Recenzja VOYO V2 TV Box, mini PC za 120USD z Windows 10 i SSD 64GB Autor: DYD | Data: 05/11/15
| Do testów otrzymaliśmy z azjatyckiego sklepu Gearbest.com jeden z nowszych modeli tanich mini PC. Wcześniej na naszych łamach wystąpił Beelink Pocket P1 na procesorze Z3735F (1.83GHz), a tym razem trafił do nas VOYO V2 TV Box również oparty na tym samym układzie Intel Atom, jednak wyposażony nieco inaczej niż Beelink. Wyróżnia się dodatkową pamięcią masową w postaci 64GB SSD (+ wbudowane 32GB ROM), a także kartą sieciową LAN, standardowym slotem HDMI i wbudowanym akumulatorem o pojemności 5000mAh. Sprzęt oferowany jest głównie za pośrednictwem kilku sklepów z Azji i dociera również do naszego kraju. Może się jednak zdarzyć, że dotrze do nas niesprawny model. Nam również przytrafił się taki przypadek, że VOYO V2 nie dał się uruchomić. Jak można temu zaradzić? O tym (i nie tylko) w niniejszym artykule, zapraszam. [Recenzja będzie jeszcze aktualizowana] |
|
Dane techniczne i wstęp
Tanie Mini PC oscylujące w cenie około 100-120USD wyposażone w system Windows 8.1/10 oferowane z azjatyckich sklepów mają obecnie pewne ograniczenia techniczne i są oferowane w podobnych konfiguracjach. Oparte głównie na czterordzeniowym procesorze Intel Atom Baytrail T Z3735F z zegarem do 1.83GHz, posiadają 2GB pamięci RAM beż możliwości powiększenia oraz 32GB wbudowanej pamięci ROM przeznaczonej na system i dane. Nie są to więc demony wydajności, ale do prostych zadań czy multimediów mogą się nadać. VOYO V2 TV Box posiada wcześniej wspomniane cechy w swojej specyfikacji, ale to co go wyróżnia to slot SATA dla dysku SSD, przewodowa karta sieciowa LAN i akumulator 5000mAh, choć jeśli chodzi o akumulator to chyba wszystkie mini-PC oparta na tandemie Atom+Windows10 posiadają baterię w obudowie. W Gearbest.com oferowane są dwie wersje VOYO V2 - pierwsza posiada dodatkowe 64GB SSD na karcie wpiętej w płytę oraz akumulator 5000mAh (tą wersję mamy u siebie), zaś drugi model nie posiada napędu SSD, ale ma większą baterię (8000mAh, ten model jest o około 20USD tańszy). Akumulator oprócz zasilana samego mini PC, może pełnić także funkcję powerbanku - zasilane urządzenie podłączane jest do VOYO poprzez złącze USB. Spójrzmy co przedstawia info o systemie raz CPU ID.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
W kwestii połączeń sieciowych to sprzęt posiada bezprzewodowe WiFi 802.11 b/g/n i Bluetooth 4.0, a także co jest ciekawostką przewodową sieć LAN RJ45, niestety tylko o przepustowości 100Mbit. W obudowie o wymiarach 13.1 x 8.3 x 1.6 cm (i wadze 230 g) znalazły się złącza: pełne HDMI, RJ45 dla LAN, micro-USB, gniazdko słuchawkowe, gniazdo zasilania, jeden port USB2.0 i przycisk Power ON/OFF. Jeden port USB to niewiele, ale można wykorzystać micro-USB i kabel OTG do podłączenia np. pendrive'a. Zabrakło slotu dla kart flashowych micro-SD.
Spójrzmy teraz na design naszego Voyo V2. Elegancka obudowa o obłych kształtach stworzona została z dobrej jakości materiałów - mamy w tym rozwiązaniu połączenie metalu i hartowanego szkła. Gabarytowo w porównaniu z innymi mini PC, np. modelem Ainol czy Beelink Pocket P1, testowany Voyo V2 jest od nich mniejszy, lecz trochę grubszy, co można zobaczyć na zdjęciach poniżej. Zasilanie odbywa się z dołączonego do zestawu zasilacza z gniazdka elektrycznego, nie da się go naładować/zasilić poprzez USB. Voyo V2 TV Box posiada od razu zainstalowany i aktywowany Windows 10 Home w wersji angielskiej, język oczywiście bardzo łatwo można zmienić w panelu sterowania systemu W10.
Ainol , Beelink Pocket P1 i Voyo V2 (kliknij, aby powiększyć)
Ainol , Beelink Pocket P1 i Voyo V2 (kliknij, aby powiększyć)
Ainol , Beelink Pocket P1 i Voyo V2 (kliknij, aby powiększyć)
|