Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Przegląd płyt pod Pentium 4
    

 

Przegląd płyt pod Pentium 4


 Autor: Lancer | Data: 28/08/02

Przegląd płyt pod Pentium 4Wraz z rosnącą popularnością platformy Pentium 4 na rynku pojawiają się coraz to nowe płyty główne współpracujące z tym procesorem. Jak to w życiu bywa - dla każdego coś miłego - wobec tego mamy do czynienia z produktami przeznaczonymi dla różnych klientów. Jak różne mogą to być płyty można się przekonać czytając ten przegląd. Tym razem zebrała się naprawdę miła gromadka. Od stosunkowo prostej i pozbawionej bajerów płyty Gigabyte GA-8IR533, poprzez nieco bardziej zaawansowane i kierowane do szerokiego grona użytkowników Abita BD7 II i zbudowanego na chipsecie SiS Asusa P4S533, aż po multimedialny kombajn w postaci wyrobu Abita IT7. Stawkę zamykają dwie płyty na układzie i850E przeznaczone pod pamięci RDRAM - „zwykły” Asus P4T533-C i Gigabyte GA-8IHXP druga płyty „all in 1”, dźwigająca na swym laminacie chyba wszystko co tylko dało się wlutować producentowi. Za dostarczenie tak szacownego grona do testów należy z tego miejsca podziękować firmom ACT i Simmtech i zaprosić na szczegóły.

Gigabyte GA-8IR533

Płyta Gigabyte jest specyficzną konstrukcją. Pierwszym co rzuca się w oczy to mały rozmiar laminatu. Płyta ma zaledwie 19,6cm szerokości. Dzięki temu bez problemu wejdzie do węższych obudów bez potrzeby rezygnacji z obsadzania niższych zatok 5,25". Producent zdecydował się na nietypową kombinację kontrolerów. Mostek północny to i845D, część południowa to konstrukcja z układem FW82801BA-ICH2 obsługująca USB 1.1 i standard ATA100. Przypomnę że podstawę odróżniającą i845E stanowi układ ICH4 z obsługa portów USB 2.0. Najciekawsze jest to, że teoretycznie układ i845D nie wspiera magistrali 133MHz, zaś produkt Gigabyte oferuje takie wsparcie. Różnica między wspieraniem, a nie wspieraniem FSB 133MHz jest bardzo płynna o czym pisałem już wcześniej. Najbardziej zastanawiające jest jednak to że Gigabyte zdecydował się oficjalnie napisać o tym w instrukcji.

8IR533 oficjalnie obsługuje do 2GB DDRAM specyfikowanych jako PC1600/PC2100 zarówno w modułach buforowanych jak i standardowych 64bitowych. Do obsadzania są 3 gniazdka jednak z zastrzeżeniem by sumaryczna ilość obsadzonych banków nie przekroczyła liczby 4. 5slotów PCI pracuje w standardzie 2.2. Gniazdka USB 1.1 w ilości 4. 2 z nich znajdują się na krawędzi płyty, a pozostałe na dołączonym śledziu. Obowiązkowo obecny port AGP 2.0 obsługuje karty w standardzie 4x z szybkimi wpisami (FastWrites i SBA). Należy jednak pamiętać, że nie jest on kompatybilny wstecz i nie współpracuje z kartami na gniazdo AGP 1.0 (czyli wymagającymi 3,3V AGP 2x). Płyta posiada tylko 2 gniazdka do podłączenia wentylatorków. Na uwagę zasługuje jeszcze układ dźwiękowy obsługiwany dzięki pomocy kodeka Realtek ALC650- co ciekawe na laminacie znalazło się wyjście SPDIF.

Ponieważ płyta jest stosunkowo niewielkich jak na dzisiejsze warunki rozmiarów, dlatego konieczne były pewne ustępstwa i wynikające z tego kolizje. Gniazdo AGP znajduje się na linii gniazdek pamięci i dlatego wyjątkowo utrudnione jest ich wyjęcie przy włożonej karcie VGA. Drugą wadą jest rozmieszczenie portów IDE. O ile umiejscowienie w dolnej części laminatu nie jest jeszcze złe, to gdyby udało się je o 90 stopni przekręcić, wówczas było by wiele wygodniej prowadzić taśmy.

BIOS płyty jest stosunkowo ubogi. Jedyna możliwością przestawienia timingów pamięci jest wybranie opcji Top Performance, zaostrzającej nieco czasy pracy. Nie można każdego parametru dostroić ręcznie. Regulacja FSB odbywa się z dokładnością co 1MHz w przedziale od 100 do 355MHz. Pamięci mogą pracować z zegarem równym szynie FSB jak i wykraczając poza oficjalne specyfikacje można je przyspieszyć dodając wartość częstotliwości liczonej jako: wartość FSB/3+wartość FSB. Tym oto sposobem przy szynie 133MHz pamięci mogą pracować z zegarem 177MHz. Ciekawa jest opcja pozwalająca na stałe przydzielić wartość szyny PCI/AGP niezależnej od FSB na poziomie od 33/66 do 50/100MHz. Zabrakło niestety możliwości podnoszenia napięć zarówno Vcore jak i Vmem. Płyta nie oferuje sprzętowego monitoringu.

Pudełko kryje po sztuce taśmy FDD i ATA oraz wyprowadzenia dla portów USB. Obok tradycyjnego "manuala" i dużej planszy informującej pokrótce o zasadach instalacji i konfiguracji płyty, w pudełku znajduje się CD z całkiem ciekawą zawartością. Znajduje się tam pakiet programów Symanteca ukrywających się pod wspólną nazwą Norton Internet Security 2002. Na uwagę zasługują jeszcze programy EasyTune zamieszczone w wersji 3 i 4 (ostatni w wersji beta) umożliwiające podnoszenie szyny FSB z poziomu sytemu operacyjnego.

poprzednia strona (Gigabyte GA-8IR533)    -   następna strona (Abit IT7)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd płyt pod Pentium 4
 
 » Gigabyte GA-8IR533
 » Abit IT7
 » Abit BD7 II
 » Asus P4S533
 » Gigabyte GA-8IHXP
 » Asus P4T533-C
 » Testy
 » Abit IT7 vs Win98
 » SiS 645DX a pamięć PC3200
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »