Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Czwartek 26 października 2017 
    

Jak poprawić jakość aparatu w telefonie?


Autor: materiały partnera | 14:16
(3)
Aparat w fotograficzny w telefonie to w dzisiejszych czasach jest już norma. To niezwykle wygodna i szybka metoda uwieczniania tego, co dzieję się wokół nas, bez konieczności dźwigania ze sobą ciężkiego i wielkiego sprzętu fotograficznego. Nie zawsze jesteśmy jednak zadowoleni z parametrów zdjęć, jakie wykonuje nasz smartfon. Jakość aparatu w telefonie można poprawić kilkoma sposobami. Sprawdźmy, jak uzyskać lepszą jakość wykonywanych przez nas zdjęć.

Profesjonalne zdjęcia robione telefonem?

Dawniej, aparaty fotograficzne wbudowane w telefon miały służyć jedynie uwiecznianiu miłych chwil, co miało wymiar raczej sentymentalny, niż chęć uzyskania zdjęcia dobrej jakości. Użytkownicy telefonów z aparatami liczyli się z faktem, że nie uzyskają dobrej jakości fotografii i byli świadomi jedynie amatorskiego przeznaczenia takich produktów. Dzisiaj sytuacja wygląda zgoła inaczej. Technologia poszła do przodu, a możliwości dzisiejszych aparatów w telefonach stwarzają szanse wykonywania niemalże profesjonalnych zdjęć. Wydaje się niemożliwe? A jednak! Coraz częściej słychać o fotografach profesjonalistach, którzy w swojej pracy używają właśnie telefonów zamiast aparatów. Kilka lat temu, dużą popularność osiągnął pewien fotograf, który w Indiach wykonał smartfonem sesję ślubną. Takie praktyki dalej są marginalne w świecie profesjonalnej fotografii, jednak obrazują założenie, że telefonem można wykonać zdjęcie dobrej jakości.

Podstawą jest dobry aparat

Możliwość wykonywania telefonem zdjęć o bardzo wysokiej jakości jest oczywiście zarezerwowana dla produktów wyposażonych w dobre aparaty. Czym się one charakteryzują? Jednym z kluczowych aspektów jest matryca światłoczuła. Jej niewielki rozmiar wcale nie musi przekreślać jej możliwości. Przeciwnie, pozwala uzyskać ogromną głębię ostrości, co idealnie kwalifikuje aparat do wykonywania zdjęć zbliżeniowych. Niezwykle ważna jest rozdzielczość. Wcale nie należy popadać w skrajne parametry, gdyż im większa ilość pikseli, tym mniejsze ich rozmiary, co nie do końca zdaje egzamin. Warto zachować umiar w wyborze rozdzielczości, jednak minimum, jakie pozwoli na osiągnięcie dobrej jakości to 10 mln pikseli. Obiektyw w bardzo dużym stopniu wpływa na jakość fotografii, a szczególnie na jej naświetlenie. Przy wyborze modelu, kierujmy się parametrem oznaczonym literką "f". Jest to stopień przepuszczania światła, a zasada doboru mówi, że im mniejsza wartość, tym lepsza przepuszczalność światła. Wybierajmy zatem modele o mniejszej wartości "f", które lepiej naświetlą zdjęcie i pozwolą je wykonywać w bardziej trudnych warunkach.

Jak poprawić jakość naszego aparatu? Zabiegi wewnętrzne!

Kiedy już zapewniliśmy sobie podstawowy element, a więc dysponujemy smartfonem z przyzwoitym aparatem, możemy zacząć się zastanawiać, jak poprawić jego jakość. Pierwsze zabiegi, jakie warto wykonać mieszczą się w zakresie obsługi samego telefonu.

Ważnym zabiegiem, jaki należy wykonać jest ustawienie odpowiedniego formatu zapisywanych zdjęć. Zazwyczaj automatycznie ustawiony jest rodzaj "jpeg". Warto zmienić na "raw", który stanowi tzw. cyfrowy negatyw. Jest to format zapisu o charakterze bezstratnym i w przeciwieństwie do standardowego "jpeg" nie obrabia w żaden sposób zdjęć, zostawiając taką możliwość edycji komputerowej. Inaczej mówiąc, jest to surowy format zdjęć, ale dzięki temu zachowuje neutralne barwy, ma lepszą jakość i mniej szumów.

Dodatkowy obiektyw - zabieg zewnętrzny

Kiedy już ustawimy optymalny format zapisu zdjęć, możemy podjąć inne działania, które wzniosą na wyżyny możliwość robienia wysokiej jakości zdjęć telefonem. Mowa tu o kupnie dodatkowych obiektywów do smartfona.

Na rynku funkcjonuje bardzo wygodny obiektyw szerokokątny do smartfona #CLIPPO. Skupia on w sobie trzy funkcje: rybie oko, makro i obiektyw szerokokątny. Zastosowanie tego obiektywu pozwala na osiągnięcie idealnych barw oraz bardzo wysokiego i zadowalającego kontrastu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednio zeszlifowanej soczewki, która widocznie poprawi jakość zdjęć.

Ciekawą opcją na poprawienie jakości aparatu w telefonie jest zastosowanie obiektywu szerokokątnego, który znacznie zwiększa obszar widzenia, nawet przy fotografowaniu z bliska. Standardowe obiektywy stwarzają możliwość kąta widzenia od 30, do 80 stopni w zależności od jakości aparatu. Zastosowanie dodatkowego obiektywu szerokokątnego poszerzy kąt widzenia do 180 stopni. To prosty zabieg, który wpłynie na poprawienie jakości wykonywanych zdjęć oraz atrakcyjność ich kadru.

Co ciekawe, zamontowanie dodatkowego obiektywu nie wymaga żadnej ingerencji mechanicznej w strukturę smartofona. Ma on charakter klipsa, który po prostu nakłada się na obudowę telefonu. W każdej chwili można go zdjąć w ciągu kilku sekund, a fakt, że jest lekki i ma niewielki rozmiar pozwala nosić go w kieszeni.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. 81 zł za coś co można kupić na ebay.com czy ali (autor: Sławekpl | data: 26/10/17 | godz.: 23:13)
  za 6$ czyli około 23 złote z wysyłką,
  za 20$ można kupić szklane a nie plastikowe obiektywy do fona w aluminiowej zamiast plastikowej obudowie oczywiście również z wysyłką
  z przydatnych ustrojstw polecam lampki diodowe doświetlające, cena od 4$ z wysyłką, ja kupiłem okrąg z 13 diodami LED na dwa paluszki AAA za 7$, można ustawić trzy poziomy oświetlenia, selfie czy nawet zdjęcia wieczorne z doświetleniem wychodzą całkiem dobre, oczywiście nie jest to poziom lustrzanki z dedykowaną lampą błyskową ale na kominku takie zdjęcie można postawić bez wstydu ;)


 2. ... (autor: radonix | data: 27/10/17 | godz.: 15:56)
  @ Sławekpl: samochód można kupić zarówno za 20 tysięcy zł, jak i za 200 tysięcy (a rozpadający się klekot nawet za 2 tysiące). I o czym to świadczy? ;-D

 3. radonix nie chciałem jechać po bandzie (autor: Sławekpl | data: 27/10/17 | godz.: 19:30)
  ale w takim razie wstaw sobie wcześniej u mnie słowa - "to samo można kupić za ...", teraz wszystko jasne? :E

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.