Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Test mini-PC Beelink Pocket P1 z Windows 8.1 za 108USD
    

 

Test mini-PC Beelink Pocket P1 z Windows 8.1 za 108USD


 Autor: DYD | Data: 01/06/15

Test mini-PC Beelink Pocket P1 z Windows 8.1 za 108USDOstatnio na chińskim rynku popularne się stały mini komputery wielkości smartfona, czy też jeszcze mniejsze wielkości sticka (wpinany w port HDMI). Jak pisaliśmy niedawno, azjatycka platforma handlowa Gearbest.com posiadająca w swojej ofercie ten segment produktów (tzw. TV Box & Mini PC) przysłała nam do testów model Beelink POCKET P1 TV Box Smart wyposażony w system operacyjny Windows 8.1 Bing, procesor Intel Z3735F Quad-core (22 nm), 2GB RAM oraz 32GB własnej pamięci ROM, na którym mamy preinstalowany system Windows 8.1 a całość w cenie około 108USD (z kuponem BP1, normalna cena 128USD). Do tego komunikacja w postaci WiFi (2.4GHz/5GHz), Bluetooth 4.0, złącze mini-HDMI 1080p oraz 3.5mm wyjście audio. Dziś rozpoczynamy testy tego urządzenia, sprawdzimy ile potrafi i jakie możliwości posiada - jeśli są propozycje konkretnych testów, pomiarów, jesteśmy do dyspozycji (poprzez system komentarzy lub maila).

Wstęp, wyposażenie i wygląd Beelink Pocket P1

Beelink Pocket P1 to dość tajemniczy produkt. Nie znajdziemy w sieci oficjalnej informacji o producencie tegoż urządzenia, jak również dokładnej informacji o samym produkcie [jak ktoś zna, niech wskaże]. Widnieje on jedynie na różnych platformach handlowych, typu wspomniany Gearbest.com czy AliExpress. Beelink Pocket P1 TV Box Smart przyszedł do nas z oferty Gearbest.com (kupn BP1 obniża cenę ), który jest jednym z większych sklepów online z gadżetami na rynku azjatyckim. Uwagę zwraca niska cena urządzenia zważywszy, że zawiera fabrycznie zainstalowany i aktywowany system operacyjny Windows 8.1 z usługą Bing. Być może dlatego oferowany jest na razie tylko na azjatyckim rynku, gdyż w Europie nie spełnił by warunków licencyjnych? Na razie jednak nie ma informacji, że system ten traci aktywację i jest na 100% nielegalny. Można go normalnie zamówić jak inne gadżety ze sklepu azjatyckiego, jednak trzeba liczyć się z ewentualnymi dodatkowymi opłatami takimi jak cło czy VAT. W naszym przypadku sprzęt był wysłany kurierem DHL Express, szedł około 5 dni, a firma spedycyjna na cle doliczyła VAT do wartości przesyłki i transportu łącznie na ponad 100zł.

Przyjrzyjmy się jednak bliżej naszemu małemu bohaterowi. Beelink Pocket P1 zapakowany został w niewielkie pudełko, na którym miła pani prezentuje w kieszeni mini-PC. Na opakowaniu są także podane wymiary komputera, z dokładności do dwóch miejsc po przecinku: długość 152.30 mm, szerokość 83.00 mm, grubość 11,40 mm. Są to wymiary (poza grubością) mniej więcej smarftona o wielkości 5 - 6''.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Po zdjęciu wierzchniej części opakowania, mamy właściwe pudełko w którym znajdziemy oprócz urządzenia Beelink Pocket P1 także kabel micro-USB o długości 120 cm wraz z ładowarka sieciową, kabel micro-HDMI o długości 150 cm oraz bardzo krótką instrukcję obsługi (jedna kartka).


Właściwe opakowanie (kliknij, aby powiększyć)


Bardzo krótki manual (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)


Kabel micro-HDMI -- HDMI (kliknij, aby powiększyć)

Spójrzmy teraz na samo urządzenie, czyli nasz mini PC. Przy smartfonie BlackBerry Z10, który ma ekran 4.2 cala nasz PC jest nieco większy. Aluminiowa obudowa w Pocket P1 ma zaokrąglone kształty po bokach, dzięki czemu uniknięto ostrych krawędzi. Nasz mini PC jest nierozbieralny, nie znajdziemy żadnej śrubki, zapewne można jakoś dobrać się do środka, ale raczej nie jest to łatwa czynność i może skończyć się uszkodzeniem sprzętu. Nie znajdziemy tutaj żadnej śrubki. Wymiary już wcześniej podawałem, zaś nasz sprzęt waży prawie ćwierć kilograma, a dokładnie 223g. Obudowa ma kolor grafitowy i poprzez matowe pokrycie nie brudzi się przy kontakcie z palcami. Ścianka przednia (na której nic nie ma) i tylna (gdzie są wszystkie dostępne wyprowadzenia) ma błyszczące wykończenie. Jedynie lekko ostre krawędzie są właśnie przy tylnej ściance i zakończeniu aluminiowej obudowy, tam też znajduje się lekka niedoróbka, co zostało oznaczone na jednym z poniższych zdjęć. Prześledźmy teraz design Beelink Pocket P1.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Tutaj drobne niedoróbki w obudowie (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Teraz przyjrzyjmy się krawędzi obudowy, na której osadzono wszystkie gniazd a włącznie z przyciskiem zasilania. Zaczynając właśnie od strony obudowy z przyciskiem, służy on jako włącznik Power On/Off. Aby włączyć komputer trzeba go przez kilka sekund przytrzymać, aż pojawi się świecąca dioda LED umieszczone pomiędzy portami USB. Obok przycisku Power znajduje się gniazdo wyjściowe audio 3.5 mm do podpięcia słuchawek lub głośników. Następny w kolejce jest slot micro-SD, za nim micro-HDMI oraz micro-USB, służące do ładowania i zasilania komputera. Komputer zasilany jest z USB, potrzebuje prądu o natężeniu 2A. Wyposażony jest też w akumulator prawdopodobnie o pojemności około ~4000mAh, który może także służyć jako bank zapasowej energii. Gniazda kończą sloty USB 2.0. Pomiędzy gniazdami USB umieszczono wspomnianą diodę LED, które informuje, że urządzenia działa - żadnych innych dźwięków czy szumu mini-PC nie wydaje, jest w 100% pasywne.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Dioda LED, po niej wiadomo, że urządzenie jest włączone

Uruchamiamy Pocket P1 i specyfikacja techniczna

Aby rozpocząć pracę z P1 należy podpiąć kablem micro-HDMI dowolny wyświetlacz wyposażony w gniazdo HDMI (albo skorzystać z przejściówki i np. podłączyć przez DVI). Następnie podpiąć zasilanie pod micro-USB, podłączyć myszkę i klawiaturę przez USB, aby móc komunikować się z urządzeniem i to wszystko. Za pierwszym odpaleniem, system się załadować i wykrył urządzenia USB (mysz i klawiaturę). Niestety podczas późniejszej próby urządzania USB nie zostały wykryte i nastąpił "mały" problem z portami USB. Okazało się, że żadne urządzenie nie chce zostać wykryte w porcie USB (obojętnie czy to myszka, klawiatura czy pendrive). Slot micro-SD działał poprawnie. Tak więc system można było jedynie uruchomić, uśpić tudzież zamknąć. W końcu znalazłem rozwiązanie, poprzez zewnętrzny HUB USB3.0, który miał dodatkowe zasilanie. Widać nasz mały PC ma jakiś problem z poprawnym podaniem zasilania dla portów USB, które bez pomocy aktywnego HUB-a czasem pracują a czasem nie. Kiedy jednak jest HUB aktywny, wówczas zawsze nasze porty USB działały bez zarzutu. Jest to jednak jakiś problem do zweryfikowania, być może pomoże jeszcze reinstall systemu, ale to sprawdzimy później.

Tak oto wygląda nasz P1 w akcji, można oczywiście skorzystać z bezprzewodowych połączeń, np. przez Bluetooth dla sparowania klawiatury i myszki.


Pocket P1, zagadka, gdzie jest tu komputer :) (kliknij, aby powiększyć)


Pocket P1 z kablami (kliknij, aby powiększyć)

Można wejść do Biosu poprzez klawisz "delete" na klawiaturze. Ustawień w Biosie jest bardzo dużo, w większości są to bardzo niskopoziomowe ustawienia, ale dla kogoś kto chciałby sobie pogrzebać w ustawieniach i ma o tym pojęcie może być to ciekawostka. Można zmieniać niektóre parametry dla procesora i układu graficznego. Poniżej trzy przykładowe zrzuty ekranu z Biosu, a pozostałe zakładki można przejrzeć pobierając plik zip.


Zakładki BIOSu w Beelink Pocket P1 (kliknij, aby powiększyć)

Na koniec tego rozdziału zapraszam do prześledzenia specyfikacji technicznej Beelink Pocket P1.

Testy: część pierwsza


Kilka słów o pamięci masowej eMMC

Za pamięć masową odpowiada układ Samsunga eMMC (model BWBC3R) w rozmiarze 32GB, na którym został zainstalowany i aktywowany system operacyjny Windows 8.1 z usługą Bing w wersji 32-bit. Pamięć 32GB została podzielona na partycję "C", na której jest OS (NTFS 25GB, z czego wolne 15GB). Na "C" fabrycznie jest jeszcze instalacja Microsoft Office 2013 OEM, jednak w wersji chińskiej, łącznie z instalatorem, więc na razie ciężko mi powiedzieć co to za wersja. Instalka waży jednak ponad 2GB i jest na partycji "C", więc tyle jeszcze możemy mieć miejsca po jej usunięciu. Jest jeszcze ukryta partycja 3.71GB do odzyskiwania systemu Windows.


Partycje na urządzeniu - widać tam jeszcze włożoną pamięć micro-SD


Chińska instalka Office 2013 Pro


Pomiar czasu uruchamiania się systemu

Na poniższym filmiku można zobaczyć czasy uruchamiania się Beelink Pocket P1 wyposażonego w HUB-a USB i kartę micro-SD oraz bez urządzeń USB. Video przedstawia także responsywność komputerka w trzech przeglądarkach Chrome, Mozilla i IE. Przypominam, że jeśli macie jakaś propozycję testu czy sprawdzenia jakieś funkcji, zapraszam do kontaktu (komentarze lub e-mail).Testy CrystalDiskMark 4.0.3

Na początek więc sprawdźmy wydajność wbudowanej pamięci eMMC.

Teraz sprawdzenie slotu USB2.0 poprzez bardzo szybką pamięć SanDiska USB3.0.

I jeszcze test niezbyt szybkiej pamięci micro-SD firmy Planet 16GB (Class '6')Temperatury


Temperatury podczas obciążenia (kliknij, aby powiększyć)Pobór mocy z Pocket P1

Pobór mocy to duży atut komputera Beelink Pocket P1. Wraz z hubem USB3.0 w pełni obciążony system podczas 3DMarka 11 oraz później po pełnym obciążeniu aplikacją Aida64 nie przekraczał 12W. Podczas bezczynności w systemie Windows, pobór wynosi ~2,64W. Zaś podczas przeglądania Internetu rośnie do około 4 - 5W (tylko podczas aktywności). Przy odtwarzaniu filmu 1080p H264 pobór nie przekraczał 10W. Przy maksymalnym obciążeniu przez 15 minut obudowa była ciepła (nie gorąca), a wskaźniki temperatury nie przekraczały 60 stopni.


Pobór mocy w 3DMark 11 a potem w Aida 64 (stress test)


Pobór mocy przy odtwarzaniu filmu 1080p

3DMark Vantage

Test najniższy, czyli poziom Entry, testy DirectX 10, wydajnościowo słabiutko.

3DMark 11

Test najniższy, czyli poziom Basic, testy DirectX 11, wydajnościowo baaardzo słabiutko. Jeśli chodzi o wsparcie DX11 to wszystko jest poprawnie wyświetlone.

STALKER Call of Pripyat DX10 Low i DX11 Medium w 1080p

Różnice w wydajności są niewielkie, zarówno w DX10 Low jak i DX11 Medium przy 1920x1080 jest wolno. Trzeba by zapewne zmniejszyć rozdzielczość. Dodamy później jeszcze jeden pomiar w tym benchmarku.

Media Converter 8

Konwersja plików video poprzez aplikację Media Converter 8 firmy ArcSoft, która wspiera instrukcje Intel Quick Sync Video i wykorzystuje dekodowanie GPU. Konwertowany był plik 1080p50fps (.MTS/AVC) do 1080p30fps. Podczas konwersji obciążenie rdzeni było na poziomie 50%.


YouTube 1080p 50fps i 60 fps

Testy odtwarzania video w jakości 50 i 60 klatek na sekundę w 1080p z YouTube'a. Sprawdzone na trzech przeglądarkach: Chrome, FireFox i IE. Dodam od razu, że próba puszczenia pliku 1080p50fps (.MTS/AVC źródłowe video z nagrania aparatem Sony) poprzez VLC player kończyła się klatkowaniem i mocnym obciążeniem CPU.


Gra War Thunder

W rozdzielczości 1080p i ustawione detale na niskie oraz minimalne.


PC Mark 8


PC Mark 8 (kliknij, aby powiększyć)


PC Mark 8 (kliknij, aby powiększyć)


7-ZIP Test wydajności


7-ZIP (kliknij, aby powiększyć)

Testy: część druga


Test video YT: Pocket P1 w przeglądarkach IE i Chrome


Test video YT: Quake Live na Pocket P1 w 1080p


Testy Wi-Fi

Kopiowanie z routera w odległości dwóch metrów. Zarówno przy połączeniu 2.4GHz jak i 5GHz zawsze połączenie miało wartość 65Mbit/s, a rzeczywisty transfer wynosił średnio 3.5MB/s przy kopiowaniu dużego pliku na Pocket P1. W drugą stronę, przy wysyłce z Pocket P1 było nieco lepiej, powyżej 4MB/s.


Testy Aida 64 GpGPU Benchmark

Testy syntetyczne z poziomu aplikacji Aida64.


Testy GeekBench 3.3.2

Testy syntetyczne z poziomu aplikacji GeekBench.

Propozycje innych testów mile widziane.