Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Poniedziałek 24 lutego 2014 
    

Rynek kart graficznych w czwartym kwartale 2013 roku


Autor: Wedelek | źródło: JPR | 07:48
(6)
Firma analityczna Jon Peddie Research (JPR) opublikowała swój raport za czwarty kwartał ubiegłego roku, dotyczący rynku układów graficznych produkowanych przez firmy będące partnerami AiB (add-in-board) producentów GPU. Mówiąc prościej zbadano jak dużo kart graficznych wyprodukowały takie firmy jak Zotac, czy Sapphire i GPU jakich firm cieszyły się największym powodzeniem. Nim jednak przejdziemy do wyników uzyskanych przez producentów procesorów graficznych przyjrzyjmy się rynkowi rozumianemu jako całość. W badanym okresie sprzedano ponad 15 milionów kart graficznych, a więc o 3% więcej niż w trzecim kwartale 2013 roku.

Z jednej strony są to optymistyczne dane, a z drugiej przyrost był niższy niż średnia z ostatnich 10 lat, wynosząca 12%. 42,8% sprzedanych akceleratorów była zamontowana w komputerach PC, a reszta, czyli 57,2% została kupiona "luzem" w formie oddzielnego produktu. Dla porównania w ubiegłym kwartale odsetek kart dostarczanych wraz z PCtami wynosił 43,4%, a w 2008 roku było to 63%.

Jeśli chodzi o strukturę sprzedaży w ujęciu ilościowym to niekwestionowanym liderem jest Nvidia, która dzierży niemal 65% rynku i na dodatek w porównaniu do poprzedniego, trzymiesięcznego okresu, zyskała 3,6%. AMD uplasowało się na drugiej pozycji zgarniając 35% rynku i zmniejszając swe udziały o 3% w stosunku do poprzedniego kwartału. Na podium zmieścił sie jeszcze Matrox, który utrzymał swój 0,1% stan posiadania, a na czwartym miejscu jest VIA, której udziały w rynku w ciągu trzech miesięcy stopniały o połowę do 0,05%.

W badaniu wzięto pod uwagę 51 partnerów AiB.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. i w ten sposób sprzedano (autor: Hitman | data: 24/02/14 | godz.: 08:50)
  w tym kwartale i poprzednim więcej kart niż wyprodukowano - dobrze, że w ujęciu rocznym wszystko się zgadza ;)

 2. STara śpiewka (autor: insomnia | data: 24/02/14 | godz.: 09:23)
  I to się chyba nigdy nie zmieni-NVIDIA na szczycie. Karty AMD i NVIDIA mają podobną wydajność i niestety cenę, wiec albo AMD weźmie się porządniej za marketing albo niech zejdzie z ceny.

 3. Dane @ Wedelek (autor: biuro74 | data: 24/02/14 | godz.: 11:36)
  ZMiany kwartalne nVidii o 3.6%, ktore opisujesz dotycza zwiekszenia wolumenu sprzedazy kart graficznych zewnetrznych (discrete), a nie udzialu w rynku; natomiast zmiana AMD o 3% nigdzie nie widnieje w raporcie: ten sam dzial, co nVidii zanotowal wzrost o 1.8%; najblizej 3% jest strata 2.2% w udzialach w rynku - i co najlepsze - jest zle policzona juz w tabelce zrodlowej. Bo roznice miedzy procentowymi udzialami liczy sie w PUNKTACH PROCENTOWYCH, gdyby te roznice wyrazac w procentach, arytmetyka jest zupelnie inna (nie roznicowa). Te dane kompletnie sa zle opisane.

  http://jonpeddie.com/publications/market_watch/


 4. @biuro (autor: Wedelek | data: 24/02/14 | godz.: 13:44)
  Po pierwsze, to nie ten raport:

  http://jonpeddie.com/...tions/add-in-board-report/

  Po drugie już wielokrotnie mówiłem, że % w zależności od kontekstu to skrót albo dla punktu procentowwego, albo procentu.

  "dotycza zwiekszenia wolumenu sprzedazy kart graficznych zewnetrznych (discrete)"

  a jak jest napisane?

  "dotyczący rynku układów graficznych produkowanych przez firmy będące partnerami AiB (add-in-board)"

  "Jeśli chodzi o strukturę sprzedaży w ujęciu ilościowym to"


 5. Wedelek (autor: biuro74 | data: 24/02/14 | godz.: 15:07)
  To, ze ekonomista nie zostaniesz, juz udowadniales wielokrotnie :) Teraz pokaz, ze do dziennikarskiej rzetelnosci Ci blisko i nie wymyslaj sobie wlasnego znaczenia dla symbolu "%", ktore znaczylo, znaczy i znaczyc bedzie "procent". Dla punkta procentowego jest rowniez skrot - "pp". Tak wiec nie zaslaniaj sie kontekstem i jego wymyslonymi przez siebie (!) zasadami, tylko uzywaj powszechnych (i scislych) oznaczen, zeby kazdy wiedzial, o co chodzi. Nie po to jezyk stworzylismy, zeby sie domyslac i nie po to symbole sa symbolami, zeby ich znaczenia rowniez zmieniac w zaleznosci od widzimisie zwanego "zmiana kontekstu".
  Z raportem faktycznie sie dziabnalem, to nie ten (AIB), ale od czego sa linki, ktore w tresci newsa moglyby prowadzic do zrodla, zeby takich pomylek nie bylo. Niemniej ujecie ilosciowe przedstawiasz w procentach, podczas gdy to jest ujecie procentowe, no i wprowadzasz zapewne z tego tytulu zamieszanie logiczne, bo o ile 3,6% to zaden wzrost udzialow w rynku, o tyle oryginalnie brzmiace " Nvidia’s quarter-to-quarter unit shipments increased 3.6%" - jasno mowi, ze wzrost dotyczy sprzedazy ilosci sztuk kart.
  Inaczej mowiac: nie mieszaj jednego z drugim, uzywaj poprawnie symboli, a zdanie poprawnie powinno brzmiec tak:

  "Jeśli chodzi o wielkość sprzedaży, to niekwestionowanym liderem jest Nvidia, która dzierży niemal 65% rynku i na dodatek w porównaniu do poprzedniego, trzymiesięcznego okresu, zanotowała wzrost sprzedaży o 3,6%. AMD uplasowało się na drugiej pozycji zgarniając 35% rynku przy zmniejszeniu sprzedaży o 3% w stosunku do poprzedniego kwartału. Na podium zmieścił sie jeszcze Matrox, który utrzymał swój 0,1% stan posiadania, a na czwartym miejscu jest VIA, której udziały w rynku w ciągu trzech miesięcy stopniały o połowę do 0,05%."

  Moze to i jest nudny wywod, ale gdyby nie trzymac sie zasad, czytalibysmy papke taka, ze nikt niczego by juz nie rozumial.


 6. % to też skrót od ilości wypitego alkoholu (autor: Tomasz | data: 25/02/14 | godz.: 06:43)
  a nie, to tak naprawdę promil. A może człowiek upija się o kolejne punkty promilowe: pp?

  No tak, zależy od kontekstu.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.