Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Radeon 9000/9000 Pro
    

 

Radeon 9000/9000 Pro


 Autor: Kris | Data: 28/10/02

Radeon 9000/9000 ProPo dzikich wyczynach zaprezentowanych przez najmocniejszą obecnie kartę na rynku, czyli Radeona 9700 Pro przyszedł czas na uspokojenie nastroju. Można się wczołgać pod biurko i odnaleźć porzuconą po lekturze poprzedniego artykułu szczękę. Tym razem będzie zdecydowanie mniejszy stres zarówno dla wielbicieli wszelakich liczb związanych z wynikami testów jak i dla naszego chudego portfela. Nastrój podkreśli krótki i spokojny opis o charakterze konsumpcyjnym. Dzięki uprzejmości firm ABCData, Inter-Es oraz MiNt startuję z recenzją zestawu kart opartych na najsłabszym układzie ATI z letniego wysypu. Przedstawicielami gatunku są Radeon 9000 oraz wyżej taktowany Radeon 9000 Pro. Artykuł opiera się na pierwszych przetestowanych egzemplarzach serii 9000 i może kiedyś stworzy podwaliny otwartej na nowe karty "Wojny Kloników", czyli recenzji opisującej zmagania kompletu sprawdzanych na łamach serwisu TwojePC kart, zawierających te układy. Zapraszam do lektury...

Zgaga

Równocześnie z przygotowaniem pierwszego układu nowej generacji, przeznaczonego do napędzania najsilniejszych i tym samym najdroższych kart firma ATI Technologies postanowiła również uderzyć w rynek z przeciwnej strony. Dotychczasowy zawodnik ATI w tym segmencie, czyli Radeon 7500, choć dzielnie odpierał ataki GeForce 2Ti to jednak w starciu ze znacznie nowszym GeForce4MX 440 okazał się już trochę za słaby. Potrzebny był następca. Nie trzeba być specjalnym orłem, aby się domyśleć, że to właśnie GF4MX, a w zasadzie jego słabe strony były głównym źródłem natchnienia projektantów ATI.

Przeanalizowano wszystkie krytyczne uwagi pod adresem konkurencji i postanowiono zrobić układ, który przy zbliżonej cenie nie tylko będzie dysponował odpowiednią mocą, ale przede wszystkim będzie ucieleśnieniem niwelacji jego wad. Ktoś mógłby powiedzieć, że wystarczy obniżyć odpowiednio cenę Radeona 8500, ale ten z kolei wcale nie jest najlepszym króliczkiem do tego typu eksperymentów handlowych. Podstawowym jego grzechem jest niedostosowana do tego segmentu rynku technologia produkcji. Dla osiągnięcia pełnej funkcjonalności potrzebuje dodatkowych, zewnętrznych układów, ma duży pobór prądu, wymaga skutecznego chłodzenia, a do jego produkcji trzeba użyć droższej i trudniejszej do wdrożenia linii montażowej wykorzystującej więcej warstw laminatu. Sukces rynkowy GeForce4Ti 4200 spowodował wymuszenie znaczących obniżek cen Radeonów 8500, a wraz z topniejącym zyskiem zmniejszyło się proporcjonalnie zainteresowanie producentów. Te karty w zasadzie nigdy nie doszły do poziomu, który można by nazwać zalewem rynku a chętnych do ich wytwarzania pewnie dałoby się zmieścić na większej kanapie. Mam wrażenie, że Radeon 8500 w tym samym momencie, kiedy w końcu zaczął podobać się klientom, to w dziale finansowym ATI zaczął jednocześnie wydzielać niemiły zapaszek.

Nową bronią, która w założeniach ma wspierać klienta masowego nie powodując przy tym czkawki finansowej jest układ RV250, na którym oparte zostały karty Radeon 9000 oraz Radeon 9000 Pro. Oficjalna premiera nastąpiła 18 lipca 2002 i zgodnie z zapowiedzią ATI miesiąc później zabawki trafiły do sprzedaży. Nazwa kodowa RV250 wskazywałaby, że mamy do czynienia z uboższą wersją układu, który nigdy nie ujrzał światła dziennego (wersja „Value” od R250?). Spróbujmy rozebrać zwierza na moduły i przyjrzeć mu się dokładniej. Proponuję mały kącik kulinarny.

poprzednia strona (Zgaga)    -   następna strona (Przepis na mielońca)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Radeon 9000/9000 Pro
 
 » Zgaga
 » Przepis na mielońca
 » Teoria smaku
 » Menu
 » X-Power: Radeon 9000 64MB TV-out DVI (Sapphire OEM)
 » Super Cyclotron IX: Radeon 9000Pro 64MB TV-out DVI (SuperGrace Retail)
 » Mint: Radeon 9000Pro 64MB VIVO DVI (HIS OEM)
 » Konsumpcja
 » Deserek
 » Rachunek
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »