Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Mysz + klawiatura - bezprzewodowy Chieftec
    

 

Mysz + klawiatura - bezprzewodowy Chieftec


 Autor: Kane | Data: 14/05/03

Mysz + klawiatura - bezprzewodowy ChieftecPo recenzji obudowy Golden Blue Chiefteca nadszedł czas na kolejny produkt z tej stajni, a mianowicie bezprzewodowy zestaw mysz + klawiatura. Podobnie jak i poprzednio sprzęt do testów dostarczyła firma Angela.

Zestaw, który miałem okazję testować był w kolorze czarnym. Warto wspomnieć, iż na stronie Chieftec.Pl są w ofercie myszy i klawiatury także w innych kolorach, tak aby każdy mógł dobrać je pod kolor swojej obudowy. Jeśli więc ktoś ma obudowę koloru żółtego bez problemów może dokupić sobie żółtą myszkę i klawiaturę. Pomysł jak dla mnie pierwsza klasa. Teraz już zapraszam do opisu zestawu "cordless".Tak wygląda zestaw w całej okazałości:


zestaw mysz + klawiatura (kliknij, aby powiększyć)

Całość wg mnie prezentuje się bardzo estetycznie. Obudowa klawiatury i wierzchnia część myszki są matowo-szare, natomiast klawisze i boczna część myszki całkowicie czarne, lekko połyskujące. Napisy na klawiszach są białe, dzięki czemu bardzo dobrze widoczne.

Dodatkowo do zestawu dołączona jest instrukcja, płyta ze sterownikami oraz 3 baterie.

Instrukcja

Instrukcja, którą dostałem razem z zestawem jest raczej uboga (5 stron w języku angielskim). Opisany jest w niej sposób podłączania, instalacji sterowników oraz funkcja klawiszy dodatkowych na klawiaturze. Ponadto producent zaleca w niej umieszczenie nadajnika przynajmniej 20 cm od monitora i obudowy i ostrzega o możliwości niepoprawnego funkcjonowania na biurkach wykonanych całkowicie z metalu.

Podłączanie

Ten etap nie jest wyjątkowo skomplikowany. Wszystko przebiega dokładnie tak łatwo, jak jest to opisane w dołączonej instrukcji oraz na spodzie klawiatury. Na początku wkładamy dołączone do zestawu baterie. Myszka zasilana jest jedną baterią AA, klawiatura natomiast dwiema bateriami AAA (producent gwarantuje długość pracy na jednym takim komplecie od trzech do sześciu miesięcy w zależności od intensywności pracy … mnie nie udało się w przeciągu 2 tygodni ich rozładować). Następnie podłączamy nadajnik do portów ps2, po czym włączamy komputer. Po uruchomieniu naciskamy przycisk RESET na nadajniku, a następnie CONNECTION na klawiaturze w celu nawiązania przez nią połączenia. Następnie uruchamiamy przycisk RESET na myszce i gotowe. Obydwa urządzenia po wykonaniu tych czynności nawiązały połączenia poprawnie.

Instalacja i konfiguracja sterowników

W celu wykorzystania wszystkich możliwości zestawu należy zainstalować dołączone na płycie sterowniki (proces instalacji uruchamia się automatycznie po włożeniu płyty do napędu lub można go wywołać ręcznie uruchamiając plik setup.exe znajdujący się w katalogu Disk1). Po instalacji jesteśmy proszeni o restart systemu.

Tutaj spotkało mnie zaskoczenie. Pomimo obecności na dysku i w autostarcie programu MagicKeys nie udało mi się go w żaden sposób uruchomić. Nazwa programu i zawartość pliku .reg, który z nim występuje sugerują, że można za jego pomocą edytować funkcje klawiszy dodatkowych. Mnie się to jednak nie udało, a jedyny sposób jaki znalazłem to edycja wartości w rejestrze. Z myszką nie było żadnych problemów. W sterownikach możemy ustawiać szybkość ruchu wskaźnika, jego przyspieszenie, parametry pracy rolki, czyli szybkość przewijania (o stronę lub o ilość linii od 1 - 10) oraz tryb domyślny (Intelii-Mouse) lub rozszerzony. Jak można się doczytać w helpie zaletą pierwszego trybu jest płynniejsza praca rolki w aplikacjach zgodnych z Microsoft Intelli-Mouse, natomiast wadą, iż działa ona tylko w aktywnym oknie oraz nie działa w ogóle w programach bez wsparcia dla Microsoft Intelli-Mouse. Po przestawieniu na tryb Enhanced Scroll Mode rolka działała wprawdzie w nieaktywnym oknie IE i Worda, ale zaprzestała działania chociażby w Windows Commanderze. Niestety w pierwszym trybie nie działają ustawienia szybkości pracy rolki. Bez względu na to czy ustawimy jedną linijkę czy całą stronę obraz przesuwa się nam o 5 linijek.


sterownik

Mamy też możliwość konfigurowania trzeciego przycisku wyzwalanego poprzez naciśnięcie rolki. Do wyboru mamy opcje Uniwersalnego przewijania (po naciśnięciu obraz przesuwa się wraz z ruchem myszy z ustaloną przez nas szybkością), Powiększania, Automatycznego Przewijania (różni się od tego pierwszego tym, że mamy "różę wiatrów" do sterowania kierunkiem i szybkością). Możemy też wybrać opcję, dzięki której wciśnięcie 3 przycisku będzie działo jako Shift lock, zmieniało orientację przewijania z pionowej na poziomą, lub powiększało obraz w Wordzie. Mamy też do wyboru kilkanaście innych działań, które mogą zostać wykonane: chociażby minimalizacja wszystkich okien czy też zamknięcie wszystkich aplikacji.


sterownik

Wrażenia z pracy

a) Klawiatura


klawiatura z przodu... (kliknij, aby powiększyć)


... i z tyłu (kliknij, aby powiększyć)

Na wstępie musze przyznać, że klawiatura zrobiła na mnie (i nie tylko) bardzo duże wrażenie. Jest mała, ale jednocześnie bardzo dobrze zaprojektowana. Najważniejsze przyciski, czyli Shifty, Enter, Backspace, Spacja są duże, więc nie ma problemu z ich używaniem. Dodatkowe przyciski Windowsa pomiędzy Altem i Controlem są mniejsze od pozostałych klawiszy, więc mniejsza jest tym samym szansa na przypadkowe ich naciśnięcie, chociażby w czasie pisania polskich liter. Inaczej niż zazwyczaj rozwiązana jest tutaj sprawa ułożenia klawiszy Home i End. Zamiast znajdować się pomiędzy Insertem/Deletem i PageUp'em/Down'em znajdują się powyżej nich. Na początku uznałem to za oczywistą wadę, gdyż moja klawiatura ma standardowe, horyzontalne ułożenie, ale po paru dniach pracy śmiało mogę powiedzieć, iż bez problemu można się na ten system przestawić i nie jest on tak całkowicie pozbawiony sensu. Układ klawiatury numerycznej, strzałek i klawiszy F1-F12 jest standardowy.

Na samej górze klawiatury producent dodał kilka przycisków, mających ułatwić nam dostęp do najczęściej używanych aplikacji i właściwości systemu. Od lewej znajdziemy tam przycisk play/pause odpowiadający za włączanie i zatrzymywanie muzyki lub filmów (działa tylko w standardowych aplikacjach Windowsa, w Winampie czy też Best Playerze niestety nie), dalej przycisk mute wyłączający wszystkie dźwięki, następnie przycisk refresh służący do odświeżania stron w przeglądarkach internetowych. Kolejny przycisk służy do włączania domyślnej przeglądarki internetowej, następny zaś domyślnego klienta poczty. Ostatnie dwa zajmują się przyciszaniem i podgłaśnianiem dźwięku. Z tego co zauważyłem, wszystkie te przyciski działają nawet bez zainstalowanych sterowników. Klawiatura pozbawiona jest przycisków Power i Suspend, co osobiście uważam za bardzo dobre rozwiązanie. Docenią to także osoby, które choć raz nacisnęły przez przypadek przycisk Power i system posłusznie zamknął się, przerywając wszystkie działające procesy i zamykając wszystkie niezapisane dokumenty.

Nie mogę jednak zrozumieć braku diod sygnalizujących włączenie klawiszy Caps Lock, Scroll Lock i Num Lock. Można by je umieścić zamiast jednej podłużnej diody umieszczonej nad klawiszem Connection zapalającej się zielonym światłem po naciśnięciu dowolnego przycisku, czy też na nadajniku jak chociażby zrobił to A4tech ( http://twojepc.pl/news4464.html ).

Warto dodać, że klawisze na klawiaturze działają bardzo miękko, są ciche i pisze się na nich bardzo wygodnie. Śmiało można więc powiedzieć, iż pomimo kilku niewielkich wad opisanych powyżej, produkt ten Chieftecowi się udał. Klawiatura jest mała, lekka, ładna, wygodna w obsłudze i cicha. Pozbawiona jest zbędnych bajerów, co wg mnie jest jej ogromną zaletą. Jeśli ktoś szuka dodatkowych rolek, dziesiątków programowalnych przycisków, masy światełek to od razu mówię, że nie jest to produkt dla niego.

Następna w kolejności jest...

b) Myszka


myszka (kliknij, aby powiększyć)

Tutaj niestety jest już nieco gorzej niż w przypadku klawiatury. Należy zacząć od tego, iż jest to myszka kulkowa. Obecnie, w erze bardzo dobrych rozwiązań optycznych jest to niestety przeżytek. Na szczęście dla nas Chieftec także to zauważył i ma zamiar w najbliższym czasie wprowadzić do sprzedaży zestaw z myszką optyczną. Jeśli tylko będę miał okazję porównać obydwa zestawy to na pewno to zrobię.

Mysz posiada 3 przyciski i rolkę. Jest symetrycznie profilowana, więc nie będą miały z nią problemów osoby leworęczne. Całkiem przyzwoicie leży w dłoni a ślizganiu się zapobiega lekko chropowata powierzchnia. Klawisze są duże, więc nie ma problemu z ich naciskaniem. Niestety nie da się ukryć, iż działają dosyć topornie i do tego głośno. Wyraźnie słychać cyknięcia w czasie naciskania każdego z klawiszy, co wg mnie jest dużą wadą. Dziwne jest to, biorąc pod uwagę cichą konstrukcję klawiatury.

Umieszczona centralnie rolka wykonana jest z gumy, co eliminuje ewentualne ześlizgiwanie się palca. Pracuje bardzo dobrze i przede wszystkim, w przeciwieństwie do przycisków, cicho. Minimalnie głośniejsza jest przy przekręcaniu jej od siebie. Pełni także rolę trzeciego przycisku po jej naciśnięciu.

Na myszce zamontowana jest dodatkowo czerwona dioda zapalająca się w trakcie przesuwania myszki i korzystania z przycisków. W czasie normalnej pracy sprawdza się całkiem dobrze. Niestety gorzej jest już w grach. Grając w FPP widoczny jest brak płynności oraz chwilowe, niewielkie opóźnienia. Nie będą więc z niej do końca zadowoleni gracze, dla których liczy się płynność i precyzja. Jeśli ktoś gra w gry niewymagające idealnego profilu ruchu (strategie turowe, menadżery itp.) nie odczuje wyżej opisywanego dyskomfortu.

c) Odbiornik


... i z tyłu (kliknij, aby powiększyć)

Właściwie o tym elemencie niewiele można powiedzieć. Podłączamy go do komputera za pomocą dwóch kabelków ps2. Przewód jest dosyć długi, gdyż ma 130 cm. Na samym odbiorniku oprócz wspomnianego wyżej przycisku reset znajdują się dwie diody. Zielona zapala się w czasie aktywności klawiatury, czerwona, gdy używamy myszki. Zestaw Chieftec'a bez problemów pracował na odległość do około 2.5 m.

Podsumowanie

Bez wątpienia mamy tutaj do czynienia z ewenementem. Bardzo dobrze przemyślana i skonstruowana klawiatura współwystępuje razem z przestarzałą już nieco myszką kulkową, której wykonanie i działanie pozostawia nieco do życzenia. Być może wyjaśnieniem tego faktu jest niezbyt wygórowana cena całego zestawu. Nie jest jednak źle. Za te pieniądze dostajemy bardzo dobrą bezprzewodową klawiaturę i przyzwoitą bezprzewodową myszkę kulkową. Do pracy i multimediów zestaw ten jest w zupełności wystarczający i zadowoli każdego. Jednak gracz komputerowy, szczególnie ten, którego pasją są gry typu FPP i RTS może mieć pewne zastrzeżenia, co do dokładności i szybkości reakcji myszki.

Zalety:
  • estetyczne i solidne wykonanie
  • bardzo dobra, mała, cicha i funkcjonalna klawiatura
  • zastosowanie technologii radiowej
  • możliwość korzystania z zestawu przez osoby leworęczne
  • duża gama kolorów do wyboru
Wady:
  • brak diod na klawiaturze czy też odbiorniku sygnalizujących stan klawiszy Caps Lock, Scroll Lock, Num Lock
  • zastosowanie przestarzałej technologii kulkowej w myszce zamiast nowoczesnej technologii optycznej
  • głośna praca przycisków
  • niezadowalający poziom dokładności pracy myszki
  • niedopracowane sterownikiPolub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Mysz + klawiatura - bezprzewodowy Chieftec
 
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

ANGELA      ANGELA