Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Kieszonkowy projektor - test BenQ CP120
    

 

Kieszonkowy projektor - test BenQ CP120


 Autor: NimnuL | Data: 18/09/06

Kieszonkowy projektor - test BenQ CP120Jakicz czas temu, na łamach naszego serwisu omówiłem nieduży projektor marki Epson przeznaczony głównie do zadań biznesowych. W niniejszym artykule zajmę się urządzeniem skierowanym również do tych samych celów. Będzie to jednak projektor znacznie mniejszy od S4 oraz odznaczający się lepszymi parametrami. Mowa jest o Benq CP120, który waży zaledwie 1,3kg, jest wielkości książki i ma wbudowaną bezprzewodową kartę sieciową. Zapowiada się ciekawie? A w praktyce jest nawet lepiej. Zapraszam.

Specyfikacja

Na początku przyjrzyjmy się danym technicznym podawanym przez producenta. Pozwoli nam to przynajmniej w teorii naszkicować czego możemy się po nowym produkcie Benq spodziewać.

Liczby opisujące projektor przedstawiają się bardzo obiecująco. CP120 w zastosowaniach biznesowych powinien sprawdzić się wręcz idealnie. Na szczególną uwagę zasługują bardzo niewielkie rozmiary obudowy oraz wyjątkowo mała waga zapewniająca sporą mobilność urządzenia. Podczas prezentacji multimedialnych powinien sprawdzić się bardzo dobrze dzięki wbudowanej w projektor karcie WiFi umożliwiającej wyświetlenie obrazu z pominięciem przewodu sygnałowego.

Pomimo, że producent zaszufladkował CP120 określając jego docelowe zastosowanie do zadań w biznesie (prezentacje) to zbudowanie kina domowego z udziałem tego urządzenia może się okazać całkiem logicznym posunięciem. Zoom optyczny, wystarczająca rozdzielczość oraz niemała jasność obrazu dodatkowo zwiększa funkcjonalność tego projektora. Niepokoi mnie jednak bardzo wysoki poziom hałasu deklarowany przez producenta. Może to w efekcie zniweczyć użyteczność CP120 w zacisznym domu, ale nie wyprzedzajmy faktów.

Teraz wprowadzę Was w teorię dotyczącą serca projektora Benq CP120, który zbudowany jest w technologii DLP (Digital Light Processing) opracowanej przez firmę Texas Instruments. System projekcji DLP oparty jest na chipie DMD skonstruowanym z optycznych semiconductorów (miniaturowych luster). Przekątna chipa DMD użytego w przypadku projektora Benq CP120 wynosi 0,7'' co przy rozdzielczości 1024x768 daje blisko 800 tysięcy "lusterek" (jedno lusterko reprezentuje 1 pixel w obrazie wyjściowym) upchniętych na powierzchni znaczka pocztowego. Każde z tych lusterek jest precyzyjnie sterowane tak, by odbijało światło lub też nie. Tak precyzyjny układ musi budzić respekt. Białe światło pochodzące z bardzo silnej lampy (w przypadku CP120 to lampa UHP o mocy 132W) przechodzi przez wirujące koło (RGB) dając ponad 16. milionową paletę barw. Co ciekawe, układy DLP można łączyć ze sobą uzyskując jeszcze wierniejsze odwzorowanie kolorów. W przypadku omawianego w niniejszym teście projektora mamy jednak do czynienia z pojedynczym układem DLP.

Jakie są realne zalety technologii DLP? Główna cecha to uzyskanie lepszych rezultatów w jakości obrazu niż w tradycyjnej technologii LCD: z założenia kolory są wierniejsze, a obraz bardziej kontrastowy. Obraz jest też ostrzejszy ze względu na to, iż lusterka ("pixele") w chipie DMD ułożone są bardzo blisko siebie, przez to uzyskiwany rezultat na ekranie jest jednolity (nie jest pocięty liniami).
Dodatkowo układ DLP jest mniej wrażliwy na wstrząsy, przez co chętnie montowany jest w projektorach przenośnych.

Jako uzupełnienie powyższego tekstu polecam ciekawą animację omawiającą to co dzieje się wewnątrz projektora.

Na koniec odsyłam także do kalkulatora obrazującego zależność wielkości ekranu od odległości projekcji: www.benq.com.

poprzednia strona (Specyfikacja)    -   następna strona (Uroda)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Kieszonkowy projektor - test BenQ CP120
 
 » Specyfikacja
 » Uroda
 » Regulacje
 » Umiejętności projektora
 » Podsumowując
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »