Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test słuchawek Arctic P402 BT i głośników Edifier MP260 z Bluetooth
    

 

Test słuchawek Arctic P402 BT i głośników Edifier MP260 z Bluetooth


 Autor: DYD | Data: 28/05/13

Edifier Extreme Conect MP260

Specyfikacja techniczna

Przenośny głośnik Edifier Extreme Conect MP260 to konstrukcja gabarytowo bardzo zbliżona do niedawno opisywanego na naszych łamach modelu Antec SP1. Funkcjonalnie jednak model firmy Edifier ma nieco więcej do zaprezentowania. Zacznijmy od podania cech technicznych tego głośnika. MP260 wykorzystuje do transmisji dźwięku standard Bluetooth w wersji 2.1 + EDR obsługujący profile A2DP i AVRCA, który cechuje się przepustowością przesyłania danych na poziomie 2.1 Mbit/s, a wprowadzenie Enhanced Data Rate wzmacnia transfer do 3.1 Mbit/s. Producent deklaruje zasięg pracy głośnika oddalonego do 10 metrów od źródła. Edifier Extreme Conect MP260 wyposażony zostały w akumulator litowo-jonowy o pojemności 1400 mAh, co ma wystarczyć wedle danych producenta do 10 godzin nieprzerwanej pracy w zależności od poziomu głośności i typu zastosowania. Edifier podaje, że czas ładowania do pełna wewnętrznego akumulatora w głośniku trwa około 6 godzin, za pomocą złącza micro-USB. W testach sprawdzimy jak te dane mają się do rzeczywistości. Więcej cech technicznych poniżej:

Specyfikacja techniczna Edifier Extreme Conect MP260
  • Ilość i moc głośników: 2 x 2W RMS (THD+N=10%, f0=1KHz)
  • Głośniki aktywne: 2 x 1,75 cala (48 mm), magnetycznie ekranowane, 4 Ω
  • Głośnik pasywny (radiator): 50 mm x 90 mm
  • Pasmo przenoszenia: 190Hz ~ 18KHz (@+/-6db)
  • Skuteczność wejścia: 500mV ± 50mV (THD+N=1%)
  • Poziom sygnału do szumu: ≥85 dBA
  • Wejścia audio: Bluetooth / Micro SD / USB audio / AUX (3.5mm stereo)
  • Specyfikacja karty Micro SD (karta nie jest częścią zestawu): - Maksymalna pojemność: 32GB
    - Format: FAT32
    - Głębokość folderów: 7 poziomów
    - Format plików: MP3 / WMA
  • Wymiary: 159.4 × 61 × 42 mm (szerokość x wysokość x długość)
  • Waga: 420 g
  • Gwarancja: 2 lata
  • Cena MP260: jeszcze nie określona, między 350 a 400 zł

Wyposażenie

W skład zestawu Edifier Extreme Conect MP260 wchodzi oczywiście nasz głośnik, a także instrukcję obsługi w kilku językach (bez polskiej wersji, ma być jak informuje dystrybutor), kabel USB-microUSB oraz kabel audio zakończony podwójnym złączem 3,5 mm. Dodatkowym wyposażeniem jest elegancki, materiałowy futerał do przechowywania i przenoszenia głośnika. Od zewnątrz wykonany został z materiału przypominającego zamsz, w kolorze czarnym. Futerał na głośnik na pewno się przyda, bo jest to jednostka, którą często można ze sobą nosić - sprawdzi się w plenerze, czy na pikniku.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


MP260 budowa

Niewielki głośnik MP260 cechuje się dość spokojnym designem o bardzo regularnym kształcie. Pod względem gabarytów i wagi jest bardzo zbliżony do testowanego wcześniej Anteca SP1 (patrz zdjęcie poniżej), ma jednak bardziej zaokrąglony kształt po bokach. Obudowa wykonana została z dwóch rodzajów materiału. Spód i górę obudowy zrobiono przy użyciu matowej gumy, zaś prawie cały środek ma osłonkę metalową. Osłona przykrywa głośniki aktywne i pasywny radiator. Całość jest sztywna i dobrze spasowana. Taka konstrukcja sprawia wrażenie trwałej i solidnej, na pewno głośnik nie rozpadnie się na części podczas użytkowania go na powietrzu w mało przyjaznych i sterylnych warunkach. Na wodę i deszcz trzeba jednak uważać, gdyż przed tym on się nie uchroni.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Edifier MP260 i Antec SP1 (kliknij, aby powiększyć)


Edifier MP260 i Antec SP1 (kliknij, aby powiększyć)


Edifier MP260 i Antec SP1 (kliknij, aby powiększyć)


Edifier MP260 i Antec SP1 (kliknij, aby powiększyć)

Wszelkie złącza i przyciski sterujące umieszczono na lewym boku i na górze obudowy. Zacznijmy od lewej strony. Mamy tam przede wszystkim przełącznik on/off do włączania i wyłączania głośnika. Następnie pod zaślepką gumową znajdziemy slot na karty flash Micro-SD, port micro-USB do podłączenia zasilania głośnika (lub jako systemu dźwiękowego Audio-USB, zastępującego głośniki np. w laptopie) oraz gniazdo audio 3.5 mm do tradycyjnego podłączenia kablem głośnika z dowolnym urządzeniem wyposażonym w 3.5 mm wyjście audio. Mikrofon jest zamaskowany pod ochronną maskownicą, umieszczony nad prawym głośnikiem, działa tylko przy transmisji Bluetooth.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

U góry natomiast mamy sekcję sterującą głośnikiem oraz małą diodę LED informującą o statusie pracy głośnika. Z lewej strony właśnie znajduje się wspomniana dioda. Czterema kolorami oznacza tryb pracy głośnika: niebieski to tradycyjnie Bluetooth, czerwony to połączenie Audio-USB, pomarańczowy informuje o pracy z kartą Micro-SD, a kolor zielony to połączenie kablem 3.5 mm. Z prawej strony ulokowany w dość ciekawy sposób zestaw przycisków sterujących, których łącznie jest siedem. Zaczynając z lewa, pierwszym jest zmieniacz źródła dźwięku (Bluetooth / USB audio / Micro-SD / AUX). Następnie jest przycisk w kształcie słuchawki, który służy oczywiście do odbioru połączeń telefonicznych, w tym także do ich zakończania. Kolejne przyciski to poprzedni / następny / play / pauza do sterowania utworami, a ostanie dwa przyciski do plus i minus do regulacji głośności. Kształt przycisków sprawia, że nie musimy na nie patrzeć, a można je wyczuć pod palcem. Operowanie nimi nie sprawia problemów. Pracują lżej i ciszej od tych z głośnika Antec SP1.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Głośnik w użytkowaniu

Czas na właściwości użytkowe naszego przenośnego grajka. Po naładowaniu z portu USB lub ładowarki urządzenia do pełna można rozpocząć zabawę z głośnikiem. Podczas ładowania świeci się czerwona dioda umiejscowiona obok portu Micro-USB, która gaśnie kiedy głośnik ma w pełni naładowany akumulator. Czas ładowania głośnika przez port USB jest dość długi, wynosi 6 godzin 50 minut (grubo ponad 2 godziny dłużej niż model Antec SP1). Po włączenie głośnika każdorazowo mamy 3 sekundowy dźwięk wprowadzający, w sumie można byłoby mieć możliwość jego wyłączenia, ale na szczęście nie jest bardzo irytujący. W trybie Bluetooth parujemy głośnik z dowolnym urządzeniem wyposażonym w Bluetooth minimum w wersji 2.1, może być to tablet, smartfon czy notebook. Po tym konfiguracja jest zakończona, przy kolejnej próbie głośnik połączy się automatycznie. Wpisywanie haseł nie jest wymagane, ewentualnie należy wpisać cztery zera. Mikrofon jak wspominałem działa tylko w trybie Bluetooth.

Czas odtwarzania przy średniej głośności w zależności od rodzaju odsłuchu i odległości wynosi od około 9 do 12 godzin w trybie Bluetooth, czyli praktycznie tyle samo co model Antec SP1. Przy wyjątkowo cichym odsłuchu można korzystać cały dzień z głośnika. Z kolei podczas odsłuchu z karty Micro-SD czas odtwarzania jest dwukrotnie dłuższy. Denerwujący może być fakt, kiedy głośnik informuje nas o niskim poziomie akumulatora - wydaje z siebie wówczas dość głośne piszczenie, co może być mocno irytujące, zwłaszcza jak zacznie się domagać prądu akurat w nocy. Odległość w terenie otwartym pomiędzy głośnikiem a urządzeniem nadającym, przy której SP1 czysto pracuje to 15 metrów. Dołożenie jednej ściany nie przeszkadza w odbiorze, ale zmniejsza odległość o kilka metrów. Przy dwóch ścianach transfer bez zakłóceń pracuje na odległość około 8 metrów.

Przy połączeniu smartfona z głośnikiem przez Bluetooth, może on pełnić rolę zestawu głośnomówiącego, czy też wykorzystywać w tym celu komunikatory typu Skype lub Google Voice. Przyciskiem słuchawki możemy odbierać i zawieszać rozmowy, a także regulować głośność połączenia. Kiedy mamy nadchodzące połączenie, to głośnik wydaje z siebie przyjemny dzwonek, dodatkowo niebieska dioda miga jak szalona. Sama jakość połączeń telefonicznych przy wykorzystaniu MP260 jest dobra, zarówno my słyszymy wyraźnie rozmówcę, jak i nas słyszą poprawnie.

Głośnik posiada slot na malutkie karty flash Micro-SD spotykane w smartfonach czy tabletach i może obsłużyć do 32GB kartę wypełnioną plikami MP3 i WMA, także w kilku katalogach w głąb (dokładnie w 7 poziomach). Po włączeniu urządzenia, kiedy włożymy, kartę na której mamy muzykę, głośnik od razu zacznie automatycznie z niej odgrywać utwory, prosta sprawa a cieszy. Następnie możemy przyciskami sterującymi przeskakiwać utwory, pauzować, etc. Szkoda że przytrzymując przyciski następny/poprzedni nie można przewijać utworów. Co użyteczne, po spauzowaniu i wyłączeniu urządzenia, także wyjęciu karty, przy kolejnym jej włożeniu głośnik zacznie odgrywać utwór od tego momentu, na którym poprzednio skończyliśmy. Z drobnych minusów można uznać delikatne trzaski przy zmianie utworów, niektórym także może doskwierać brak wsparcie innych plików niż MP3 i WMA (np. bezstratnych Flac).

W kwestii najważniejszej, czyli jakości odtwarzania utworów muzycznych, to jak na tak niepozorne, małe urządzenie otrzymujemy naprawdę solidnie dobrą jakość i zadziwiająco dużą głośność bez zniekształceń! Dźwięk dopiero zaczyna być delikatnie przesterowany kiedy damy głośność na maksimum i odpowiedni utwór muzyczny. Trzeba też uważać, bo przy pełnej głośności, nasz głośniczek zaczyna się delikatnie poruszać po płaskiej i śliskiej powierzchni ;-) Kiedy głośność jest już finalnie na maksimum usłyszymy delikatny dźwięk informujący nas o tym fakcie z głośnika. To raczej standard w urządzeniach audio Bluetooth. Po za tym jak na takie maleństwo cechuje się dobrą dynamiką i niskim poziom szumów, niezależnie czy słuchamy przy połączeniu z Bluetooth, czy też z karty Micro-SD. Spokojnie możemy usłyszeć warstwy basowe, średniaki, jak i wysokie rejestry, a wokal nie dusi się w małym pudełeczku, wręcz wychodzi poza niego. Głośnik może spokojnie nagłośnić pokój o 10 m2, a nawet większym. Naprawdę głośniczek może nieźle zadziwić swoją teoretycznie niewielką deklarowaną mocą.

W kwestii ceny na razie producent jeszcze nie uściślił finalnej wersji, zamierza zaproponować coś między 349 zł a 399 zł. Instrukcja w naszym języku ma być dołączana do zestawu. Producent zamierza także wprowadzić model tego głośnika, który będzie miał możliwość ładowania smartfona, czyli będzie pełnił funkcję przenośnego zapasowego akumulatora. Gadżet może sprawnie pełnić rolę dodatkowego, przenośnego odtwarzacza. Można go dowolnie i szybko przenosić z miejsca na miejsce, dzięki czemu może służyć w pokoju, gdzie nie mamy systemu audio, np. w sypialni. Gdyby by bardziej odporny na wilgoć można by korzystać z niego w łazience.


MP260 plusy i minusy




poprzednia strona (Arctic P402 BT)    -   następna strona (Edifier Extreme Conect MP260)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test słuchawek Arctic P402 BT i głośników Edifier MP260 z Bluetooth
 
 » Arctic P402 BT
 » Edifier Extreme Conect MP260
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

ARCTIC      ARCTIC

Sinus Sp. z o.o. (oficjalna i wyłączna dystrybucja firmy Edifier na Polskę)      Sinus Sp. z o.o. (oficjalna i wyłączna dystrybucja firmy Edifier na Polskę)