Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Piątek 9 września 2016 
    

TSMC zapowiada masową produkcję w 10nm i 7nm


Autor: Wedelek | źródło: Fudzilla | 19:00
(1)
TSMC zapowiedziało uruchomienie masowej produkcji układów scalonych z wykorzystaniem litografii 7nm na początku 2018 roku. Równo rok wcześniej, a więc na początku przyszłego roku tajwański koncern odda w ręce klientów technologię 10nm. Na początku w nowym procesie wytwarzane będą najmniej skomplikowane układy, a z biegiem miesięcy na rynku powinny debiutować coraz bardziej zaawansowane konstrukcje. TSMC chce też po raz kolejny skorzystać z techniki nakładania tranzystorów o nazwie InFO-WLP(Integrated Fan Out Wafer Level Packaging).

Zdaniem producenta dzięki tej technologii układy produkowane w 16nm mogą być znacznie wydajniejsze, nawet o 20% i bardziej efektywne energetycznie (ilość generowanego ciepła mniejsza o nawet 10%). Pytanie tylko jak droga będzie produkcja w nowym procesie skoro koszt opracowania i wdrożenia kolejnych technologii znacząco rośnie. Portal SemiEngineering wyliczył, że opracowanie schematu IC (Integrated circuit design) procesora wytwarzanego w technologii 7nm będzie kosztowało około 271 milionów dolarów. Dla porównania opracowanie IC układu produkowanego w 14nm to wydatek około $80 milionów, a w przypadku 28nm było to zaledwie $30 milionów.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Szkoda że (autor: Pijar | data: 11/09/16 | godz.: 12:30)
    Portal SemiEngineering nie wyliczył ile kosztuje stworzenie technologii produkcji we wzmiankowanych wymiarach gdyż zgodnie z jego wyliczeniami, zaprojektowanie IC jest po prostu tanie (dla globalnego producenta procesorów). W 28nm może sobie projektować procesory nawet pani HGW.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.