Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Intela (r)ewolucja czerwcowa
    

 

Intela (r)ewolucja czerwcowa


 Autor: Lancer | Data: 14/07/04

Intela (r)ewolucja czerwcowaW tym artykule znajdziesz m.in.: opis/porównanie chipsetów i925 i i925X do i875P, opis/testy procesorów Pentium4 3.2 i 3.6 GHz LGA775, opis i testy PCI Express, testy Matrix Storage.

Miesiąc czerwiec przyniósł nam premierę nowej platformy Intela z gniazdem SocketT. Tą jedną chwilę można traktować w wielu aspektach, bowiem ten sam dzień przyniósł nie tylko nowe procesory i chipsety, ale także wiele nowych rozwiązań mających na celu zastąpienie starych i czasami już niewystarczających, czy wręcz niewygodnych technologii. W świat także popłynął szereg nowinek, które za jakiś czas, z dużą dozą prawdopodobieństwa, zagoszczą w wielu nowych wyrobach - nie tylko tych ze znaczkiem Intela. Firma spod niebieskiego "I" wprowadzając chipsety serii 9xx, serwuje nie kolejne nowe gniazdo procesora- a do czego zdążyła chyba już wszystkich przyzwyczaić, ale także nowy typ pamięci, nowe złącza komunikacyjne, nowy standard układów audio.

Z uwagi na charakter wprowadzonych nowości i ich wpływ na dalsze losy komputerów PC, nie można dnia 19-ego czerwca traktować tylko jako chwili pojawiania się nowych układów. Trzeba nań patrzeć wielotorowo i wszelkie zmiany pojmować jako całość. Nigdy bowiem dotąd nie czekało nas tyle premier, co tego pamiętnego dnia....

A zdarzyło się sporo. Z uwagi na ogrom nowinek, długo dane było mi przedzierać się przez gąszcz informacji by wybrać te najcenniejsze i skumulować je w jednym tekście. Dlatego w kilku miejscach pojawiły się ogólniki i skróty myślowe, które z czasem się wyjaśnią, a i być może rzucą nowe światło na stan wiedzy obecnej. Nie nudząc już tym przydługim wstępem zapraszam do zapoznania się z tą historyczną pracą poświęconą sobocie 19-ego czerwca 2004 roku.

Wstęp, czyli słowo przed treścią

Aby ogarnąć wszystkie cechy zawarte w sprzęcie, który serwuje nam Intel należy wiedzieć co takiego pojawiło się wraz z nadejściem chipsetów i915/925. To bowiem właśnie one stoją za przyczyną wszelkich zmian.

Nowe chipsety wnoszą następujące cechy: gniazdo procesora SocketT i obudowę LGA 775, pamięci DDR2, magistralę PCI Express, standard audio Intel High Definition Audio oraz kontroler RAID Intel Matrix Storage.

Z uwagi na charakter niniejszego artykułu, wyjątkowo na początku także słowo o konfiguracji testowej. Jak już wiecie nowa platforma wprowadza nowe, ale niestety jedyne słuszne na chwilę obecną rozwiązanie - port graficzny PCI Express 16x. Dla przejrzystości, to co nowe należy zestawić porównawczo ze starym. Niestety kart graficznych PCI Express jest jak na lekarstwo i w chwili dokonywania pomiarów mieliśmy do dyspozycji tylko dwa układy firmy MSI - Radeon X600XT i GeForce PCX 5750. Ponieważ oba są tylko zmodyfikowanymi procesorami obecnymi na rynku już jakiś czas, więc nie było aż tak trudno doszukać się ich odpowiedników dla platformy AGP. Były to odpowiednio Asus Radeon 9600XT i MSI GeForce FX5700. Ta pierwsza rodzina od ATI jest nieco szybsza i nie limituje tak mocno wydajności niektórych testów jak GeForce, więc do ogólnych benchmarkow wybrałem właśnie Radeona. Niestety model X600XT ma nieco podniesione taktowanie na pamięciach w stosunku do poprzednika na AGP. Są to 365MHz. Problemem nie powinno być uczynienie tego samego w przypadku R9600XT taktującego pamięć zegarem 300MHz. Niestety karta poprawnie pracowała tylko przy taktowaniu 350MHz i takie też zastosowałem. Asus więc jest odrobinkę wolniejszy od MSI. Ta różnica nie powinna jednak znacząco wpłynąć na wydajność systemu, zwłaszcza że w testach najbardziej nas interesujących - procesora, nowych pamięci i płyt głównych wykorzystałem niską rozdzielczość dla uniknięcia wpływu karty VGA.

Drugim przypadkiem wartym uwagi są pamięci. Dla platformy i875P z pamięciami DDR, używałem modułów o niskich timingach dla uzyskania maksymalnych wyników. Więc czemu tego samego nie uczynić dla platformy DDR2? Tak właśnie zrobiłem. Ponieważ nie stanowiło to problemu, więc we wszystkich testach, gdzie występuje platforma i915/925, pamięci DDR2 (o ile nie zaznaczono inaczej) pracują ze standardowym zegarem 266MHz DDR (czyli 533MHz DDR), ale timingami 3-3-3-8, zamiast znamionowych 4-4-4-12. To nieco przyspiesza działanie nowej platformy.

poprzednia strona (Wstęp, czyli słowo przed treścią)    -   następna strona (Nowe chipsety)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Intela (r)ewolucja czerwcowa
 
 » Wstęp, czyli słowo przed treścią
 » Nowe chipsety
 » Zdjęcia testowanych płyt
 » Testy płyt i925X vs i915P vs i875P
 » Nowe procesory, nowe gniazdo
 » Testy procesora Pentium4 3.2 GHz LGA775
 » Testy procesora Pentium4 3.6 GHz LGA775
 » Nowy standard pamięci - DDR2
 » Testy pamięci DDR2
 » PCI Express
 » Testy PCI Express kontra AGPx8
 » Intel High Definition Audio
 » Intel Matrix Storage
 » Intel Wireless Connect Technology
 » Podkręcanie
 » Zakończenie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »