Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Płyta Asus Nforce2 A7N8X Deluxe
    

 

Płyta Asus Nforce2 A7N8X Deluxe


 Autor: PiK | Data: 25/03/03

Płyta Asus Nforce2 A7N8X DeluxeOd jakiegoś czasu Nvidia ze swoim nForce2 próbuje odebrać firmie VIA koszulkę lidera w produkcji chipsetów dla platformy Socket A. Sam chipset jest dość innowacyjny, zawiera trochę ciekawych pomysłów, ale nie jego charakterystyka jest celem tego artykułu (techniczny opis nForce2 znajduje się pod tym adresem). Bohaterem dzisiejszego artykułu jest płyta główna o oznaczeniu A7N8X Deluxe firmy Asus (znanej z wysokiej jakości płyt głównych przyjaznych overclockerom). Jak nie trudno się domyśleć sercem tej płyty jest wymieniony wyżej układ Nvidii. Czy kolejne dzieło Asusa spełni pokładane w nim nadzieje, czy też jest przereklamowanym produktem w ładnym opakowaniu? Jak sprawuje się podczas overclockingu przy użyciu domowego zestawu chłodzenia wodnego? Na te i inne pytania postaram się udzielić odpowiedzi w niniejszym artykule.Opakowanie i jego zawartość

Jak przystało na produkt wysokiej jakośći, zapakowany jest w ładne pudełko, przykuwające uwagę hasłami: 333MHz FSB, AGP Pro/8x, Dual-Channel DDR400, Dual LAN, Serial ATA, Dolby Digital, IEEE 1394, USB 2.0.


Co w pudełku (foto by extrememhz.com)

Oprócz płyty w pudełku znajdziemy płytkę z oprogramowaniem, wszelkiego rodzaju kabelki, wyjścia FireWire oraz USB, szczegółową instrukcję (w języku angielskim), komplet nalepek na obudowę (dodających prestiżu: "Powered by Asus" czy bardziej użytecznych - schemat płyty głównej). Wszystko bardzo dokładnie zapakowane w oddzielne torebki, zabezpieczone na czas transportu. Duży plus dla Asusa.

Asus A7N8X Deluxe - budowa

Jak widać na zdjęciu, płyta nie zachwyca ani bujną kolorystyką, ani wymyślnymi drobiazgami, mającymi przykuć uwagę kupującego. Nie przysporzy to zatem chwały tej płycie wśród fanów moddingu i koneserów "kolorowej elektroniki".

Rozmieszczenie elementów na laminacie nie budzi większych zastrzeżeń - slot AGP umieszczony jest wystarczająco daleko od gniazd pamięci, także rozmieszczenie złącza zasilania i gniazd FDD i IDE jest przemyślane - na brzegu płyty. Napisałem "większych zastrzeżeń" ponieważ znalazłem jedną "lukę" - kondensatory są umieszczone zbyt blisko podstawki procesora. Jeżeli używamy chłodzenia wodnego (cztery otwory wokół Socketu A doskonale nadają się do mocowania bloku wodnego), to nie przeszkadzają za bardzo, ale już montaż dużych radiatorów może przysporzyć trochę kłopotu...

Uwagę przykuwa całkiem spory radiator na mostku północnym - zaliczam to na plus - dużo lepsze rozwiązanie niż "świszczący" wiatraczek. Choć fani o/c i tak pewnie zastąpią go blokiem wodnym. Przed rozpoczęciem poważnego overclockingu, radzę odlepić radiator od chipsetu, który jest przyklejony do niego gumopodobnym tworzywem, a następnie posmarować dobrą pastą termoprzewodzącą. Przejdźmy do "scalaków" na płycie. Znajdziemy tu mostek północny nForce2 SPP oraz południowy - nForce2 MCP-T. Jak każda płyta na nForce2, tak i nasz A7N8X obsługuje pamięci DDR333 oraz DDR400 zarówno w trybie jedno jak i dwukanałowym.

Gniazdo AGP Pro w wersji 3.0 (8x) nie jest zbyt często spotykane u konkurencji. Wykorzystywane jest one zazwyczaj do osadzania potężnych kart CADowskich pobierających powyżej 50W. Na płycie znajduje się kontroler SerialATA firmy Silicon Image, SataLink 311. Obsługuje on dwa urządzenia, także w trybie RAID. Oczywiście nie mogło zabraknąć możliwości podłączenia dysków ATA66/100/133. Kolejnym bonusem jest 6 portów USB 2.0 oraz konkurencyjne FireWire (2 złącza) wykorzystywane głównie do podłączenia kamer cyfrowych oraz ostatnio pojawiających się dysków twardych, nagrywarek i odtwarzaczy MP3. Nie do pogardzenia są dwa interfejsy sieciowe - jeden dostarczony przez Nvidię (10/100Mbit), a drugi produkcji 3COM'a - 1000Mbit! Bardzo funkcjonalne rozwiązanie - do jednego portu możemy podłączyć modem ADSL, a do drugim połączyć się z siecią lokalną.


Panel płyty (foto by gamepyre.com)

Nvidia również dostarczyła nam nie najgorszej jakości dźwięk 6-ścio kanałowy z dekoderem Dolby Digital 5.1. Na dziś jest to jedyny zintegrowany układ dźwiękowy z takim dekoderem. Jakość dźwięku wydobywająca się z niego jest dużo lepsza niż w przypadku AC'97 i powinna zadowolić każdego gracza, który między kolejnymi etapami gry lubi zrelaksować się, oglądając film na DVD (dzięki powyższemu dekoderowi, nie będziemy potrzebny drogi amplituner) czy też słuchając pliki MP3.

Możliwość rozbudowy - choć czy czegoś jeszcze nam brakuje - daje 5 slotów PCI (wszystkie pełnej długości). Na laminacie zauważymy dwie diody: zieloną informującą o podłączonym napięciu oraz czerwoną - informującą o awariach AGP. Pomiędzy różnymi elementami dopatrzyć się możemy dwóch złącz dla wiatraczków oraz dodatkowego czujnika temperatury.

Ciekawym dodatkiem jest głosowe informowanie o błędach, etapach "rozruchu" systemu. Płyta przemawia do nas kobieco-podobnym głosem, który przy niedużych zdolnościach wokalnych, mamy możliwość zmiany na swój własny. O wiele bardziej praktyczną rzeczą jest system zabezpieczeń zapobiegających spaleniu procesora. Temperatura jest odczytywana z diody umieszczonej wewnątrz procesora i w razie niebezpieczeństwa jest odcinane zasilanie.

Q-FAN - to kolejny ciekawy "gadżet" od Asusa. Jego zadaniem jest dostosowanie prędkości wentylatorów do warunków panujących w obudowie. Im niższa temperatura, tym bardziej system obniża prędkość obrotów wentylatorów. Jeżeli zrobi się za gorąco - szybkość obrotów wiatraczka ulegnie automatycznemu powiększeniu.

BIOS

Płytę obsługuje znany i lubiany Award BIOS. Jego obsługa jest łatwa i intuicyjna, wszystko jest na swoim miejscu. Sekcja Advanced Chipset Features pozwala na skonfigurowanie wszelkich ustawień mających wpływ na wydajność systemu. Mamy trzy ustawienia: Optimal i Aggressive - tu do wyboru również trzy wartości FSB - 100, 133, 166MHz - oraz User Defined - FSB od 100 do 250MHz w odstępach co 1MHz. Możliwe ustawienia mnożnika CPU: od 6,5 do 17x. Taktowanie pamięci może odbywać się w sposób synchroniczny, procentowy - 50, 60, 66, 75, 80, 83, 100, 120, 125, 133, 150, 166, 200% wartości FSB, czy też wartości automatycznie dobrane przez płytę lub z SPD. Do ustawień timingów pamięci - są trzy opcje (jak do procesora): Optimal, Aggressive i User Defined, przy czym największe możliwości daje ostatni wybór. Napięcie procesora ustawiamy w granicach 1,60-1,85V w odstępach 0,025V. Napięcia pamięci DDR: 2.6, 2.7 lub 2.8V. AGP może być taktowane według ustawień automatycznych lub manualnych od 50 do 100MHz, a zasilane 1.5, 1.6 lub 1.7V. Taktowanie magistrali PCI jest zablokowane na 33MHz.

W BIOSie możemy podejrzeć aktualne odczyty temperatur, napięć oraz prędkości wiatraczków. Dostajemy także możliwość wyłączenia zbędnych układów, np. IEEE1394, kontrolerów USB, sieci czy dźwięku.

Zrzuty ekranu z BIOSu można przejrzeć tutaj.

Warto wspomnieć o przerobionym BIOSie UBER, który pozwala na zwiększenie napięcia zasilającego chipset oraz na zaawansowane ustawienia IDE. Dla zainteresowanych link, pod którym można znaleźć zmodyfikowany BIOS.

Testy

Hardware:
  • Procesor: Athlon XP 1700+ (Thoroughbred B)
  • Płyta główna: Asus A7N8X Deluxe
  • Pamięci: Samsung 2x256MB DDR400
  • Dysk twardy: Seagate Barracuda V 80GB
  • Karta graficzna: ATI Radeon 9700
  • Zasilacz: Q-TEC 550W Gold Edition
  • Chłodzenie wodne (domowej roboty)
Software:
  • Windows XP PL
  • NForce2 all in one version 1.16
  • Catalyst 3.1Podkręcanie

Do podkręcania użyłem procesora Athlon XP 1700+ (Thoroughbred B, o którym już dwukrotnie pisaliśmy na łamach TPC - w mojej recenzji Athlonów oraz artykule Tbred... co Ty wiesz o podkręcaniu autorstwa Kane'a) z serii JIUGB z 51 tygodnia. Ciepło wydzielane przez ten układ było odbierane przez zestaw chłodzenia wodnego domowej roboty. W skład układu wchodziła nagrzewnica z autobusu (zakupiona na złomowisku), na niej 120mm Sunon, blok wodny (stara, 2-letnia konstrukcja), pompka AquaEl o wydajności 600l/h oraz zbiornik z wodą destylowaną. Zacznijmy od domyślnego taktowania. Asus nas nie oszukuje podwyższeniem wartości taktowania FSB o kilka MHz, jak to czynią niektórzy producenci, aby polepszyć wyniki swoich produktów. Uczciwość Asusa potwierdza zrzut z WCPUID - spójrzcie - FSB: 133,13MHz.

Panuje opinia, że płyty z dużą ilością zintegrowanego sprzętu (sieć, dźwięk, RAID, itp.) nie wypadają zbyt dobrze w overclockingu. A7N8X Deluxe w wykonaniu Asusa obala ten mit. BIOS jest przebogaty w funkcje służące podwyższeniu wydajności, a dodatkowe "scalaki" na laminacie nie przeszkadzają w osiąganiu wysokich zegarów.

Najwyższą stabilną wartością FSB jaką osiągnąłem było 195MHz (przy napięciu rdzenia 1,85v). Wynik nie najgorszy, choć na przerobionym BIOSie UBER niektórzy szczęściarze osiągają zegary w pobliżu 230MHz. Z dyskusji wynika, że dużo zależy od wersji BIOSu - jako ciekawostkę mogę podać, że na wersji UBER 1002 beta 001 można osiągnąć o 40MHz wyższe FSB niż na wersji 004. Ja testowałem płytkę z oryginalnym BIOSem 1002A.

Werdykt

TwojePC - Jakość! ASUS A7N8X Deluxe

I tym razem nie zawiodłem się na wyrobie spod ręki doskonałego rzemieślnika, którym jest z pewnością Asus. Płyta ta kontynuuje rodzinę bardzo udanych produktów przeznaczonych dla procesorów AMD (wystarczy przypomnieć A7V133 lub troszkę młodszego A7V333). A7N8X Deluxe to doskonałe połączenie bardzo dobrego chipsetu z równie dobrą marką. Bogate wyposażenie, wysoka wydajność, stabilność oraz wysoki potencjał na podkręcanie i rozbudowę (obsługa Bartonów) to cechy, które zadecydowały o przyznaniu znaku jakości TPC. Może nie jest najtańszą płytą na rynku, to jednak pamiętajmy o bogatym wyposażeniu, które moim zdaniem rekompensuje różnicę w cenie do produktów konkurencji. W moim mniemaniu nForce2 ze swoim trybem dwukanałowym, to jest właśnie to, na co czekał AMD i jego fani.


Pozostaje sobie jeszcze odpowiedzieć na pytanie czy warto w tym momencie kupować płytę na powyższym chipsecie, skoro lada dzień do sprzedaży wejdzie KT400A od VIA. Chodzą plotki, że z najnowszego dziecka VIA zrezygnowało kilku producentów (wśród Asus i Abit). VIA kontynuuje swoją strategię wydawania co kilka miesięcy kolejnych pseudo-rewolucyjnych chipsetów, które w rzeczywistości są poprzednikami pozbawionymi części wad. Jak widać taka strategia nie przypadła tylko mi do gustu, inni wielcy też się buntują.

Polecam szczególnie przesiadkę z KT266 i starszych. Użytkownicy KT333, a tym bardziej KT400 powinni się cieszyć dotychczasową płytą i spokojnie czekać na kolejne generacje chipsetów.

Ceny ze sklepu ACT.PL:Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Płyta Asus Nforce2 A7N8X Deluxe
 
Wyświetl komentarze do artykułu »