Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Co dwa obiektywy to nie jeden - test Kodaka V705
    

 

Co dwa obiektywy to nie jeden - test Kodaka V705


 Autor: NimnuL | Data: 26/10/06

Kosmetyka


(kliknij, aby powiększyć)

Kodak już tradycyjnie rozpieszcza nas bogatym wyposażeniem. Wraz z aparatem otrzymamy wiadro akcesoriów, w skład którego wchodzą przewody AV, USB, zasilacz sieciowy, adaptery do stacji dokująco-drukującej, pasek na nadgarstek, sakiewkę ochronną, akumulator, oprogramowanie oraz instrukcję obsługi. Krótko mówiąc jest tu wszystko co konieczne, a nawet więcej bo w komplecie znajduje się przewód sieciowy z tyczką pasującą np. do gniazdek w USA. Zatem bez żadnego problemu zaczerpniemy energię na zagranicznych wycieczkach.


(kliknij, aby powiększyć)

Kodak V705 charakteryzuje się niezwykłą prostotą wzornictwa, co w moim odczuciu niezaprzeczalnie stanowi jego piękno. Co więcej, prosto ciosana bryła bez zbędnych udziwnień jest mniej podatna na uszkodzenia co na imprezach i wakacjach jest wielkim atutem. Czarny korpus ze srebrnym kołem na środku w całości wykonany został z metalu. Aparat opasany jest srebrną listwą przebiegającą przez sam środek obwodu. Dodaje ona dodatkowej elegancji i nadaje nieco delikatniejszy wyraz wzornictwu. Dzięki temu aparat wygląda równie dobrze w męskiej dłoni jak i delikatnej, kobiecej ręce.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Po uruchomieniu aparatu, czołowa osłona raptownie odsuwa się odkrywając jedną parę oczu aparatu. Górny obiektyw jest stałoogniskowy i ma bardzo szeroki kąt widzenia odpowiadający ogniskowej 23mm dla małego obrazka. Jest on wręcz stworzony do fotografowania ciasnych wnętrz, panoram oraz widoczków. Dolne okienko to obiektyw zmiennoogniskowy, tzw. zoom, o dość typowym zakresie ogniskowej odpowiadającej 39-117mm. Obiektyw ten w całości schowany jest wewnątrz korpusu co wydatnie zmniejsza wymiary całej konstrukcji. Podobne rozwiązanie można było obserwować np. w aparatach Fujifilm Z1 oraz Minolta X60 omawianych na łamach naszego serwisu.

Producent na korpusie informuje o pięciokrotnym optycznym zoomie. Jednak jest to nic innego jak jawne naciąganie faktów lub tzw. "chłyt" marketingowy. Dolny obiektyw oferuje trzykrotny zoom, a górny po prostu odpowiednik ogniskowej 23mm. Podawany przez producenta zoom 5x może nasuwać na myśl, ze mamy do czynienia z obiektywami 23-117mm, kiedy to w praktyce mamy 23mm oraz 39-117mm. Tak czy inaczej rozpiętość ogniskowych jaką oferuje V705 jest jak dotąd niespotykana.


(kliknij, aby powiększyć)

Na jednym z boków aparatu znajdziemy gniazdo zasilania sieciowego oraz slot dla karty pamięci. Niestety zaślepka zasłaniająca komorę karty pamięci jest plastikowa i niepewnie siedzi na swoim miejscu. Jest to jednak jedyny plastikowy element w obudowie.


(kliknij, aby powiększyć)

Na szczycie korpusu swoje miejsce znalazł szereg pięciu przycisków, wśród których jest włącznik aparatu, spust migawki, przycisk wyboru scen oraz nagrywania filmów, a także wyświetlania albumu ulubionych fotografii.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Na spodniej części aparatu zainstalowano komorę na dedykowany akumulator, metalowy gwint na statyw oraz gniazdo komunikacyjne, które wymaga specjalnej przejściówki by podłączyć aparat do komputera.


(kliknij, aby powiększyć)

Tył V705 swoim wglądem trochę przypomina rosyjską gierkę z lat 80. :)
Znajdziemy tutaj kolorowy wyświetlacz o przekątnej 2,5'', który zainstalowano centralnie, a po jego bokach umieszczono szereg przycisków sterujących. Z lewej strony zainstalowano głośniczek oraz guziki odpowiedzialne za włączanie lampy błyskowej, menu, podgląd zdjęć czy też ich usuwanie. Z prawej strony są tylko dwa elementy: przyciski do zmiany ogniskowej oraz joystick umożliwiający poruszanie się po menu. "Wichajstrowi" przypisano również funkcje szybkiego włączania trybu makro lub zmiany wyświetlania obrazu na LCD, a także kompensację ekspozycji.

Polskojęzyczny interface zaszyty w aparacie jest bardzo łatwy w obsłudze. Istotne funkcje są łatwo dostępne, a ustawienia aparatu można zapisywać w ustawieniach użytkownika. Znajdziemy tutaj całkowicie standardowy zestaw ustawień i opcji, nic szczególnego. Począwszy od ustawień kolorystycznych jak wysokie i niskie nasycenie, sepia oraz czerń i biel poprzez ustawienia samowyzwalacza, zdjęć seryjnych czy też długich czasów ekspozycji, a na ustawieniach balansu bieli czy też ostrości zdjęć skończywszy. Standard i nic ponad to.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Co dwa obiektywy to nie jeden - test Kodaka V705
 
 » Opis techniczny
 » Kosmetyka
 » Point and click
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »