W trakcie odbywającej się konferencji finansowej AMD zapewniło, że prace nad procesorami Llano idą zgodnie z wytyczonym planem, a obecnie rozpoczął się proces wysyłania próbek do wybranych klientów. Jest to produkt typu APU, wykonany w 32nm, co oznacza, że całość składa się z układów CPU i GPU wchodzący w skład platformy Sabine. Procesor jest zbudowany z czterech rdzeni x86 i ponad 35 milionów tranzystorów upakowanych na powierzchni 9.69mm² (pamięć L2 nie została uwzględniona) i będzie pracować z częstotliwością ponad 3GHz przy napięciu 0.8V – 1.3V, konsumując przy tym od 2.5W do 25W. Z niepotwierdzonych źródeł wiadomo, że procesory dwurdzeniowe będą dysponować TDP w granicach od 20W do 59W.
Natomiast trzyrdzeniowe i czterordzeniowe odmiany Llano będą dysponować TDP 35W - 59W. Ta poprawiona wersja obecnego już na rynku Phenoma II będzie wsparta przez GPU z rodziny HD5xxx wyposażonym w 400 procesorów strumieniowych i zgodnym z bibliotekami DirectX 11. Platforma Sabine otrzyma również kontroler wejść/wyjść o kodowej nazwie Hudson, który będzie oferować między innymi wsparcie dla portów PCI Express, do 16 USB 3.0, 6 Serial ATA z RAID 1Gb Ethernet oraz DAC.
Kolejnym produktem AMD będzie energooszczędny procesor Ontario należący do nowej architektury Bobcat. Co ciekawe producent zapowiada, że pomimo bardzo niskiego współczynnika TDP na poziomie mniejszym niż 10W produkt będzie oferować wydajność na poziomie około 90% obecnych CPU należących do rynku mainstream. Ponadto procesor będzie można skalować tak, by osiągnąć TDP na mniejsze niż 1W. Ma to pozwolić z powodzeniem walczyć nie tylko z Atomem Intela ale również z urządzeniami montowanymi w produktach mobilnych. Sam Ontario wejdzie w skład platformy Brazos i będzie zbudowany w oparciu o architekturę x86-64, wspierając przy tym technologie SSE, SSE2, SSE3 oraz wirtualizacji.
Niestety AMD nadal nie podało żadnych nowych wiadomości na temat procesorów zbudowanych w oparciu o architekturę Bulldozer, która zgodnie z mapą drogową producenta również pojawi się w 2011 roku.
I mamy odpowiedź... (autor: Qjanusz | data: 20/04/10 | godz.: 20:31) dlaczego prawdopodobne stały się plotki o rozmowach AMD i Apple.
Tak jak pisałem z Markiem kilka newsów wcześniej :-)
No dobra ale bez (autor: morgi | data: 20/04/10 | godz.: 20:55) AVX? Ano tak, stare rdzenie phenomka...
a czy (autor: 123er | data: 20/04/10 | godz.: 21:19) avx będzie kiedykolwiek w AMD? Przeca AMD ma SSE5, które będzie w buldożerku.
Kurka wodna. (autor: Wujofefer | data: 20/04/10 | godz.: 22:03) Nareszcie AMD wprowadzi jakiegoś sensownego konkurenta dla Atoma. To co intel serwuje to porażka. A o AMD Neo raczej często nie słychać.
Takie mobilne CPU i GPU w jednym chipie przy niskim zużyciu prądu i średniej wydajności przydałoby się w NetBookach.
Brak konkurencji dla Intela mocno przyhamował ten segment rynku.
123er (autor: morgi | data: 20/04/10 | godz.: 22:23) A co to jest, bo wg ostatniej rewizji juz tego nie ma i ta nazwa byla lipna.
Śmiać się chce (autor: grab56 | data: 20/04/10 | godz.: 23:23) Najpierw intel strzela sobie w lewą stopę prockami i3 i i5 ze zintegrowanymi GPU, których nikt znający się nie chce kupować (a dodatkowo te zintegrowane GPU w intelu są niemożliwie wrażliwe na pamięci - tańsze niż Kingston rzadko kiedy działają poprawnie, a droższe też nie wszystkie). Potem intel strzela sobie w prawą stopę informując, że najbliższe procki będą niezgodne z socketem 1156.
A teraz AMD idzie w ślady intela i też strzela sobie w lewą stopę - robi procek ze zintegrowaną grafiką.
Zrozumiałbym może, gdyby to miało w jakiś sposób obniżyć koszty, ale tu jest wręcz odwrotnie. Mobo ze zintegrowanymi GPU od dawien dawna są tańsze od podobnych modeli bez grafik, częściowo pewnie ze względu na mniejszy format - microATX. Swoją drogą ciekawostką jest, że nikt nie sprzedaje pełnego ATX'a z GPU, ani microATX bez GPU.
Ale wracając do tematu - sens to miałoby, gdyby to było przeznaczone do platform mobilnych i do biura (większa integracja i mniejszy pobór prądu), ale intel wydał z 10 modeli i3 i i5 nie wiadomo po co (i w zasadzie nie ma taniego procka bez GPU na platforme 1156). Może AMD się jeszcze opamięta i zrobi kilka dobrych w każdym przedziale cenowym procków bez GPU.
grab56, diabeł tkwi w szegółach (autor: morgl | data: 20/04/10 | godz.: 23:45) Zauważ, że:
a)Llano ma mieć 10x więcej SPu niż obecne integry AMD, więc chyba celuje w inny segment
b)Koszty będą obniżone, bo nie trzeba będzie kupować grafiki klasy HD 56XX
@grab56 (autor: Marek1981 | data: 21/04/10 | godz.: 00:11) Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem???
Intel - GPU i CPU na jednej płytce
AMD - GPU i CPU na jednej płytce powiązane ze sobą. Ciekawi mnie te rozwiązanie zwłaszcza przerzucanie zadań przez CPU (obliczenia) do GPU.
@ sprawa iż z tego co pamiętam AMD szybciej ogłosiło chęć integracji tych podzespołów od Intela
.... (autor: Marek1981 | data: 21/04/10 | godz.: 00:19) Jak tak dalej pójdzie to może być monopol ze strony AMD..... konsole nowej generacji XboX... prawdopodobnie będzie miec radeony, następca Wii też, a PS już nie ma mieć chipów NV.
Teraz rynek zwykłych graf już się zatrząsł przez głupotę NV ( premiera ofermy i wszystko z nią związane, błędne decyzje w sprawie wygaszenia linii produkcyjnych gtx2xx, kiepskie stery i fatalny marketing).
Ciekawi mnie teraz jak wygląda podział rynku w sprzedaży graf:)
@grab56 (autor: emu@mailplus.pl | data: 21/04/10 | godz.: 01:37) największa lipa to phenom ii x6 i jego uszkodzona wersja phenom ii x4 960T. Mówię o trybie "turbo". Bo on nie jest sprzętowy tylko programowy.
@emu (autor: antrax | data: 21/04/10 | godz.: 03:10) Miałeś, testowałeś? bo odnoszę wrażenie że jesteś niedorozwinięty? X4 960T to akurat strzał w 10, bo duża rzesza kupujących jupi go z nadzieją że odblokują 2 rdzenie i że będą one sprawne
Ja mam proca AMD i nie wrócę szybko do Intela, a twój komentarz jest niczym z onetu!
@antrax (autor: Marek1981 | data: 21/04/10 | godz.: 07:22) Ja mam procka od AMD już 10 zmiana i jakoś nie czuje potrzeby zmiany.
Żeby nie było w pracy mam c2d 4400 i i5 750 a w lapku P8400.
Przypomian o największej porażce to intel i jego P4 oraz celeron z przyciętym L1 i L2 a także bez L2.
Kto jeszcze pamięta, że jak wychodził P4 to przegrywał sromotnie z PIII na tych samych zegarach.
@emu (autor: Promilus | data: 21/04/10 | godz.: 07:52) JAk w phenomie jest programowy to jaki jest w i7? Za dużo bajek z CN oglądasz chyba.
O phenomku (autor: morgi | data: 21/04/10 | godz.: 09:34) x6 mozna wiecej powiedziec niz o czymkolwiek wiecej od amd, bo jakies tam ulepili Istanbule, a o calej reszcie spekulacji mozna tylko pobajdurzyc o apu rowniez, bez pokazu dzialajacej probki to pic na wode, co innego od Intela Sandy Bridge to fakt i real, pokazali jak pieknie mieli kodowanie, przydaje sie tam AVX, czyli cos co i ma miec amd w 3 rozszerzeniach zwanych XOP, FMA4 i CVT16 wyposazone w wektorowe rejestry YMM wymagane przez AVX i planowane w Sandy Bridge, kolejnej nowej architekturze od Intela.
nie nie prosze Państwa (autor: Qjanusz | data: 21/04/10 | godz.: 09:45) to nie tak że Intel jest nie ok, bo ma grafikę w CPU i dlatego AMD też nie jest ok bo również planuje grafikę w CPU.
Różnica kolosalna polega na tym, że Intel na osobny kawałek krzemu który tylko drukuje na ekranie i wspomaga się mocą CPU do obliczania 3D. Nic więcej nie potrafi.
To nie jest namiastka grafiki dostępna w chipsetach. Jeżeli skorzystamy z zewnętrznej grafiki, to nie będzie tak że ta część CPU będzie się nudziła. Te 400SP może robić za całkiem niezły pierdzi-motorek OpenCL. Można mieć gratis obliczanie fizyki w grach, konwersję filmów kilka razy szybszą niż najszybszy CPU od Intela, czy dopałkę dowolnych obliczeń. To jest już APU. W żadnym przypadku nie będziemy przepłacać za to GPU w momencie, gdy wsadzimy zew. grafikę - tak jak w Clarkdale.
Nie zapominajmy że pewnie i tu będzie pewnie działała technologia CrossFirex.
Pomyślcie. AMD będzie w next Xklockach. Będzie też prawdopodobnie jako No1 w piecach. AMD promuje swój Open Physics który będzie działał na jego GPU (również w tych będących częścią CPU). Na prawdę nie trzeba geniuszu, żeby zauważyć że te CPU mogą być idealne do gier, bo dadzą nam w standardzie to, co usiłuje nam sprzedać nVidia, czyli otwartą wersję standardu fizyki, który będzie dokładnie taki sam jak w Xboxach.
Co do AVX to niech się fanzbój nie martwi. Intel z bukietem kwiatów przyśle opis tego rozwiązania do siedziby AMD z dopiskiem o niedonoszeniu na Intela - wszystko wg umowy. Jeżeli AMD uzna AVXy jako wartość dodaną do posiadanego OpenCL na pokładzie, to pewnie to zaimplementuje.
emu@mailplus.pl (autor: Qjanusz | data: 21/04/10 | godz.: 09:51) największa lipa z trollem w dziupli na tym forum to Ty.
Co chwila pieprzysz głupoty jak nie o błędach w chipsetach, sterownikach, grafikach, to teraz jeszcze znalazłeś uszkodzenie w 960T.
@morgi (autor: Promilus | data: 21/04/10 | godz.: 10:03) Zapomniałeś dodać, że te 3 rozszerzenia AMD mają większe możliwości od AVX...
@Qjanusz 400SPu to 80SP = 10SIMD CORES. To mało, nie BARDZO mało, ale jednak...
@Promilus (autor: Qjanusz | data: 21/04/10 | godz.: 10:13) nie sądzę żeby R&D nawet pomyślał o wsadzeniu 5850 do CPU. Z tego punktu widzenia to faktycznie jest niewiele. Ale z punktu widzenia integry, to więcej niż trzeba.
Promilus (autor: morgi | data: 21/04/10 | godz.: 11:16) taaa i co z tego, jesli nie uswiadczysz tego w procach Intela, znaczy sie, ze albo nie pora na to, albo nie w takiej postaci i developerzy to omina. Dowodem na to jest sam fakt, ze amd juz przerabia te rozszerzenia pod katem sprawnosci dzialania z AVX.
Z innej beczki po co mocne (autor: morgi | data: 21/04/10 | godz.: 11:20) igx w procesorze, tam liczy sie przede wszystkim cpu, a wiec i jego wydajnosc i mozliwosci. Jesli amd chce cos osiagnac z Sandy Bridge, bedzie musialo pokazac podobnej klasy i szybkosci produkt, bo platforma to za malo, jak pokazalo zycie i phenomki, gdzie nawet wiecej rdzeni i nizsze ceny nie kusi rynku wowczas, kiedy atutem jest przede wszystkim nowoczesny cpu, sprawdzajacy sie w wiekszosci przypadkow.
@morgi (autor: antrax | data: 21/04/10 | godz.: 11:42) "bo platforma to za malo, jak pokazalo zycie i phenomki, gdzie nawet wiecej rdzeni i nizsze ceny nie kusi rynku "
Ty chyba sam nie wierzysz w to co piszesz!!!
@up (autor: Qjanusz | data: 21/04/10 | godz.: 12:09) w temacie nie za bardzo można napisać cokolwiek o negatywnym wydźwięku, więc obrzydzacz pisze głupoty. Taka rola fanzbója.
he he a morgi dalej swoje (autor: Jarek84 | data: 21/04/10 | godz.: 12:42) co do APU - rozwiazanie bardzo dobre i przyszlociowe - tylko jedno ale - AMD musi sie zabrac za napisanie porzadnych sterownikow pod opencl - bo te 80 jednostek VLIW bedzie sie nudzic;). Ciekawi mnie tez jak taktowane bedzie to GPUw calym APU, bo przy nominalnej częstotliwości procesora (w co szczerze watpie) bylaby to rakieta;)
@morgi (autor: Promilus | data: 21/04/10 | godz.: 12:46) Taa...tak jak IA64 v AMD64? ;) A może 3DNow! nie było w grach? :) Wszystko na Q2 i Q3 wspierało 3DNow! A AMD nic nie przerabia miśku...radzę poczytać: http://en.wikipedia.org/wiki/FMA_instruction_set
To intelowi się pomysły co chwilę zmieniają...
Od czasów IA64, Intelowi brakuje konsekwencji i możliwości ogarnięcia standardów instrukcji. W ogóle na rynku jest bałagan. Ludzie przeważnie myślą że SSE to od razu Intel.
Przydałby się mądry, który zrobiłby porządek w ogródku.
Promilus (autor: morgi | data: 21/04/10 | godz.: 18:20) Ale co tu porownywac, jak architektura amd bazuje na x86, to jest raptem jeden zbiorczy pakiet rozszerzen i to przydatny glownie w serwerach a od bardzo niedawna w pc. I co do amd to nie jest kompletne ich set rozszerzen kto wie co jeszcze pozmieniaja, bo premiery 'nowej architektury' pewnie beda ustalac wtedy kiedy sample sie pojawia i pierwszy rzut oka na wydajnosc i warunki dzialania.
@morgi (autor: Promilus | data: 21/04/10 | godz.: 18:34) "I co do amd to nie jest kompletne ich set rozszerzen kto wie co jeszcze pozmieniaja,"
Za to Intel AVX jest tak kompletny jak Larrabee ;)
A Larrabee był kompletny jak para butów! (autor: Qjanusz | data: 21/04/10 | godz.: 19:16) nawet Intel całe studio developerskie kupił, które było w zaawansowanym stopniu ukończenia gierki pod Larrabee. Pokazy, konferencje, fety, wiwatowanie.
Było wszystko... tylko zabrakło jednego szczegółu. Samego Larrabee ;-)
@Qjanusz odnośnie komentarza nr 15 (autor: grab56 | data: 21/04/10 | godz.: 20:05) Pożyjemy - zobaczymy :D
A kiedy premiera?
@grab56 (autor: Qjanusz | data: 21/04/10 | godz.: 22:19) oficjalnie początek przyszłego roku.
Ale jeżeli już teraz AMD rozdaje sample, to skończy się jak z Thubanem. Sporo wcześniej.
emu@mailplus.pl (autor: piobzo | data: 22/04/10 | godz.: 00:37) " Mówię o trybie "turbo". Bo on nie jest sprzętowy tylko programowy." sprytnie to sobie wytłumaczyłeś- tak masz racje u intela wszystkim sterują homiki, za pomocą magicznego potencjometra zwiększają i zmniejszają napięcia procesora, a jak kręcą kołowrotkiem to jest więcej cykli na sekunde.. wszystkim ale to wszystkim sterują programy.. u intela zmiana zegaró też się nie dzieje bez interwencji aplikacji- to że czegoś nie widać nie znaczy że tego nie ma.. a bios czym jest?.. durny jesteś i tyle, bawisz się w proroka... i w dotatku (odnośnie linka od Qjanusz) nie wiesz, że na cf i sli trzeba mieć licencje, amd nie ma licencji na sli tak jak nv nie ma na cf, intel ma obie te licencje
Morgi skwierczy bezsensownie jak zwykle... (autor: Sandacz | data: 22/04/10 | godz.: 07:05) "Ale co tu porownywac, jak architektura amd bazuje na x86" - Morgi a Intel na czym bazuje? Na jakimś ściśle tajnym i przełomowym zestawie instrukcji??? Gdyby nie rewolucyjne podejście AMD do skostniałego intelowego x86, najpierw za sprawą krytykowanego K5, a później K8 - x86-64 (AMD64) - dalej byś jechał na wyrobach procesoropodnych CISC made in Intel.
@piobzo (autor: Marek1981 | data: 22/04/10 | godz.: 07:17) NV chyba ma licencje na CF, tylko nie chcą jej używać bo to konkurencyjne rozwiązanie
@up (autor: Qjanusz | data: 22/04/10 | godz.: 10:51) na CrossFire nie trzeba licencji - przynajmniej nie w takim kontekście co SLI.
CrossFire może używać i korzystać każdy. Bez żadnych opłat. AMD udostępnia specyfikację CF i tyle w temacie.
SLI natomiast... tu trzeba płacić za każdą sztukę urządzenia. W platformie Intel wcześniej odpowiedni klucz był zaszyty w chipsecie. Intel się wypiął i nVidia przerzuciła koszty licencyjne z Intela na producenta płyty, karząc płacić za NF200 jako myto za SLI.
Na platformie AMD żaden z producentów mobo dodatkowymi kosztami za SLI nie jest zainteresowany. Wcześniej support zapewniała nVidia swoimi nForcami. Niestety okazały się one zbyt kiepskie w porównaniu z chipsetem od AMD i nVidia zarzuciła inwestycje w produkt, który kiepsko się sprzedaje.
nVidii na grzyba jest potrzebna licencja CF. Oni produkują grafiki a nie płyty główne.
Ciekawostką było to, że chyba żadna płyta z nForce na AMD nie zapewniała supportu CF.
"ATI has opened the CrossFire architecture to Intel, allowing CrossFire to be enabled on many Intel chipsets which boast two x16 PCI-E slots. SLI, however, requires a motherboard which is SLI certified," http://en.wikipedia.org/wiki/ATI_CrossFire
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.