Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 27 kwietnia 2015 
    

Microsoft wyda Windows Nano Server


Autor: Giray | źródło: nvworld.ru | 06:51
(8)
Microsoft oficjalnie zaprezentował Windows Nano Server, głęboko przebudowany system operacyjny, który zajmuje 93% mniej miejsca na dysku oraz wymaga o 80% mniejszej ilości restartów w porównaniu do Windows Server. Według producenta Nano Server to mocno zmieniona wersja Windows Server, wymagająca mniej miejsca oraz przystosowana do zdalnej instalacji, zoptymalizowana pod kątem chmury i technologii DevOps. Opracowano ją pod kątem rzadszych poprawek i aktualizacji, szybszych restartów, lepszego wykorzystania zasobów i lepszego bezpieczeństwa.

Jednak zawsze jest coś za coś. Pracujący nad tym OS programiści poinformowali, że dla osiągnięcia tych korzyści konieczne było usunięcie GUI, możliwości wykonywania 32-bitowych aplikacji, instalatora MSI i szeregu standardowych komponentów serwerowych. Nie znajdziemy tu lokalnego logowania lub zdalnego dostępu do pulpitu. Całe sterowanie odbywa się zdalnie za pomocą WMI i PowerShell. Takie funkcje jak Features on Demand i DISM pozwolą łatwo dostosować serwer do roli jaką ma spełniać. Niezależnie od wprowadzonych zmian, Nano Server pozostał kompatybilny na poziomie API z innymi wersjami Windows Server, pod warunkiem, że nie wykraczają one poza zakres jego możliwości.
Windows Nano Server nie będzie dostępny publicznie, zaś Microsoft widzi jego zastosowanie w przetwarzaniu w chmurze czy maszynach wirtualnych, a nawet prostych serwerach gdzie wystarczy zdalne zarządzanie.
Jak na razie nie poinformowano o dacie premiery i warunkach licencji Windows Nano Server.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Sztuka dla sztuki (autor: Kenjiro | data: 27/04/15 | godz.: 09:02)
  Już Windows Core jest wystarczającą niszą, a tutaj będzie ciężko z instalacją np. .NET Frameworka (a może nawet będzie to niemożliwe). Już nie wspomnę, że zarządzanie przez WMI i Powershell jest upierdliwe do bólu i zajmuje wielokrotnie więcej czasu, chyba że kogoś stać na System Center.
  No, ale wielkie korporacje, które i tak używają takiego SC, mogą być zainteresowane szybkim deploymentem takich okrojonych wersji. Niemniej jednak, moim zdaniem wąska nisza, bardzo wąska.


 2. ciekawe (autor: kombajn4 | data: 27/04/15 | godz.: 13:07)
  chłopakom od Damn Small Linux udało się na 50 megabajtach upchnąć cały system a "fachowcy" z MS musieli nawet GUI wykastrować.

 3. kombajn4 (autor: komisarz | data: 27/04/15 | godz.: 16:05)
  A DOS ile zajmowal, 50MB to jakas kobyla.

 4. BArdziej na skrznekczek NAS niz dla skrzyn 19'' NAS (autor: coolart | data: 27/04/15 | godz.: 21:30)
  mnie się wydaje iż ten system został stworzony wyłącznie do NAS serwerów w tym polu Linux jak i Unix dominuje dlatego MS chciałby mieć tez udział w tych urządzeniach dlatego powycinał co trzeba by jak najmniej zajmował dzięki temu ze API jest kompatybilne producenci Skrzynek NAS będą robić soft na Windows Nano Serwer bądź zainstalują serwery www i tworzyć aplikacje wspomagające.
  Najśmieszniejszy jest ten tekst
  " Nano Server pozostał kompatybilny na poziomie API z innymi wersjami Windows Server, pod warunkiem, że nie wykraczają one poza zakres jego możliwości."
  Czyli jeżeli bark GUI to wszelakie programy które działały z wcześniejszym MS W Serwerem nie będzie chodzić bo brak kompatybilności brak GUI systemu nie uruchomi programu który ma konfiguracje tylko w GUI nie będę tutaj strzelał bo MSWS nie miałem i nie mam, nie konfigurowałem ale zapewne są programy które tylko GUI maja


 5. @01 (autor: lcf | data: 27/04/15 | godz.: 23:57)
  To będzie raczej platforma dla odchudzonego (i z otwartymi źródłami) .NET Core 5, więc nie powinno być problemów. Do tego niedawno ogłosili współpracę z Dockerem:
  http://azure.microsoft.com/...ws-is-now-available/
  i wszystko razem się w całkiem fajny, spójny plan układa. Jak dla mnie pozytywny kierunek.


 6. @komisarz (autor: kombajn4 | data: 28/04/15 | godz.: 08:48)
  A DOS to był jednowątkowy system operacyjny pracujący w trybie tekstowym czy w pełni funkcjonalny nowoczesny system z po pierwsze GUI a poza tym normalnym zestawem: dostępem do sieci, przeglądarką, pakietem biurowym itd i wszystko upchnięte na 50 mega. No to co mi tu porównujesz. I zanim się ktoś czepi to nie chodzi mi o to że do obsługi sieci nie da się wykorzystać trybu tekstowego tylko o to że na przestrzeni lat GUI microsoftowi tak spuchło i się rozrosło że musieli je w całości wywalić żeby odchudzić system.

 7. @2&3 (autor: Shamoth | data: 28/04/15 | godz.: 09:01)
  win95slim bodajże zajmował 38mb ale czy było w nim wszystko co potrzebne to nie wiem bo pewnie sam IE zajmował więcej niż OS ;)

 8. kombajn4 (autor: elzear | data: 3/05/15 | godz.: 19:42)
  Ty mowisz o 50 MB, to strasznie duzo... popatrz chocby na MenuetOS. System zajmuje 1,5MB... Da sie? Da...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.