Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 25 lutego 2005  
    

Przegląd kart PCI-Express - korekta podsumowania


Autor: Kris | 10:17
(6)Komentarzy (6)
W związku z tym, że w komentarzach słusznie zwrócono mi uwagę na nieczytelność podsumowania pierwszej części recenzji kart PCI-Express to postanowiłem je zmodyfikować. Zmiany dotyczą głównie układu graficznego. Mam nadzieje, że dzięki dodatkowym znaczkom i wyeksponowaniu polecanych modeli kart (bez wskazywania konkretnego producenta), przekaz jest bardziej czytelny. Treść w zasadzie pozostała niemal ta sama, ale dzięki takiemu zabiegowi, wyróżnienia, które miały mieć charakter pozawydajnościowy i były tylko dodatkiem do recenzji, przestaną mieć dominujące znaczenie dla czytelnika.

Firefox w najnowszej wersji 1.0.1


Autor: Adam | źródło: MajorGeek | 09:54
Komentarzy (0)
Ze stron mozilla.org można już pobrać najnowszą wersję coraz bardziej popularnej przeglądarki stron internetowych o nazwie Firefox, oznaczoną numerem 1.0.1. Zmiany mają przede wszystkim skupiać się na poprawieniu bezpieczeństwa i eliminacja zauważonych błędów. Pełną listę zmian w tej wersji można znaleźć pod tym adresem. Program natomiast jest do pobrania pod tym adresem - dostępne są różne wersje językowe i dla różnych systemów operacyjnych, natomiast polską wersję znajdziemy w tym miejscu.

OCZ podkręca pamięci DDR do prędkości 772MHz


Autor: Adam | źródło: x-bit labs | 09:32
(1)Komentarzy (1)
Firma OCZ pochwaliła się podkręceniem swoich pamięci DDR do prędkości 772MHz - oczywiście chodzi o efektywną prędkość czy też raczej oznaczenie trybu. Właściwa prędkość pamięci wynosiła 386 MHz, ale w trybie DDR - marketing uznaje więc 772MHz. Wynik osiągnięto z procesorem AMD Athlon 64, na płycie na bazie chipsetu nForce 4. Przy tej prędkości pamięci pracowały z ustawieniami CL3 4-4-15 - o ile należało podnieść napięcia firma nie podała. Dodatkowo firma podała, że największy transfer z pamięci uzyskano przy niższej prędkości, zapewne z lepszymi timingami - przy 330MHz DDR transfer wyniósł 8442MB/s. W połowie zeszłego roku OCZ zamierzał zaoferować pamięci PC-4800 EL, pracujące w trybie DDR 600 przy ustawieniach CL3 4-4-8 i napięciu 2,85V - nie trafiły one jednak nigdy do sprzedaży. Problemem miały być zbyt niskie napięcia, oferowane przez większość dostępnych na rynku płyt głównych.

Głośniki Creative Inspire Monitor M80


Autor: Adam | źródło: x-bit labs | 09:24
(15)Komentarzy (15)
Jak podaje serwis x-bit labs, do sprzedaży w Europie trafiają właśnie najnowsze głośniki firmy Creative o nazwie Creative Inspire Monitor M80. Właściwie trzeba je nazywać monitorami, a dzięki własnemu wzmacniaczowi aktywnymi monitorami, gdyż tak wskazuje ich nazwa i tak też nazywane są tego typu produkty w świecie audio. Oczywiście do profesjonalnych monitorów produktowi Creative jeszcze daleko, ale i do typowych komputerowych też niezbyt blisko. Monitory posiadają po dwa głośniki - nisko-średniotonowy i wysokotonowy. Obudowa ma wymiary 156mm x 243mm x 195mm a wykonana jest z "drewna", wykończonego sztuczną okleiną. Jeden z głośników posiada regulację głośności, basu, wysokich tonów oraz gniazdo słuchawkowe. Podawana moc wynosi 16W RMS dla każdego z głośników a pasmo przenoszenia to od 62Hz do 20 000Hz. Cena wynosi około 65 dolarów a dla zainteresowanych polecam opis w serwisie x-bit pod tym adresem.

Więcej informacji o ATI Radeon X850 XT 512MB


Autor: Adam | źródło: x-bit labs | 08:16
(6)Komentarzy (6)
Niedawno informowaliśmy, że ATI podczas najbliższego weekendu na festiwalu Texas Gaming Festival chce przedstawić kartę graficzną z 512MB pamięci. Obecnie wiadomo już znacznie więcej o tej karcie - będzie to ATI RADEON X850 XT 512MB, bazujący na karcie ATI RADEON X850 XT 256MB - zasadnicza zmiana zaszła tylko w układzie pamięci. Karta ma działać z prędkością 520MHz dla GPU i 540MHz DDR dla pamięci, która zbudowana jest z kości Samsunga 256Mbit DDR3 - jak łatwo policzyć, kości tych jest 16 aby uzyskać 512MB. Oprócz tego przedstawiciel ATI oświadczył, że firma rozważa wprowadzenie tego typu karty do sprzedaży - jak na razie jednak ostateczna decyzja nie została podjęta. Oprócz tego jeden z uczestników wspomnianego festiwalu ma zostać szczęśliwcem, który zabierze taką kartę do domu. » czytaj dalej

nForce 5 czyli nForce 4 Intel Edition?


Autor: Adam | źródło: BeHardware | 08:02
(5)Komentarzy (5)
Jak podał niemiecki serwis Computerbase.de, chipset firmy nVidia dla procesorów Intela znany pod kodową nazwą C19 otrzyma nazwę nForce 4 Intel Edition, a nie jak większość sądziła nForce 5. Oprócz tego układ ten ma być dostępny w wersjach z obsługą technologii SLI i bez niej. Obsługiwana prędkość FSB to 1066MHz, do tego chipset ma obsługiwać pamięci DDR-2 667 a mostek południowy doda 10 portów USB 2.0, sieć Gigabit Ethernet ze sprzętowym firewallem nVidia FireWall, 4 porty IDE a także 4 porty Serial-ATA w standardzie I lub II. nForce 4 Intel Edition, o ile taką otrzyma nazwę, ma wejść do sprzedaży w drugim kwartale tego roku.

100 milionów chipsetów VIA dla AMD


Autor: Adam | źródło: BeHardware | 08:01
Komentarzy (0)
Niedawno nVidia ogłosiła wyprodukowanie milionowego chipsetu nForce dla procesorów AMD K8, następnego dnia SiS zakomunikował, że wyprodukował już 2 miliony układów z obsługą magistrali PCI-Express łącznie dla procesorów AMD i Intel. Obecnie przyszedł czas na VIA - firma ta przekroczyła właśnie granicę 100 milionów wyprodukowanych chipsetów dla procesorów AMD. Współpraca ta zaczęła się jeszcze w czasach procesorów AMD Am486DX40 i trwa do dziś. Teraz pozostaje poczekać na jakąś okrągłą rocznicę, ogłoszoną przez firmę Intel.

Chipset VIA K8N800A dla Turiona


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 08:00
Komentarzy (0)
VIA Technologies przedstawiła swój najnowszy chipset K8N800A, przeznaczony dla komputerów przenośnych i stworzony z myślą o procesorach AMD Turion 64. Procesory te wywodzą się z serii Athlon 64, ale posiadają mniejszy pobór mocy dzięki czemu lepiej nadają się dla komputerów przenośnych. Chipset może także obsługiwać dostępnie obecnie procesory Mobile AMD Athlon 64 oraz Mobile AMD Sempron. K8N800A posiada układ graficzny S3 Graphics UniChrome Pro, zapewniający akcelerację 2D i 3D, korzystający z pamięci RAM komputera. Oprócz tego układ ten posiada technologię Chromotion CE Video Display Engine, która pozwala na sprzętową akcelerację formatu MPEG-2. K8N800A pozwala także na umieszczenie osobnego portu AGP 8x dla zewnętrznej karty graficznej. Jak podaje VIA, układ ten jest już dostępny dla producentów komputerów.

 
Czwartek 24 lutego 2005

Przegląd kart PCI-Express. Część I. Produkty do 1000 zł


Autor: Kris | 10:05
(56)Komentarzy (56)
Po dłuższej przerwie czas wrócić do testów kart graficznych. Przez ostatnie tygodnie starałem się sprawdzić możliwości wszystkich rodzajów kart dla platformy PCI-Express. Przy tej ilości modeli przede wszystkim przemówić muszą liczby, więc i tym razem czeka wszystkich spora dawka tabel i wykresów. W porównaniu wzięły udział karty firm Albatron, Abit, GeCube, Gigabyte, Leadtek, Prolink i Sapphire oraz referencyjne konstrukcje nVidia. Niniejszym dziękuję przedstawicielom producentów za umożliwienie przygotowania tego artykułu. Pierwsza część przeglądu kart PCI-Express obejmuje produkty w cenie do 1000 zł. Zapraszam. » czytaj dalej

Tańsza wersja pamięci Corsair XPERT


Autor: Adam | źródło: BeHardware | 09:55
Komentarzy (0)
Wcześniej już informowaliśmy o pamięciach Corsair XPERT TwinXP1024-3200XL, wyposażonych w wyświetlacze. Obecnie do oferty wchodzi znacznie tańsza odmiana o nazwie TwinXP1024-3200C2, również posiadająca wyświetlacze ale o gorszych parametrach samych pamięci. Droższe moduły mają opóźnienia w dostępie do pamięci na poziomie CL2-2-2 - tańsza wersja dla platformy Intela oferuje CL2-3-3 a dla platformy AMD CL2,5-3-3. Tak jak droższe pamięci tak i nowe dostępne są w parach po 2 moduły o pojemności 512MB każdy. Jak na razie nie wiadomo o ile tańsza będzie ta nowa wersja i o ile zmniejszy dotychczasową 40% różnicę w cenie między pamięciami XL Pro i XPERT.

GeForce 6200 AGP bez mostka HSI


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 09:51
(2)Komentarzy (2)
Jak podaje The Inquirer, tajwańscy producenci kart graficznych zażądali od nVidii stworzenia układu GF6200 w wersji AGP, ale bez udziału układu mostkującego HSI. GF 6200 należy do najniższej kategorii cenowej i najprawdopodobniej koszt dodatkowego układu HSI był dla producentów zbyt wysoki. Nowe GPU nosi oznaczenie NV44a i jak można z niego wywnioskować wywodzi się z układu NV44 czyli GeForce 6200 TC. Technologia TurboCache opiera się jednak na wykorzystaniu magistrali PCI-Express, dlatego NV44a nie będzie dostępny w wersji TC. Nowe GPU powinno odziedziczyć wszystkie właściwości dotychczasowych układów GF 6200 a jego premiera odbędzie się na początku marca - możliwe że podczas targów CeBIT.

Nero 6 Reloaded z obsługą płyt DVD-R9


Autor: Anitka | 09:36
(2)Komentarzy (2)
Firma Nero ogłosiła, że pakiet oprogramowania Nero 6 Reloaded obsługuje już nagrywanie dwuwarstwowych płyt DVD-R9. Najnowsza wersja wspiera także technologię LightScribe, która umożliwia laserowe "nadruki" w odcieniach szarości na specjalnie przygotowanych nośnikach CD i DVD. Po nagraniu takiego nośnika wystarczy go obrócić (twarzą do dołu), aby ten sam laser, który wypala dane mógł wypalać obrazy stosunkowo wysokiej jakości. Do powstania laserowych "nadruków", oprócz napędu obsługującego technologię LightScribe, niezbędny jest nośnik CD lub DVD z odpowiednią powłoką oraz oprogramowanie Nero, umożliwiające projektowanie, a następnie tworzenie projektów. Ostatnia aktualizacja Nero 6 rozszerza także możliwości programu o narzędzia wspierające zapis płyt DVD-R9 (pojemność 8.5 GB, czyli ok. 120 minut filmu najwyższej jakości w formacie DVD-Video). Aktualizacja rozszerzająca Nero 6 jest już dostępna ze strony producenta - www.nero.com.

BenQ DW1625 wypali etykietę na płycie


Autor: DYD | 09:28
Komentarzy (0)
BenQ DW1625 to nagrywarka DVD wyposażona w technologię LightScribe umożliwiająca wykonanie na górnej części nośnika CD lub DVD wyraźnych grafik, podobnych do hologramów. Etykiety wykonywane są po zapisaniu danych na płytę CD lub DVD - użytkownik proszony jest o odwrócenie płyty - etykietę wypala ten sam laser, który zapisuje dane. Do wykonywania etykiet techniką LightScribe potrzebne są specjalne krążki pokryte barwnikiem zmieniającym kolor pod wpływem świata laserowego.

Nagrywarka BenQ DW1625 stanowi połączenie zapisu danych w standardzie 16x DVD+R i 8x DVD-R oraz technologii umożliwiającej zapis danych z prędkością 2.4x na dwuwarstwowych płytach DVD+R. Urządzenie zostało wyposażone w funkcje Tilt Control, Walking OPC II oraz BLER OPC, które czuwają nad jakością zapisywanego obrazu. Funkcjonalne oprogramowanie QVideo umożliwia szybką i łatwą zamianę formatu DV/TV/AV na format DVD. » czytaj dalej

Nero CD-DVD Speed i InfoTool


Autor: DYD | 08:44
Komentarzy (0)
Na stronie www.cdspeed2000.com dostępne są nowe wersje dwóch narzędzi przeznaczonych dla napędów optycznych. Pierwszy to Nero CD-DVD Speed V3.70 - program służący do badania prędkości odczytu i zapisu płyt CD i DVD w napędach optycznych. W nowej wersji m.in. doszła obsługa płyt DVD-R DL, poprawki przy teście "Disc Quality" oraz małe usprawnienia. Drugie narzędzie to Nero InfoTool V3.00 (m.in. wykrywanie DVD-R DL) - które pokaże nam szczegółowe info o naszym napędzie czy nagrywarce. Podaje takie parametry jak prędkości odczytu, zapisu, rodzaj obsługiwanych płyt i standardów, wersje firmware, etc. Oba programy dostępne są tutaj.

GetRight 5.2d Final


Autor: DYD | 07:44
Komentarzy (0)
Wczoraj ukazała się oficjalna wersja programu GetRight 5.2d - przydatnego asystenta do ściągania binarnych plików firmy Headlight Software. Program potrafi wznawiać pobieranie pliku nawet, kiedy połączenie zostanie przerwane (tylko w przypadku kiedy serwer na którym znajduje się plik korzysta z funkcji odzyskiwania połączenia). Lista zmian wprowadzonych w edycji 5.x dostępna jest tutaj. Program przeznaczony dla systemów Windows95/98/Me/NT/2000/XP można pobrać ze strony Headlight Software (3.17 MB).

Fraps v2.5.2 do pomiaru fps


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 07:39
Komentarzy (0)
I mamy kolejną wersję Frapsa (www.fraps.com), czyli przydatnego narzędzie, jeżeli chcemy sprawdzić ilość FPS w dowolnych aplikacjach Direct3D, czy też OpenGL... i nie tylko. Dzięki Frapsowi ilość klatek na sekundę może być wyświetlana w czasie rzeczywistym w dowolnym rogu ekranu. Dodatkowo pomiary mogą być zapisane w logu. W narzędziu Fraps dostępna jest też opcja zrzucania filmów - można nagrać sekwencję video w AVI oraz możliwość zrzutów ekranu. Program wymaga systemu Windows 2k, XP lub 2k03 i działa na układach Nvidia Geforce 2/3/4/FX oraz ATI Radeon 9xxx. Ściągnij Fraps'a 2.5.2 (686 KB).

1-calowe 6GB dyski Hitachi i Seagate


Autor: Adam | źródło: Extremetech | 00:04
Komentarzy (0)
Wczoraj zarówno Hitachi Global Storage Technologies jak i Seagate przedstawiły nowe modele swoich dysków o wielkości 1 cala. Najnowsze modele obydwu firm oferują teraz 6GB pojemności. Jednocześnie także wczoraj Apple ogłosiło nową wersję odtwarzacza iPod Mini, właśnie z dyskiem o pojemności 6GB. Hitachi zapowiedziało że dyski o pojemności 6GB powinny wkrótce trafić do sprzedaży, z kolei Seagate oświadczył, że takie dyski produkuje już od grudnia zeszłego roku. Oprócz tego Hitachi obniżyło ceny swoich urządzeń - jak dotąd nowy model startował z ceną 499 dolarów - obecnie wprowadzany dysk 6GB ma cenę 299 dolarów a dysk Microdrive 3K6 4GB 199 dolarów. Firma Seagate nie ujawniła ceny swojego dysku ST1, ale podała że posiada on opatentowaną technologię RunOn, która buforuje przesyłane z napędu dane.

Karta Gainward z 512MB pamięci


Autor: Adam | źródło: x-bit labs | 00:03
(1)Komentarzy (1)
Wojna na megabajty przybiera na sile - wczoraj informowałem, że ATI zamierza wkrótce pokazać kartę Radeon X850 z 512MB pamięci. W przeciwnym obozie Gainward również przygotowuje taką kartę - będzie ona bazować na układzie nVidia GeForce 6800 Ultra i posiadać złącze PCI-Express. Pełna nazwa karty to CoolFX PowerPack! Ultra/2800 PCX Golden Sample i dostępne będą wersje zarówno z chłodzeniem wodnym firmy Innovatek lub masywnym, miedzianym coolerem. GPU karty ma pracować z prędkością 450MHz a 512MB pamięci z prędkością 600MHz DDR - na tym jednak nie koniec, gdyż w zależności od systemu chłodzenia karty będą oferować możliwość dalszego przyspieszona. Na dodatek karty mają posiadać złącze SLI, umożliwiające połączenie dwóch w jednym systemie. Karta ma zostać przedstawiona podczas targów CeBIT i wejść do sprzedaży jeszcze przed końcem marca.

Nagrywarka DVD Plextor bez tacki


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 00:02
(5)Komentarzy (5)
Plextor uzupełnia swoją ofertę o napęd nagrywający płyty DVD, ale zamiast tacki posiadający szczelinę do wkładania płyt. Z podobnych rozwiązań słynął dawniej Pioneer. Napęd nosi oznaczenie PX-716AL i posiada złącze EIDE oraz bufor o wielkości 8MB. Obsługiwane formaty zapisu płyt to 6x w przypadku płyt DVD+R DL Dual Layer, 6x dla płyt DVD-R Dual Layer, 16x dla DVD+R, 16x dla płyt DVD-R, 48x dla płyt CD-R, 8x dla DVD+RW, 4x DVD-RW oraz 24x CD -RW. Z kolei odczyt płyt DVD możliwy jest z maksymalną prędkością 16x a w wypadku CD 48x. Plextor ustalił cenę swojego napędu na poziomie 170 dolarów.

Pamięci OCZ PC4000 Gold VX


Autor: Adam | źródło: x-bit labs | 00:01
(1)Komentarzy (1)
Znana z produkcji wysokiej jakości pamięci firma OCZ poszerza swoją ofertę o nowe pamięci DDR 500. Noszą one nazwę OCZ PC4000 Gold VX a VX w nazwie ma oznaczać Voltage eXtreme czyli ekstremalne napięcie. PC-4000 VX przeznaczone są do pracy w trybie DDR 500 a przy napięciu 3,3V osiągają opóźnienia na poziomie CL2-2-2-8. Moduły wyposażone są także w radiatory w złotym kolorze. Jednocześnie moduły posiadają technologię EVP (Extended Voltage Protection) pozwalającą na ich bezpieczną pracę, bez utraty wieczystej gwarancji, przy napięciu 3,5V. Dla płyt głównych nie oferujących tak wysokich napięć firma proponuje OCZ DDR Booster, pozwalający na podniesienie napięci do 3,9V. OCZ dodaje także, że pamięci te zostały stworzone z myślą o systemach z procesorami AMD Athlon 64. Do sprzedaży trafią moduły tylko o jednej pojemności - 512MB.

Nietypowa płyta Albatron z nForce 4 SLI


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 00:00
Komentarzy (0)
Płyta firmy Albatron Technology nosi nazwę K8SLI i jest dosyć nietypowym przedstawicielem płyta na bazie chipsetu nVidia nForce 4 SLI - przede wszystkim płyta jest niewielka, gdyż jej wymiary wynoszą 196x292mm. Pomimo małych wymiarów ma wszystkie właściwości większych płyt czyli dwa sloty PCI-Express x16. Tutaj czeka kolejna niespodzianka: płyta ma na stałe włączony tryb SLI a obydwa sloty pracują z prędkością x8. Wynika to z tego, że płyta nie posiada zworek ani przełączników do zmiany trybu pracy SLI - jeśli zainstalujemy jedną kartę graficzną i tak będzie ona pracować w trybie x8. Inne nietypowe rozwiązanie to druga zapasowa kość z biosem ale w postaci osobnego, wpinanego w płytę modułu - rozwiązanie to nosi nazwę ABS (Albatron BIOS Security). Jak na razie cena płyty nie jest znana, ale z powodu braku dodatkowych, zintegrowanych kontrolerów nie powinna być zbyt wysoka.

 
Środa 23 lutego 2005

MSI otwiera biuro w Polsce


Autor: Anitka | 19:54
(18)Komentarzy (18)
W dniu dzisiejszym firma Micro Star International (MSI) otworzyła oficjalne przedstawicielstwo w Polsce. Na jego czele stanęli pani Rita Chiu oraz pan Sean Hsu, którzy będą odpowiedzialni za sprzedaż i marketing w Polsce. Firma MSI jest obecna na polskim rynku od roku 1998, jednak do tej pory prowadziła sprzedaż tylko za pośrednictwem sieci dealerów. W tym roku firma zdecydowała się na otwarcie w Polsce oficjalnego przedstawicielstwa, które jest zarazem pierwszym biurem MSI w regionie Europy wschodniej. Firma będzie prowadzić sprzedaż ze pośrednictwem dwóch dystrybutorów: Incom i Action oraz rozbudowanej sieci dealerów. W dalszej części krótka fotorelacja z tej uroczystości. » czytaj dalej

Karta ATI z 512MB pogromcą GeForce?


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 12:21
(18)Komentarzy (18)
Jak podaje The Inquirer, podczas mającego się odbyć w ten weekend festiwalu Texas Gaming Festival, ATI chce zaprezentować specjalną wersję karty Radeon X850 - posiadającą 512MB pamięci. Wszystko wskazuje na to że będzie to bardzo unikalny egzemplarz - specjalnie zmodyfikowany dla podniesienia napięć zasilających dla GPU i pamięci. Kanadyjska firma sponsoruje także konkurs podkręcania komputerów, który odbędzie się podczas tego festiwalu. Celem ATI jest osiągnięcie światowego rekordu w programie 3DMark 05 - obecnie 20 pierwszych miejsc okupują systemy z kartami z serii nVidia GeForce 6800. Oprócz tej niecodziennej karty ATI planuje także pokazać "najszybszy notebook świata" czyli Dell Inspiron XPS z układem ATI Mobility Radeon 9800.

Karta graficzna HIS Radeon X800 XL


Autor: Adam | źródło: HardwareZone | 11:14
(1)Komentarzy (1)
Do sprzedaży trafia właśnie karta firmy HIS, bazująca na układzie ATI Radeon X800 XL. Nazwa karty nie jest zbyt oryginalna - HIS Radeon X800 XL ale za to zastosowane chłodzenie jest nietypowe. Nosi ono nazwę IceQ II i wszystko wskazuje na to, że jest cichsze od tego w referencyjnych kartach ATI. Prawdopodobnie producentem tego coolera jest firma Arctic Cooling - chłodzi on także pamięci - na przedniej stronie GPU i pamięci dotykają miedzianej części coolera a pamięci po drugiej stronie chłodzone są aluminiową płytką. Oprócz tego rdzeń karty pracuje z prędkością 432MHz czyli o 32MHz więcej niż w przypadku kart innych producentów - jeśli to komuś nie wystarczy, HIS dołącza oprogramowanie iTURBO pozwalające jeszcze bardziej podkręcić kartę. Karta posiada także 256MB pamięci GDDR3 o prędkości 490MHz DDR. Jak na razie cena karty nie została ujawniona.

Barebone Shuttle jako kino domowe


Autor: Adam | źródło: HardwareZone | 11:04
(3)Komentarzy (3)
Znany producent systemów barebone - Shuttle wprowadza na rynek kolejny taki system, według zapowiedzi firmy będący pierwszym łączącym funkcjonalność barebone z kinem domowym. Produkt ten został określony skrótem BYOHT (Build Your Own Home Theater) czyli w wolnym tłumaczeniu "stwórz swój własny system kina domowego". Dokładne oznaczenie komputera, wchodzącego w skład zestawu to XPC SB83G5C, oprócz niego otrzymujemy oprogramowanie XPC MAX Home Theater, zintegrowany tuner TV, pilot zdalnego sterowania i wyświetlacz na obudowie o nazwie VFD (Versatile Front-panel Display). Serce komputera stanowi płyta na bazie chipsetu Intel 915G ze zintegrowanym układem graficznym Intel GMA900, obsługująca procesory Intel Pentium 4 i Celeron w wersji Socket 775. Oprócz tego do dyspozycji jest slot dla karty graficznej PCI-Express x16, kontroler Serial-ATA z funkcjami RAID, złącza FireWire i moduł łączności WiFi o oznaczeniu PN15g.

Obniżka cen procesorów Intel Celeron i Xeon


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 10:44
Komentarzy (0)
Wraz z wprowadzeniem do sprzedaży procesorów Intel Pentium 4 z serii 600, firma obniża ceny procesorów Celeron, Celeron D oraz procesorów Xeon dla stacji roboczych i serwerów. Wśród Celeronów największe obniżki objęły modele o prędkości 2,8GHz czyli Celerony D 335J, 335 oraz Celerona 2,8GHz - w ich wypadku ceny spadły o 13,59%. Jeśli chodzi o procesory Xeon, największa obniżka objęła model 3,40GHz z 1MB cache, wykonane w technologii 90nm - cena zmalała o 34,06%. Pełną listę obecnych cen wraz z ich zmianami można znaleźć poniżej. » czytaj dalej

Skaner Konica Minolta do przeźroczy


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 10:20
(2)Komentarzy (2)
Konica Minolta zaprezentowała skaner do przeźroczy o nazwie DiMAGE Scan Elite 5400 II, skanujący slajdy w formacie 35mm. Urządzenie oferuje maksymalną rozdzielczość 5400х5400dpi, przy której czas skanowania wynosi około 25 sekund oraz paletę 48-bitową przy skanowaniu w 1 kolorze lub po 16 bitów dla każdego z kolorów RGB. Do umieszczania slajdów służą specjalne ramki, dostosowane do różnych formatów. Sam skaner ma niewielkie wymiary - 70х45х165mm i waży 1,5kg. Urządzenie skierowane jest w szczególności do profesjonalistów lub amatorów tradycyjnej fotografii, szczególnie tych posiadających już znaczne zbiory zdjęć w formie slajdów. DiMAGE Scan Elite 5400 II łączy się z komputerem poprzez magistralę USB 2.0 a do sprzedaży ma trafić w marcu w cenie 899 Euro.

Winamp5 5.08e do pobrania


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 08:25
Komentarzy (0)
Popularny, znany i lubiany Winamp doczekał się nowej wersji. Najnowszy odtwarzacz plików muzycznych posiada oznaczenie 5.08e i od poprzedniego wydania 5.07 nie różnie się zbytnio, gdyż zawiera jedną nowość: Windows Media DRM License. Pełna lista zmian wprowadzonych w wersji 5.xx dostępna jest na tej stronie. Jak zwykle dostępne są trzy wersje, do pobrania odpowiednio pod tym adresami: wersja Pro (płatna $14.95), wersja Full (4.58 MB) oraz wersja Lite (741 KB).

Shuttle przedstawia barebone z nForce 4


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 08:02
Komentarzy (0)
Shuttle wprowadza do sprzedaży swój pierwszy system barebone, bazujący na chipsecie nVidia nForce 4. System ten nosi oznaczenie XPC SN25P i przeznaczony jest dla procesorów AMD K8 w wersji Socket 939. Do dyspozycji jest jeden slot PCI-Express x16 dla karty graficznej oraz jeden PCI-E x1. Oprócz tego barebone oferuje 4 porty Serial-ATA, 1 złącze IDE, układ audio 8-kanałowy i kartę sieciową 1Gbit. Zatoki na napędy obejmują 1 5,25 cala i 3 3,5 calowe. Nie zapomniano także o portach USB 2.0 - 2 z przodu i 4 z tyłu - oraz po jednym złączu FireWire z przodu i z tyłu. Barebone wyposażony jest także w zasilacz Silent X o mocy 350W i system chłodzenia ICE (Integrated Cooling Engine), które razem mają nie przekraczać poziomu głośności 31dB. XPC SN25P wchodzi obecnie do sprzedaży na Tajwanie a tydzień także na pozostałych rynkach. Cena jak na razie nie została przedstawiona.

Rynek monitorów CRT i LCD w Europie


Autor: Adam | źródło: BeHardware | 08:01
Komentarzy (0)
Według danych opracowany przez Display Search, obecnie 30% rynku monitorów komputerowych w Europie Wschodniej i Zachodniej należy do monitorów CRT a pozostałe 70% do LCD. Wśród monitorów CRT nabywców znajdują głównie modele 17-calowe a sprzedaż modeli większych - o przekątnych 19 i 20 cali - stanowi nikły procent ogółu. Wśród monitorów LCD te o wielkości 15 cali ustąpiły miejsca monitorom 17-calowym, które to obecnie stanowią 50% wszystkich sprzedawanych monitorów LCD. Inaczej mówiąc wśród wszystkich sprzedawanych w Europie monitorów co trzeci to 17-calowy LCD. Jednocześnie udział monitorów LCD o wielkości 19 i 20 cali zwiększył się w ostatnim czasie, choć nadal jest znacznie mniejszy niż w wypadku modeli 17-calowych. » czytaj dalej

 
Wtorek 22 lutego 2005

SpeedFan - 4.21


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:55
(4)Komentarzy (4)
Alfredo Comparetti udostępnił nową wersję swojego ciekawego programu SpeedFan - 4.21. Przypomnijmy, że SpeedFan to program umożliwiający monitoring temperatur, napięć, obrotów wentylatorów, napędów HDD (SMART). Ciekawą funkcją jest możliwość manualnej lub automatycznej regulacji prędkości obrotów wentylatorów (o ile płyta udostępnia taką funkcję). Możliwa jest też kontrola taktowania FSB. W nowej wersji zaszło kilkanaście zmian (m.in. monitorowanie dysków SCSI), ich lista w wersji oryginalnej w dalszej części. Program SpeedFan 4.21 znajduje się tutaj (1.49 MB). » czytaj dalej

Pierwsze zdjęcie ATI X800 XL AGP


Autor: Adam | źródło: W2S | 11:02
(4)Komentarzy (4)
Chiński serwis PConline.com.cn zamieścił pierwsze zdjęcie karty ATI Radeon X800 XL w wersji dla magistrali AGP. Karta została stworzona przez firmę Saphire, która praktycznie jak na razie jest jedynym producentem kart X800 oraz X800 XL. Karta najprawdopodobniej bazuje na układzie R430 w połączeniu z układem Rialto - czyli mostkiem pomiędzy magistralami PCI-Express i AGP. Sam układ karty i jej chłodzenie jest bardzo podobne do zastosowanego w wersji PCI-Express. Karta posiada także złącze zasilania, którego karty PCI-E firmy Saphire są pozbawione. Co do samej karty jej parametry powinny odpowiadać tym z wersji PCI-E czyli 16 potoków, GPU o prędkości 400MHz a pamięci 490MHz DDR. Cena karty ma się zmieścić w 300 Euro a jej prezentacja odbędzie się na początku marca, przed targami CeBIT.

Procesory Intela z obsługą 64-bitów


Autor: DYD | 10:55
(16)Komentarzy (16)
Wczoraj oficjalnie Intel poszerzył swoją ofertę o pięć nowych procesorów do komputerów stacjonarnych przeznaczonych dla rodziny chipsetów Intel 925/915 Expressm. Wprowadzone do sprzedaży najwydajniejsze procesory desktopowe Intela to Pentium 4 Extreme Edition 3,73 GHz z technologią HT oraz cztery układy z linii Intel Pentium 4 6xx z technologią HT. O tym pierwszym informowaliśmy w piątek (mamy go w testach), zaś o przedpremierowej sprzedaży linii 6xx dziś.

Wszystkie nowe procesory wspierają 64-bitowe adresowanie pamięci dzięki zastosowaniu Extended Memory 64 Technology (EM64T). Intel planuje implementację EM64T we wszystkich nowych procesorach desktopowych wprowadzanych na rynek w tym roku, wliczając w to układy z rodziny Intel Celeron D. » czytaj dalej

Komputerowa lekcja geografii


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 10:39
(5)Komentarzy (5)
Serwis 3DNews.ru zamieścił ciekawe zdjęcia poglądowe na tajwańskie miasto Taipei, w którym swoje siedziby mają najwięksi tajwańscy producenci sprzętu komputerowe. Zdjęcia zostały wykonane z wieży w centrum Taipei i mają zaznaczone siedziby takich firm jak Abit, Aopen, ECS, Geil, Gigabyte, MSI, Powercolor, Via, SiS i wielu innych. Na żadnym ze zdjęć nie ma siedziby firmy Asus, która znajduje się w innym regionie o nazwie Petu. 3DNews umieścił zdjęcia w rozdzielczościach od 1024 na 768 poprzez 1600x1200 aż do 3264x2448. Pod tymi adresami są zdjęcia z części pierwszej: 1024 na 768, 1600 na 1200 oraz 3264 na 2448 a tutaj cześć druga z kolejnymi firmami: 1024 na 768, 1600 na 1200 oraz 3264 na 2448.

Kolejne przenośne odtwarzacze Sony


Autor: Adam | źródło: I4U | 08:57
(4)Komentarzy (4)
W ofercie firmy Sony pojawiły się kolejne przenośne odtwarzacze muzyki. Urządzenia zapisują muzykę w pamięci flash a obsługiwane formaty obejmują MP3, ATRAC, WMA i WAV. Wszystkie trzy modele posiadają także 3-liniowe wyświetlacze OLED, wkomponowane w obudowę. Pierwszy model nosi oznaczenie NW-E505 i posiada 512MB pamięci i tuner FM a maksymalny czas pracy to 50 godzin. Oprócz tego 3-minutowe ładowanie baterii wystarcza na 3 godziny słuchania muzyki. Dostępne kolory to srebrny i niebieski. Drugi model to NW-E407 z pamięcią o pojemności 1GB, dostępny w kolorach czarnym, niebieskim, czerwonym i zielonym. Trzecia odmiana to NW-E405 o pojemności 512MB również w kolorach czarnym, niebieskim, czerwonym i zielonym. Jak na razie ceny odtwarzaczy nie są znane. » czytaj dalej

Przenośna pamięć USB Pocket Rocket


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 08:33
Komentarzy (0)
W sprzedaży dostępnych jest już bardzo dużo przenośnych pamięci flash, podłączanych poprzez port USB. Aby wprowadzić kolejny produkt tego typu, trzeba się czymś wyróżnić - tak postąpiła firma Memina oferując produkt o nazwie Pocket Rocket. Wyróżnikami Pocket Rocket ma być oryginalny kształt, z obracaną w bok osłoną wtyku dzięki czemu jej nie zgubimy oraz spore prędkości przesyłu danych. Memina określa prędkość odczytu z Pocket Rocket na 18 MB/s a zapis ma się odbywać z prędkością 15 MB/s. Dostępne pojemności obejmują 512MB, 1 GB, 2GB oraz 4GB. Oprócz tego dla osób lubiących wygodę i często podłączających pamięć do komputera dostępna jest stacja dokująca. Niestety, cena oryginalności jest dosyć wysoka - model o pojemności 4GB wraz ze stacją dokującą kosztuje 470 dolarów. » czytaj dalej

Intel Pentium 4 z serii 600 w sklepach


Autor: Adam | źródło: x-bit labs | 08:01
Komentarzy (0)
Jak donosi serwis x-bit labs, jeszcze przed oficjalną premierą procesory Intel Pentium 4 z serii 600 pojawiły się w sklepach. W Stanach Zjednoczonych oferują je cztery sklepy: CompSource Inc., CompuVest, Newegg.com i ZipZoomFly.com a w Japonii jest co najmniej 16 takich sklepów. Przypomnę tylko że modele z serii 600 bazują na rdzeniu Prescott, ale posiadają nie 1MB pamięci cache L2 a 2MB. Intel dodał także technologię EIST, zarządzającą poborem mocy tych procesorów oraz 64-bitowe rozszerzenia EM64T a także Execute Disable Bit (EDB). Ceny nowych procesorów na rynku amerykańskim wynoszą odpowiednio: od 295 do 314 dolarów za model 640, 447 do 472 za model 650 oraz od 635 do 704 dolary za najszybszą wersję 660. W Japonii w sprzedaży jest także najwolniejszy model 630.

ATI All-in-Wonder Radeon X800 XT


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 08:00
(6)Komentarzy (6)
Do sklepów w Stanach Zjednoczonych trafiła karta ATI All-in-Wonder RADEON X800 XT w wersji dla magistrali AGP. Wersja AiW różni się od zwykłego Radeona X800 XT jedynie dodaniem funkcji ViVo - czyli wejścia i wyjścia sygnałów wideo - oraz tunerów TV i FM. Karta posiada 256MB pamięci GDDR3 z 256-bitową szyną i pracującą z prędkością 500MHz DDR a rdzeń karty także pracuje z prędkością 500MHz. Jak przystało na wersję All-in-Wonder karta ma bogaty asortyment wejść i wyjść - najważniejsze to D-sub, DVI oraz złącze interfejsu ViVo. Dołączone kable i przejściówki pozwalają na obsługę różnych standardów wideo, z HDTV włącznie. Nie zapomniano także o pilocie zdalnego sterowania. Oprócz tego ATI zaleca posiadanie przynajmniej 350W zasilacza w systemie, w którym chcemy umieścić kartę. Cena karty w USA wynosi około 500 dolarów. » czytaj dalej

NEC odcina się od monitorów CRT


Autor: Adam | źródło: BeHardware | 07:50
(3)Komentarzy (3)
Wcześniejsza współpraca firm NEC-Mitsubishi na zasadzie Joint Venture miała uzasadnienie we wzajemnym uzupełnianiu się firm w technologiach LCD i CRT. Obydwie firmy zgodnie jednak ogłosiły, że z powodu gwałtownego wzrostu znaczenia monitorów LCD muszą odpowiedzieć na zaistniałą sytuację rynkową. W związku z tym wcześniejsze Joint Venture NEC-Mitsubishi ma się stać oddziałem, należącym w całości do firmy NEC. Od tej pory stworzona w ten sposób firma ma działać pod nową, ale jak dotąd nieujawnioną marką. Dla wyjaśnienia trzeba dodać, że w zeszłym roku firma Mitsubishi ogłosiła koniec produkcji kineskopów do monitorów CRT w technologii Diamondtron, a w 2006 roku zakończy się produkcja modeli FST w technologii Shadow Mask.

 
Poniedziałek 21 lutego 2005

Recenzja odtwarzacza mp3/divx... iRiver PMP-120


Autor: PiK | 09:12
(27)Komentarzy (27)
PMP (Personal Multimedia Player) to nowy dział w świecie elektronicznej rozrywki. Odtwarzanie muzyki i sekwencji video, możliwość słuchania radia, przeglądania fotek i plików tekstowych to jedne z zastosowań personalnych odtwarzaczy multimediów. Jeżeli by oceniać sprzęt według ilości funkcji, to właśnie znaleźliśmy zawodnika, który stanie na podium. Jednakże, każdemu krytykowi od razu przyjdzie na myśl powiedzenie: "co jest do wszystkiego, jest do niczego". Czy porzekadło to jest na miejscu w przypadku przenośnych odtwarzaczy multimediów? Odpowiedź spróbujemy znaleźć na podstawie spotkania z najnowszym dzieckiem firmy iRiver: PMP-120. Zapraszam do zapoznania się z artykułem. » czytaj dalej

Koniec spadku cen monitorów LCD 17 cali


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 08:55
(9)Komentarzy (9)
Jak donoszą tajwańskie źródła, główni producenci paneli dla 17 calowych monitorów LCD mają zamiar podnieść ceny. Firmy, które rozważają takie posunięcie to AU Optronics (AUO), Chi Mei Optoelectronics (CMO), Chunghwa Picture Tubes (CPT) oraz HannStar Display. Na razie nie ma się jednak czym martwić, gdyż podwyżka ceny paneli w firmie AUO ma wynieść około 5 dolarów na sztuce. Również firmy CMO i CPT zapowiedziały, że podwyżki nie będą drastyczne. Fakt ten ma związek ze znacznie większym popytem na 17 calowe monitory, a co za tym idzie zmniejszającymi się zapasami paneli u producentów. Trzeba jednak zauważyć, że średnia cena panelu dla 17 calowego monitora LCD spadła z poziomu 200-210 dolarów we wrześniu 2004 roku do około 150 dolarów obecnie.

Barebone Aopen dla Pentium M


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 08:50
(6)Komentarzy (6)
Aopen wprowadza do sprzedaży swój system barebone, stworzony z myślą o procesorach Pentium M. Należy on do linii XC Cube SFF i jest najmniejszym systemem w tej serii. Dokładne oznaczenie tego barebone to EY855-II XC Cube i bazuje on na płycie głównej z chipsetem Intel 855GME, przeznaczonej dla procesorów Pentium M z FSB 400MHz i 533MHz. Oprócz tego system obsługuje do 2GB pamięci DDR333 i dyski twarde 3,5 cala. Złącza obejmują także AGP 4x, jeden slot PCI, porty USB 2.0 i FireWire. Zastosowany na procesorze cooler ma pracować ze średnią prędkością 2000RPM i nie przekraczać 22-24dB pod względem głośności. Całość zamknięta jest w obudowie o wysokości 106mm, posiadającej w standardzie 150W zasilacz. Podstawa konfiguracja tego barebone ma kosztować 320 dolarów.

Dwa nowe coolery Gigabyte


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 08:29
(5)Komentarzy (5)
Gigabyte poszerza swoją ofertę o dwa nowe modele coolerów, odpowiednio dla procesorów AMD K8 w wersjach Socket 754, 939 i 940 oraz Intel LGA 775. Chłodzenie dla procesorów AMD nosi nazwę Neon Cooler 8 a dla procesorów Intela Neon Cooler 775. Obydwa modele bazują na wcześniejszym modelu z serii Neon Cooler 7 i dostępne są w dwóch wersjach: standardowej BL i z dopiskiem Pro. Wersja BL posiada niebieskie wentylatory, dodatkowo podświetlane na niebiesko. W wersji Pro dochodzi regulator obrotów wentylatora, mogący zapewnić cichszą pracę coolerów. Jak na razie dokładne ceny tych produktów nie zostały podane. » czytaj dalej

Karta Asus 6800GT z kamerką


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 08:20
(1)Komentarzy (1)
Do oferty Asusa dołącza karta graficzna na bazie układu nVidia GeForce 6800 GT o nazwie Asus Extreme N6800GT. Jest to typowy przedstawiciel kart GeForce 6800GT, w wersji dla magistrali PCI-Express. Karta posiada 256MB pamięci, prędkość GPU to 350MHz i 500MHz DDR dla pamięci. Wyjścia obejmują dwa cyfrowe DVI-I i wyjście telewizyjne S-Video. Wszystko wskazuje jednak na to, że Asus dołącza do karty dosyć niecodzienne wyposażenie - a mianowicie kamerę internetową. Ma ona wchodzić w skład standardowego wyposażenia karty, ale czy będzie to dotyczyć także naszego, polskiego rynku na razie nie wiadomo. Nie jest także znana cena nowinki Asusa.

Pięć nowych aparatów cyfrowych Nikona


Autor: Adam | źródło: BeHardware | 08:04
(1)Komentarzy (1)
Nikon poszerza swoją ofertę o pięć nowych aparatów cyfrowych z serii Coolpix, należących do kategorii stosunkowo prostych i niewielkich aparatów - tzw. kompaktów. Nikon Coolpix 4600 to prosty i łatwy w użyciu aparat, z 4Mpix matrycą, 3-krotnym zoomem optycznym i 16 programami tematycznymi. Cenę ustalono na 250 Euro. Coolpix 5600 jest bratem-bliźniakiem poprzedniego modelu - najważniejszą różnicą jest matryca 5Mpix i cena 320 Euro. Trzeci model - Coolpix 7600 - również jest bardzo zbliżony wyglądem do modeli 4600 i 5600 ale dostępny w kolorach srebrnym i czarnym. Matryca ma z kolei 7Mpix a cena to 420 Euro. Ostatnie dwa modele - Coolpix 5900 i Coolpix 7900 - różnią się od poprzedników większym ekranem LCD - ma on 1,8 cala a nie 1 cal. Matryce to odpowiednio 5Mpix w modelu 5900 i 7Mpix w modelu 7900 a ceny to 370 Euro dla modelu Coolpix 5900 i 470 Euro dla 7900. » czytaj dalej

SiS rozpoczął produkcję chipsetów z PCI-E


Autor: Adam | źródło: BeHardware | 07:08
Komentarzy (0)
SiS ogłosił rozpoczęcie masowej produkcji swoich chipsetów, wspierających magistralę PCI-Express - są to chipsety SiS656, SiS649, oraz SiS756. Co więcej, firma podała że wyprodukowanych i wysłanych do odbiorców zostało już 10 milionów tych układów. Jednocześnie ponad dziesięciu producentów płyt głównych zdecydowało się zbudować swoje płyty na tych chipsetach. Jak dotąd mimo wyprodukowania tylu układów płyt z tymi chipsetami w sklepach zbytnio nie widać, pomimo faktu że ich premiera miała miejsce w marcu 2004 roku - czyli niemal rok temu.

Mitsubishi prezentuje płytę DVD-R DL


Autor: Adam | źródło: BeHardware | 07:05
(2)Komentarzy (2)
Koncern Mitsubishi Kagaku Media, do którego należy między innymi firma Verbatim, przedstawił dwuwarstwową płytę DVD-R DL. Do tej pory nośniki DualLayer dostępne były tylko w formacie DVD+R DL. Jak na razie płyta jest tylko pokazem możliwości firmy - jako termin wprowadzenia jej do sprzedaży podana została wiosna - czyli od 21 marca do 21 czerwca. Zapis płyty ma być możliwy z prędkościami 2x i 4x a jej cenę ustalono na 1500 Jenów czyli około 11 Euro. Podobne ceny miały na początku płyty DVD+R DL ale z czasem coraz większa dostępność płyt spowodowała spadek ich cen do bardziej rozsądnego poziomu.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL