Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
Wtorek 7 kwietnia 2015 
    

Spyder5 do kalibracji monitora dla pasjonatów fotografii


Autor: Redakcja | 11:31
(7)
Firma Datacolor, producent rozwiązań do zarządzania kolorem, wprowadza na rynek nową generację kalibratorów Spyder5. Wzorem poprzedniej serii kontynuowane będą modele Spyder5EXPRESS, Spyder5PRO, Spyder5ELITE - z taką jednakże różnicą, że czujnik we wszystkich modelach będzie taki sam, różnice funkcjonalności opierać się będą na oprogramowaniu. Stąd też ewentualnie możliwość upgrade'u do wyższej wersji, jeśli dane oprogramowanie okaże się niewystarczające. Spyder5 to zestaw rozwiązań do wiernego odtwarzania kolorów, stworzony przez fotografów dla fotografów.

Trzy wersje Spyder5 – EXPRESS, PRO i ELITE – zapewniają realistyczne wyświetlanie cyfrowych zdjęć oraz zgodność barw między ekranem a wydrukiem. Wszystkie produkty Spyder5 umożliwiają kalibrację monitora do standardu referencyjnego obowiązującego w branży fotograficznej, dzięki czemu użytkownik może mieć pewność, że monitor pokazuje odpowiednie kolory, a także zachowuje cienie i detale na obrazie. Wierne odtwarzanie barw sprawia, że fotografowie mogą edytować zdjęcia z większą precyzją i uzyskać lepszą zgodność kolorów między ekranem a wydrukiem.

Kolorymetr Spyder5 to kompaktowe, przenośne urządzenie idealne do użytku z dowolnym laptopem lub monitorem komputera. Przeprojektowany, opatentowany mechanizm optyczny Spyder z 7 czujnikami zapewnia o 55% lepszą odpowiedź tonalną, która gwarantuje precyzyjne odtwarzanie cieni i płynniejsze przejścia kolorów.

Spyder5EXPRESS to przystępne cenowo urządzenie dla fotografów szukających prostego rozwiązania do wiernego odtwarzania kolorów na monitorze. Spyder5EXPRESS prowadzi użytkownika przez interaktywny proces kalibracji składający się z czterech prostych kroków. Funkcja „przed i po” pozwala ocenić efekty kalibracji przy pomocy profesjonalnego, złożonego obrazu Datacolor. Ponadto Spyder5EXPRESS może przeprowadzić kalibrację więcej niż jednego monitora.

Spyder5PRO to propozycja dla profesjonalnych fotografów i projektantów, którzy potrzebują bardziej złożonego rozwiązania do wiernego odtwarzania kolorów. Spyder5PRO oferuje zaawansowane funkcje takie jak wbudowany czujnik do kontroli oświetlenia, szeroki zakres ustawień kalibracji, analiza wyświetlanego obrazu oraz importowanie obrazów w celu oceny efektów kalibracji.

Spyder5ELITE daje profesjonalnym fotografom i wymagającym studiom pełną kontrolę nad procesem kalibracji. Ma wbudowany statyw umożliwiający łatwą kalibrację projektora obrazu, a także zaawansowane funkcje, takie jak nieograniczony zakres ustawień kalibracji, kompleksowa analiza obrazu, zaawansowana ocena „przed i po” importowanych obrazów, drobiazgowe dopasowywanie ustawień monitora i zoptymalizowane procedury balansu szarości.

Cena i dostępność
Kalibratory Spyder5EXPRESS, Spyder5PRO i Spyder5ELITE są już dostępne w wybranych sklepach z elektroniką i dla fotografów. Spyder5EXPRESS kosztuje 129 USD, Spyder5PRO 189 USD, a Spyder5ELITE 279 USD.


 




    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Spyder (autor: DeK | data: 7/04/15 | godz.: 19:27)
    to jest popierdółka nie warta pieniędzy. Takim czymś to bardziej można rozregulować monitor niż skalibrować i pisanie o profesionalnym zastosowaniu jest nie na miejscu bo to niskobudżetowy kolorymetr a w tej kategorii produktów niska cena przekłada się na taką samą jakość.

  2. @DeK (autor: Armitage | data: 7/04/15 | godz.: 21:22)
    Dobry wieczór DeK :-)
    Skoro tak dobrze się na tym znasz, to może coś polecisz godnego uwagi w temacie tego niusa ? :-)


  3. x-rite (autor: Adex1234 | data: 7/04/15 | godz.: 22:48)
    jest chyba dobry

  4. Dokładnie x-Rite (autor: konto_usuniete | data: 8/04/15 | godz.: 06:32)
    Dodam tylko że odpowiedni zestaw umożliwia skalibrowanie ..... wszystkiego - fakt nie kosztuje 280 $ a bliżej 2000 $- ale albo się kupuje jakość albo namiastkę.
    Całkowicie pomijam fakt że kupienie x-Rite do monitora bez sprzętowej kalibracji (EIZO,NEC) po prostu mija się z celem.


  5. ogólnie tylko X-Rite (autor: Shamoth | data: 8/04/15 | godz.: 11:02)
    Nie wiem jak ten Spyder5 ale wcześniejsze wersje to porażka, lepiej było użyć fabrycznego profilu sRGB niż polegać na ich kalibracji...

    Stary i lubiany DTP94(MonacoOPTIX) jeśli ktoś ogarnie użycie go z niezależnym oprogramowaniem no i najważniejsze, znajdzie kogoś kto chce go sprzedać ;)
    Mniej kłopotliwy to także nie młody ale robiący robotę i1(Eye-One) Display 2(lub bez 2 bo sprzęt ten sam) na dedykowanym oprogramowaniu lub niezależnym.
    To tyle z tanich opcji i kolorymetrów, które niestety mają czasem problemy z monitorami szerokogamutowymi z pełnym podświetleniem ledowym, do tańszych monitorów.
    Potem już tylko spektrometry którymi można już wszystko kalibrować. Na przykład taki i1 Pro 2(lub bez 2 bo to też ten sam sprzęt tylko trzeba uważać bo są dwa typy, z filtrem UV i bez) czy ColorMunki ale to już 10x droższa impreza niż kolorymetry.

    @ArekWp
    I tak i nie, spektrometru do taniego tft/ips/mva/pva bym nie kupił ;) ale nawet używany i1 Display to już sensowny zakup, jeśli ktoś czuje że monitor rżnie go w żywe oczy ;)
    Nawet jeśli monitor nie ma sprzętowej kalibracji to warto skorzystać z tego żeby sobie ustawić chociażby lumienscencję/temperaturę barwową punktu bieli/gammę a jak komuś zależy na wierniejszym oddaniu "podstawowych" kolorów i liczy się z faktem że będzie miał "schodki" to można i pełną kalibrację zrobić. LUT grafiki można bez problemu sobie zapisać i używać go tylko wtedy kiedy podciągamy fotkę przed oddaniem do labu i wtedy mamy schodki które trzeba nauczyć się ignorować ;)

    Sam w domu mam jakiegoś s-ips'a i raz na kwartał przyklejam do niego i1 Display, zmiany są niewielkie, chociaż po pierwszej kalibracji był opad szczeny, że można jeszcze tyle wyciągnąć z monitora.

    Nie rozumiem co prawda jednej rzeczy, dlaczego wyniki zarówno kalibracji jak i weryfikacji są różne dla DVI i HDMI gdzie niby oba są cyfrowe i pewnie jak bym miał jeszcze DP to też było by ciut inaczej. Nie pamiętam już na którym ale na jednym kalibracja wymusza głębsze zmiany niż na drugim a w trakcie weryfikacji po kalibracji na jednym delta jest prawie 1 a na innym prawie 8...


  6. Spektrofotometr kupiłem bo (autor: konto_usuniete | data: 8/04/15 | godz.: 19:44)
    swojego czasu nabyłem Spyder'a 2 Express, potem dopiero dokupiłem "normalny" monitor (Eizo serii CG), a zestaw do kalibracji wszystkiego (z posiadanym Agfa D-Lab2 włącznie) na końcu i .... to był strzał w przysłowiowa dziesiątkę. Co prawda na końcu się okazało, że z labu da się korzystać "inaczej" z doskonałym rezultatem, ale nie żałuję ani jednej wydanej złotówki - na odbitkach mam zawsze to czego oczekuję - niestety tylko w przestrzeni sRGB - ale zawsze.

  7. @05 (autor: KamieniKupa | data: 8/04/15 | godz.: 23:07)
    Jak ty kalibrujesz tym http://imr.osu.edu/files/2011/06/Mass-Spec-1.jpg monitor :E ?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.