na bazie GPU wyprodukowanego w technologii 110nm. Oprócz tego karta oferuje rdzeń z zegarem najprawdopodobniej 390MHz z 12 potokami i 6 jednostkami Vertex oraz 256MB pamięci GDDR3 o prędkości 350MHz (700 MHz efektywnie) z 256 bitową szyną. Z bardziej unikalnych cech karta posiada technologię TurboForce, która ma umożliwiać zwiększenie wydajności dzięki dostępowi do różnych ustawień oraz pasywne chłodzenie w postaci dwóch dużych radiatorów, jak zwykle połączonych poprzez "heat-pipe". Producent jak na razie nie podał dokładnej ceny karty.

ATITool 0.0.23


Autor: Adam | źródło: MajorGeeks | 08:41
Komentarzy (0)
Dostępna jest już nowa wersja programu ATITool, oznaczona numerem 0.0.23. Przypomnę, że program ten służy do łatwego sprawdzenia maksymalnych możliwości podkręcenia karty graficznej, w szczególności tych bazujących na układach ATI. ATITool wyświetla scenę 3D, jednocześnie szukając błędów w generowanej grafice. Program można także zastosować na innych kartach, wtedy jednak sami musimy zatroszczyć się o podniesienie zegarów. Lista zmian w nowej wersji jest olbrzymia, można z nią zapoznać się pod tym adresem. Sam plik z programem znajduje się tutaj.

Saphire Radeon X700 PRO Toxic


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 08:34
(1)Komentarzy (1)
Podczas wystawy CES Saphire przedstawił swój najnowszy produkt - kartę graficzną Radeon X700 PRO Toxic. Najważniejszą zmianą jest odejście od referencyjnego chłodzenia ATI i zastosowanie rozwiązania bardzo przypominające swoim wyglądem nowe wersje Arctic Cooling Silencera. Oprócz tego, mimo iż karta nosi nazwę X700 Pro, zastosowany układ to w rzeczywistości X700 XT. Również pamięci są szybsze niż w innych kartach - zastosowano kostki o czasie dostępu 1,6ns. Dzięki takim parametrom karta powinna bezproblemowo działać z zegarami X700 XT, a prawdopodobnie nawet jeszcze szybciej. Jak na razie Saphire nie podał ceny nowe karty.

 
Poniedziałek 10 stycznia 2005

Cichy układ graficzny S3 DeltaChrome


Autor: DYD | źródło: S3 Graphics | 14:10
(8)Komentarzy (8)
S3 Graphics przedstawiło DeltaChrome S8 ULP - nowy układ graficzny AGP8x o niskim poborze mocy do cichych komputerów biurkowych oraz systemów do gier i rozrywki. Chipset DeltaChrome S8 ULP, z poborem mocy rdzenia na poziomie 2,5 wata, przy pracy z aplikacjami 3D, zużywa mniej niż 50% energii średnio zużywanej przez popularne karty graficzne. Ośmiopotokowa jednostka cieniowania pikseli Quad Vertex Shader DeltaChrome S8 ULP, to pierwszy na świecie ośmiopotokowy procesor DirectX 9.0 działający w pełnym trybie 3D bez dodatkowych wiatraków i radiatorów. Wydajność będzie można sprawdzić w I kwartale roku 2005, kiedy to układ ma być dostępny na rynku.

PowerStrip 3.57


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 12:26
Komentarzy (0)
Dostępna jest nowa wersja (3.57, datowana na 07/01) znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech, wprowadzająca m.in. wsparcie dla nowych układów graficznych GeForce 6800 i ATI X800. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej, odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. Program dostępny jest z serwera entechtaiwan.com w wersji angielskiej i wielojęzykowej.

Radyjko Hi-Fi od Creative


Autor: DYD | źródło: Creative | 11:39
(11)Komentarzy (11)
Kolejny nowy produkt firmy Creative różni się od innych urządzeń tej firmy. SoundWorks Radio CD to jednoelementowy zestaw audio posiadający wbudowane stereofoniczne głośniki wraz z głośnikiem niskotonowym, umożliwiający odbiór fal radiowych stereo FM i MW oraz odtwarzanie zwykłych płyt CD oraz MP3 z płyt CDR/CDRW. Nie zabrakło systemu RDS, możliwości zaprogramowania 24 stacji radiowych, zaś dwuliniowy wyświetlacz pokazuje tytuł załadowanego właśnie utworu oraz inne informacje podawane przez stację radiową. Do urządzenia dołączony jest bezprzewodowego pilot. Cene tego eleganckiego "radyjka" wynosi 1199 PLN brutto.

Sound Blaster Audigy 4 Pro


Autor: DYD | źródło: Creative | 11:23
(14)Komentarzy (14)
Creative poinformował o wprowadzeniu do oferty karty dźwiękowej Sound Blaster Audigy 4 Pro wyposażonej w konwertery cyfrowo-analogowe (DAC 24-bit/192kHz) oferujące odstęp sygnału od szumu (SNR) na poziomie 113 dB i zapewniającej 24-bitowy dźwięk Advanced HD. Karta zawiera 6 analogowych wejść stereo, optyczne i koncentryczne cyfrowe wejście/wyjście, wejście/wyjście MIDI, wejście mikrofonowe z regulacją wzmocnienia, wyjście słuchawkowe z regulacją głośności oraz dwa porty FireWire 1394. Do zestawu dołączono aplikacje wspomagające tworzenie muzyki, takie jak Cubase LE Steinberga, Wavelab Lite 2.5 i Image Line FL Studio 4 Creative Edition. Do karty dołączone są gry: Thief-Deadly Shadowsoraz Hitman: Contracts. Cena karty wynosi 1049 PLN brutto.

Certyfikaty Nvidia SLI Ready


Autor: DYD | źródło: Nvidia | 11:16
(8)Komentarzy (8)
Na internetowych stronach firmy Nvidia dostępne są od dzisiaj listy sprzętu i oprogramowania zgodnego z technologią SLI (Scalable Link Interface). Certyfikaty otrzymały te produkty, które pozytywnie przeszły testy w laboratoriach firmy Nvidia i powinny być brane pod uwagę podczas konstruowania komputerów wykorzystujących technologię SLI.

Wśród certyfikowanego sprzętu znajdują się między innymi płyty główne i karty graficzne firm Asus, Gigabyte, Leadtek, MSI i Gainward, natomiast wśród zgodnych z SLI programów ujrzymy m.in. najnowsze gry Doom 3 i Half-Life 2. Obie listy będą sukcesywnie uzupełniane w miarę jak laboratoria firmy Nvidia opuszczać będą kolejne produkty.

AMD zabezpiecza pudełkowe procesory


Autor: Adam | źródło: HardwareZone | 10:15
(8)Komentarzy (8)
Ostatnio sporo się słyszy o problemach z niepewnymi lub podrabianymi procesorami ze stajni AMD. Firma postanowiła zająć się tym problemem i opracowała nowe, holograficzne etykiety na opakowania procesorów - niestety tylko dla wersji PIB (Processor-in-a-Box) czyli popularnie oznaczanych jako "Box". W lewym dolnym rogu pudełka znajduje się hologram 3D - czyli trójwymiarowy. W zależności od miejsca z którego patrzymy, ukazuje się różna ilość punktów wokół napisu AMD. Patrząc z lewej strony mamy jeden punkt po lewej stronie, patrząc z prawej ukazują się dwa punkty z prawej strony, zerkając od góry powinniśmy widzieć trzy punkty powyżej napisu AMD i wreszcie patrząc od dołu powinniśmy zobaczyć cztery punkty. » czytaj dalej

Pamięci Corsair z wyświetlaczem


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 10:06
(11)Komentarzy (11)
Były już migające diody umieszczone na pamięciach - przyszedł czas na kolejny etap. Firma Corsair na targach CES prezentuje swoje najnowsze pamięci, nazwane Corsair Xpert - mogą one pracować jako DDR 400 przy ustawieniach CL 2 2-2-5. Najbardziej niezwykłą cechą tego produktu jest jednak wyświetlacz alfanumeryczny, który jest umieszczony na grzbiecie modułów. Pozwala on wyświetlać na bieżąco temperaturę pamięci, ich napięcie zasilające oraz częstotliwość z jaką pracują. Oprócz tego dzięki oprogramowaniu Memory Dashboard można tam także umieszczać własne, niemal dowolne napisy - dla posiadaczy obudów "z oknem" jest to ciekawy dodatek. Jak na razie nie wiadomo kiedy i z jaką ceną pamięci Corsair Xpert trafią do sprzedaży.

Pentium M z FSB 533 już w sklepach


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 09:36
Komentarzy (0)
Mimo iż nowa platforma Sonoma jeszcze nie trafiła na rynek, w Japonii dostępne są już procesory Intel Pentium M w wersjach z FSB 533MHz. Procesory te tak jak wcześniejsze modele bazują na jądrze Dothan z 2MB pamięci cache L2, różniąc się pracą z nowym FSB. Wszystko wskazuje także na to, że nowe układy obsługują technologię Execute Disable Bit (XD-bit), która ma pomagać w walce z podejrzanym oprogramowaniem - wirusami itp. Nowe procesory Pentium M przy domyślnym taktowaniu zasilane są napięciem 1,356V a przy zmniejszonym zegarze zadawalają się 0,988V. Ceny nowych układów zaczynają się od około 210 dolarów za model 730 (1,60GHz) poprzez 240 (1,73GHz) za wersje 740, 295 za model 750 (1,86GHz) oraz 420 za odmianę 760 (2,00GHz).

Plextor przyspiesza swoje nagrywarki


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 09:24
Komentarzy (0)
Firma Plextor, wspólnie z firmą Buffalo, ogłosiła opracowanie nowych wersji firmware dla swoich napędów, nagrywających płyty DVD. Zmiany mają polegać na obsłudze nowej, prawdopodobnie największej wśród dostępnych na rynku napędów, prędkości zapisu 6x dla płyt DVD+R DL czyli dwuwarstwowych. Dodana ma być także obsługa płyty DVD-R DL z prędkością 2x. Nagrywarki z nowym firmwarem trafią do sprzedaży w marcu - będą to modele Plextor PX-716A, PX-716SA i PX-716UF oraz Buffalo DVM-DM16FBS i DVM-DM16U2. Wszystko wskazuje również na to, że nowa wersja firmware zostanie udostępniona także dotychczasowym użytkownikom tych napędów.

Płyta na nForce 5 z mostkiem Intela


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 08:39
(4)Komentarzy (4)
Nie tak dawno temu informowaliśmy już o porozumieniu między Intelem i nVidią, mającym na celu współpracę i wzajemną wymianę technologii. Widać już pierwsze skutki tej umowy w praktyce - na targach CES prezentowany jest prototyp płyty głównej na bazie chipsetu nForce 5. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, płyta przeznaczona jest dla procesorów Intela i posiada 2 sloty PCI-Express x16 dla kart graficznych. Nie to jest jednak najciekawsze - na zbliżeniu widać wyraźnie, że mostek południowy nie pochodzi od nVidii - jest na nim logo Intela. Oprócz wymienionych już slotów PCI-E do dyspozycji są także 4 PCI, 4 porty Serial-ATA i 4 gniazda DIMM dla pamięci. W sklepach pierwsze płyty z nForce 5 powinni się pojawić pod koniec pierwszego lub na początku drugiego kwartału tego roku. » czytaj dalej

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL