Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Piątek 29 sierpnia 2014 
    

Tusz czy toner?


Autor: Artykuł reklamowy | 18:10
(7)
Tusz i toner to dwie zupełnie odmienne technologicznie metody druku – odpowiednio: mokra i sucha. Urządzenia atramentowe (tuszowe) mają możliwość zmiany wielkości nanoszonej kropli atramentu, co powoduje duży zakres rozdzielczości. Dlatego drukarki atramentowe służą przede wszystkim do zastosowań graficznych, a w szczególności do druku fotorealistycznego. Natomiast drukarki laserowe wyróżniają się dzięki światłu lasera możliwością tworzenia bardzo cienkich linii o regularnych brzegach - nie mamy wówczas do czynienia z rozlewaniem się tuszu na kartkę, jednak takie produkty mają bardzo ograniczoną możliwość zmiany rozdzielczości. Tonery zachowują te same właściwości co oryginalne wkłady. Dodatkowo przewaga tonera widoczna jest na płaszczyźnie zasychania - toner nie zasycha, ponieważ tak na prawdę jest już suchy, a niestety nieużywane tusze atramentowe mają to do siebie, że zasychają, tym samym marnując pozostały tusz.

Druk atramentowy składa się z małych kropel płynnego atramentu, który wsiąka we włókna papieru tworząc poszarpane brzegi - tego właśnie unikniemy przy druku laserowym, który jest wprasowywany w papier poprzez wysoką temperaturę.


W przypadku wykorzystywania drukarki atramentowej do druku kolorowego (nie biało-czarnego), klient musi kupować również wkłady kolorowe, co oznacza dodatkowe koszty. Lecz firmy produkujące zamienniki - takie jak np. polska firma Asarto - zmniejszają te koszty, poprzez produkcję odpowiednich produktów w dobrej cenie. Wkłady atramentowe mają dość niską wydajność, zazwyczaj na kilkaset stron druku, natomiast wkłady laserowe posiadają wydajność przeciętnie od 1,5 do 30 tysięcy stron z jednego tonera, czyli z jednego naboju drukującego.


Problemem wymiany wkładu drukującego zazwyczaj wiąże się z ubrudzeniem rąk i ubrania. Atrament bardzo szybko wysycha i pozostawia bardzo trudne do usunięcia plamy. Dla porównania, toner laserowy - jak już wspomniano - jest suchy, składa się z suchego proszku, który bardzo łatwo można choćby zdmuchnąć czy zmyć.


Aspekt ekologiczny


Gdy stosujemy drukarki atramentowe konieczne jest częste wymienianie małych wkładów z tuszem. Zużyte wkłady (plastiki) najczęściej trafiają do kosza na odpady, jednak problemem nie jest ich wielkość, a ilość. Tonery są o wiele bardziej wydajniejsze, ale też ich zaletą jest podatność na recycling, a to oznacza jednocześnie wyższą świadomość ekologiczną, co w perspektywie stanowi tańsze rozwiązanie. Żyjemy w czasach gdzie ceny najtańszych drukarek laserowych są na tyle niskie, że dodatkowo przy zastosowaniu tanich zamienników (np. wspomnianej już firmy Asarto produkującej je w najlepszej jakości), powoduje to że początkowa nadwyżka przy zakupie urządzenia bardzo szybko wyrównuje się do ceny zakupu urządzenia atramentowego. Oczywiście żywotność urządzenia nie kończy się na jednym tonerze - ich ilość sięga kilkudziesięciu (czyli daje to okres około 4-5 lat). Uzyskane w ten sposób oszczędności oscylują wokół nawet tysiącach złotych. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. jasna cholera... (autor: desp | data: 30/08/14 | godz.: 19:53)
  Przeczytałem całość, zanim spojrzałem na autora (żeby go opierdzielić za artykuł sponsorowany), a tu - Artykuł reklamowy. Jasna cholera...

 2. Kupiłem ostatnio laserówkę HP 1102W (autor: ekspert_IT | data: 30/08/14 | godz.: 20:46)
  Ponieważ dużo drukuję, a do tej drukarki są bardzo tanie zamienniki. Patrzyłem na inne nowe drukarki laserowe, ale koszty druku były o wiele większe niż w atramentówce (ale przy kilkukrotnym uzupełnieniu kartridża strzykawką).

  P.S. Podalibyście nazwę firmy sponsorującej artykuł a produkującej tonery, które tak wychwalacie :D


 3. przeciez jest podane (autor: RusH | data: 30/08/14 | godz.: 21:27)
  http://www.asarto.pl/

  jestem w 100% za zamiennikami, bo orginalne tusze i tonery (z wbudowanym DRM!!!) to czyste zlodziejstwo


 4. ... (autor: radonix | data: 31/08/14 | godz.: 00:34)
  Relatywnie tani sprzęt ma być jedynie wabikiem - potem ''płać i płacz'' ;-)
  C'est la vie...


 5. ekspert_IT Ty tak specjalnie czy naćpany? (autor: Sławekpl | data: 31/08/14 | godz.: 14:32)
  a może za mocne nowe leki masz? kolejny raz nie wyłapałeś info z tekstu a przecież nazwa firmy jest dwukrotnie wymieniona

  radonix przy najtańszych drukarkach tak, od jakiegoś czasu tusze/tonery nawet w połowie nie są napełnione (pakiet startowy) gdyż kupno nowej drukarki wychodziło podobnie co komplet tuszy/tonerów, jak ktoś sporadycznie drukował to takie rozwiązanie było lepsze, jednak porządna drukarka nadal kosztuje sporo


 6. @Slawekpl (autor: rookie | data: 1/09/14 | godz.: 11:41)
  A podaj mi nazwę ''porządnego sprzętu'' w tych czasach! Producenci stosują celowe 'planowe postarzanie' produktow http://en.wikipedia.org/wiki/Planned_obsolescence W drukarkach to najczesciej trudne do wyłączenia komunikaty o zapełnieniu pojemnika na zaschnięty toner/tusz, mimo iż w rzeczywistości taki zbiornik nie jest nawet do polowy pelny... A jeszcze chipy liczace strony i wyłączające możliwość druku po wydrukowaniu ilus stron, mimo tego, ze zostalo jeszcze 20% tonera, a calosc drukarki z baaaaardzo cienkiego czarnego plastiku, który przy lekkim uderzeniu pęka...

 7. A co z technologią solid ink? (autor: Karak | data: 1/09/14 | godz.: 12:17)
  Np. seria Xerox ColorCube? Jak wychodzi opłacalność takiego sprzętu? Ktoś ma jakieś doświadczenia?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.