Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
RECENZJE | Test 31 Pendrive 4GB - OCZ Patriot SanDisk Pretec Corsair Kingston PQI i inne
    

 

Test 31 Pendrive 4GB - OCZ Patriot SanDisk Pretec Corsair Kingston PQI i inne


 Autor: DYD | Data: 31/10/07

Test 31 Pendrive 4GB - OCZ Patriot SanDisk Pretec Corsair Kingston PQI i inneW niniejszym artykule na redaktorski warsztat trafiło 30 modeli przenośnych pamięci flash, zwanych popularnie pendrive'ami czy stickami. Oprócz sprawdzenia wydajności odczytu i zapisu danych, każdy model został opisany, wyróżnione zostały jego cechy specjalne i wartości dodane, takie jak np. dołączone oprogramowanie. Wśród testowanych modeli znalazły się pendrive'y firm: OCZ, GoodDrive, Pentagram, Patriot, SanDisk, Pretec, Corsair, Kingston, Verbatim, Kingmax, PQI. Prawie wszystkie posiadały wspólną cechę: pojemność 4GB, coraz bardziej przystępną przy wyborze sticka z uwagi na bardzo szybko spadające ceny pamięci flash. Aby przejść do recenzji zapraszam dalej.
     

Wstępik


Gromadka sticków biorących udział w teście (kliknij, aby powiększyć)

W tej chwili pojemności oferowane przez głównych producentów pendrive’ów zaczynają się od 1, 2, 4 do 8GB. Niektórzy z nich mają już w swojej ofercie także 16GB-owe modele. Z uwagi na niską cenę wersji 1GB, rezygnuje się z mniejszych pojemnościowo modeli. W niniejszym porównaniu, pod lupę wzięliśmy głównie modele 4GB, naszym zdaniem aktualnie rozsądnym wyborem z uwagi na stosunek ceny do pojemności. Jako dodatek sprawdziliśmy także możliwości przenośnego, 1-calowego dysk twardego w wykonaniu Verbatima. Prześledźmy zatem, jak prezentuje się oferta różnych producentów.OCZ Vboost, Rally2, ATV, ATV Turbo

OCZ VBoost

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Przegląd pamięci flash zaczynamy od firmy OCZ, znanej przede wszystkim z produkcji pamięci RAM. Jak widać, firma działa także na polu pamięci flash. W ofercie ma kilka modeli sticków, mocno różniących się od siebie. Model VBoost w kwestii wyposażenia jest osamotniony (tylko pendrive znajdziemy w plastykowym blistrze) - nie posiada także wgranego oprogramowania. Wykonany z plastyku w kolorze czarnym pendrive sprawia wrażenie dość delikatnego i podatnego na pęknięcia. Dodatkowo przy potrząsaniu, słychać lekko grzechoczące w środku części. To za pewne konsekwencja wysuwalnego wtyku USB. Ogólnie przy pierwszym kontakcie stick sprawia dobre wrażenie, które jednak po chwili obcowania z nim trochę się pogarsza. Podczas pracy pendrive podświetlany jest na czerwono (mała dioda).

Ocena za wykonanie i wygląd 2/5

Wymiary: 68 x 19 mm. Waga: 11g. Gwarancja: 3 lata. Cena: 159zł.

OCZ Rally2

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

OCZ Rally2 w wyposażeniu posiada smycz oraz przedłużacz USB. Nie posiada także jak wcześniejszy model wgranego oprogramowania. Wykonanie sticka sprawia bardzo dobre wrażenie, gdyż użyto tutaj dobrej jakości, wytrzymałego aluminium. Przypomina on nieco klasyczne pendrive’y PQI, choć jest nieco smuklejszy od tamtych modeli. Przyjemnie leży w dłoni i wydaje się być dość odporny na uszkodzenia. Stick jest elegancki, o klasycznych gabarytach, bez zbędnych dodatków. Podczas pracy pendrive podświetlany jest na pomarańczowo (mała, lecz dość mocno święcąca dioda).

Ocena za wykonanie i wygląd 5/5

Wymiary: 68 x 16 mm. Waga: 11g. Gwarancja: wieczysta. Cena: 169zł.

OCZ ATV

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Model OCZ ATV to już odejście od klasycznego wyglądu. Stick ten jest sporo większy od poprzedników i dodatkowo posiada przypięty łańcuszek zawierający cup holder (można na nim osadzić zatyczkę wtyku USB, aby się nie zagubiła). Innego wyposażenia prócz cup holdera nie znajdziemy. Pendrive pokryty jest gumowym materiałem, co ma przyczynić się na jego właściwości ochronne. Gumowe obicie ma sprawić, iż stickowi nie straszna będzie woda, upadek czy silne wstrząsy. Oczywiście nurkowanie z nim raczej nie wchodzi w grę, bardziej stick chroni dane przy pochlapaniu np. jakimś napojem. Pendrive, a w zasadzie jego wtyk, dość ciężko wchodził w port USB. Model ATV nie posiada także jak wcześniejszy model wgranego oprogramowania, zaś podczas pracy podświetlany jest na pomarańczowo (mała dioda). Dość spore wymiary, kolorystyka i wygląd sticka raczej mnie nie przekonują, choć wygodnie leży on w dłoni.

Ocena za wykonanie i wygląd 3/5

Wymiary: 81 x 21 mm. Waga: 21g. Gwarancja: wieczysta. Cena: 179zł.

OCZ ATV Turbo

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Ostatni model firmy OCZ to ATV Turbo. Generalnie pod względem budowy, właściwości ochronnych i gabarytów jest on identyczny jak stick powyżej. Tak samo ciężko go włożyć do portu USB. Różni się jedynie kolorem oraz dodatkiem Turbo, co dopiero wyjdzie w testach. Także jak poprzednik nie posiada wgranego softu i jest podświetlany na pomarańczowo.

Ocena za wykonanie i wygląd 3/5

Wymiary: 81 x 21 mm. Waga: 21g. Gwarancja: wieczysta. Cena: 279zł.GoodDrive SLC, Fresh

GoodDrive SLC

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

GoodDrive to marka rodzimej firmy Wilk Elektronik S.A. Zname są na pewno moduły pamięci RAM marki GoodDrive. Model GoodDrive SLC oparty jest o pamięć flash Samsunga, o czym informuje napis na sticku (Samsung Flash Memory - Mobile Storage). Stick posiada plastykową obudowę, o bardzo stonowanym wyglądzie, beż żadnych dodatków (poza srebrną wklejką z napisem 4GB). Obudowa jednak wydaje się być dość trwała i na pewno nie rozpadnie się po upadku na ziemię. GoodDrive SLC podczas pracy podświetlany jest na zielono (mała dioda delikatnie mruga). Pendrive posiada wgrane oprogramowanie Carry it Easy+ Trial, jednak jest to 30 dniowy TRIAL (wersja demo), a także soft LOCKv108 (ustawienie hasła) i MakeBootable v2.0a01 (ułatwia zrobienie bootującego się sticka).

     
Carry it Easy+ (kliknij, aby powiększyć)

     
Carry it Easy+ (kliknij, aby powiększyć)

     
Carry it Easy+ (kliknij, aby powiększyć)

  
LOCKv108 i MakeBootable v2.0a01 (kliknij, aby powiększyć)

Oprogramowanie Carry it Easy+ umożliwia między innymi ochronę hasłem dysku USB, synchronizację z programem Microsoft Outlook, anonimowe przeglądanie Internetu, kompresję danych. Możliwa jest synchronizacja folderu Moje dokumenty/pulpitu; synchronizacja plików i folderów; synchronizacja adresów ulubionych witryn (Internet Explorer i Firefox); Ochrona hasłem i partycjonowanie/szyfrowanie. Pełne funkcje pokazane zostały na powyższych screenach. Interfejs jest przyjazny dla użytkownika, jest także polska wersja językowa. W zestawie znajdziemy smycz oraz kabel USB.

Ocena za wykonanie i wygląd 3/5

Wymiary: 70 x 18 mm. Waga: 11g. Gwarancja: wieczysta. Cena: 199zł.

GoodDrive Fresh

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

Sticki z serii GoodDrive Fresh to propozycja skierowana bardziej do płci pięknej. Charakteryzują się bardzo małymi wymiarami oraz trzema wersjami kolorystycznymi i zapachowymi: pomarańczka, limonka i truskawka (stick podświetlany jest w kolorze "owocu"). Ciekawostką jest to, iż sticki rzeczywiście pachną owocami: limonka daje przyjemną woń, pomarańcza też, zaś truskawka pachnie nieprzyjemnie sztucznie. Obudowa wykonana jest z miękkiej gumy. Modele te posiadają to samo oprogramowanie, co model SLC, a więc Carry it Easy+ Trial (30 dniowy TRAIL), LOCKv108 i MakeBootable v2.0a01. W zestawie znajdziemy cup holder.

Ocena za wykonanie i wygląd 3/5

Wymiary: 42 x 18 mm. Waga: 11g. Gwarancja: wieczysta. Cena: 123zł.Pentagram PentaDrive

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Ten model posiada gumową obudowę, której zadaniem jest ochrona przed wodą oraz wstrząsami i upadkami. Co ciekawe, firma Pentagram udostępniła ten model Akademii Obrony Narodowej, która przeprowadziła testy odpornościowe podczas manewrów wojskowych w symulowanych warunkach bojowych na poligonie. Testy te pendrive przeszedł pozytywnie, choć zapewne nie polegały one na przejeździe sticka przez czołg czy strzale z granatnika :) Pendrive posiada małe wymiary i dobrze leży w dłoni. Sporo znajdziemy w wyposażeniu, oprócz samego sticka dołączono cup holder, smycz oraz przedłużacz USB. Dodatkowo na mini płycie CD znajdziemy kilka użytecznych aplikacji: Make Bootable, PC Lock, Pen Mail, Secret Zip, Secure Ap. Co ważne, każda aplikacja posiada instrukcję po polsku wraz ze screenami, co na pewno spodoba się początkującym użytkownikom. Podczas pracy pendrive podświetlany jest na niebiesko (mała dioda).

Ocena za wykonanie i wygląd 4/5

Wymiary: 59 x 18 mm. Waga: 12g. Gwarancja: 2 lata. Cena: 149zł.Patriot Xporter, Mini, 200X, 150X, Razzo

Patriot Xporter Mini

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Xporter Mini przypomina sticki GoodDrive Fresh wcześniej opisywane, lecz bez dodatku zapachowego. Pendrive o bardzo małych wymiarach, posiada gumową obudowę w kolorze jasno niebieskim. Bardziej zatem przypadnie do gustu młodszym kobietom (czytaj: dziewczonkom), zwłaszcza gdy będzie przemieszczał się w damskiej torebce czy plecaku - gumowa obudowa uchroni stick przed zarysowaniami. W wyposażeniu znajdziemy tylko sticka, nie ma także dodatkowego oprogramowania. X-Mini podczas pracy podświetlany jest na czerwono (mała dioda).

Ocena za wykonanie i wygląd 3/5

Wymiary: 42 x 18 mm. Waga: 9g. Gwarancja: wieczysta. Cena: 139zł.

Patriot Xporter

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Wykonany z białego plastyku Patriot XPorter przypomina trochę lekarski rekwizyt i pod kątem wyglądu pasuje raczej tylko do medycznego kitla. Dodatkowo zatyczka USB ma zbyt duży luz co może skończyć się szybkim jej zgubieniem. Wyprzedzając fakty, pod kątem urody i wykonania jest to najgorszy egzemplarz z niniejszego porównania. Podczas pracy podświetlany jest na czerwono (mała dioda), nie posiada dołączonego softu. W wyposażeniu tylko stick.

Ocena za wykonanie i wygląd 1/5

Wymiary: 72 x 17 mm. Waga: 9g. Gwarancja: 5 lat. Cena: 135zł.

Patriot Xporter XT 200X

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Przyszła pora na coś poważniejszego. Raz już u nas opisywany, przy okazji testu 1GB sticków, pendrive Xporter XT 200X posiada obudowę z gumoodpornego materiału. Guma jest na tyle solidna, iż pendrive odporny jest na wiele przykrych zdarzeń. Dane na nim zapisane będą bezpieczne nawet przy kontakcie z wodą, przy upadku z wysokości czy silnych wstrząsach. Kształt sticka ma postać wydłużonego i rozpłaszczonego jajka, w dłoni leży wygodnie. Zdejmowanie gumowej nakładki z pendrive'a może być troszkę kłopotliwe, gdyż palce się po niej lekko ślizgają. Obudowa jest w kolorze czarnym, z wyżłobionymi czerwonymi i białymi oznaczeniami. Stick nie posiada oprogramowania, zaś podczas pracy podświetlany na czerwono (mała dioda). W zestawie znajdziemy cup holder, smycz, kabel USB.

Ocena za wykonanie i wygląd 3/5

Wymiary: 72 x 25 mm. Waga: 18g. Gwarancja: wieczysta. Cena: 240zł.

Patriot Xporter XT Boost 150X

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Poprzedni model jest już od dłuższego czasu znany na rynku, a z kolei Xporter XT 150X to nowość. W skrócie można powiedzieć, że jest to wyprostowana wersja poprzednika. Pozostała gumowa, trwała obudowa, która uchroni nasz pendrive przed wodą i upadkami. Grubość gumy sprawia wrażenie jeszcze bardziej pancernej, niż u poprzednika. Stick jest dość gruby i będzie leżał przyjemnie w dłoni wielkości bochenka. Na pewno sprawdzi się w plenerze i ciężkim terenie. Pendrive nie posiada oprogramowania, zaś podczas pracy podświetlany jest na czerwono (mała dioda). W zestawie znajdziemy smycz, kabel USB. Dodatkowo można umocować zatyczkę USB z tyłu sticka.

Ocena za wykonanie i wygląd 3/5

Wymiary: 73 x 20 mm. Waga: 17g. Gwarancja: wieczysta. Cena: 150zł.

Patriot Razzo

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Razzo to także świeża pozycja w ofercie Patriota. Pendrive posiada przezroczystą obudowę wykonaną z plastyku, a także przezroczystą zatyczkę. Generalnie niczym specjalnym się nie wyróżnia. Wykonanie jest poprawne i klasyczne. Stick nie posiada oprogramowania, zaś podczas pracy podświetlany jest na czerwono (mała dioda). W wyposażeniu znajdziemy tylko pendrive.

Ocena za wykonanie i wygląd 3/5

Wymiary: 71 x 17 mm. Waga: 10g. Gwarancja: 5 lat. Cena: 139zł.Sandisk Cruzer Countour, Crossfire, Micro

Sandisk Cruzer Countour (premium)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Wreszcie stick zapakowany w kartonowe pudełko, a nie w plastykowy blister, który przy otwieraniu może spowodować drobne uszkodzenia skóry dłoni… W wyposażeniu Sandisk Cruzer Countour znajdziemy instrukcję oraz skórzane etui na sticka, co już pachnie komfortem. I tak jest w rzeczywistości. Wykonanie sticka sprawia bardzo dobre wrażenie, jest cięższy od plastykowych modeli poprzez użycie częściowo metalowej obudowy. Zastosowano tutaj nietypowy system wysuwalnego wtyku USB. Manewrując kciukiem, jednym ruchem wysuwamy wtyk, a drugim chowamy. Dodatkowo jest domykająca się zaślepka wtyku USB. Całość działa dość sprawnie, choć wymaga trochę wprawy.

Pendrive posiada wgrane oprogramowania w standardzie U3. O sofcie U3 pisaliśmy już przy okazji testu 1GB pendrive'ów. Wówczas jednak były kłopoty z działaniem U3 pod polskimi systemem XP. Teraz nie ma już tego problemu i soft działa poprawnie. Dla przypomnienia wspomnę, iż U3 pozwala na stworzenie na sticku prywatnego zestawu oprogramowania, z dostępem do poczty, przeglądarki i wielu innych aplikacji. Pendrive fabrycznie ma kilka wgranych programów zgodnych z U3 (m.in. Skype, Avast, system do haseł, zestawi prostych gier, zestaw do HP, program do synchronizacji poczty Outlook i dokumentów). W praktyce dzięki U3, można np. korzystać ze specjalnych wersji przeglądarki i wówczas wszelkie dane o stronach, ulubione, hasła, itp. będą zapisywane nie w systemie Windows na dysku twardym, lecz właśnie na sticku. To samo dotyczy wielu innych aplikacji różnego typu, jak Skype, Winamp, irfanView, WinRar, OpenOffice i wiele, wiele innych. Podnosi to bezpieczeństwo i komfort działania przy pracy na różnych komputerach, np. w kawiarenkach. Jeśli nie zależy nam na oprogramowaniu U3 i chcemy pozbyć się go ze sticka, można tego dokonać stosując specjalną aplikację do trwałego usuwania U3.

     
U3 (kliknij, aby powiększyć)

  
U3 (kliknij, aby powiększyć)

Cruzer Countour dobrze leży w dłoni i wydaje się być w miarę odporny na uszkodzenia. Podczas pracy pendrive posiada efektownie podświetlany na niebiesko napis Cruzer.

Ocena za wykonanie i wygląd 5/5

Wymiary: 73 x 24 mm. Waga: 34g. Gwarancja: 5 lat. Cena: 209zł.

Sandisk Cruzer Crossfire

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

Kolejny model Sandiska to Crossfire dedykowany do podłączenia pod PC, Mac a także Xboxa 360. Jako bonus otrzymujemy wgrane na sticka kody odblokowujące zagadki w grze CSI. Może komuś się przydadzą, choć śmiem wątpić... Oprócz tego brak dodatkowego softu. Wykonanie jest poprawne, stick posiada plastykową obudowę wykonaną z dobrej jakości materiału. Pendrive sprawia wrażenie eleganckiego i dobrej jakości sprzętu. Jednak dość ciężko chodzi zatyczka USB, posiadająca w środku blaszane styki. Charakteryzuje się małymi wymiary i skromną wagą. W zestawie znajdziemy elegancką smycz. Podświetlany jest na zielono poprzez trzy diody.

Ocena za wykonanie i wygląd 4/5

Wymiary: 61 x 20 mm. Waga: 13g. Gwarancja: 2 lata. Cena: 165zł.

Sandisk Cruzer Micro

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

Z tym stickiem już raz się spotkaliśmy przy teście "jedynek". Wyposażenie SanDisk Cruzer Micro to instrukcja obsługi, czarna smycz z logo SanDisk oraz kupon na 1-miesięczne bezpłatne korzystanie z Voicemail w aplikacji Skype. Oprogramowanie do korzystania z U3 znajduje się na sticku. Cruzer Micro posiada plastykową, dość delikatną obudowę, jednak dobrej jakości. Gabaryty tego pendrive'a jak sama nazwa wskazuje są niewielkie. Zmniejszoną długość uzyskano dzięki chowanemu w obudowie wtykowi USB. Aby wtyk się pokazał, należy wcisnąć biały przycisk i przesunąć go do przodu. System ten jest ciekawy, a dzięki niemu na pewno nie zgubimy zatyczki wtyku USB... Czasem jednak wkładając lub wyciągając pendrive z gniazda USB można przez przypadek wcisnąć przycisk - to jednak bardziej kwestia przyzwyczajenia i zapamiętania, aby odpowiednio chwytać urządzenie. Podczas podłączenia do gniazda USB, Cruzer Micro przycisk cały czas świeci się kolorem pomarańczowym, zaś gdy wykonujemy na nim jakąś operację, wówczas pulsacyjne miga także na pomarańczowo.

Ocena za wykonanie i wygląd 4/5

Wymiary: 57 x 22 mm. Waga: 11g. Gwarancja: 2 lata. Cena: 161zł.Pretec i-Disk Tiny, BulletProof

Pretec i-Disk Tiny 2.0

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

Stick Pretec i-Disk Tiny jak sama nazwa wskazuje, cechuje się malutkimi wymiarami. Rzeczywiście to jeden z najmniejszych (długość 4,4 cm, waga 8g; choć nie jest najmniejszy) sticków dostępnych na rynku. Składa się z ruchomej obudowy - dostęp do wtyku USB otrzymujemy po przekręceniu części obudowy o 180 stopni. W zestawie znajdziemy wgrane oprogramowanie (UFD3in1, trzy małe aplikacje zabezpieczenie danych dzięki Flash Mail, Mobile Lock i SecretZip) oraz klips i łańcuszek, co powinno się spodobać płci piękniejszej. Z aplikacją Secret Zip był problem, uruchomienie jej kończyło się błędem i zamknięciem aplikacji.

  
Soft UFD3in1 (kliknij, aby powiększyć)

Stick wykonany jest z plastyku dobrej jakości, łatwy i przyjemny jest sposób wysuwania wtyku USB. Jednak podczas testów kłopot był z wtykiem USB w jednym z komputerów - utrudnione było wsunięcie go do portu USB.

Ocena za wykonanie i wygląd 4/5

Wymiary: 44 x 19 mm. Waga: 8g. Gwarancja: 2 lata. Cena: 179zł.

Pretec i-Disk BulletProof

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Kolejny stick zapakowany w pudełko, a nie zgrzany plastykowy blister. Kuloodporny pendrive Pretec i-Disk BulletProof to jedyny w swoim rodzaju produkt. Przypominający bardziej breloczek lub nabój, metolowy stick charakteryzuje się właściwościami ochronnymi. Bulletproof to wstrząsoodporna pamięć "flash" chroniona dwuwarstwowowym metalowym zamknięciem. Stick został stworzony tak, aby był wytrzymały, odporny na wodę, ogień i silne uderzenia. Jego własności to odporność na wodę, ogień, naboje, silne uderzenia i wstrząsy. Temperatura pracy możliwa jest w zakresie od -25°C do +75°C. Temperatura przechowywania: od -35°C do +85°C. To są dane podane przez producenta. Na pewno jednak jeśli zależy nam na bezpieczeństwie danych, a działamy w terenie (np. budowa czy archeologiczne wykopy) to z tym stickiem można czuć się bezpiecznie. BulletProof nie posiada podświetlania, nie posiada też oprogramowania. W zestawie znajdziemy karabińczyk.

Ocena za wykonanie i wygląd 5/5

Wymiary: 42 x 17 mm. Waga: 8g. Gwarancja: 2 lata. Cena: 219zł.Corsair Voyager GT, Survivor GT, PadlockCorsair Voyager GT

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Producent pamięci Ram wkroczył całkiem odważnie na rynek pamięci flash. W ofercie ma kilka nietypowych modeli sticków - teraz przyjrzymy się Voyagerowi GT. Pendrive posiada gumową obudowę, która ma chronić go przed wodą i upadkami. Design jest trochę sportowy i bardziej młodzieżowy, na pewno się spodoba młodym, aktywnym użytkownikom. W zestawie znajdziemy smycz i przedłużacz USB. Oprócz tego, dostępny jest soft wgrany na sticka o nazwie Truecrypt (wersja 4.3). Dzięki niemy można zabezpieczyć dane poprzez 256-AES (ang. Advanced Encryption Standard, nazywany również Rijndael). Jest to symetryczny szyfr blokowy do zabezpieczania danych na różnych partycjach. TrueCrypt jest darmowym oprogramowaniem Open Source dla systemów Microsoft Windows 2000/XP/2003 oraz Linux, umożliwiającym szyfrowanie całych partycji dyskowych "w locie". TrueCrypt potrafi szyfrować całe dyski, pojedyncze partycje, tak iż tylko po wprowadzeniu hasła możliwy jest odczyt bądź zmiana danych znajdujących się na szyfrowanej partycji. Po wprowadzeniu hasła, którym zabezpieczyliśmy naszą partycję możliwa jest normalna praca na danym dysku, tak jakby był to każdy inny dysk dostępny w systemie. Pozwala tworzyć wirtualne woluminy, pod które możemy podmontować zaszyfrowany system plików zapisany w pojedynczym pliku znajdującym się na nieszyfrowanym dysku, pamięci flash z interfejsem USB, oraz na każdym innym napędzie widzianym w systemie. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie truecrypt.org. Info za WikiPedią.

     
Soft TrueCrypt 4.3 (kliknij, aby powiększyć)

Voyager GT podczas pracy podświetlany na niebiesko (mała dioda).

Ocena za wykonanie i wygląd 4/5

Wymiary: 73 x 23 mm. Waga: 15g. Gwarancja: 2 lata. Cena: 273zł.

Corsair Survivor GT

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Teraz coś jeszcze mocniejszego, co prawda w wersji 8GB, ale warto mu się przyjrzeć. Z wyglądu przypomina sporą petardę. Zbudowany jest z nierdzewnego metalu (aluminium), dodatkowo złącze osłonięte gumą. Całość ma powodować pancerny charakter sticka, wodoodporność do 200m i wielką wytrzymałość. Spora waga i metalowa obudowa umożliwia wręcz wbijanie gwoździ tym stickiem – wykonanie sprawia wrażenie jeszcze bardziej pancernej niż ta z modelu BulletProff Preteca. Połowa ciężaru urządzenia to ochronna zatyczka, która jest odkręcana od części pendrive’a. Podczas pracy podświetlany jest na niebiesko (mała dioda). W zestawie znajdziemy wojskowy imiennik i przedłużacz USB. Dostępny jest też ten sam soft, co w modelu wcześniejszym o nazwie Truecrypt (wersja 4.3).

Ocena za wykonanie i wygląd 5/5

Wymiary: 83 x 20 mm. Waga: 55g. Gwarancja: 5 lat. Cena: 541zł (wersja 8GB)

Corsair Padlock

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Ten stick trafił trochę przez przypadek do porównania, bo posiada pojemność 1GB, więc w teście się nie pojawi, ale warto przynajmniej go opisać. Wyróżnia się zestawem cyfr na obudowie, który służy do ustanowienia PINu zabezpieczającego dostęp do sticka. Ustanowienie PINu (od 4 do 10 cyfr) odbywa się poprzez kombinację cyfr i użycia przycisku KEY na sticku. Nie jest to zbyt przyjazne użytkownikowi i poprawne zabezpieczenie wymaga trochę czasu, aby opanować sticka. Bez wpisania PINu, dostęp do danych jest zablokowany. Automatyczne blokowanie odbywa się po 15 sekundach. Obudowa plastykowa jest dosyć duża i toporna. W zestawie znajdziemy przedłużacz USB i materiałową smycz. Nie ma żadnego dodatkowego oprogramowania. Podczas pracy podświetlany jest na niebiesko (mała dioda), podświetlane są też oznaczenie kłudeczki (zielona i czerwona).

Ocena za wykonanie i wygląd 2/5

Wymiary: 86 x 24 mm. Waga: 25g. Gwarancja: 5 lat. Cena: 80zł (wersja 1GB)Kingston DataTraveler Secure, Privacy, Migo

Kingston DataTraveler Secure

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Kingston to jeden z bardziej znanych producentów pamięci flash. Poprzednia, plastykowa seria DataTraveler nie grzeszyła urodą, a teraz nowa rodzina prezentuje się już dużo lepiej. Model DataTraveler Secure wykonany jest z dobrej jakości materiału. Jakość wykonania jest solidna i sprawia wrażenie profesjonalnego sprzętu. Tytanowa obudowa chroni stick przed wodą i różnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Postawiono tutaj na jakoś wykonania i bezpieczeństwo. Pendrive posiada wgrane oprogramowanie szyfrujące MyData Zone oraz MyTraveler. To pierwsze służy do stworzenia zahasłowanej partycji na sticku, szyfrowane sprzętowe poprzez 256-bitowy AES. Druga aplikacja umożliwia synchronizację folderów, dokumentów i linków.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Pendrive podczas pracy podświetlany jest na niebiesko (mała dioda). W zestawie znajdziemy małą pętelkę to zawieszenia sticka.

Ocena za wykonanie i wygląd 5/5

Wymiary: 78 x 22 mm. Waga: 25g. Gwarancja: 5 lat. Cena: 385zł.

Kingston DataTraveler Secure Privacy Edition

  
(kliknij, aby powiększyć)

Ten pendrive w kwestii budowy, wyposażenia jest taki sam jak wcześniej opisany model - różni go jedynie oznaczenie Privacy Edition. Posiada te same rozmiary, wagę i wygląd. Dopisek Privacy Edition informuje, że postawiono głównie na ochronę danych. Mamy więc 100% sprzętowe szyfrowanie całości danych (256-bitowe Advanced Encryption Standard). Na sticka jest firmowo wgrane oprogramowanie DTSecure Privacy. Pendrive obligatoryjnie wymaga ustanowienia hasła i to wyższego rzędu - 8 znaków, w tym różna wielkość liter. Jeśli zapomnimy hasła, można liczyć tylko na formatowanie sticka i ustanowienie nowego hasła. Po wpisaniu hasła mamy dostęp do zawartości urządzenia. Mamy więc dużą gwarancję, że nasze dane będą bezpieczne. Przy podłączeniu do portu USB, każdorazowo jednak trzeba wpisywać hasło. Oprogramowanie to służy tylko zabezpieczeniu danych. Po zakończeniu pracy ze stickiem można skorzystać z bezpiecznego wyłączenia urządzenia i następnie równie bezpiecznie wyjąć go z portu USB.

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Pendrive podczas pracy podświetlany jest na niebiesko (mała dioda). W zestawie znajdziemy małą pętelkę to zawieszenia sticka.

Ocena za wykonanie i wygląd 5/5

Wymiary: 78 x 22 mm. Waga: 25g. Gwarancja: 5 lat. Cena: 380zł.

Kingston DataTraveler II Plus (Migo)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

DataTraveler II Plus (Migo) w kwestii budowy to model jeszcze ze starszej linii sticków Kingstona. Plastykowa, lekka obudowa niczym się specjalnym się nie wyróżnia. Grafitowy kolor obudowy dodaje uroku, za to wtyczka już nie bardzo, schodzi dość ciężko ze sticka. Pendrive posiada wgrane oprogramowanie składające się na dwie aplikacje: Migo i Secure Traveler. Pierwsza służy do synchronizacji danych: synchronizujemy dokumenty, maile i ulubione z przeglądarek Mozilla i IE. Z kolei Secure Traveler umożliwia stworzenie prywatnej partycji dostępnej na hasło.

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

Pendrive podczas pracy podświetlany jest na niebiesko (mała dioda). W zestawie znajdziemy małą pętelkę to zawieszenia sticka.

Ocena za wykonanie i wygląd 3/5

Wymiary: 65 x 20 mm. Waga: 12g. Gwarancja: 5 lat. Cena: 275zł.Verbatim Store 'n' Go i Carry It Easy, HD Drive

W zasadzie obydwa pendrive'y Verbatima wyglądają tak samo. Różnią się kolorem oraz dostępnym oprogramowaniem. Na początek jednak słowo o wykonaniu tych sticków i elementach wspólnych. Obudowa jest z dobrej jakości matowego plastyku, nie pozostawiającego odcisków palców na obudowie. Można powiedzieć elegancko, ale stonowanie. Podświetlane są małą, niebieską diodą.

Verbatim Store 'n' Go

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Czerwony model Verbatim Store 'n' Go posiada wgrany soft V-Safe 100, a więc darmowe oprogramowanie do zabezpieczania danych hasłem (wybieramy pojemność ze sticka do stworzenia partycji na hasło).


V-Safe 100 (kliknij, aby powiększyć)


Verbatim Store 'n' Go Carry It Easy

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Czarny stick Verbatim Store 'n' Go Carry It Easy posiada jak sama nazwa wskazuje oprogramowanie Carry It Easy, poznane już przy opisie sticków GoodDrive. Tutaj jednak producent oferuje pełną wersję oprogramowania. Oprogramowanie Carry it Easy+ umożliwia między innymi ochronę hasłem dysku USB, synchronizację z programem Microsoft Outlook, anonimowe przeglądanie Internetu, kompresję danych. Możliwa jest synchronizacja folderu Moje dokumenty/pulpitu; synchronizacja plików i folderów; synchronizacja adresów ulubionych witryn (Internet Explorer i Firefox); Ochrona hasłem i partycjonowanie/szyfrowanie. Pełne funkcje pokazane zostały na screenach przy opisie modeli GoodDrive. Interfejs jest przyjazny dla użytkownika, jest także polska wersja językowa.

  
Carry it Easy+ (kliknij, aby powiększyć)

W zestawie obydwu sticków znajdziemy smycz i naklejki.

Ocena za wykonanie i wygląd 4/5

Wymiary: 79 x 22 mm. Waga: 12g. Gwarancja: 2 lata. Cena: 193zł / 229zł (wersja Carry It Easy).

Verbatim Store 'n' Go USB HD Drive

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

Tym razem model trochę z innej beczki. Verbatim jest także producentem przenośnego dysku twardego (1 calowego) o pojemności 12GB. Całość mieści się w małej, plastykowej obudowie. Mechanizm wyciągania złącza USB mógłby być bardziej przyjazny dla użytkownika. Jedną ręką ciężko jest wysunąć złącze. Wielkość urządzenia przypomina wąskie pudełko zapałek, zaś wykonanie jest poprawne i eleganckie. W wyposażeniu znajdziemy materiałowy pokrowiec na przenośny dysk i przedłużacz USB. Dodatkową cechą jest specjalne, pełne oprogramowanie Ceedo. Na początek zobaczmy zrzuty ekranu z tego oprogramowania.

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Ceedo przypomina trochę U3. Po uruchomieniu otrzymujemy specjalny panel z dostępem do softu znajdującego się w urządzeniu. Dzięki temu można na nim uruchamiać a także instalować specjalne wersje aplikacji kompatybilnych z Ceedo i przechowywanych tylko w napędzie Verbatima. Można więc korzystać z przeglądarki IE lub Mozilla, czy też klienta poczty Outlook bezpośrednio z przenośnego dysku. Są też inne programy typu aplikacje torrentowe, programy użytkowe czy proste gry. Aplikacji nie ma może zbyt wiele (brakuje np. klienta The Bat), jednak na specjalnej stronie cały czas przybywają nowe wersje. Dodatkowo jest soft do synchronizacji plików. Jest możliwość także zabezpieczenia hasłem dostępu do urządzenia. Interfejs jest przyjazny i całość prezentuje się równie sprawnie co U3.

Ocena za wykonanie i wygląd 4/5

Wymiary: 60 x 38 mm. Waga: 30g. Gwarancja: 2 lata. Cena: około 120 Euro.Kingmax U-Drive, Super Stick

Kingmax U-Drive

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Kingmax to firma znana z produkcji pamięci operacyjnej RAM, i także flashy i sticków. Kingmax U-Drive to najnowszy model w ofercie firmy. Wykonany z plastyku, w kolorze srebrno-czarnym stick charakteryzuje się niedużymi wymiarami. Z uwagi na swój elegancki wygląd powinien przypaść do gustu płci pięknej, choć nie tylko. Niestety, na obudowie pozostają w dużej ilości odciski palców, z uwagi na błyszczącą powierzchnię. Wyposażenia dodatkowe nie znajdziemy. Podczas pracy U-Drive podświetlany jest małą, zieloną diodą.

Ocena za wykonanie i wygląd 4/5

Wymiary: 64 x 17 mm. Waga: 9g. Gwarancja: wieczysta. Cena: 129zł

Kingmax Super Stick

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Już kiedyś opisywany, w wersji 1GB Kingmax Super Stick to najmniejszy i najlżejszy Pendrive na świecie. Waży także tak mało, że go praktycznie nie czuć, trzeba więc uważać, żeby się gdzieś nie zapodział w kieszeni, szufladzie czy teczce. Biała, plastykowa obudowa jak na tak małe urządzenie jest wykonana z wytrzymałego materiału i wydaje się dość odporna np. na złamanie czy pęknięcie. Dodatkowo w pakiecie znajdziemy gumowe etui i małą smyczkę do sticka. Nie ma żadnego dodatkowego oprogramowania i stick nie posiada podświetlania.

Ocena za wykonanie i wygląd 4/5

Wymiary: 34 x 12 mm. Waga: 2g. Gwarancja: wieczysta. Cena: 135złPQI Cool Drive U330, U339 Pro, i221

PQI Cool Drive U330


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Cool Drive U330 to znana, dobra seria firmy PQI. W wyposażeniu znajdziemy małą smyczkę na rękę czarnego koloru z logo PQI oraz przedłużacz USB. Na sticku wgrano oprogramowanie USB for Notebook. Co ono oferuje ?
 • Dostęp do poczty Outlook Express - maile będą zapisywane na sticku. Można też skompresować maile.
 • Szybki dostęp do katalogu My Doc w urządzeniu.
 • Zapisywanie stron, haseł, ulubionych, historii, cookies w urządzeniu poprzez przeglądarkę IE. Pendrive będzie pamiętał zapisane parametry login/hasło i automatycznie wklejał w okno przeglądarki IE. Dane nie będą zapisywane w systemie, lecz na sticku.
 • Dostęp do specjalnego, zahasłowanego katalogu My Security Doc.
 • Opcja synchronizacji - dane, które nas interesują wybieramy w panelu - adress book, maile, ulubione z IE, katalogi z dokumentami, wybrane rodzaje pików. Można synchronizować w obydwie strony.
 • Informacja o wolnej i całkowitej pojemności pendrive'a.

     
USB for Notebook (kliknij, aby powiększyć)

Pendrive tradycyjnie zapakowany jest z plastykowy blister. Wyróżnia się obudową wykonaną z aluminium w kolorze grafitowym. Obudowa jest solidna i sprawia dobre wrażenie - design jest stonowany, ale jednocześnie elegancki. Stick podczas pracy podświetlany jest na żółto (mała dioda).

Ocena za wykonanie i wygląd 5/5

Wymiary: 67 x 17 mm. Waga: 12g. Gwarancja: wieczysta. Cena: 250zł.

PQI Cool Drive U339 Pro


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Ten model posiada najbardziej klasyczny wygląd pendrive'ów ze stajni PQI. W takiej obudowie bowiem najczęściej spotyka się modele PQI. Kształt jest bardzo elegancki, zatyczka schodzi bardzo wygodnie, a czarna metalowa obudowa jest solidna i miła w dotyku. Na obudowie umieszczono srebrne logo PQI oraz także w srebrnym kolorze wartość pojemności sticka. Wyposażenie Cool Drive Pro-U339 Pro jest takie same jak w modelu U330 - mała smyczka na rękę oraz przedłużacz. Oprogramowanie USB for Notebook jest identyczne jak w produkcie U330, więc zainteresowanych opisem odsyłam powyżej. Stick podczas pracy podświetlany jest na żółto (mała dioda).

Ocena za wykonanie i wygląd 5/5

Wymiary: 68 x 19 mm. Waga: 13g. Gwarancja: wieczysta. Cena: 240zł.

PQI Traveling Disk i221

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

To zupełnie nowy produkt w ofercie PQI, z równie świeżym wykonaniem. Plastykowa, biała obudowa z elementami zielonymi ma nieregularne kształty. Nietypowe jest także złącze USB, pokryte plastykiem. Zatyczka złącza niestety zbyt lekko siedzi, co może zaowocować szybkim jej zgubieniem (dziwi to, zwłaszcza, że produkt ma w nazwie "Traveling"). Generalnie bardzie przypadnie do gustu młodszym, niż starszym użytkownikom. W zestawie znajdziemy małą smycz i kabel USB. Nie ma wgranego softu na sticka, jednak proste aplikacje można pobrać z sieci, ze strony PQI. Pendrive podczas pracy podświetlany jest na żółto (mała dioda).

Ocena za wykonanie i wygląd 3/5

Wymiary: 63 x 21 mm. Waga: 9g. Gwarancja: wieczysta. Cena: 130zł.Testy

INFO do testów: Testy przeprowadziłem na płycie głównej MSI P35 Platinium (MS-7345) z chipsetem Intela P35 pod systemami Windows VISTA 32-bit oraz Windows XP. Wykonane zostały rzeczywiste testy kopiowania ze sticka na twardy dysk oraz w odwrotną stronę (kopiowanie poprzez eksploratora Windows). Dodatkowo każdy pendrive został przetestowany benchmarkiem ATTO32 (Windows Disk Benchmark 2.02) oraz testem Vista Ready Boost. W testach kopiowania podane są także wyniki uzyskane przez dysk twardy Seagate SATA 750GB umieszczony w obudowie USB. Pod wykresami znajduje się sumaryczna tabela z wynikami, wymiarami, wagą, ceną, gwarancją i całkowitą pojemnością. Wyniki kopiowania podane są w sekundach. System plików na stickach to FAT32.
Pierwszy test: kopiowanie jednego dużego pliku 3.5GB (dokładnie: 3.603.955.712 bajtów) z twardego dysku na Pendrive. Pomijając wyniki z dysku USB na czele trzy modele: OCZ ATV Turbo, Corsair Survivor (8GB) i GoodDrive SLC. Przeliczając na minuty, to najszybsze sticki na przerzucenie dużego pliku potrzebowały 2min30sekund, zaś najwolniejsze prawie 15 minut !


Teraz odwrotny kierunek: kopiujemy jeden plik 3.5GB z pamięci flash na HDD. W czołówce tym razem PQI Cool Drive U330, wraz z Corsair Survivor (8GB) i OCZ ATV Turbo. Trzy sticki poradziły sobie szybciej niż dysk twardy w obudowie USB.


Kolejny test to kopiowanie wielu plików o łącznej wielkości 1.5GB (dokładnie: 1.615.779.413 bajtów; 1071 plików i 62 foldery) z twardego dysku na Pendrive. OCZ ATV Turbo wyraźnie najszybszy, dalej Corsair Survivor (8GB) oraz Sandisk Cruzer Countour i Corsair Voyager GT. Najszybsze modele potrzebowały 2 minuty na kopiowanie, najwolniejsze aż 12 minut.


Kopiowanie wielu plików odwrotne: z flasha na twardy dysk. Pierwsze miejsce OCZ ATV Turbo, następnie PQI Cool Drive U330, GoodDrive SLC oraz OCZ ATV i Patriot XporterXT 200XT.


Często naszego sticka trzeba wyczyścić z danych. Można tego dokonać przez szybki format lub zwykłe kasowanie. Ten test to czas, jaki potrzebny jest na skasowanie 1071 plików i 62 folderów o łącznej wielkości 1.5GB (dokładnie: 1.615.779.413 bajtów). Dysk twardy potrzebuje na to 1sekundę, zaś najszybszy stick 11 sekund. Jak widać niektórym potrzeba na to aż 225 sekund.


Dwa poniższe wykresy pochodzą z aplikacji ATTO Benchmark Disk. Wyniki zamieszczone na wykresach, to szczytowe wartości, jakie dany stick uzyskał w tym benchmarku. Im większy wynik, tym lepiej. Najlepszy odczyt na PQI Cool Drive U330, najlepszy zapis na OCZ ATV Turbo.


Z kolei dwa poniższe wykresy to sprawdzenie zdolności do pracy sticka jako dodatkowej pamięci cache w systemie Vista, w celu przyspieszenia operacji na małych plikach. Minimalne wymagania pojemnościowe to 235MB wolnego miejsca w pamięci flash, maksymalnie 4GB. Minimalne wymagania jakie stawia ReadyBoost wynoszą 2.5 MB/s dla odczytu 4kB losowych porcji danych oraz 1.75 MB/s dla zapisu losowych porcji o wielkości 512kB. Konieczne jest także urządzenie flash z czasem dostępu nie większym niż 1ms (milisekunda). Generalnie więc wszystkie sticki spełniają normę jaką stawia ReadyBoost. Realny zysk ze stosowania ReadyBoost mogą odczuć posiadacze 512MB, ewentualnie też 1GB pamięci RAM, podczas pracy z wieloma otwartymi plikami jednocześnie (np. program graficzny, prezentacje, maile czy edytor tekstu). Przy 2GB i więcej pamięci RAM zysk ze stosowania będzie raczej nie widoczny. Mając jednak szybkie urządzenie flash, warto popracować trochę z włączonym ReadyBoost i poobserwować, czy wydajność pracy na wielu plikach będzie lepsza.

Do wykonania testu odczytu wpisujemy komendę:

winsat disk –read –ran –ransize 4096 –drive “litera dysku”

Do wykonania testu zapisu wpisujemy komendę:

winsat disk –write –ran –ransize 524288 –drive “litera dysku”


Na koniec trzy wykresy z ilością wolnego miejsca na sticku (część ma zajęte miejsce przez oprogramowanie), wagą urządzenia oraz ceną.

Poniżej sumaryczna tabela z wszystkimi wynikami, wymiarami, wagą, ceną, gwarancją i całkowitą pojemnością testowanych sticków.


sumaryczna tabela (kliknij, aby powiększyć)

Podsumowanie

W podsumowaniu, wyróżniliśmy modele szczególnie godne polecenia, wraz z podanymi cechami charakterystycznymi danego modelu.


TwojePC - OK! OCZ ATV Turbo - cechy
 • ekstremalnie szybki zapis i odczyt danych
 • bardzo szybkie usuwanie danych
 • obudowa odporna na uszkodzenia
 • ocena za wykonanie i wygląd 3/5


TwojePC - OK! PQI Cool Drive U330 - cechy
 • szybki zapis i bardzo szybki odczyt danych
 • bardzo szybkie usuwanie danych
 • elegencja i jakość wykonania
 • oprogramowanie USB for Notebook
 • ocena za wykonanie i wygląd 5/5


TwojePC - OK! GoodDrive SLC - cechy
 • bardzo szybki zapis i odczyt danych
 • ocena za wykonanie i wygląd 3/5
 • wolne usuwanie danych
 • dobra cena


TwojePC - OK! Corsair Survivor GT (8GB) - cechy
 • bardzo szybki zapis i odczyt danych
 • bardzo szybkie usuwanie danych
 • pancerna obudowa odporna na uszkodzenia
 • ocena za wykonanie i wygląd 5/5
 • wysoka cena


TwojePC - OK! Corsair Voyager GT - cechy
 • bardzo szybki zapis i odczyt danych
 • bardzo szybkie usuwanie danych
 • obudowa odporna na uszkodzenia
 • ocena za wykonanie i wygląd 4/5


TwojePC - OK! Patriot Xporter XT 200X - cechy
 • bardzo szybki zapis i odczyt danych
 • wolne usuwanie danych
 • obudowa odporna na uszkodzenia
 • ocena za wykonanie i wygląd 3/5


TwojePC - OK! PQI Cool Drive U339 Pro - cechy
 • szybki zapis i odczyt danych
 • szybkie usuwanie danych
 • elegencja i jakość wykonania
 • oprogramowanie USB for Notebook
 • ocena za wykonanie i wygląd 5/5


TwojePC - OK! Sandisk Cruzer Countour - cechy
 • szybki zapis i odczyt danych
 • szybkie usuwanie danych
 • elegencja i jakość wykonania
 • oprogramowanie U3
 • ocena za wykonanie i wygląd 5/5


TwojePC - OK! OCZ Rally2 - cechy
 • szybki zapis i odczyt danych
 • dość powolne usuwanie danych
 • elegencja i jakość wykonania
 • dobra cena
 • ocena za wykonanie i wygląd 5/5


TwojePC - OK! Kingston DataTraveler Secure i Privacy Edition - cechy
 • szybki zapis i odczyt danych
 • bardzo szybkie usuwanie danych
 • elegencja i jakość wykonania
 • dołączone oprogramowanie
 • bezpieczństwo dzięki szyfrowaniu 256-bit AES
 • ocena za wykonanie i wygląd 5/5


Wielkie podziękowania dla firm, które udostęoniły sprzęt do testów:[update] Dodatkowy test na płycie DFI nForce 680

Z uwagi, że kontroler USB2.0 w płytach z chipsetami NVidii może uzyskać inne wyniki, postanowiliśmy sprawdzić wydajność także na tym chipsecie. Przyrównaliśmy wyniki uzyskane na chipsecie Intel P35 z układem NForce 680. Jako model porównawczy, użyliśmy szybkiego sticka OCZ ATV Turbo. Dodatkowo zamieszczamy wizualizację nowych kolorów obudów tego pendrive'a, gdyż niebawem będzie on dostępny nie tylko w kolorze żółtym, ale także w innych kolorach.

Testy zapisu na sticku na NVidii wypadły dużo lepiej, niż na chipsecie Intela. Jedynie w ostatnim teście (test wielu plików z flasha na HDD) wypadł lepiej na P35. Także wyniki w ATTO Benchmark były lepsze:
 • nForce 680: ATTO Disk Benchmark [odczyt MB/s] - 33,5
 • nForce 680: ATTO Disk Benchmark [zapis MB/s] - 30,5
 • Intel P35: ATTO Disk Benchmark [odczyt MB/s] - 29,5
 • Intel P35: ATTO Disk Benchmark [zapis MB/s] - 22,6
Na koniec wizualizacja OCZ ATV Turbo w różnych kolorach obudów oraz płyta testowa DFI nForce 680.

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)