Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Mini-PC barebone od Iwilla: XP4 i ZPC
    

 

Mini-PC barebone od Iwilla: XP4 i ZPC


 Autor: Jasiek | Data: 21/07/03

Mini-PC barebone od Iwilla: XP4 i ZPCZestawy barebone zawierające obudowę z zasilaczem oraz płytą główną są stosunkowo popularne na zachodzie. Ciekawą grupą wśród tych urządzeń są komputerki budowane według zasady 'small form factor' (SFF). Tego typu zestawy zyskują coraz szersze grono odbiorców. Duży popyt generuje duże zainteresowanie producentów. W Polsce takie komputery należą jednak do niszowych produktów, dopiero ostatnio zaczyna docierać do nas zaledwie fragment oferty topowych producentów. Dowodem na to może być niedawna recenzja maszyny MSI. Nieśmiałe kroki na naszym rynku wykonuje także firma IWill, która zaczęła ostatnio współpracę z łódzką firmą IWACOM (iwacom.pl), dzięki uprzejmości której mamy przyjemność przetestować dwa komputery XP4 oraz ZPC. XP4 jest w zasadzie klasycznym desktopem poddanym intensywnej kuracji odchudzającej. Miniaturyzacja w modelu ZPC poszła o krok dalej - jest to już krzyżówka klasycznego PC z komponentami przeznaczonymi dla notebooków. Zbiór praktycznych uwag po pracy z tymi maszynkami, zdjęcia oraz testy wydajnościowe zebrałem w tej recenzji.

Specyfikacje

Podstawą obydwóch prezentowanych zestawów są płyty główne IWill'a oparte o chipset 845GV. Składa się on z dwóch mostków (hubów) połączonych dedykowaną magistralą. Northbridge 82845GV komunikuje się z procesorem za pośrednictwem szyny Quad-Pumped taktowanej 100 lub 133 MHz, co daje efektywne FSB 400/533 MHz. Konstrukcje te nie poradzą sobie z osiągnięciem pełnego taktowania nowych P4 z nominalną magistralą 800 MHz. Oficjalnie 845GV wspiera pamięci DDR266/200. Prezentowany chipset różni od 845PE wbudowany układ graficzny Extreme Graphics.

Dziś ten zintegrowany GPU Intela nie wygląda już zbyt świeżo. 2 strumienie renderujące po 2 TMU na potok w multiteksturowaniu obrabiają maksymalnie 4 piksele w jednym przebiegu. Oszczędności w architekturze objęły brak jednostki T&L i zaledwie 64-bitową magistralę pamięci. Dość dopracowane sterowniki zapewniają jednak pełną zgodność z DX7/8.1 oraz OpenGL, o czym będziemy mogli się przekonać podczas testów 3D. Rzućmy okiem na możliwości Extreme Graphics w OpenGL wraz z listą obsługiwanych rozszerzeń.


Na bufor ramki przeznaczone jest 8MB pamięci operacyjnej. Ponadto dynamiczne przydzielane może być (via AGPx4) do 256MB RAM'u. Drugi układ 845GV to 82801DB I/O Controller Hub 4 (w skrócie ICH4). W tej wersji kontrolera I/O Intela oprócz 2 kanałów ATA, LAN'u, magistrali PCI oraz kodeka AC'97 doszła wbudowana obsługa 6 portów USB 2.0.

Oto nasi bohaterowie jeszcze w pudełkach firmowych.


(kliknij, aby powiększyć)


poprzednia strona (Specyfikacje)    -   następna strona (Iwill XP4)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Mini-PC barebone od Iwilla: XP4 i ZPC
 
 » Specyfikacje
 » Iwill XP4
 » Iwill ZPC
 » Wyniki testów
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »