Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Dawid kontra Goliat - testy dwurdzeniowca Pentium D 820 (2.8 GHz)
    

 

Dawid kontra Goliat - testy dwurdzeniowca Pentium D 820 (2.8 GHz)


 Autor: DragonGC | Data: 10/06/05

Dawid kontra Goliat - testy dwurdzeniowca Pentium D 820 (2.8 GHz)Dzisiaj mam dla Was nie lada gratkę. Dzięki uprzejmości firmy Intel przez ostatni weekend, miałem możliwość przetestowania dwóch najnowszych procesorów: Pentium D 820 (2,80 GHz) i Pentium 4 670 HT (3,80 GHz) oraz płyty głównej Intel D945GTPLR, która jest oparta o najnowszy chipset 945G. Przystępując do testów byłem nastawiony sceptycznie do nowej technologii Intela wykorzystującej dwa oddzielne rdzenie. Po lekkim rozczarowaniu, jakie spotkało mnie z pierwszymi procesorami wyposażonymi w technologię HT tej firmy, od razu nasunęła mi się myśl: "Jak 2*2.8 GHz z 820 ma się do 3.8 GHz HT z 670? Zapewne Pentium 4 670 HT zmiażdży swojego mniejszego brata w testach nie zoptymalizowanych pod wielowątkowość, a Pentium D 820 z dwoma rdzeniami okaże się... no właśnie, czy będzie kolejnym chwytem speców od marketingu?". Jak bardzo błędny był mój tok myślenia przekonajcie się sami...
Zapraszamy do testów dwurdzeniowego procesora Intel Pentium D 2.80 GHz !

Wstęp

Ostatnio na rynku komputerowym dzieją się ciekawe rzeczy (zaczyna mi to przypominać rynek telefonów komórkowych). Co parę miesięcy nowa podstawka pod procesor, nowe złącze dla karty graficznej, zmiana formatu płyty głównej z ATX na BTX - a wystarczy tylko postawić komputer do góry nogami w tym przypadku :-), itd. Odnoszę wrażenie, że panom inżynierom w firmach zaczynają kończyć się pomysły na wprowadzenie nowych oraz wydajniejszych technologii. Robią wszystko, żeby wyciągnąć od użytkowników kolejne pieniądze, wmawiając nam, że niektóre zmiany są konieczne.

Dzisiaj mamy kolejną nowość - Intel Pentium D 820 2.8 GHz z dwoma rdzeniami. Wymaga zupełnie nowej płyty (na razie obsługują go tylko chipsety z serii 945 i 955) oraz w przypadku niektórych płyt głównych - nowego typu dodatkowego złącza zasilacza (8 pin - nie mylić z nowym złączem zasilania płyty ATX 24 pin). O ile ostatni problem można jeszcze stosunkowo łatwo ominąć używając przejściówki, to jak na razie nie zanosi się na to, że w jakiś sposób uda się zmusić starsze płyty do współpracy z nowym procesorem (zresztą nie jest to na rękę firmom produkującym płyty główne). Także z krążących plotek internetowych możemy się dowiedzieć, że nowy chipset Nvidia Nforce 4 dla platformy Intela ma problem z nowymi procesorami (konkretnie model 820 - jest rozpoznawany, ale chipset nie uruchamia drugiego rdzenia. Powód - Nvidia uznała, że zapotrzebowane na tego typu procesory [2,8 GHz] będzie znikome. Podobno wyższe modele działają bez żadnych problemów, włączając w to dwurdzeniowe Intel Extreme Edition.

Po tym, jaką niemiłą niespodziankę zaserwował mi mój pierwszy procesor Pentium 2,4C z wielowątkowością (owszem, może i przechodzenie między aplikacjami było bardziej płynne niż na procesorze, który jej nie miał, ale jak się uruchomiło dwie aplikacje silniej obciążające układ, to procesor po prostu się zatykał) podszedłem sceptycznie do nowego pomysłu Intela.

Dla podsycenia wrażeń porównanie zostało przeprowadzone z najszybszym procesorem z serii 6xx, który to dopiero wchodzi na rynek. Jako dodatek mam dla was nowy chipset Intel 945G.

poprzednia strona (Wstęp)    -   następna strona (Pentium D 820)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Dawid kontra Goliat - testy dwurdzeniowca Pentium D 820 (2.8 GHz)
 
 » Wstęp
 » Pentium D 820
 » Intel D945GTPLR
 » Pentium 4 670 HT
 » Platforma testowa
 » Testy - część I
 » Testy - część II
 » Testy wielozadaniowe
 » Testy IGMA 950
 » Temperatury
 » Podkręcanie
 » Testy 64-Bitowe
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »