Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Środa 25 października 2017 
    

Seagate: dyski HDD 20TB z technologią HAMR w 2018 roku


Autor: Zbyszek | źródło: ComputerBase AnandTech własne | 14:05
(3)
Firma Seagate ogłosiła, że będzie gotowa do wprowadzenia na rynek pod koniec przyszłego roku dysków twardych HDD o pojemności 20 TB wykorzystujących technologię zapisu magnetycznego wspomaganego ciepłem, o skrótowej nazwie HAMR (heat-assisted magnetic recording technology). Będą to pierwsze dyski twarde tego producenta wykorzystujące tą technologię. Następnie w 2019 roku producent zamierza wprowadzić do sprzedaży dyski HDD z zapisem HAMR o pojemności większej niż 20 TB. Seagate uważa, że rozwiązanie HAMR jest lepsze od rozwijanego przez Western Digital zapisu ze wspomaganiem mikrofalowym (MAMR).

Według Seagate prace nad HAMR trwają od bardzo długiego czasu, i będzie to technologia dopracowana bardziej niż rozwiązane MAMR lansowane przez Western Digital. Kolejnym atutem ma być mniejsze zapotrzebowanie na energię eklektyczną – laser używany do podgrzewania powierzchni dysku ma konsumować około 8W energii. Zdaniem Seagate, dyski Western Digital z technologią MAMR będą bardziej energochłonne.


Seagate twierdzi, że nie tylko wprowadzi na rynek dyski z zapisem HAMR o rok wcześniej niż Western Digital swoje dyski z zapisem MAMR, ale również szybciej osiągnie większe pojemności i już w 2023 roku zamierza zaoferować dyski o pojemności 40 TB. Dla porównania Western Digital zapowiedział pierwsze dyski z zapisem MAMR na 2019 rok, a dyski o pojemności 40 TB na 2025 rok.

Z kolei Western Digital podczas swojej niedawnej prezentacji technologii MAMR skrytykował rozwiązanie HAMR, zarzucając Seagate, że wymaga ono nowych materiałów i jest bardziej skomplikowane niż zapis z asystą magnetyczną, a podgrzewanie talerzy dysku dp temperatur rzędu 400-700 stopni Celsjusza wpłynie na wzrost awaryjności dysków oraz obniżenie żywotności zapisanych danych.

Wygląda więc na to, że pomiędzy producentami nawiąże się ciekawa walka. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. A HDD w sklepach drogie (autor: rookie | data: 25/10/17 | godz.: 14:23)
  marny 1TB droższy niż 4 lata temu :(

 2. obydwie technologie wyglądają na awaryjne (autor: Sławekpl | data: 26/10/17 | godz.: 08:29)
  jedna i druga ma minusy, choć wydaje się że WD ma trochę lepsiejszy pomysł ale może ich pogrzebać wykonanie które potrafi u nich szwankować, zwłaszcza z czasem, nie potrafią utrzymać identycznej jakości w kolejnych seriach,
  to i tak lepiej niż Sygate który z jakością jest na bakier nawet w premierowych HDD


 3. Heheh (autor: grafenroot | data: 30/10/17 | godz.: 11:37)
  Widzę, że w Seagate wpadli na ten sam pomysł co ja. Od dawna zastanawiałem czy nie można by zastosować tej techniki do zapisu. Tylko pytanie jak oni chcą to chcą odczytywać? W MiniDisc nie było problemu bo odczytywał laser.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.