Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 4 kwietnia 2007 
    

CeBIT 2007: Trendy, tematy, innowacje


Autor: DYD | źródło: Deutsche Messe | 11:28
(1)
Najwięcej innowacji na targach CeBIT pokazano w tym roku w zakresie usług opartych o VoIP oraz IPTV, telewizji mobilnej oraz HD-DVD i Blu-Ray. Kolejnymi wiodącymi tematami targów były: zastosowanie technologii energooszczędnych, bezpieczeństwo IT, a także telematyka i efektywne systemy nawigacyjne. Dużo dyskutowano też o możliwościach zastosowania systemów identyfikacji (AutoID i RFID) oraz o wykorzystaniu w firmach architektury systemowej na bazie SOA. Ważnym tematem były też nowe rozwiązania w zakresie systemów typu e-rząd i e-urząd oraz nowe podejście do usług teleinformatycznych ("Software as a Service").

Mobilna wolność

Komunikacja mobilna staje się coraz bardziej efektywna i dostępna: dzięki malejącym z roku na rok cenom oraz ofert dostępu za stałą miesięczną opłatę, jest ona w zasięgu ręki większości użytkowników. Na CeBIT 2007 zaprezentowano po raz pierwszy łącza bezprzewodowe umożliwiające pobieranie danych z prędkością 7,2 Mbps. Pokazano przełomowy dla technologii UMTS dostęp typu HSUPA (High Speed Uplink Packet Access) pozwalający na pięcio-, a nawet dziesięciokrotne zwiększenie prędkości przesyłania danych z telefonów komórkowych do stacji bazowej. Nie zabrakło też innowacji w zakresie klasycznej już sieci GSM: na CeBIT pokazano EDGE Evolution (Enhanced Data Rates for GSM Evolution) - technologię umożliwiającą zwiększenie prędkości pobierania danych do 1 Mbps. Stwarza ona zupełnie nowe możliwości do rozwoju usług związanych z przesyłaniem plików muzycznych i filmów video.

Na targach zwiedzający mogli już dziś zobaczyć, jak będą wyglądać sieci bezprzewodowe nowej generacji. Pozwolą one osiągnąć prędkości przesyłania danych aż do 100 Mbps, co uczyni je w najbliższych latach godnymi konkurentami dla sieci kablowych.

Ogromnym zainteresowaniem gości targów CeBIT cieszyła się telewizja mobilna. Umożliwia ona - poza odbiorem zwykłych programów - oglądanie audycji przygotowanych specjalnie dla odbiorników mobilnych oraz indywidualnie dobranych treści. Jest to rozwiązanie w pełni interaktywne: można dzięki niemu uzyskać dodatkowe informacje o ulubionych programach lub głosować na wybranych kandydatów oglądając audycje na żywo.


Wszystko po IP

Dostawcy usług telekomunikacyjnych coraz więcej usług oferują z wykorzystaniem protokołu IP - wśród providerów wyraźnie widać trend "Wszystko po IP". Forum "IP Central na CeBIT" w hali 13 w całości poświęcone zostało temu zjawisku; zostały tam zaprezentowane zintegrowane usługi: telefonia stacjonarna, Internet i telewizja, a także - od niedawna dołączana przez dostawców do tego pakietu - telefonia komórkowa. Pokazano, jakie nowe możliwości oferuje technologia VoIP - np. możliwość równoległego prowadzenia kilku rozmów czy dostępność pod jednym numerem telefonicznym różnych urządzeń końcowych - nie koniecznie znajdujących się w jednym miejscu. Nie zabrakło też nowych technologii kodowania głosu pozwalających uzyskać jakość przekazu nieporównywalnie lepszą niż dotychczasowa. Na CeBIT pokazano ponadto, jak w obszarze IPTV wykorzystuje się zalety interaktywnej komunikacji oferując usługi "na żądanie": Video on Demand czy nagrywanie wybranych filmów przez urządzenia sieciowe.


Telematyka i nawigacja

Rozwiązania z zakresu nawigacji tak dynamicznie się rozwijają i wkraczają do tak wielu obszarów życia, że trzeba było na targach CeBIT zarezerwować dla nich już niemal całą halę 11. Tam właśnie pokazano w tym roku innowacje z zakresu zarządzania ruchem i flotą przedsiębiorstwa oraz szeroko pojętej telematyki i nawigacji. Pokazano systemy wykorzystujące perspektywę trójwymiarową - umożliwiają one kierowcy łatwiejszą orientację w terenie nawet w trudnych warunkach i przy złej pogodzie. Dla amatorów turystyki pieszej i rowerowej przygotowano dokładne mapy terenów słabiej zurbanizowanych i znajdujących się poza trasami samochodowymi. Na CeBIT wyraźnie widać było trend do wyposażania urządzeń nawigacyjnych w wiele różnych funkcjonalności umożliwiających odtwarzanie muzyki i wideo czy skorzystanie z przewodnika. Nie zabrakło też nowości w zakresie przekazywania do urządzeń końcowych informacji o lokalnych usługach na danym terenie (Location Based Services): pokazywano rozwiązania pozwalające informować kierowców o zabytkach, hotelach czy restauracjach znajdujących się w pobliżu miejsc, koło których przejeżdżają. Zaprezentowano też systemy aktualizujące na bieżąco mapy używane w systemach nawigacyjnych (np. o dane o utrudnieniach w ruchu) dzięki zastosowanej w nich łączności radiowej.


Efektywne wykorzystanie energii

Oszczędność energii to z pewnością gorący temat ostatnich lat. Na CeBIT 2007 poświęcono mu dużo uwagi: dostawcy energii i urządzeń prezentowali zarówno rozwiązania dla dużych centrów obliczeniowych, serwerowni, przedsiębiorstw, jak i dla mniejszych biur czy domów prywatnych. Pokazano systemy oszczędnego obiegu energii, zintegrowane systemy zasilania i sposoby odłączania urządzeń nie potrzebujących zasilania w danej chwili. Dużo uwagi poświęcono też wirtualizacji zasobów jako potencjalnemu źródłu oszczędzania energii: podział serwera na wirtualne partycje pozwala uzyskać wiele wirtualnych maszyn w ramach jednej fizycznej i w ten sposób znacząco obniżyć koszty zasilania. Nowoczesne procesory wielordzeniowe to również szansa na bardziej efektywne wykorzystanie energii dzięki optymalnemu wykorzystaniu ich mocy obliczeniowej. Pokazano też, jak zapewnić redundancję zasobów na serwerach - tak, by zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa bez nadmiernych wydatków na zasilanie.

Digital Lifestyle - Cyfrowy styl życia

Nowy pokaz specjalny "Lifestyle@CeBIT" w hali 2 cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród gości imprezy. W ramach 24 zainscenizowanych pomieszczeń pokazano, jak cyfrowy styl życia zmienia obraz biur i mieszkań, jak elektronika użytkowa staje się częścią naszego świata. Wśród prezentowanych pomieszczeń znalazła się zarówno sala konferencyjna, jak i pokój mieszkalny czy łazienka. Ważnymi tematami była komunikacja bezprzewodowa - zdalne sterowanie urządzeniami - oraz redukcja zakłóceń i interferencji w pracy poszczególnych zlokalizowanych blisko siebie urządzeń.

Prawdziwym magnesem dla zwiedzających okazały się pokazy pod hasłem "Digital Living" zorganizowane w hali 19. Królowała tam tematyka telewizji nowej generacji (HDTV) oraz urządzeń multimedialnych. Nie zabrakło też specjalnego pokazu HD DVD i Blue Ray, na którym goście targów mogli na własne oczy zobaczyć możliwości nowych technologii.

High Definition - wysoka rozdzielczość

"High Definition" to nadal gorący temat budzący wiele kontrowersji: właśnie wystartowała bowiem telewizja nowej generacji oraz inne media wysokiej rozdzielczości: Blu-Ray i HD-DVD jako następcy DVD. Na CeBIT pokazano nowe modele telewizorów pozwalające oglądać HDTV w maksymalnej dostępnej rozdzielczości: 1 920 X 1 080 pikseli na ekranach o różnych przekątnych. Nowa generacja wyświetlaczy gwarantuje brak zakłóceń i idealną kolorystykę obrazu. Nowe typy urządzeń nagrywających przystosowanych do wysokiej rozdzielczości - kamery w standardzie HDV (High Definition Video) oraz AVCHD (Advanced Video Codec High Definition) - przestały być rozwiązaniami przyszłości i są dostępne już dziś dla szerokiej rzeszy użytkowników. Na CeBIT zaprezentowano też odtwarzacze - zarówno jako osobne urządzenia, jak i jako przystawki peryferyjne do komputerów. Pokazano też wysokiej rozdzielczości sprzęt do realizacji wideokonferencji w nieznanej dotąd jakości obrazu i dźwięku. Nowe urządzenia klasy HD nadają się nie tylko do nagrywania filmów, mogą być też wykorzystywane do backupowania danych.

W ramach obszaru "Digital Imaging - Fotografia cyfrowa" w hali 23 pokazano cały proces tworzenia zdjęć: od naciśnięcia migawki po wydruk obrazu. Na specjalnym forum dyskusyjnym dużo uwagi poświęcono tematyce obróbki obrazu i kalibracji barw; zainteresowanym osobom eksperci zdradzali tajniki profesjonalnej obróbki zdjęć.

Bankowość i finanse

W centrum uwagi firm z sektora bankowego i finansowego jest bezpieczeństwo oraz integracja usług. Pokazy zorganizowane na CeBIT z myślą o odbiorcach z tej branży koncentrowały się więc głównie na prezentacji zintegrowanych systemów obiegu informacji w firmie, systemów klasy CRM oraz rozwiązań umożliwiających wprowadzenie w życie regulacji prawnych i uwzględniających ograniczenia nakładane przez ustawy na instytucje finansowe.


Optymalizacja procesów biznesowych

W obszarze targów CeBIT poświęconym procesom biznesowym zaprezentowano nowoczesne systemy klasy ERP, CRM, ECM oraz BI. Systemom zarządzania relacjami z klientami zadedykowano specjalne forum w hali 4. Duży nacisk położono na optymalizację architektury systemów umożliwiającą lepsze wykorzystanie infrastruktury informatycznej do konkretnych zadań biznesowych. Prezentowane na CeBIT architektury systemowe typu SOA pozwalają ponadto łatwiej integrować rozwiązania pochodzące od różnych producentów, co jest dużą zaletą dla małych i średnich firm mających często niespójną infrastrukturę. Nowością na imprezie było specjalne forum dyskusyjne "SOA Word", które stało się platformą wymiany wiedzy fachowej i informacji.

Oprogramowanie i usługi

LinuxPark oraz forum użytkowników systemu Linux cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród gości targów CeBIT 2007 - zarówno wśród osób prywatnych, jak i przedstawicieli firm. 40 wystawców pokazało możliwości systemów typu open source. Wiele uwagi poświęcono też nowej filozofii korzystania z oprogramowania: hasło "Software as Service" oznacza rezygnację z klasycznej relacji - producent software'u <-> klient końcowy - na rzecz udostępniania poszczególnych aplikacji w formie usług dostępnych online.

Web 2.0 w przedsiębiorstwach

Komunikatory (Instant Messaging), systemy typu Peer-to-Peer oraz aplikacje multimedialne kojarzyły się dotychczas raczej z czasem wolnym i użytkiem do celów prywatnych. Od niedawna zaczynają one jednak wkraczać do świata biznesu. Firmy odkrywają, jak można wykorzystać do własnych celów społeczności internetowe - na przykład do testowania nowych rozwiązań natomiast portale internetowe - choćby jako medium reklamowe. Także Web 2.0 coraz śmielej wkracza w świat biznesu: obok funkcjonującego od lat w przedsiębiorstwach e-maila pojawiają się blogi, bazy wiedzy czy grupy dyskusyjne. Interfejs umożliwiający personalizację pozyskiwanych informacji - taki, jak ten w Web 2.0 - staje się wzorem wykorzystywanym w systemach klasy CMS. Ten niezwykle ciekawy obszar tematyczny był prezentowany na CeBIT 2007 w hali 3 w ramach "Content-Management-Arena".

Identyfikacja drogą radiową

Ważnym tematem targów CeBIT była identyfikacja drogą radiową; systemy klasy RFID i AutoID prezentowało tam niemal 100 wystawców. Producenci sprzętu i oprogramowania pokazali głównie rozwiązania dostosowane do potrzeb poszczególnych branż. W ramach specjalnych pokazów można było zobaczyć systemy do zastosowań w sektorze farmaceutycznym (od producentów poprzez hurtowników po aptekarzy), w przemyśle samochodowym (z naciskiem na usprawnienie łańcucha dostaw i sterowanie produkcją), w transporcie lotniczym i w przemyśle dóbr konsumenckich. Na CeBIT wiele mówiono też o trendach w branży: o postępującej miniaturyzacji nadajników, obniżeniu kosztów produkcji oraz dopracowaniu technologii jednoczesnego odczytu sygnałów z wielu nadajników. Nakreślono też wizję zastosowania rozwiązań inteligentnych: na przykład w logistyce, gdzie konieczna jest automatyzacja wydawania elementów z poszczególnych magazynów.

Bezpieczeństwo danych, zabezpieczenia sieci

Dyskusja o bezpieczeństwie skoncentrowała się w tym roku wokół tematu aktualnych wydarzeń na rynku systemów operacyjnych. Nowe rozwiązania - kierowane głównie do małych i średnich firm - charakteryzują się tym, że systemy zabezpieczeń i funkcje administracyjne są zintegrowane z systemem operacyjnym. Rozmawiano też o konieczności zabezpieczenia poszczególnych stacji roboczych w przedsiębiorstwach, w których coraz więcej jest pracowników mobilnych korzystających nie tylko z komputerów stacjonarnych, lecz również z urządzeń przenośnych, z których łączą się oni z siecią firmową. Ważnym tematem były też nowe zagrożenia sieciowe i proaktywne metody zabezpieczeń przed atakiem na sieć firmową.

Rozwiązania informatyczne wspierające procesy zmian w przedsiębiorstwie

W hali 9 na tegorocznych targach zorganizowano Public Sector Parc, w którym pokazano innowacyjne rozwiązania dla sektora publicznego ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb wspólnot lokalnych. Dużo dyskusji wzbudziła inicjatywa rządu federalnego pod hasłem "eGovernment 2.0", której celem jest modernizacja pracy urzędów w duchu podejścia procesowego i z uwzględnieniem potrzeb poszczególnych użytkowników. Na CeBIT 2007 nie mogło też zabraknąć rozwiązań związanych z elektronicznymi dokumentami tożsamości, które w przyszłości znajdą zastosowanie w wielu sferach życia. Kolejnym ważnym tematem były rozwiązania teleinformatyczne wspierające działalność służby zdrowia oraz rozwiązania sieciowe dla szpitali, klinik oraz przychodni. Od kilku lat gorącym tematem na targach jest elektroniczna książeczka zdrowia: w tym roku dyskutowano, w jaki sposób aktualizować dane osobowe na karcie, jak kontrolować rzetelność podawanych informacji; omawiano też pierwsze testy przeprowadzone w regionalnych ośrodkach zdrowia.

Cyfrowy świat jutra

"Future Parc - Świat przyszłości" w hali 9 po raz kolejny stał się platformą prezentacji innowacji, które niebawem wprowadzone zostaną do masowej produkcji. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się w tym roku "inteligentne ubrania" oraz wprowadzanie w czasie rzeczywistym obiektów 3D do filmów video. Inne tematy, których nie zabrakło na CeBIT 2007, to: bezprzewodowe sieci sensoryczne i inteligentne urządzenia w codziennym otoczeniu, które mogłyby ułatwić funkcjonowanie osobom starszym. Pokazano też wyszukiwarki zawartości obrazów i filmów oraz zminiaturyzowane kamery w standardzie HDTV. Bogatą tematykę futurystyczną uzupełniło forum "Future Talk - Rozmowy o przyszłości" jako forum międzynarodowych dyskusji oraz "Future Match" - platforma kontaktów dla przedstawicieli nauki i biznesu.

Rekordowa liczba wystawców zagranicznych

Na CeBIT 2007 padł rekord: swe produkty i usługi zaprezentowało aż 3 344 wystawców spoza granic Niemiec. Firmy z 76 krajów świata skorzystały z jedynych w swoim rodzaju możliwości, jakie stwarzają targi CeBIT: weszły na rynki całego świata i zawarły międzynarodowe kontrakty. Wśród wystawców europejskich prym wiedli przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii, Włoch i Holandii. Z krajów regionu Azji i Pacyfiku znów najmocniejszą pozycję miał Tajwan, sporo firm przybyło też z Chin, Korei Południowej i Japonii.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. dzięki DYD :) (autor: Cezi | data: 5/04/07 | godz.: 09:23)
    Naprawdę fajny artykuł. Mam wrażenie, że wyminiłeś wszystkie tematy, a widać sporo nowego i ciekawego za Odrą się pojawiło. Wszystkim i tak nie dam rady się zainteresować bliżej, ale na pewno nie będę szukał po sieci inny relacji :)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.