Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Recenzja monitora LCD ViewSonic 171b
    

 

Recenzja monitora LCD ViewSonic 171b


 Autor: Jasiek | Data: 23/02/04

Recenzja monitora LCD ViewSonic 171bPanele LCD stopniowo odbierają rynek monitorom CRT i najprawdopodobniej w tym roku przejmą już palmę pierwszeństwa w ilości sprzedanych egzemplarzy. Ciągle niestety ceny utrzymują się na mało przystępnym poziomie, szczególnie u nas w Polsce. Mimo wszystko, modele 15" i coraz częściej 17" znajdują już stałe miejsce w ofertach dystrybutorów. Pomijając z reguły słabą dostępność, w teorii oferta ciekłokrystalicznych ekranów jest w tej chwili ogromna. W dzisiejszej recenzji rzucimy okiem zatwardziałego użytkownika tradycyjnego monitora, na panel z profesjonalnej serii firmy ViewSonic 171b, dostarczony dzięki uprzejmości firmy INFOGLOB z Łodzi.
     Co w pudełku?

Opakowanie zawiera dużo informacji o produkcie, między innymi czysto marketingowe nazwy zastosowanych technologii: "ThinEdge ulra-slim desing", "Optisync", "XtremeView" itd. W pudełku znajdziemy kilka najbardziej potrzebnych dodatków:
  • kabel wizyjny D-Sub
  • kabel wizyjny DVI-D
  • kabel zasilający (EU)
  • kabel zasilający (US)
  • płytka z oprogramowaniem PIVOT
  • karta gwarancyjna
  • skrótowa instrukcja i płyta ViewSonic Wizard (sterownik, profil kolorów, rejestracja, manual i Adobre Acrobat)
Producenta trzeba pochwalić za dołączenie kabelka DVI, co nie jest wcale oczywiste dla wszystkich firm oferujących ekrany LCD. W końcu wyciągamy także głównego bohatera recenzji - panel Viewsonic 171b.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Monitor waży 6,5 kg, wymiary to 392 x 65,4 x 350 (mm). Zbudowano go w oparciu o matrycę TN+ produkcji AU Optronics z łącznym czasem reakcji piksela 16ms. Jej nominalna rozdzielczość to 1280x1024, przekątna to dokładnie 17,0 cala. Monitor cechuje się bardzo wysokim współczynnikiem kontrastu 500:1, jasność to 230cd/m2 - wartość typowa dla modeli 17". Kąt patrzenia w obu płaszczyznach wynosi 140 stopni. Monitor spełnia normy TCO'99 i ENERGY STAR. Normy jakościowe dotyczące uszkodzonych pikseli to: dopuszczalnie 3 wadliwe piksele białe i 3 czarne lub 7 kolorowych. Viewsonic 171b jest objęty 12-miesięcznym okresem gwarancyjnym oraz dodatkowo 24-miesięczą opieką serwisową. Łącznie gwarant zapewnia 36-miesięczny okres gwarancyjny od daty sprzedaży, ale nie dłużej niż 42 miesiące od daty produkcji. Obsługą gwarancyjną zajmuje się sieć Arconet.

Ergonomia

Jeżeli chodzi o wykonanie obudowy panelu w wydaniu Viewsonica to nie mam praktycznie żadnych zastrzeżeń. Ekran możemy obracać w dwóch płaszczyznach oraz regulować jego wysokość. Całość osadzono na masywnej i bardzo stabilnej podstawie, nie zajmującej jednak zbyt dużo miejsca na biurku. Zasilacz został wbudowany w monitor. Praktycznym dodatkiem jest funkcja PIVOT. Po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania możemy zmienić orientację ekranu na poziomą, dzięki czemu znacznie wygodniejsza jest praca z materiałami przeznaczonymi do wydruku na stronie A4.

   


Pivot (kliknij, aby powiększyć)

Niestety monitor bardzo szybko traci kontrast przy zmianach kąta patrzenia w pionie, stąd korzystając z pivota musimy pilnować się, aby siedzieć idealnie w linii z ekranem. Poprowadzenie kabli zasilających i wizyjnych z tyłu monitora ułatwią nam trzy specjalnie do tego celu przeznaczone zaczepy. Monitor ma dwa wejścia D-Sub oraz jedno cyfrowe DVI-D, które to wykorzystywaliśmy podczas testu wraz z kartą RADEON 9500 (Bulit by ATi).

Do monitora można podłączyć jednocześnie trzy źródła obrazu, pomiędzy którymi przełączamy się za pomocą przycisku na obudowie.

Obudowa matrycy jest bardzo wąska, zaraz po przesiadce z CRT mamy mylne wrażenie: to nie może być realne 17"! Wąska obudowa jest dużym atutem w konfiguracjach wielomonitorowych. Design całości jest bardzo prosty, ale funkcjonalny i moim zdaniem bardzo elegancki. Na biurku, panel o czarnej kolorystyce prezentuje się zdecydowanie lepiej niż na zdjęciach.

Jakość obrazu

Matryca TN+ (Twisted Nematic) AU Optronics o czasie reakcji 16ms nie jest wstanie wyświetlić 24-bitowej palety barw. 24-bitowej? Oznacza to opisanie każdej składowej RGB 8 bitami, co daje 2^24=16,7mln możliwych do wyświetlenia kolorów. Testowany ViewSonic VP171B wyświetla kolory z dokładnością 18-bitową. Aby precyzję tą zwiększyć AUO zastosowało układ FRC, który poprzez ciągłe drgania o niskiej częstotliwości sąsiadujących pikseli oraz uśrednianie ich kolorów (dithering), oszukuje nasze oko zapewniając bardziej płynne przejścia tonalne. Przyjmuje się, że liczba kolorów jaką wyświetla matryca w tej technologii to 16,2mln. Często w ofertach/cennikach możemy spotkać się z podawaniem liczby 16,7; co może błędnie sugerować 24-bitowią głębię kolorów. W testowanym panelu domyślą temperaturą barw jest 6500K i to właśnie przy niej możemy uzyskać najlepszy efekt.

Niedostatków w głębi kolorów nie widać w typowej biurowej pracy, graniu, oglądaniu filmów, czy nawet prostym retuszu zdjęć. Oczywiście dla osób dla których obróbka grafiki rastrowej to priorytet, matryca zastosowana w Viewsonicu 171B będzie pomyłką. W przejściach tonalnych da się zauważyć niedostatki w palecie wyświetlanych barw, zwłaszcza w zakresie odcieni szarości. Balans bieli jest w porządku, jedynie głębia koloru czarnego pozostawia trochę do życzenia.

Wzdłuż górnej krawędzi ekranu podświetlenie jest nieco przejaskrawione. Możemy to łatwo zaobserwować na czarnym tle. Problem z nierównomierną luminacją dotyczy dużej części ekranów LCD, w przypadku testowego egzemplarza było zupełnie dobrze, lecz niestety ciągle nie idealnie.

Jest to w zasadzie pierwszy z monitorów LCD, z którymi dotychczas miałem kontakt, który ma szansę na usatysfakcjonowanie graczy. Problem smużenia możemy zaobserwować z reguły w szybkich grach FPS. W testach na pierwszy ogień poszedł Unreal Tournament. Na wstępie zmieniamy rozdzielczość do nominalnej matrycy - 1280x1024, przeskalowanie do mniejszych rozmiarów psuje zauważalnie jakość obrazu, co jest typowe dla wszystkich LCD. Lekkie smużenie jest widoczne, jednak na tym poziomie myślę jest to już kwestia przyzwyczajenia wzroku, co po n-latach zabawy na tradycyjnym monitorze nie jest początkowo łatwe.

Kolejna rzecz, do jakiej musimy się przyzwyczaić to niższe częstotliwości odświeżania. Maksimum dla Viewsonica 171B to 85Hz, w 1280x1024 70 Hz. Na LCD nie ma problemu z migotaniem obrazu, lecz przy włączonej synchronizacji ilości wyświetlanych klatek z poziomym odświeżaniem monitora (vsync on) trzeba pogodzić się z relatywnie niższymi framerate'ami w grach. Wyłączenie vsync daje natomiast denerwujący efekt szarpania obrazu. Tutaj przejdźmy do testów w Quake3. Dla zapalonych graczy vq3 stała liczba FPS 60-70 może być zbyt niska. Niemniej można ciągle całkiem komfortowo pograć, chociaż nawet przy 16ms efekt bezwładności matrycy daje się już wyraźnie wyczuć - Quake3 to stosunkowo szybsza gra niż UT. Część graczy z pewnością nie da się jeszcze dziś przekonać do LCD. Matryce 16ms wnoszą już jednak sporą poprawę w tym temacie, a konstrukcje 12-milisekundowe już niedługo mają szansę stać się nowym standardem.

Poza shooterami FPP problemów w zasadzie nie ma. Czasami, zwłaszcza w przypadku starszych gier nie oferujących rozdzielczości 1280x1024 musimy się liczyć z obniżoną jakością obrazu spowodowaną przeskalowaniem. Zwykła praca w trybie 2D przebiega bez żadnych zgrzytów - łączny czas reakcji piksela 16ms eliminuje tutaj praktycznie wszystkie problemy ze smużeniem. Również ustawienie najniższego możliwego kontrastu nie wpływa negatywnie na ten parametr.

Generalnie z jakości wyświetlanego obrazu przy większości zastosowań możemy być zadowoleni. Jest idealnie ostry, jasny, kontrastowy i wolny od zniekształceń. Czytelność wyświetlanego tekstu, nawet bardzo drobnego, jest wyśmienita. Geometria oczywiście bez zastrzeżeń. Długa praca przy stosunkowo wysokim kontraście i jasności nie męczy tak wzroku jak w przypadku monitora CRT. Pozytywnie o producencie świadczy też brak wypalonych pikseli w testowym egzemplarzu.

OSD

OSD (on screen display) pozbawione funkcji korekcyjnych, typowych dla monitorów CRT wygląda dość ubogo. Udostępnia jednak kilka podstawowych opcji.

Po pierwsze płynną regulacje kontrastu, przy czym ustawienie minimalne jest nieco zbyt wysokie. Regulacja jasności jest również płynna, jednak działa jedynie w bardzo ograniczonym zakresie. Z pewnością niektórzy będą musieli poratować się sterownikiem do karty graficznej przy dostrajaniu obrazu do własnych potrzeb. W Color Adjust mamy trzy presety ustawień temperatury barw: 9300K, 6500K, 5400K, 5000K oraz tryb pozwalający ręcznie dobrać natężenia poszczególnych kolorów. Przy podłączeniu analogowym musimy skorzystać również z opcji manualnego dostrajania obrazu, aby go wycentrować i ustawić właściwe wymiary. Na tym kończą się możliwości oferowane przez ekranowe menu monitora. Z poziomu OSD możemy także uzyskać informację o bieżącym trybie pracy, ustawić kolejność wejść wizyjnych. Z kosmetyki mamy: ustawienie położenia, przezroczystości oraz timeout'u menu. Możemy je także obrócić o 90 stopni (pivot).

Ocena końcowa

TwojePC - OK!Viewsonic 171b
Podsumowując, testowany panel możemy z całą pewnością polecić do zastosowań biurowych, gdzie nie ma praktycznie słabych punktów. Gracze, z wyłączeniem najbardziej zagorzałych fanów FPP, też powinni być zadowoleni. W zastosowaniach profesjonalnych, do których dedykuje ten model sam producent, również może znaleźć swoje miejsce, jednak trzeba pamiętać o braku pełnej 24-bitowej palety kolorów. Z tego samego powodu, oraz ograniczonego kąta patrzenia w płaszczyźnie pionowej nie jest to także najlepszy wybór do oglądania filmów, szczególnie przy większej liczbie widzów. Dodatkowe punkty Viewsonic 171b zdobywa doskonałą ergonomią i funkcją PIVOT, doskonale nada się on do konfiguracji wielomonitorowych. Jako całość jest to jedna z ciekawszych propozycji dla szukających ciekłokrystalicznej siedemnastki i z pewnością ścisła czołówka wśród paneli na matrycach AU Optronics.
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja monitora LCD ViewSonic 171b
 
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

INFOGLOB Komputer      INFOGLOB Komputer