Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test pendrive'a SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0
    

 

Test pendrive'a SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0


 Autor: DYD | Data: 12/03/14

Test pendrive'a SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0Niecały miesiąc temu znany producent pamięci flash wprowadził swój topowy model pamięci pendrive. Wówczas na światło wyjrzał SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0, który jest drugim modelem (pierwszym był Cruzer Glide pod USB2.0) SanDiska o pojemności 128GB i obecnie oferowany tylko w takiej pojemności. Pendrive budzi wrażenie nie tylko względem pojemności, lecz tym bardziej w kwestii wydajności, która wedle producenta dochodzi do 240 MB/s przy zapisie oraz 260 MB/s przy odczycie danych. Skonfrontujemy to w naszych testach i przyrównamy do kilkunastu innych modeli, w tym także bardzo wydajnego modelu SanDisk Extreme 64GB, który od dłuższego czasu był na szczycie wydajnych przenośnych pamięci flash. Zapraszam do recenzji.

SanDisk Extreme PRO 128GB

SanDisk znany z produkcji bardzo szybkich pamięci pendrive wprowadził na rynek nową pamięci flash USB 3.0 SanDisk Extreme PRO. Nowy model należy do najbardziej wydajnych urządzeń tego typ i wyróżnia się pojemnością wynoszącą 128 GB. Pamięć flash porządnie wykorzystuje zalety łącza USB3.0 i umożliwia zapis danych z prędkością do 240 MB/s oraz odczyt z prędkością do 260 MB/s (dane producenta). Według prognoz Multimedia Research Group Inc. — w 2016 roku dostawy urządzeń z USB 3.0 przekroczą poziom 2 miliardów sztuk, a w roku 2013 wyniosły one około 600 milionów. Urządzenie ma 128 GB pojemności (na razie nie ma informacji o innych wersjach pojemnościowych), a jego sugerowana cena detaliczna wynosi 199USD. Można go jednak nabyć w zagranicznych sklepach już za około 150USD, co daje w przeliczeniu około ~1.17USD za 1 gigabajt danych. Pamięć jest objęta wieczystą, ograniczoną gwarancją producenta. W Polsce na razie pamięć jest trudno dostępna, choć już w paru miejscach można go dostać. Cena jednak postawiona jest wysoko, znaleźliśmy ofertę po 769zł.

SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0
Oryginalne opakowanie z dwóch stron (kliknij, aby powiększyć)

SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0
Wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)

SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0 przybył do naszej redakcji w oryginalnym opakowaniu, czyli w pudełeczku kartonowym, w środku którego znaleźliśmy pamięć pendrive i kod na oprogramowanie Rescue Pro Deluxe, do pobrania ze strony WWW. Dzięki oprogramowaniu, możemy starać się odzyskiwać utracone dane z pamięci flash. Dostajemy roczną subskrypcję na Rescue Pro Deluxe . Z kolei na samym sticku mamy wgraną instalację oprogramowania SanDiskSecureAccess V2.0, przeznaczoną do zabezpieczania prywatnych plików hasłem i ich szyfrowania za pomocą algorytmu AES z kluczem 128-bitowym. Po zainstalowaniu softu pozostała część pamięci pozostaje ogólnie dostępna i może być współużytkowana.

SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0
SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0 (kliknij, aby powiększyć)

SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0
Pendrive z wysuniętym złączem (kliknij, aby powiększyć)


Mechanizm wysuwania złącza USB

Pamięć flash USB 3.0 SanDisk Extreme PRO ma trwałą obudowę z aluminium w kolorze srebrnym, która zapewnia jej ochronę w codziennym użytkowaniu. Rozmiar i budowa Extreme PRO jest nieco zbliżona do modelu SanDisk Extreme 64GB, który do tej pory był najszybszych pendrive'em w ofercie SanDiska. Są jednak różnice między nimi w budowie. Extreme PRO 128GB oprócz aluminiowej obudowy jest od wersji Extreme nieco grubszy oraz cięższy. Pozostał za to bardzo zbliżony do modelu Extreme mechanizm wysuwania złącza USB. Sandisk nie posiada żadnych elementów zdejmowanych, a wtyk precyzyjnie wysuwa się po wciśnięciu suwaka. Mechanizm wydaje się być bardzo udany, podczas użycia suwaka usłyszymy specyficzny odgłos. Jakość wykonania obudowy jest bardzo solida, dzięki aluminium nie musimy się martwić o zarysowania obudowy oraz możemy zapomnieć o przykrym efekcie palcowania. Po jednej stronie obudowy znalazły się oznaczenie producenta, a u spodu znajdziemy otworek do zawieszenia smyczy, zawieszki lub czegoś podobnego. Pracę pamięci sygnalizuje dyskretna niebieska dioda.

SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0
Extreme PRO versus 5zł oraz mini pendrive 8GB SanDiska (kliknij, aby powiększyć)

SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0
Porównanie Extreme PRO vs Extreme, widać podobieństwo w konstrukcji (kliknij, aby powiększyć)

SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0 SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0

SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0 SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0

SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0 SanDisk Extreme PRO 128GB USB3.0
Kilka ujęć ze stickiem SanDisk Extreme PRO 128GB (kliknij, aby powiększyć)

Podobnie jak to było z modelem SanDisk Extreme 64GB, tak i w tym przypadku pendrive SanDisk Extreme PRO widoczny był w aplikacji AIDA32 jako dysk SSD (w postaci urządzenia ATA z danymi podawanymi przez SMART). Także CrystalDiskInfo uważa go na SSD, jest również podana temperatura urządzenia. Poniżej zrzuty ekranowe ilustrujące to zdarzenie.


Zrzut z AIDA64 - pendrive SanDisk Extreme PRO 128GB jako SSD


Zrzut z CrystalDiskInfo - pendrive SanDisk Extreme PRO 128GB jako SSD

Oprogramowanie SanDiskSecureAccess V2.0 to szybki i prosty sejf na pliki, który zabezpieczamy hasłem, zaś pliki są szyfrowane poprzez AES 128 bit (za dodatkową opłatą są jeszcze AES 256 bit i PMC 512 bit). Po uruchomieniu pliku "SanDiskSecureAccessV2_win.exe" na pamięci flash ustalamy hasło i otrzymujemy specjalne miejsce (My Vault, oprogramowanie jest w kilku językach, bez polskiego), gdzie umieszczamy wybrane przez nas foldery, które chcemy mieć bezpieczne i zaszyfrowane. Dostęp do nich będzie zabezpieczony hasłem. Pozostała niewykorzystana pojemność pamięci pendrive będzie dostępna bez hasła.

SanDiskSecureAccess V2.0 SanDiskSecureAccess V2.0 SanDiskSecureAccess V2.0 SanDiskSecureAccess V2.0
Oprogramowanie szyfrujące SanDiskSecureAccess V2.0 (kliknij, aby powiększyć)





Testy


Platforma testowa

  • Płyta główna: Intel Desktop Board DH87RL
  • Procesor: Intel Core i7-4770K
  • Napędy 2.5": Hyper-X SSD 240GB, Samsung 600 SSD 480GB
  • System: Windows 8.1 wersja 64-bit

[ * jeśli chcesz zostać sponsorem komponentu do platformy testowej napisz do nas ]

Procedura testowa
  • Wszystkie testowane napędy pendrive testowano przy wykorzystaniu kontrolera USB3.0 Intela z chipsetu Intel H87.
  • Wszystkie testowane napędy pendrive zostały sformatowane w standardzie plików NTFS z domyślnym rozmiarem alokacji.
  • Podczas testów kopiowania często wykorzystywany był RAMDISK o pojemności 5.5GB z partycją NTFS.
  • Crystal Disk Mark 3.0.3 wersja x64
  • Kopiowanie odbywało się przy użyciu Eksploratora Windows 8.1 Pro
  • Do kopiowania użyto spreparowanych trzech paczek plików:

    • JEDEN PLIK 14GB: jeden plik o pojemności 14 657 297 373 bajtów
    • JEDEN PLIK 4.7GB: jeden plik o pojemności 4 688 099 328 bajtów
    • WIELE PLIKÓW 5GB: łącznie 35669 plików różnej wielkości, w tym 1031 folderów: pliki miały realną pojemność 5 377 966 368 bajtów

Crystal Disk Mark 3.0.3

Na początek test syntetyczny w najnowszej wersji Crystal Disk Mark. Test wykonaliśmy w dwóch wersjach NTFS oraz exFAT. Ten drugi jest traktowany jako format domyślny na Windows 8.1. Podobnie jak NTFS wspiera on pliki powyżej 4 GB. Jego zaletą jest też natychmiastowe formatowanie (przy NTFS trzeba poczekać ze 3 sekundy). Wyniki są zbliżone, choć w niektórych testach lepiej wypadł NTFS, zaś w innych exFAT. Trzeba jednak pamiętać, że część urządzeń (np. SmartTV, mediaplayery) nie rozpoznaje jeszcze systemu exFAT wspierając jedynie FAT32 lub NTFS. Przy okazji sprawdziliśmy także wydajność z USB3.0 w obudowie (wyprowadzenie zewnętrzne na przód), nie ma różnić w wydajność ze złączamy na panelu I/O płyty głównej.

Crystal Disk Mark
Typ plików NTFS - SanDisk Extreme PRO 128GB

Crystal Disk Mark
Typ plików exFAT - SanDisk Extreme PRO 128GB


Testy kopiowania - jeden duży plik

Pora na testy rzeczywiste. Wyniki testowanych modeli ADATA oznaczone zostały z niebieskim tłem. Pierwszy test (test zapisu) to kopiowanie jednego dużego pliku (~14 GB) z dysku SSD na pamięć pendrive. Extreme PRO wyraźnie na czele stawki.

Drugi test (test odczytu) to sytuacja odwrotna od pierwszego pomiaru - kopiujemy jeden plik, tym razem mniejszy (~4.7 GB) z pamięci pendrive na RAMDISK. W tym pomiarze Extreme PRO bardzo wyskoko, choć nie był liderem.


Testy kopiowania - wiele tysięcy małych plików

Trzeci pomiar (test zapisu) to kopiowanie paczki wielu plików o łącznej pojemności (~5 GB) z dysku SSD na pamięć pendrive. Tutaj Extreme PRO wyraźnie wyprzedził pozostałe sticki.

Czwarty test rzeczywisty (test odczytu) to kopiowanie wielu plików (~5 GB) z pamięci pendrive na SSD. Model Extreme PRO drugie miejsce na równi z Patriotem Magnum 64GB.





Podsumowanie

Wraz z modelem SanDisk Extreme PRO 128GB otrzymujemy obecnie najbardziej pojemną pamięć przenośną typu flash osiągającą bardzo wysokie transfery zarówno zapisu jak i odczytu. Jeśli liczy się czas przenoszenia dużych plików lub większej paczki plików, a dodatkowo pojemność ma znaczenie to mimo obecnie wysokiej ceny w Polsce (769 zł z Allegro - za granicą cena już jest bardziej urealniona, np. ~150USD w Amazonie) ten pendrive jest godny polecenia. Realne transfery sięgające blisko 250MB/s umożliwiają bardzo szybkie i wygodne przerzucenie np. źródłowego materiału wideo (typu 4K) czy obszernych, roboczych zdjęć TIFF/PSD. Dodatkowe atuty modelu Extreme PRO to świetnie wykonanie, rozmiar obudowy w sam raz oraz dodatkowe oprogramowanie szyfrujące w AES 128 bit oraz soft do odzyskiwania usuniętych danych z pamięci flash.




  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

SANDISK      SANDISK