Test 7 atramentówek: EPSON & HP Autor: Grosz | Data: 02/11/04
|
|
Oprogramowanie drukarek EPSON
Zrzuty ekranów instalacyjnych oprogramowania EPSON-ów (kliknij, aby powiększyć)
Ustawienia drukarki - na przykładzie EPSON C64 photo edition (kliknij, aby powiększyć)
Ustawienia drukarki - na przykładzie EPSON Photo R300 (kliknij, aby powiększyć)
Na pierwszej ilustracji możecie zobaczyć jakie oprogramowanie jest dostarczane razem z testowanymi urządzeniami. W skład każdego z zestawów wchodzą zawsze: EPSON Status Monitor 3 (nareszcie w całości po polsku) i PhotoQuicker (nie w Photo R200) - opis programu znajdziecie tutaj.
W "Ustawieniach drukarki" - mamy do dyspozycji tryb podstawowy i zaawansowany oraz możliwość korekty tonacji barwnej i efektów (wyostrzenie, zmiękczenie, płótno, pergamin).
Ponieważ drukarki EPSON nie posiadają czujnika rodzaju papieru (HP stosuje je już od kilku lat) to ważne w ich prawidłowym użytkowaniu jest właściwe ustawienie nośnika w "Opcjach papieru".
Do dyspozycji mamy następujące tryby wydruku: ekonomiczny, normalny, precyzyjny, fotograficzny, najlepszy i foto RPM.
Ilość trybów jakości wydruku zależy od rodzaju nośnika i tak dla drukarek serii Stylus: papier zwykły (5), matowy (3), DURABrite foto (3), foto (2), folie (1);
a dla drukarek serii Photo: papier zwykły (3), Photo Quality (3), matowy (3), foto (4), Premium Glossy foto (3), ColorLife foto (2), folie (1), CD/DVD (1), CD/DVD Premium (1).
Ponadto niektóre papiery wymagają konkretnych ustawień jakości i trybów wydruku oraz korekty kolorów składowych i tak np. dla: ColorLife Photo Paper i wydruków kolorowych (dla czarno-białych są to inne ustawienia) - należy zastosować następujące ustawienia; Photo Quality Glossy Film / Print Quality 1440 lub 2880 dpi / Color Mode ustawić w trybie foto-realistycznym / skorygować Cyan i Yellow -7, Magenta -12.
Szkoda, że nie robi tego, samo oprogramowanie drukarki, tylko trzeba samodzielnie dokonać tych operacji i zapisać "Nowe ustawienia", choć od tej pory w "Opcjach jakości" dysponować będziemy nowym trybem wydruku. Ma to sens oczywiście dla nowych papierów, ale jeżeli nośnik już występuje w menu to powinno to być dopracowane.
Do dyspozycji mamy następujące tryby koloru: "standard EPSON" (tylko drukarki serii Photo), "wykresy" (bardziej żywe i wzmocnione kolory) oraz "system ożywiania koloru EPSON".
Na jednym arkuszu papieru możemy wydrukować tylko do 4 stron lub wykonać plakat z maksymalnie 16 arkuszy.
EPSON Print CD - Główne okno programu (kliknij, aby powiększyć)
EPSON Print CD - Menu ustawień druku (kliknij, aby powiększyć)
EPSON Print CD - Tło nadruku i jego opcje (kliknij, aby powiększyć)
W drukarkach serii Photo R200 i R300 do przygotowania nadruków na CD/DVD służy program EPSON Print CD (w wersji anglojęzycznej). Program jest dość intuicyjny w użyciu. Za jego pomocą możemy przygotować wydruki na płytach 8 i 12 cm z możliwością regulacji obszaru (pierścienia) zadruku. Program nie dysponuje możliwością zadruku CD-kart wizytowych, choć w ramce prowadzącej są przewidziane odpowiednie wgłębienia.
Uwaga! Karta firmy Esperanza nie pasuje do plastikowej wkładki - jest za duża - wymaga podcięcia wkładki. Z kartami innych producentów może być podobnie!!!
Program EPSON Print CD importuje pliki w standardzie: BPM, JPG, PhotoCD, TIF (bez kompresji LZW), WMF, EMF, PNG. Maksymalna wielkość importowanego pliku to 20 MB.
Pozycjonowanie płytki trwa ok. 45 sek. (2 wysunięcia tacy), a wydruk ok. 3-3,5 minuty. Niestety drukarki (R200 i R300) mają problem z uchwyceniem tacy CD/DVD. Folia która jest przymocowana do końca tacy, jest albo za wąska, albo za śliska. Na 8 wydruków taca została uchwycona poprawnie tylko DWA razy. Dociśnięcie podajnika ręką załatwiało sprawę.
Błędna (portugalska zamiast polskiej) wersja oprogramowania sterującego EPSON-a C64 photo edition pod Windows XP (kliknij, aby powiększyć)
Dokumentacja techniczna EPSON-ów w wersji elektronicznej (R300 - PDF) (kliknij, aby powiększyć)
Błąd w oprogramowaniu - na płytce instalacyjnej EPSON-a Stylus C64. W oprogramowaniu dla platformy Windows XP zamiast polskiej wersji językowej znajduje się wersja... portugalska. Poprawną polską wersję oprogramowania można ściągnąć ze strony producenta. Firma EPSON została powiadomiona o powyższym fakcie i wg zapewnień działu marketingu błąd powinien zostać poprawiony "w krótkim czasie".
Dokumentacja techniczna EPSON-ów w wersji elektronicznej (oczywiście po polsku) jest przejrzysta i łatwo zrozumiała. Szkoda tylko, że opisuje czasami anglojęzyczne menu programów (choć występują one w polskiej wersji instalacyjnej). Do drukarki Photo R300 dołączono podręcznik użytkownika w pliku PDF - tożsamy z wersją drukowaną.
|