Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Środa 8 listopada 2017 
    

Czym była Amiga?


Autor: materiały partnera | 14:48
(5)
Komputery Amiga, w dzisiejszych czasach dla wielu młodych osób brzmią niezwykle obco i zazwyczaj nie potrafią oni odpowiedzieć na pytanie czym tak naprawdę był ten sprzęt. Jeszcze przed erą PC prym na rynku komputerów wiodła marka Commodore. Odegrało one czołową rolę w rozwoju sprzętu, który dziś znamy pod nazwą komputer osobisty . Co ciekawe ojcem założycielem korporacji był Polak. Znajdujący się wówczas na emigracji w Stanach Zjednoczonych Jack Tramiel, prowadził on serwis maszyn do pisania, który przerodził się potem w fabrykę. Tak narodziła się firma, która dała następnie początek komputerom Amiga .

Rys historyczny. 

Datę powstania komputera Amiga, możemy w przybliżeniu określić na rok 1985. W lipcu tegoż roku, do sprzedaży trafiła Amiga 1000 , będącą pierwszym komputerem z szerokiej rodziny Amigi. Komputery tego typu oferowały kompaktowy rozmiar, jak na ówczesne czasy. Udało się to osiągnąć dzięki zintegrowaniu w klawiaturze wszystkich podzespołów komputera oraz napędu dyskietek. Wydane w dwa lata później Amiga 500 Amiga 2000 . W gruncie rzeczy były komputerami bardzo podobnymi. Różniły się jedynie nowszym oprogramowaniem, większą ilością pamięci RAM oraz lepszymi możliwościami rozbudowy sprzętu. Kolejne lata to coraz to nowsze modele komputerów, które znajdowały zarówno zastosowanie w domu jak i w profesjonalnych studiach. Między innymi Amiga 4000, wykorzystywany był przy obróbce wideo. Rozwój komputerów Amigi wyznaczany był przez innowacje. Każda kolejna generacja przynosiła coś nowego i rewolucyjnego. Tak jak Amiga CD32 , która była pierwszą na świecie 32 bitową konsolą posiadająca czytnik płyt CD. Eksperci zauważają że to właśnie ta konsola, mogła być inspiracją dla firmy sony i powstania ich konsoli PlayStation .

System operacyjny 


Komputery z rodziny Amigi, oparte były na autorskim systemie operacyjnym AmigaOS z interfejsem Workbench. W momencie premiery był to produkt niezwykle innowacyjny, ponieważ był to pierwszy wielozadaniowy system operacyjny na rynku. W tamtych latach, znacznie przewyższał on technologicznie, chociażby produkowany przez firmę Microsoft system Windows . Ciekawostką jest fakt, że oprogramowanie to jest nadal rozwijane przez firmę Hyperion Entertainment, która posiada prawa do tego produktu. Oprócz dedykowanego systemu, na komputerach Amiga, można było uruchomić również niektóre dystrybucję Linuksa, oraz NetBSD.


Historia Amigi w Polsce 

Rozkwit technologii komputerów osobistych na zachodzie, niestety nie przekładał się na rozwój tego typu sprzętu w Polsce. W latach kiedy produkty Commodore święciły swój triumfy, Polska znajdowała się za żelazną kurtyną, która w skuteczny sposób odgradzała nas od nowinek z zachodu. Przyjmuje się że w tym okresie byliśmy około 10-15 lat do tyłu w kwestii technologicznej w stosunku do reszty świata, toteż komputery Amiga, zaczęły pojawiać się nad Wisłą dopiero na początku lat 90. Dla wielu Polaków, drugi model Amigi, czyli Amiga 500 , był wstępem do elektronicznej rozgrywki jaką były gry komputerowe. Faktem jest że gry na Amigę cechowały się dużo lepszą jakością grafiki, niż jedyna obecna wtedy na Polskim rynku konsola, czyli Pegasus będący klonem japońskiej konsoli Famicon.


Popularne gry na Amigę 

Amiga to nie tylko kawałek technologii, Polacy wspominają ją głównie dzięki setkom dobrych gier, które trafiły na ten komputer. W jakie gry zagrywali się gracze nad wisła? Oto lista tytułów po jakie najchętniej sięgali Polscy gracze. 
Street Fighter 2 
Street Fighter to szalenie popularna seria bijatyk, w której toczymy pojedynki na zamkniętych arenach 2D. Nasza postać może poruszać się do przodu i do tyłu, wykonując różnego rodzaju ataki, uniki i bloki. Dynamiczna rozgrywka, bogata kolorowa grafika i duża liczba postaci to coś za co gracze pokochali ten tytuł. 
- Theme Park 
To jeden z pierwszych symulatorów ekonomicznych, który wyciskał do granic możliwości moc obliczeniową komputerów Amiga. W tej kolorowej grze w rzucie izometrycznym wcielaliśmy się we właściciela parku rozrywki. Naszym zadaniem było zaprojektowanie go od podstaw, oraz dbanie o jego funkcjonowanie i zadowolenie naszych gości.
- Shadow of the Beast 
Przez wielu jest to tytuł uznawany za najładniejszą grę na komputery Amiga. I rzeczywiście ta gra platformowa robi ogromne wrażenie nawet dziś, zwłaszcza jeśli spojrzymy na fakt że miała ona swoja premierę ponad dwie dekady temu. 
- Mortal Kombat 
Kolejna legendarna wręcz bijatyka, której początki sięgają właśnie komputerów Amiga. Choć z początku oferowała gorszą grafikę niż konkurencyjny Street Fighter, to przyciągała do siebie graczy brutalnością i słynnym Fatality!

Więcej o o komputerach na portalu jaki-komputer.pl. Na tym portalu znajdziesz również słowniczek najważniejszych pojęć związanych z komputerami - https://jaki-komputer.pl/co-to-jest-komputer/.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. ... a błędów... (autor: biuro74 | data: 9/11/17 | godz.: 12:41)
  .. co niemiara... Wincyj sie nie dalo ? ;-) Zglosilem najwazniejsze.

 2. "Oto lista tytułów po jakie najchętniej sięgali Polscy gracze." (autor: @lek | data: 9/11/17 | godz.: 15:34)
  Ja jakoś nie sięgałem po więcszość z tych tytułów, widocznie nie jestem Polakiem :D (za wyjątkiem Mortal Kombat :P)
  Mając A1200 grałem w strzelanik 3D, Alien breed 3D i 3DII, Fears, Breathless i inne.


 3. Uff jak to dobrze ze znam historie Amigi (autor: pandy | data: 9/11/17 | godz.: 16:56)
  bo gdybym oparl sie na tym artykule to wiedzialbym o Amidze mniej niz 0 (artykul wprowadza w blad).

 4. A jak ktoś nie ma Amigi, a chciałby pograć w gry amigowe... (autor: Kocurek | data: 10/11/17 | godz.: 05:00)
  ... niech wbije na nasz rodzimy projekt www.thecompany.pl :)

 5. Ktoś czegoś nie doczytał... (autor: amidar | data: 11/11/17 | godz.: 21:12)
  Jack Tramiel nie miał nic wspólnego z Amigą. Z Commodore i owszem. W 84 odszedł do Atari i tam stworzył TOS. Amiga to zasługa Jaya Minera. 10 sekund na google czy w wikipedii i nie było by takich błędów. Artykuł roi się od błędów.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.